Τρόμπα υδραυλικού xantia

Dimx2

Member
Εγγραφή
31 Οκτωβρίου 2017
Μηνύματα
1
Reaction score
3
Πόντοι
22
Age
47
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή. Σαν νέο μέλος και ευτυχείς κάτοχος μίας xantia (εδώ και ένα χρόνο) θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα. Αν επισκεύαζεται η τρόμπα του υδραυλικού. Λόγο απώλειας λιμάνι. Καινούργια μου είπαν κάπου 600€..
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Καλησπερα και καλως ηρθες ..
Να ψάχνεις για ότι άφορα το αμάξι σου... και να ρωτάς..( έχει ακόμα πολλά ..σε spares..)
P.x

https://www.car.gr/parts/view/10841548/ που σίγουρα έχεις ψάξει..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
επισκευη σημαινει σε πρωτη φαση πληρης στεγανοποιηση ...αν εχει μποσικα και εχουν αρκετο αυλακι οι μπιλιες που δημιουργουν την πιεση τοτε πας για αλλη...
προσωπικα εχω κιτ στεγανοποιησης απο λαστιχακια τυπου viton καθως και την τσιμουχα του αξονα...
ομως απο οσο ξερω ακομα δεινει και η επισημη αντιπροσωπεια ακομα πληρες κιτ επισκευης...
το κοστος ειναι μικρο διοτι σε πληθωρα των περιπτωσεων οι ταπες που εχει λυνονται επανω στο αμαξι...οτι θες μπορω να σε βοηθησω αν μου στειλεις αριθμο πλαισιου αυτοκινητου να σου δωσω κωδικους σε πρωτη φαση..
απο που εισε...?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οτι ακριβως ειπωθηκε στο παραπανω ποστ!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
μαλλον εδωσε 600 ευρω και πηρε καινουργια.....δεν εξηγειτε αλλιως να μην εχει γραψει ενω λογικα εχει παρει φωτια ο κολος του
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ας ελπισουμε οτι θα μας δωσει ενα update.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
κλαιει τα 600!!!!η το αμαξι το εφαγε η πρεσσα
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
κλαιει τα 600!!!!η το αμαξι το εφαγε η πρεσσα
Καλά δίνεις 600€ για αμάξι που τελικά το στέλνεις στην πρέσα; Γιατί μόνο του δεν πάει
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ε μαλλον δεν εδωσε τα 600 εδωσε το αμαξι κατευεθειαν...
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δεν ξέρω ποιον ψάχνετε, τι αυτοκίνητο ψάχνετε ή ποιά τρόμπα υδραυλικού χάθηκε, αλλά θα σας πώ εγώ πως λύθηκε το δικό μου πρόβλημα με τη τρόμπα υψηλής στη xantia, και απο εκεί που έσταζε η μία βρέθηκα με δύο (η μία καινούρια).
Εδώ και κάμποσο καιρό στη πυλωτή που αράζω τη xantia έβλεπα σταλαματιές από LHM. Η πρώτη σκέψη μου αλλά καί γνώμη από φίλο μου λαμαρινά (που ξέρει τα υδραυλικά citroen καλύτερα και από μηχανικούς της citroen - ήταν κάτοχος gs,bx,xantia για 35-40 χρόνια), ήταν ότι στάζει κάποιο σωληνάκι. Στη πορεία είδαμε ότι στάζει η τρόμπα. Έψαξε να βρει το σετ που δείνει η citroen χωρίς αποτέλεσμα. Βρήκε μιά τρόμπα μεταχειρισμένη. Αλλάξαμε τη τσιμούχα από το ρακόρ πού έσταζε, και την έβαλα στη xantia. Όταν όμως ο μηχανικός πήγε να λύσει την τρόμπα πού έσταζε, έσπασε το σωληνάκι της επιστροφής στα χέρια του. Ήταν κάτι φυσιολογικό αφού το xantia έκλεισε τις γιορτές 21 χρόνια ζωής. Εκεί μπαίνει στην ιστορία ένας ξεχωριστός καί ιδιαίτερος άνθρωπος πού εχω την τύχη να γνωρίσω μέσω τού site αυτού. Οι συνομιλίες μας είναι μέσω πμ στο site ή τηλεφωνικές, μερικές φορές πάνω από ωριαίες. Δεν έχουμε βρεθεί ο ένας με τον άλλο από κοντά και δεν γνωριζόμαστε ούτε φατσικά.
Αυτός ο ΦΙΛΟΣ λοιπόν (ένας άγνωστος αποδείχτηκε πραγματικόςφίλος), μου έδωσε με πμ στο site διαστάσεις απο το σωληνάκι και τι ακριβώς έπρεπε να πάρω, 1ον για να αλλάξω το σωληνάκι της επιστροφής πού έσπασε, καί 2ον μου είπε που να παω να πάρω τσιμούχες στεγανοποίησης της τρόμπας, και να του στείλω τη τρόμπα με τις τσιμούχες για να τη φτιάξει. Τού έστειλα τρόμπα (βρώμικη όπως βγήκε από το αυτοκίνητο, 21 χρονών) και τσιμούχες, τα πήρε στα χέρια του, πχ. δευτέρα πρωί και την τρίτη το μεσημέρι είχα στα χέρια μου μία τρόμπα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Καμμία σχέση δεν έχει με τη τρόμπα που του έστειλα. Είναι σαν να την πήρα από ράφι αντιπροσωπείας. ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.
Έτσι λοιπόν πλέον έχω δύο τρόμπες. Μία σωστή φορεμένη και μία ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ για "καβάντζα".
Σ'αυτόν τον ΦΙΛΟ, τον νέο ΦΙΛΟ χρωστάω. Και θα χρωστάω. Θα μου πείτε ποιός είναι, άντε και μας έσκασες.
Λοιπόν αυτός είναι ο xantiamanolis, ο πρεβεζιάνος.
Όμως θα τα πούμε κι από κοντά γιατί Πρέβεζα-Γιάννενα είναι δεν είναι 1.10' ώρα δρόμος.
Αυτή την ιστορία ήθελα να την δημοσιοποιήσω, γιατί τα καλά πρέπει να επαινούνται.
Το βασικότερο όμως είναι ότι θέλω να τον ευχαριστήσω δημοσίως για το φέρσιμό του, πριν μιλήσουμε στο τηλέφωνο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΝΩΛΗ.
ΥΓ. Μάνο, θα τα πούμε τηλεφωνικά, και με την 1η ευκαιρία θα κατέβω στη Πρέβεζα να γνωριστούμε και να τα πούμε (και να τα πιούμε) από κοντά.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΝΟ.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
χαρη ευχαριστω για τα καλα σου λογια....οπου μπορουμε βοηθαμε...δεν ξεχνω οτι και μενα καποιοι αλλοι μου εδειξαν καποια πραγματα πχ ο βασιλης που ειναι στην κυπρο με βοηθησε και βοηθαει αρκετα αλλα επισης και με ψαξιμο στο ιντερνετ
πχ τωρα που θελω ναι φτιαξω το θεμα με τις βαλβιδες πειραματιζομαι και ακομα ψαχνομαι...και μολις το τελειωσω θα σας μεταφερω τις γνωσεις μου
μια διορθωση...χαρη η τρομπα δεν εχει σωληνα επιστροφης αυτη που χαλασε ειναι η σωληνα παροχης.....
η αποψη μου ειναι οτι οι γνωσεις πρεπει να μοιραζονται και οχι να τις κραταμε για τον εαυτο μας....
 
Top Bottom