Το Σοβαρό Αυτοκίνητο... Subaru FF-1 1970

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.092
Πόντοι
697
τασουλη δεν αξιζει αγορι μου ο φαναρτζης δεν θα σε σκισει θα σε σκισουν τα ανταλακτικα που θα αγορασεις ειναι δυσκολο αμαξι και τσαμπα να σου το φτιαξει ο μαστορας απλα θα κλαις τα λ7 σου....αποψη μου βεβαια και αυτο το κινητο σαπιδι δε μπορει να κυκλοφορησει στο δρομο,,,,,,απορω πως δεν εχει σκορπισει ακομα κομματια εκει
Μανώλη,δεν εχω καταλάβει ακόμη αν ο Τασούλης προσπάθησε να βάλει μπροστά τον κινητήρα γιατί καταλαβαίνω ότι έχει σκυλιάσει να το κινήσει....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
τασουλη δεν αξιζει αγορι μου ο φαναρτζης δεν θα σε σκισει θα σε σκισουν τα ανταλακτικα που θα αγορασεις ειναι δυσκολο αμαξι και τσαμπα να σου το φτιαξει ο μαστορας απλα θα κλαις τα λ7 σου....αποψη μου βεβαια και αυτο το κινητο σαπιδι δε μπορει να κυκλοφορησει στο δρομο,,,,,,απορω πως δεν εχει σκορπισει ακομα κομματια εκει
Για εμένα αξίζει. Κι αν δεν άξιζε για εμένα θα το έκανα γιατί δε μπορώ να βλέπω τον παππού να στεναχωριέται βλέποντας το...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Παιδιά όλα γίνονται αλλά θα πρεπει να ριξει πάρα πολλά λεφτά το simca 1000 αυτοματο μας είχε κοστίσει 6000ευρώ χωρίς τα ανταλλακτικα και με πολυ προσωπική εργασία εν τέλη του μετανιωσαμέ αλλά ήταν αργά! !
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.092
Πόντοι
697
Παιδιά όλα γίνονται αλλά θα πρεπει να ριξει πάρα πολλά λεφτά το simca 1000 αυτοματο μας είχε κοστίσει 6000ευρώ χωρίς τα ανταλλακτικα και με πολυ προσωπική εργασία εν τέλη του μετανιωσαμέ αλλά ήταν αργά! !
τι εγινε τελικα το ΣΙΜΚΑ 1000 ;;;;
κι εγω ψάχνω ένα τέτοιο...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σε άλλο θέμα για το Simca παιδιά! Στο Καφενείο!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
τι εγινε τελικα το ΣΙΜΚΑ 1000 ;;;;
κι εγω ψάχνω ένα τέτοιο...
Το έκλεψαν το 2012 μέσα από την αυλη του σπιτιου όταν λείπάμε 1 μηνα !! Είχα λυσεί και το πρόβλημα με την υπερθέρμανση του πολλαπλασιαστη !! Σορύ για το off topic :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το έκλεψαν το 2012 μέσα από την αυλη του σπιτιου όταν λείπάμε 1 μηνα !! Είχα λυσεί και το πρόβλημα με την υπερθέρμανση του πολλαπλασιαστη !! Σορύ για το off topic :)
Δε πειράζει! Αν θες κάνε ενα θέμα καινούργιο. Ενδιαφέρον θα είναι!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Αγαπητε Τασο..
Νομιζω εχεις στα χερια σου ενα αμαξι που μπορει να σε βοηθησει να φτιαξεις την cx..
..Aπο την αλλη μπορεις να μπεις εδω και να ψαξεις... ε και να κανεις και εξασκησει για το Lower..

https://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=1351744
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αγαπητε Τασο..
Νομιζω εχεις στα χερια σου ενα αμαξι που μπορει να σε βοηθησει να φτιαξεις την cx..
..Aπο την αλλη μπορεις να μπεις εδω και να ψαξεις... ε και να κανεις και εξασκησει για το Lower..

https://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=1351744
Το έχω κοιτάξει. Τα έχω φέρει γύρα τα περισσότερα φόρουμ για ιαπωνικά. ;) Η CX ρε παιδιά δε θέλει τίποτα... Μπαταρία και σέρβις... Μόλις κάνω αυτό να λειτουργεί θα πάω και στη CX!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Τασο..μια φορα θα σου πω την γνωμη μου.. μετα ακολουθεις το ονειρο σου οπως και ολοι...

1) Καλα κανεις και ασχολησε .. και τον Νικολα απο τα 5 του προσπαθω να του μεταδωσω...το τι θα κανει..αυτος ξερει..
2) Βγαλε το αμαξακι οπως μπορεις και με την βοηθεια φιλων οικογενειας απο εκει.. Βγαλε φωτο και στειλτο σε site με δημοπρασιες εξω..( Νομιζω απο αυτο θα κανεις την πρωτη καβα)
3) Βγαλε το σαζμαν απο το Datsun εαν μπορεις δες τον κωδικο απο αυτο ( ean exeiσ M10 getrag )εχεις το δευτερο σοβαρο ποσο.
4) Η cx Θελει αρκετη φανοπιεια εαν θυμαμαι καλα και συγουρα κριβει πραγματα που ουτε περνουν απο το μυαλο σου( Ψησε τον παππου και παρε οτι δωρα απο γιορτες και παρε απο τον Ασπροπυργο ενα ιδιο που υπαρχει ακομα και εχει οσα πραγματα θελεις για να φτιαξεις το αμαξι σου)

Αυτα θα εκανα εγω εαν ειχα αυτα που εχεις ...
Και θα εβρισκα και σοβαρη ενασχοληση με ενα αμαξι που θα μπορουσα στα 18 μου να ειναι το αμαξι μου μετα το διπλωμα...


Αυτα...
Τωρα σε αφηνω να κανεις οτι θελεις και ελπιζω να βρεις τον δρομο σου....

I am out...:citroen:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Τασο..μια φορα θα σου πω την γνωμη μου.. μετα ακολουθεις το ονειρο σου οπως και ολοι...

1) Καλα κανεις και ασχολησε .. και τον Νικολα απο τα 5 του προσπαθω να του μεταδωσω...το τι θα κανει..αυτος ξερει..
2) Βγαλε το αμαξακι οπως μπορεις και με την βοηθεια φιλων οικογενειας απο εκει.. Βγαλε φωτο και στειλτο σε site με δημοπρασιες εξω..( Νομιζω απο αυτο θα κανεις την πρωτη καβα)
3) Βγαλε το σαζμαν απο το Datsun εαν μπορεις δες τον κωδικο απο αυτο ( ean exeiσ M10 getrag )εχεις το δευτερο σοβαρο ποσο.
4) Η cx Θελει αρκετη φανοπιεια εαν θυμαμαι καλα και συγουρα κριβει πραγματα που ουτε περνουν απο το μυαλο σου( Ψησε τον παππου και παρε οτι δωρα απο γιορτες και παρε απο τον Ασπροπυργο ενα ιδιο που υπαρχει ακομα και εχει οσα πραγματα θελεις για να φτιαξεις το αμαξι σου)

Αυτα θα εκανα εγω εαν ειχα αυτα που εχεις ...
Και θα εβρισκα και σοβαρη ενασχοληση με ενα αμαξι που θα μπορουσα στα 18 μου να ειναι το αμαξι μου μετα το διπλωμα...


Αυτα...
Τωρα σε αφηνω να κανεις οτι θελεις και ελπιζω να βρεις τον δρομο σου....

I am out...:citroen:
Το Subaru δεν πωλήται πουθενά! Οποιος τολμίσει να το πουλήσει χωρίς να με ρωτήσει θα τον βάλω να πιεί λάδια μηχανής 20ετίας!
Το κιβώτιο του Datsun, από τη στιγμή που δουλεύει και από τη στιγμή που δεν έχω όρεξη να αφήσω το μόνο λειτουργήσιμο αυτοκίνητο χωρίς κιβώτιο κάθεται εκεί που είναι. Τώρα, όσον αφορά τη CX του Ασπροπύργου, δε με χαλάει να την πάρω, αλλά προτιμώ να φτιάξω τη δική μου χωρίς δότες ανταλλακτικών επειδή γίνεται. Επι του παρόντος δε με ενδιαφέρει αν είναι σκουριασμένα τα αυτοκίνητα ή όχι επειδή και να με ενδιέφερε δεν έχω τα χρήματα να τα φτιάξω σωστά και δεν θέλω να βγάλω χρήματα δίνοντας κάτι που αγαπώ και κάτι που κάνει κάτι άλλο που αγαπώ να κινήται.

Ξέρω ότι σας τη δίνει απίστευτα που ασχολούμαι με τους Ιάπωνες, αλλά δεν αγαπώ μονο το Datsun και το Subaru μου, αγαπώ και τη CX. Οταν έρθει η ώρα της θα βγει και αυτή από εκεί που είναι.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τασο κανεις πολυ λαθος.....κανεναν δεν ενοχλει αν θες να ασχοληθεις με κατι μη σιτροεν.....ο λογος που σου τα ειπε ο δημητρης παραπανω ειναι οτι στην κατασταση που ειναι το αμαξι το σουμπαρου ανετα το δινεις στο εξωτερικο και τα χρηματα αυτα κανεις πενα την cx ...επισης σε λιγα χρονια τα ανταλακτικα για cx den θα υπαρχουν......

καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Μια μικρή αλλαγή... Παρόλους τους τόνους βροχής που έριξε...

IMG_20180621_095310.jpg

Το κοντέρ. Ενα συνηθισμένο κοντέρ...

IMG_20180621_095315.jpg

Το ίδιο κοντέρ όταν πλέον έχεις γυρίσει το κλειδί...
Κανονικά πρέπει να ανάβει και το λαμπάκι της μπαταρίας, αλλά είναι μιά πρόοδος και αυτή. Επίσης όταν γυριζεις το κλειδί στη μίζα, η μηχανή κελαηδάει. Χωρίς βενζίνη, αλλά κελαηδάει.
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.092
Πόντοι
697
Μια μικρή αλλαγή... Παρόλους τους τόνους βροχής που έριξε...

View attachment 12126
Το κοντέρ. Ενα συνηθισμένο κοντέρ...

View attachment 12127
Το ίδιο κοντέρ όταν πλέον έχεις γυρίσει το κλειδί...
Κανονικά πρέπει να ανάβει και το λαμπάκι της μπαταρίας, αλλά είναι μιά πρόοδος και αυτή. Επίσης όταν γυριζεις το κλειδί στη μίζα, η μηχανή κελαηδάει. Χωρίς βενζίνη, αλλά κελαηδάει.
δηλαδή είναι τόσο σημαντικό το να βάλεις μπροστά τον κινητήρα;;;
και τι θα κερδίσεις;;;;
το αμάξωμα είναι το κύριο πρόβλημα....
και οι φαναρτζήδες,που πάρα πολύ δύσκολα θα βρεθούν,και που αν τελικά βρεθούν είναι αμφίβολης ποιότητας η δουλειά που θα κάνουν...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σήμερα είπα να παίξω με την αντλία βενζίνης.
IMG_20180731_130530.jpg

IMG_20180731_130428.jpg


Απ' ότι κατάλαβα, η αντλία αυτή είναι με μεμβράνη και όχι με μοτεράκι. Η μεμβράνη κουνιέται, αλλά όταν γυρνάω το κλειδί δεν ακούγεται κάποιος ήχος. Ο παππούς πάντως λέει ότι ούτε παλιότερα ακουγόταν...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σήμερα είπα να παίξω με την αντλία βενζίνης.
View attachment 12407
View attachment 12408

Απ' ότι κατάλαβα, η αντλία αυτή είναι με μεμβράνη και όχι με μοτεράκι. Η μεμβράνη κουνιέται, αλλά όταν γυρνάω το κλειδί δεν ακούγεται κάποιος ήχος. Ο παππούς πάντως λέει ότι ούτε παλιότερα ακουγόταν...
Aν δεν αλάξεις το σωληνακι βενζίνης δεν θα παρει μπρος !
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Aν δεν αλάξεις το σωληνακι βενζίνης δεν θα παρει μπρος !
Σιγά μη βάλω βενζίνη στο τεπόζιτο... Θα έχει κανένα σκουπιδάκι μέσα και θα βουλώσει το καρμπυρατέρ. Αλλά ναι, κάποτε θα χρειαστεί να αλλάξω το σωληνάκι. Σκόνη έγινε...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πολλα ανταλακτικα απο δαυτο εχει ο 1000pistes εκει στα γιαννενα
 
Top Bottom