Το όνειρο...

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Καλησπέρα στα μέλη,

Θυμάστε όταν είμασταν παιδιά που μας ρωτούσαν : "Τι αυτοκίνητο θα πάρεις όταν μεγαλώσεις;"
Κάποια παιδιά έλεγαν τα κλασσικά Ιταλικά άλλα τα κλασσικά γερμανικά , εγώ απαντούσα : "Ένα 2cv" και ακουγόταν το κλασσικό αχ το γλυκούλη μας.
Τώρα μεγάλωσα και ακόμα δεν το έχω καταφέρει είμαι πάντα τρυπιοτσέπης και με τις τιμές που έχουν τρελαθεί λέω να το προσπαθήσω πριν είναι πολύ αργά.

Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη των μελών για το αν είναι εφικτό να το καταφέρω.
Αναγκαστικά θα πάρω κάτι που θα χρήζει μεγαλης ανακατασκευής γιατί όπως είπα οι τσέπες είναι τρύπιες.
Πιάνουν τα χέρια μου αρκετά στο αυτοκίνητό μου έχω αλλάξει από σασμαν μέχρι φλάντζα κεφαλής , ρουλεμάν , μικροβαψιματα, ηλεκτρονικά.
Έχω πολλά εργαλεία , τροχούς , πριόνι κορδέλα για σίδερα , τριβεία , υδραυλική πρέσα, ηλεκτροκολλησεις, κλειδιά και πολλά άλλα.
Πόσο χαμηλά σε τιμή πιστεύετε ότι μπορώ να πέσω με αυτά που διαθέτω;
Επίσης , μένω Θεσσαλονίκη υπάρχουν εδώ μέλη του club ντεσεβουδάκιδες που να μπορούσαν να με συμβουλεψουν ακόμα καλύτερα να δω από κοντά το πρέπει να προσέξω;
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στα μέλη,

Θυμάστε όταν είμασταν παιδιά που μας ρωτούσαν : "Τι αυτοκίνητο θα πάρεις όταν μεγαλώσεις;"
Κάποια παιδιά έλεγαν τα κλασσικά Ιταλικά άλλα τα κλασσικά γερμανικά , εγώ απαντούσα : "Ένα 2cv" και ακουγόταν το κλασσικό αχ το γλυκούλη μας.
Τώρα μεγάλωσα και ακόμα δεν το έχω καταφέρει είμαι πάντα τρυπιοτσέπης και με τις τιμές που έχουν τρελαθεί λέω να το προσπαθήσω πριν είναι πολύ αργά.

Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη των μελών για το αν είναι εφικτό να το καταφέρω.
Αναγκαστικά θα πάρω κάτι που θα χρήζει μεγαλης ανακατασκευής γιατί όπως είπα οι τσέπες είναι τρύπιες.
Πιάνουν τα χέρια μου αρκετά στο αυτοκίνητό μου έχω αλλάξει από σασμαν μέχρι φλάντζα κεφαλής , ρουλεμάν , μικροβαψιματα, ηλεκτρονικά.
Έχω πολλά εργαλεία , τροχούς , πριόνι κορδέλα για σίδερα , τριβεία , υδραυλική πρέσα, ηλεκτροκολλησεις, κλειδιά και πολλά άλλα.
Πόσο χαμηλά σε τιμή πιστεύετε ότι μπορώ να πέσω με αυτά που διαθέτω;
Επίσης , μένω Θεσσαλονίκη υπάρχουν εδώ μέλη του club ντεσεβουδάκιδες που να μπορούσαν να με συμβουλεψουν ακόμα καλύτερα να δω από κοντά το πρέπει να προσέξω;
Προσωπικά δε μπορώ να σε συμβουλέψω, αν και μένω Θεσσαλονικη, γιατι δεν είχα ποτε 2CV, η ερώτησή σου όμως είναι κάτι που με απασχολεί και μένα, μου έρχεται συχνά και μένα αυτο το όνειρο. Σου εύχομαι να το πραγματοποίησεις όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
Οι τιμές στα 2CV έχουν ξεφύγει, αλλά το κόστος χρήσης του, ειδικά αν μπορείς να ¨βάζεις χέρι¨ μόνος σου, είναι το πλεονέκτημα. Επίσης ίσως να βρείς κάτι οικονομικότερο σε Dyane, Ami, ή ακόμα και σε Pony, αν σου αρέσουν.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στα μέλη,

Θυμάστε όταν είμασταν παιδιά που μας ρωτούσαν : "Τι αυτοκίνητο θα πάρεις όταν μεγαλώσεις;"
Κάποια παιδιά έλεγαν τα κλασσικά Ιταλικά άλλα τα κλασσικά γερμανικά , εγώ απαντούσα : "Ένα 2cv" και ακουγόταν το κλασσικό αχ το γλυκούλη μας.
Τώρα μεγάλωσα και ακόμα δεν το έχω καταφέρει είμαι πάντα τρυπιοτσέπης και με τις τιμές που έχουν τρελαθεί λέω να το προσπαθήσω πριν είναι πολύ αργά.

Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη των μελών για το αν είναι εφικτό να το καταφέρω.
Αναγκαστικά θα πάρω κάτι που θα χρήζει μεγαλης ανακατασκευής γιατί όπως είπα οι τσέπες είναι τρύπιες.
Πιάνουν τα χέρια μου αρκετά στο αυτοκίνητό μου έχω αλλάξει από σασμαν μέχρι φλάντζα κεφαλής , ρουλεμάν , μικροβαψιματα, ηλεκτρονικά.
Έχω πολλά εργαλεία , τροχούς , πριόνι κορδέλα για σίδερα , τριβεία , υδραυλική πρέσα, ηλεκτροκολλησεις, κλειδιά και πολλά άλλα.
Πόσο χαμηλά σε τιμή πιστεύετε ότι μπορώ να πέσω με αυτά που διαθέτω;
Επίσης , μένω Θεσσαλονίκη υπάρχουν εδώ μέλη του club ντεσεβουδάκιδες που να μπορούσαν να με συμβουλεψουν ακόμα καλύτερα να δω από κοντά το πρέπει να προσέξω;
Καλησπέρα καί καλώς ήρθες!!!
Όσον αφορά την επιλογή του 2Cv είναι ένα θέμα καθαρά προσωπικό ως προς την τσέπη σου. Βασικά είναι όπως το σκέφτεσαι δηλαδή εαν πάρεις κάποια σε χαμηλή τιμή θα χρήζει μεγάλη επισκευή.
Εαν πιάνουν τα χέρια σου γενικά δλδ χειρίζεσαι ηλεκτροκόλληση (ώστε να κολλήσεις λαμαρίνες 0,8mm) , γνωρίζεις στοιχειώδη μηχανολογία (ώστε να επισκευάσεις τον κινητήρα του κεφαλές-πλατινες-καρμπυρατερ) , διαθέτεις χώρο ώστε να μπορείς να βάψεις τότε μην φοβάσαι και πρόχωρα το!!!
Εάν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις και άλλες ανακατασκευές που περιέχουν άπειρες πληροφορίες!!!
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Καλώς σας βρήκα ,
Στην ηλεκτροκόλληση δεν είμαι και πολύ καλός , στα μηχανολογικά είμαι σε επίπεδο να το κάνω βίδες και να το μαζέψω πολύ άνετα δεν θα έχω θέμα. Θα ήθελα να μάθω μεταξύ άλλων αν υπάρχει κάποιο όριο μετά το οποίο ένα 2cv δεν έχει μέλλον; Τι θα έπρεπε να αποφύγω;
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Καλώς σας βρήκα ,
Στην ηλεκτροκόλληση δεν είμαι και πολύ καλός , στα μηχανολογικά είμαι σε επίπεδο να το κάνω βίδες και να το μαζέψω πολύ άνετα δεν θα έχω θέμα. Θα ήθελα να μάθω μεταξύ άλλων αν υπάρχει κάποιο όριο μετά το οποίο ένα 2cv δεν έχει μέλλον; Τι θα έπρεπε να αποφύγω;
αρα το προβλημα σου ειναι η λαμαρινα...εφοσον τα μηχανικα τα δουλευεις για μενα πρεπει να κανεις το εξης...
αρχικα πας σε ενα φανοποιο και ρωτας ποσο θες για πληρη επισκευη και βαψιμο εκτος αν το βαψιμο το κανεις μονος σου ξερεις πανω κατω το κοστος κτησης ξερεις περιπου το κοστος λαμαρινας βαζεις και εα μπατζετ για τα μηχανολογικα κανεις προσθεση και βλεπεις
το πιο φτηνο που στεκετε στο δρομο ειναι αυτο...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλώς σας βρήκα ,
Στην ηλεκτροκόλληση δεν είμαι και πολύ καλός , στα μηχανολογικά είμαι σε επίπεδο να το κάνω βίδες και να το μαζέψω πολύ άνετα δεν θα έχω θέμα. Θα ήθελα να μάθω μεταξύ άλλων αν υπάρχει κάποιο όριο μετά το οποίο ένα 2cv δεν έχει μέλλον; Τι θα έπρεπε να αποφύγω;
Εαν είναι σουρωτηρι επανέρχεται πολύ δύσκολα...σουρωτηρι εννοώ στο σασί και σε δομικά στοιχεία του κουβουκλίου!!!
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Θα κάτσω να μάθω ηλεκτροκόλληση αφού υπάρχουν τα εργαλεία , θα βρω κάτι για να κάνω εξάσκηση.
Το σασί αν έχει κάτσει μπροστά φαντάζομαι δεν σώζεται;
Το αμάξι στην Ξάνθη το είδα στο καρ υπάρχει και ένα από έμπορο που είναι και στην γειτονιά μου αλλά ψάχνω κάτι ακόμα πιο φθηνό. Αν γίνεται φυσικά...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς όρισες. Βρες ένα 2cv που να στέκει σχετικά καλά και από την στιγμή που πιάνει και το χέρι σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα το κανείς κούκλα. Ανταλλακτικά υπάρχουν και νέα εννοείται αλλά και μεταχειρισμένα. Θα είναι ένα πρότζεκτ ζωής αλλά πίστεψε με θα αξίζει τον κόπο αλλά και το κάθε ευρώ που θα ξοδέψεις.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ευχαριστω πάρα πολύ παίρνω κουράγιο , προσπαθώ να μαζέψω ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να πάρω ένα. Ελπίζω να πεταχτεί μπροστά μου και καμιά ευκαιρία
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Στο μεταξύ μπορεί να πεταχτώ εγώ μπροστά σου, μιας και είσαι Θεσσαλονίκη, :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
αλλά κι εγώ - κρίμα - με GS ασχολούμαι, τα 2CV-ουδάκια δε τα κατέχω....:(:(:(:(:(:(
αλλά απ'την άλλη, τα πάντα μπορεί να κάνει ο άνθρωπος....
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Στο μεταξύ μπορεί να πεταχτώ εγώ μπροστά σου, μιας και είσαι Θεσσαλονίκη, :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
αλλά κι εγώ - κρίμα - με GS ασχολούμαι, τα 2CV-ουδάκια δε τα κατέχω....:(:(:(:(:(:(
αλλά απ'την άλλη, τα πάντα μπορεί να κάνει ο άνθρωπος....
Ε κοίτα στο 2cv ο κινητήρας είναι ο ίδιος κομμένος στη μέση και δεν χαλάνε οι μπιλαδόροι τόσο συχνά. Α και δεν σηκώνεται (εκτός αν στρίβει).
Πρέπει να βρεθούμε
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
χαχα...σωστά, αυτό με τους μπιλιαδόρους....αμάν, πολύ ζόρι, και δε βρίσκουμε.
Πάλι καλά είχε GS ο πατέρας ενός φίλου και κράτησε τους μπιλιαδόρους
και θα τη βγάλω φθηνά.
Θα δούμε, όλο και κάτι θα κανονίσουμε.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Άντε να γινόμαστε πολλοί , μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει οργανωμένη παρουσία στα κλασσικά citroen στην Θεσσαλονίκη γιατί πίστευα το αντίθετο
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπιλιοφοροι βρε παιδια, μη με καιτε.. :O
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
μια μπίλια δώρο
όχι μια μπίλια φόρο.....
(από φόρους πήξαμε, δε θέλουμε άλλους....)
Αχαχαχα εδώ Θεσσαλονίκη έτσι τους λέμε , είχε GSA ο πατέρας μου καμιά 15αρια χρονια, στο πατρικό μου όποιο συρτάρι ανοίξεις έχει μεταλλικές μπίλιες μέσα.
 
Top Bottom