θελω ιδεες!

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Λοιπον στο προιγουμενο θεμα εγραψα τα ηλεκτρικα προβληματα που ειχε τα αμαξακι..τωρα αλλαξα καποια καλωδια και τα ηλεκτρικα ειναι μια χαρα (και τα 2 μπουζια βγαζουν σπιθα,η μιζα γυρναει κανονικα, μεχρι και το ραδιοφωνο δουλευει :P ).Το προβλημα ειναι οτι το αμαξακι ακομα δεν αναβει.Αρχικα σκεφτικα την τρομπα βενζινης,αλλα την τσεκαρα και ρουφαει κανονικα.Τωρα αρχιζω να σκεφτομαι 1) μηπως το καρμπιρατερ ειναι βουλομενο η γενικα εχει κολισει λογο αχρησιας για τοσο καιρο και 2)μηπως θελει να ρυθμισω της πλατινες ωστε να σκανε την σωστη στιγμη τα μπουζια.Τωρα γραψτε καμια ιδεα για το πως να τσεκαρω το καρμπιρατερ και τον χρονισμο..η οτι αλλο θα μπορουσε να το αποτρεψει απο το να λειτουργησει.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τοκαρμπυρατερ το βγαζεις το καθαριζεις και μετρας την βιδα του αερα ποσες στροφες είναι βιδωμενη από το τερμα και την ξαναβαζεις.....τωρα για παλτινες δεν ξερω.....ξεκινα από το καρμπυρατέρ και μετα πας πλατινες.....να ξερεις ότι δουλεια κανεις να την κανεις μια μια για να ξερεις τι σου γινετε και που τελικα ειχες το πρόβλημα αν τελικως σου λυθει...
 
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
71
Reaction score
215
Πόντοι
57
Age
51

Οδηγίες αντικατάστασης πλατίνων και πυκνωτή. Το κάνεις μόνος άνετα.

Το δικό μου δυσκολευόταν πολύ να πάρει μπρος ζεστο και χτύπαγε πειράκια. Καθάρισα το καρμπυρατερ, ρυθμίστηκε σωστά, άλλαξα πλατίνες-πυκνωτή και τώρα πετάει...
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan

Οδηγίες αντικατάστασης πλατίνων και πυκνωτή. Το κάνεις μόνος άνετα.

Το δικό μου δυσκολευόταν πολύ να πάρει μπρος ζεστο και χτύπαγε πειράκια. Καθάρισα το καρμπυρατερ, ρυθμίστηκε σωστά, άλλαξα πλατίνες-πυκνωτή και τώρα πετάει...
χαίρομαι ιδιαίτερα
:dance:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Το αν ψεκάζει το καρμπιρατέρ ή όχι, φαίνεται, και επίσης μυρίζει.
Ας δοκιμάσει να ανοίξει τις περιμετρικές βίδες του επάνω κελύφους του καρμπιρατέρ και ας το γεμίσει με καύσιμο. Επίσης μπορεί να ψεκάζει με σπρέι καθαριστικού καρμπιρατέρ την ώρα που μιζάρει, μήπως και πάρει μπρος και φέρει βενζίνη. Και όλα αυτά εφόσον η τρόμπα δουλεύει (μπορεί να δοκιμάσει να την βγάλει και να δει χειροκίνητα αν έχει υποπίεση στην αναρρόφηση και δεν έχει κομμένη μεμβράνη) , έχει καύσιμο και η σωλήνα το φέρνει μπροστά.
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Τρομπα δουλευει! την τσεκαρα..Επισης ναι μυριζει οποτε λογικα ψεκαζει..Τωρα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι στην κατω πλευρα του καρμπυρατερ που εχει μια βιδουλα (υποθετω ειναι καμια βαλβιδα υπερχειλισης ? ) μετα απο λιγη ωρα αρχιζει να σταζει..δειχνει κατι αυτο?Ευχαριστω και για το βιντεακι ;)
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Δηλαδή, φέρνει καύσιμο, έχει σπινθήρα και δεν παίρνει;

Μήπως μίζαρες πολύ, και έχει βρέξει με βενζίνη τα μπουζί;
Συμπίεση κρατάει; Αν το γυρίσεις με την μανιβέλα, χωρίς φυσικά ταχύτητα, αντιστέκεται καλά στο να το γυρίσεις, με φορεμένα μπουζί στις κεφαλές;
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Καυσιμο φερνει,σπινθηρα εχει και την μανιβελα δεν την εχω δυστυχως..αλλα οταν το γυρναγα απο τον ανεμηστηρα με το χερι,παρουσιαζε αντισταση οταν ειχα τα μποουζια..οταν δεν ειχα τα μπουζια το γυρναγα πολυ πιο ευκολα..Τωρα να μιζαρα πολυ δεν νομιζω..αλλα θα καθαρισω τα μπουζια και θα ξαναδοκιμασω.Επισης θελω να πω κατι που δεν ανεφερα σε αυτο το ποστ,οτι το αμαξι καθοτανε για 8 χρονια περιπου
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Αν μπορείς να το γυρίσεις με το χέρι εύκολα, χωρίς μανιβέλα, υπάρχει θέμα.....
Δοκίμασε αρχικά να δεις τα μπουζί και όχι μόνο τα καλώδια.
Μυρωδιά βενζίνης στην εξάτμιση μετά από μερικά μιζαρίσματα έχει ή όχι;
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Με το χερι δεν το γυρναω και πολυ ευκολα αλλα το γυρναω..τα μπουζι ειναι καινουργια και εχω κοιταξει και εχουν σπιθα..τωρα για μυρωδια στην εξατμιση δεν εχω δει,μονο στο καρμπυρατερ εχω δει και εχει..θα κοιταξω και στην εξατμηση ομως
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Δηλαδή γυρίζεις πλήρως το μοτέρ με το χέρι; Δεξιόστροφα; χμμμμμμ

Δες τα ξανά τα μπουζί, και πες.
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
δεν το γυριζω πληρως με ευκολια..λιγο λιγο το γυριζω..γυρω στι 1/4 της περιστροφης τη φορα περιπου..Στα μπουζι τι να δω? για σπιθα η μηπως θελουν καθαρισμα?
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Πλήρη περιστροφή έχεις κάνει; Για να δεις πόση είναι και η πραγματική αντίσταση του μοτέρ. Έστω και με μανιβέλα.

Επίσης, καλό θα ήταν, με βγαλμένα μπουζί να μιζάρεις αρκετά μέχρι να σβήσει το λαμπάκι για το λάδι. (λάδια έχει της προκοπής μέσα;)

Και δοκίμασε να ψεκάζεις λίγο (κάποια ποσότητα τέλος πάντων) όταν μιζάρεις με σπρέι καρμπιρατέρ που είναι εύφλεκτο, για να το βοηθήσεις με την τροφοδοσία "καυσίμου".
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Πληρη περιστροφη ενοεις με το χερι? (με το χερι δεν νομιζω να εχω του κανει)

Αντι για σπρει καρμπυρατερ κανει και ενα quick start που εχω??
 
Top Bottom