Το νέο μου παλιό ποδήλατο...

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.385
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
View attachment 23228

Αυτό είναι το Velosolex Riviera μου. Το αγοράσαμε καινούργιο κάπου το 1985 αν θυμάμαι καλά και για 3 περίπου χρόνια μαρτύρησε στα χέρια (και τα πόδια!) μου. Κατάφερα να σπάσω την καστάνια της κασέτας πίσω, τα μπροστά γρανάζια, τον άξονα του τιμονιού, και την άκρη από το πιρούνι, φυσικά όχι όλα ταυτόχρονα. Υποψιάζομαι ότι τότε χρειαζόμουν mountain bike στην πραγματικότητα και όχι κούρσα, αλλά μάλλον τότε δεν είχε ανακαλυφθεί το είδος. Όταν έφυγα για σπουδές έμεινε ξεχασμένο στη σοφίτα. Πριν από 6 χρόνια το πήρα ξανά στα χέρια μου αφού του έβαλα 2 καινούργια στεφάνια. Τα δικά του Rigida ήταν πέραν επισκευής. Στην αρχή μου φάνηκε εξαιρετικά άβολο, κάτι τα χρόνια, κάτι τα κιλά, αλλά σιγά σιγά ξαναβρήκα τη φόρμα μου. Όχι ότι μπορώ να κάνω τις ταρζανιές που έκανα έφηβος, απλά χαίρομαι την ευθυβολία του. Αισιοδοξώ ότι κάποια στιγμή θα το επαναφέρω και εμφανισιακά. Έφερα από τη Γαλλία τα φώτα Subitez μπροστά και πίσω, και καλά θα ήταν να αλλάξω τα αλουμινένια φτερά με καινούργια.
Ακριβώς ο ίδιος σκελετός κυκλοφόρησε και σαν Peugeot, ακριβώς όπως αυτό του Τάσου πιο πάνω, θυμάμαι ότι είχε και ένα άλλο παιδί στη γειτονιά και τα συγκρίναμε.
Ωραιότατο Δημήτρη! Τα αλουμινένια φτερά απ ότι βλέπω ίσως με μπράσσο και τρίψιμο να επαναφέρονται. Δεν το έχω δοκιμάσει καθοτι δε χρειάστηκε, αλλά έχω ακούσει ότι έχει καλά αποτελέσματα. Πρέπει να κάνω μια δοκιμή στο στο σπαστό Puch του 74 που έχω...
Ο σκελετός δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος. Πιθανόν να μην είναι. Εμένα είναι τύπος Peugeot 107.

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.385
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
23299

Ως γνήσιο γαλλικο το Peugeot έχει και εργοστασιακή κίτρινη μπροστινή λάμπα :happy:

visa chrono

Member
Reaction score
22.781
Πόντοι
1.487
Σήμερα μετά από πολύ καιρό είχα τεράστιο χαμόγελο για κάτι μοναδικό....
Φυσικά όλα ξεκίνησαν πριν καιρό... με κάποια ποδήλατα γύρω μου... και στην πορεία.. καταφέρνεις να αποκτήσεις κάτι μοναδικό στο χώρο του vintage.. Bicycle...
Για αρχή κάτι... Και ίσως μετά ένα δύο λόγια.. για ένα λίγο κάτι διαφορετικό... Πάντως αμάξι μότο ποδήλατο ή ότι έχει ρόδες το ίδιο συναίσθημα μπορεί να σου δημιουργήσει...

Italian vintage bicci χειροποίητο.. παντογραφιμενο chromolovato..

IMG_20210209_193125.jpg

I ll be Back maybe...

visa chrono

Member
Reaction score
22.781
Πόντοι
1.487
23470

the catalogue..

9.8 kg για ατσαλινο κουρσακι καπου στα τελος 80.....
Ιταλοι και εδω τον θεο τους ...

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.840
Πόντοι
697
View attachment 23470

the catalogue..

9.8 kg για ατσαλινο κουρσακι καπου στα τελος 80.....
Ιταλοι και εδω τον θεο τους ...
Πραγματικά ατσάλινο με κάτω από 10 klg είναι σπάνιο. Δώσε φίλε μας στο απλό λαό και άλλες φωτό.

visa chrono

Member
Reaction score
22.781
Πόντοι
1.487
Πραγματικά ατσάλινο με κάτω από 10 klg είναι σπάνιο. Δώσε φίλε μας στο απλό λαό και άλλες φωτό.
Και επειδη πρεπει να βρεις και εσυ ενα ατσαλινο... να σου κανω και μια χαρη...

23472

Κατα την παραλαβη του ...

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.840
Πόντοι
697
Και επειδη πρεπει να βρεις και εσυ ενα ατσαλινο... να σου κανω και μια χαρη...

View attachment 23472

Κατα την παραλαβη του ...
Είναι ένα αριστούργημα. Αν είχε πάνω και σετ campangolo θα αναφώναζα με όλη μου την ψυχή Viva Italia.

visa chrono

Member
Reaction score
22.781
Πόντοι
1.487
Είναι ένα αριστούργημα. Αν είχε πάνω και σετ campangolo θα αναφώναζα με όλη μου την ψυχή Viva Italia.
Thnx αν και η σειρά που φορά 105 shimano τότε ήταν κορυφαία...

Κάποια στιγμή.. Κάποια θα σου βάλω ένα colnago end 70 full campanolo να αναφωνησεις ότι θες..
Καλημέρα....

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.840
Πόντοι
697
Thnx αν και η σειρά που φορά 105 shimano τότε ήταν κορυφαία...

Κάποια στιγμή.. Κάποια θα σου βάλω ένα colnago end 70 full campanolo να αναφωνησεις ότι θες..
Καλημέρα....
Προφανώς και η σειρά 105 της Shimano ήταν κορυφαία και η εξέλιξη της παραμένει μια επιλογή επιπέδου για κούρσες. Απλά με Campangolo θα ήταν Ιταλικό μέχρι το κόκαλο, που λένε.

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.840
Πόντοι
697
Και επειδή έχω φάει μπαταριά, που λένε, με το Pinarello έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ιστορία του Giovanni Pinarello και το πως ξεκίνησε η εταιρία. Ένα από τα κατορθώματα του Giovanni "Nani" Pinarello είναι ότι το 1951 στο 34ο Giro φόρεσε την μαύρη φανέλα... δηλαδή του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ στην κατάταξη. Παραδόξως εκείνη την εποχή η τελευταία θέση ήταν κάτι σημαντικό μαζί με την πρώτη θέση (ροζ φανέλα) στην γενική κατάταξη και την πρώτη θέση στην κατάταξη των βουνών (ανηφοριστών) η πράσινη φανέλα τότε, από το 2013 μπλε. Ήταν ο τελευταίος που φόρεσε την μαύρη φανέλα, μιας και το 1952 καταργήθηκε. Το 1952 ήταν έτοιμος να συμμετάσχει στο 35ο Giro, αλλά την θέση του την παίρνει ο νεαρός Pasquale Fornara, που είχε απολυθεί από την Bianchi την ομάδα του θρυλικού Faousto Coppi. Η ομάδα του Pinarello προκειμένου να τον αποζημειώσει για αυτή την αλλαγή του πρόσφερε 100.000 λιρέτες. Αυτό το ποσό ήταν το αρχικό κεφάλαιο για την δημιουργία, το 1953, ένος μικρού εργαστήριου ποδηλάτων στο Τρεβίζο ονόματι Cicli Pinarello.
Κατά την γνώμη μου η Pinarello είναι ένα από τα πέντε αστέρια της ιταλικής ποδηλασίας στο θεμα "σκελετός". Τα άλλα τέσσερα είναι Bianchi, Wilier (W l’Italia liberata e redenta), Colnago και η ALAN.

Top Bottom