2CV - Club 1981 - Επαναφορά από μακρα ακινησία

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Κι εγώ κάτι παρόμοιο έκανα με βίδες και ροδέλες, κι απ'τις δυο μεριές,
λαμαρίνα πάνω, λαμαρίνα κάτω, και στη μέση ο πλαστικός προφυλακτήρας.



Απλά σε μένα δεν χρειάζεται να σηκώνει σοβαρά φορτία, γι' αυτό και δε τρέχει τίποτα.
:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ε μην το πουλήσεις , ποιος θα μας κάνει σεμινάρια σε 2cv μετά;
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
. Κι εγώ κάτι παρόμοιο έκανα με βίδες και ροδέλες, κι απ'τις δυο μεριές,
λαμαρίνα πάνω, λαμαρίνα κάτω, και στη μέση ο πλαστικός προφυλακτήρας.



Απλά σε μένα δεν χρειάζεται να σηκώνει σοβαρά φορτία, γι' αυτό και δε τρέχει τίποτα.
:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
Καλά, δεν φαίνεται .......τίποτα :D

Μια σωστή εργασία, με φλάντζες - βίδες, είναι ισχυρότατη, εφόσον λαμβάνει υπ' όψιν τις συνθήκες.

Ξερετε πχ πόσα κτίρια που έπαθαν ζημιές από τον σεισμό, ειναι "φλατζάτα " ? :dash:
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Όντως, μιας που είναι κι από κάτω, ούτε που καταλαβαίνει κανείς τίποτα, και οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες.
Στα κανονικά φαίνεται, αλλά μόνο αν κοιτάξεις από κάτω. :thumbs::thumbs::thumbs:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Έχει κανένας τρόπο να επικοινωνήσει;
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
.......
Οταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, ο Θεός γελάει .....ή..... Ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια.

Αυτό μου συνέβη και εμένα, άλλα σχέδια είχα, άλλα έγιναν.
..........
Χαιρετώ ξανά, μετά από έναν μήνα απόλυτης αποχής, και από τα μέσα, αλλά και από τις εργασίες επαναφοράς.

Λόγω προσωπικών / οικογενειακών καταστάσεων, που απρόοπτα εμφανίστηκαν, ( θετικές ευτυχώς, ένα ακόμα νέο μωρό στον ορίζοντα ), υποχρεώθηκα στην μετεγκατάσταση ( πρόσφυγας ) σε άλλη περιοχή, με τις εργασίες στο 2CV να σταματουν.

Ουτε το lap-top είχα μαζί, οπότε οι επικοινωνίες ( ....λες και έχω πολλές ) ήταν αδύνατες. Εκανα υποχρεωτική αποτοξίνωση, μάλλον, καλό μου έκανε.

Επιστρέφοντας στην βάση μου, επικοινωνώ, και ενημερώνω οτι οι εργασίες σταματούν προσωρινά, μια και οι υποχρεώσεις θα με ξανα-απομακρύνουν από την βάση μου σε λίγες ημέρες. Ατυχώς, το πλάνο για κυκλοφορία την 1η Ιουλίου, ακυρώθηκε λόγω ανωτέρας βίας.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για το ενδιαφέρον, θα παρακολουθώ τα θέματα και θα συμμετέχω όπου μπορώ.

Σας ευχαριστώ.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
....και επανέρχομαι για ενημέρωση.

Επειδή το "ασκέρι" μετακομίζει μετά των υπαρχόντων του στο νησί, όπου θα απασχολούμεθα 24/7 με το 13-άμηνο, εν αναμονή του νέου τον Οκτώβρη, χθες και σήμερα, "έκλεισα πληγές" που ήταν ανοικτές.

Εκλεισε το φίλτρο του αέρα και η ελαστική γωνία σύνδεσης καρμπυρατέρ - φίλτρου, απλώς για ασφάλεια, μια και είχαν μείνει σκεπασμένα με πανιά, βιδώθηκαν τα φτερά, μαζεύτηκαν σε κουτί όλα τα ηλεκτρολογικά / πεταλιέρες, μπήκε το σύρμα του τσόκ, το χειρόφρενο, το πορτ - μπαγκάζ, όλα στο πρόχειρο μεν, αλλά στην θέση τους και όχι σε κουτί.

Τεπόζιτο, δείκτης στάθμης, σωλήνας πλήρωσης, τάπα, μπήκαν σε κιβώτιο.

Ολα, αποθηκεύτηκαν σε εσωτερικό χώρο, μια και δεν προβλέπεται απασχόληση πριν την γένα. Μετά, αυτοί το μωρό τους, και εγώ, το ...........δικό μου.

Επίσης, χοροπηδήθηκε μερικές φορές, ( ανέβασμα στους προφυλακτήρες και χοροπήδημα ), για να δουλέψουν οι αναρτήσεις ( είχα γεμίσει καστορέλαιο τις μπουκάλες, καθαρίσει γρασσάρει τις μαχαιρωτές και τις βάσεις των αμορτισέρ ), μετακινηθηκε κατά 1/4 στροφής των τροχών, ( προστασία σκελετού ) μια και τα ολοκαίνουργα λάστιχα, είχαν πατήσει και μείνει εκεί από αρχές Μαϊου , στην ίδια θέση.

Μέσα στο ΣΚ, θα πλυθεί και θα περαστεί και ένα χέρι κερί, και δεν αποκλείω και μια εκκίνηση, να κυκλοφορήσουν λίγο τα λάδια και να λαδώσουν οι κύλινδροι / κεφαλές. Απλώς, θα πρέπει να πάρω 2-3 λίτρα βενζίνη, μια και η προηγούμενη, ........καπνός.

Η εκκίνηση γίνεται με την μίζα από βοηθητική μπαταρία, αλλά χωρίς ιμάντα μια και δεν έχει αυτόματο και μπαταρία , οπότε απαγορεύεται να δουλέψει το αλτερνέϊτορ. Και λειτουργία ελάχιστη, μερικών λεπτών, αν και έχει την φτερωτή. Απλώς, για λάδωμα.

Προσπαθώ να με παρηγορήσω λέγοντας "....κάθε εμπόδιο για καλό", αλλά, η λαχτάρα να ξανα-κυκλοφορήσω είναι έντονη.

Βλέπω και τον @KostasX και σκάω από την ζήλεια, χιλιόχρονος να είναι ο άνθρωπός, είχα πεί θα πάω εκεί με το 2CV, αλλά τελικά, ούτε με το ΚΤΕΛ δεν με βλέπω.

Αμα γεράσει ο άνθρωπος επιλογές δεν έχει
γή θα φυλάει, ή πρόβατα, ή εγγόνια θα προσέχει
Άμα γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει σωτηρία…

μοιάζει μ’ ένα γαμμάτιο που έληξε η προθεσμία !
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
....και επανέρχομαι για ενημέρωση.

Επειδή το "ασκέρι" μετακομίζει μετά των υπαρχόντων του στο νησί, όπου θα απασχολούμεθα 24/7 με το 13-άμηνο, εν αναμονή του νέου τον Οκτώβρη, χθες και σήμερα, "έκλεισα πληγές" που ήταν ανοικτές.
................................
Αμα γεράσει ο άνθρωπος επιλογές δεν έχει
γή θα φυλάει, ή πρόβατα, ή εγγόνια θα προσέχει
Άμα γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει σωτηρία…

μοιάζει μ’ ένα γαμμάτιο που έληξε η προθεσμία !
Επειδή, δεν είναι ξεκάθαρο τι είναι το 13-μηνο ( .....μιλάς με γρίφους γέροντα ), διευκρινίζω.

Ειναι ο μικρος Γιώργος, που πάει διακοπές για μπάνια, για να αφήσει ήσυχη την μάνα του, που θα του κανει την αδελφή τον Οκτώβρη πρώτα Θεός.

Ειναι ο λόγος προσωρινής διακοπής των εργασιών.





 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Μια μικρή "ενημέρωση", μια και το νήμα έχει μπεί σε λήθαργο. :zzzzz:

....οι "συνεδρίες" με τον νεαρό, συνεχίζονται. :baby: Ειναι ο κύριος λόγος, που δεν μου επετράπει ακόμα να ασχοληθώ full time με το αυτοκίνητο.

Από τέλη Ιουλίου, πήγαμε στο νησί, και γυρίσαμε πριν 20 ημέρες. Τέλος του μηνός, αναμένεται και η αδελφή του, οπότε το πρόγραμμα θα πυκνώσει.

Με την πρώτη ευκαιρία, θα επιχειρήσω κάποιες εργασίες, πριν χαλάσει ο καιρός, για την προστασία από τις καιρικές συνθήκες των ήδη εκτελεσθέντων εργασιών, αλλά, η επανεκινηση πλέον, αν όλα πάνε καλά, τοποθετείται για άνοιξη. Ατυχώς. :dash:

Ας ελπίσουμε ότι το "....κάθε εμπόδιο για καλό ", ισχύει και στην περίπτωσή μου.

 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.715
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μ αυτόν τον κούκλο θα απαξιούσα για 2cv :hypno::O:love:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Μ αυτόν τον κούκλο θα απαξιούσα για 2cv :hypno::O:love:

Μην το λες Χρήστο. Ολα στην ζωή είναι απαραίτητα.

Μην με μαλώσετε. Εδώ, είναι το δίδαγμα.


Two Beers and a Mayonnaise Jar
When things in your life seem almost too much to handle, when 24 hours in a day are not enough, remember the mayonnaise jar and the 2 Beers.

A professor stood before his philosophy class and had some items in front of him.
When the class began, he wordlessly picked up a very large and empty mayonnaise jar and proceeded to fill it with golf balls..

He then asked the students if the jar was full. They agreed that it was.

The professor then picked up a box of pebbles and poured them into the jar He shook the jar lightly. The pebbles rolled into the open areas between the golf balls.
He then asked the students again if the jar was full. They agreed it was.

The professor next picked up a box of sand and poured it into the jar. Of course, the sand filled up everything else. He asked once more if the jar was full. The students responded with a unanimous 'yes.'

The professor then produced two Beers from under the table and poured the entire contents into the jar effectively filling the empty space between the sand.

The students laughed..

'Now,' said the professor as the laughter subsided, 'I want you to recognize that this jar represents your life..

The golf balls are the important things---your family, your children, your health, your friends and your favorite passions---and if everything else was lost and only they remained, your life would still be full.

The pebbles are the other things that matter like your job, your house and your car.

The sand is everything else---the small stuff .

'If you put the sand into the jar first,' he continued, 'there is no room for the pebbles or the golf balls.

The same goes for life.

If you spend all your time and energy on the small stuff you will never have room for the things that are important to you.

Pay attention to the things that are critical to your happiness. Spend time with your children. Spend time with your parents. Visit with grandparents. Take time to get medical checkups. Take your spouse out to dinner.

There will always be time to clean the house and fix the disposal. Take care of the golf balls first---the things that really matter. Set your priorities. The rest is just sand.

One of the students raised her hand and inquired what the Beer represented.

The professor smiled and said, 'I'm glad you asked.'

The Beer just shows you that no matter how full your life may seem, there's always room for a couple of Beers with a friend.
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
303
Reaction score
889
Πόντοι
367
Age
50
Ολα στην ζωή είναι απαραίτητα.
Ναι, αλλά υπάρχει μια σημαντική διαφορά με τα παιδιά. Κάθε στιγμή και ηλικία που περνάει, αν δεν είσαι εκεί να τη ζήσεις, την έχασες.
Από την άλλη τα αυτοκίνητα μπορούν να περιμένουν...
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ναι, αλλά υπάρχει μια σημαντική διαφορά με τα παιδιά. Κάθε στιγμή και ηλικία που περνάει, αν δεν είσαι εκεί να τη ζήσεις, την έχασες.
Από την άλλη τα αυτοκίνητα μπορούν να περιμένουν...
Και το 2cv αν δεν είσαι εκεί μπορεί να το χάσεις... Η σκουριά κάνει δουλεια
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Και το 2cv αν δεν είσαι εκεί μπορεί να το χάσεις... Η σκουριά κάνει δουλεια
Κε Μήτσο μας, έχεις δίκηο, αλλά μετά τις εκτεταμένες εργασίες που έκανα, πέρασμα με σβουράκι και μετά υφαλόχρωμα, η παρούσα κατάσταση είναι απείρως καλύτερη από ότι ήταν προ της έναρξης των εργασιών.

Ταυτόχρονα, θα σηκωθεί και πάλι στους τάκους, θα αφαιρεθούν οι τροχοί, για να μην έχουν στατικό φορτίο - όπως και οι αναρτήσεις - και θα σκεπαστεί καλά, τα λάθη της προηγούμενης περιόδου δεν θα επαναληφθούν.

Αν ήταν σε προστατευμένο κλειστό χώρο, ή καλά σκεπασμένο, με λάδια και βενζίνη θα ξαναξεκίναγε. Ετσι, τόσο απλά.

Επειδή ξέρω σπό σίδερα, και έχω λύσει και όλο το αυτοκίνητο, μπορώ με σιγουριά να πω ότι η ποιότητα των υλικων είναι απρόσμενα καλή.

Με λιιιιιγη φροντίδα, μπορεί να ζεί .....αιώνια. :dance:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
.....λόγω του επειδή, ( ...που έλεγε κάποτε και ένα αφεντικό μου ), μας προειδοποίησαν για την κακοκαιρία EVA, ότι θα .....πνιγούμε, μεγάλα ύψη βροχής, είπα να προστατεύσω την έως τώρα εργασία μου στο αυτοκίνητο, σκεπάζοντάς το.

Οπότε, εργασία και χαρά. Εβαλα την κουκούλα που μου παρεχώρησαν, και να το αποτέλεσμα.

 
Top Bottom