Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
γιαννη στο ΒΧ αυτο το καφε τι ειναι βαβλιδα επαναγεμισης σφαιρων?.....και αν μπορεις να μου πεις τι τυπος βαλβιδα ειναι? στην 3η φωτο
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.907
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
γιαννη στο ΒΧ αυτο το καφε τι ειναι βαβλιδα επαναγεμισης σφαιρων?.....και αν μπορεις να μου πεις τι τυπος βαλβιδα ειναι? στην 3η φωτο
Ναι οι σφαίρες αυτές είναι επαναφορτιζόμενες.Ο μηχανικός μου τις είχε βάλει!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τα βλεπεις και "λιωνεις":love:
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
217
Πόντοι
397
Age
50
σημερα εκανα πραξη την παροιμια που λεει 'δουλεια δεν ειχε ο διαολος........"κλπ
λοιπον απο τοτε που το πηρα δε δουλευε ποτε ο διακοπτης alarm
πριν 2-3 μηνες καταφερα να δουλεψει αλλα μονο οταν δουλευε,αναβαν και τα φωτα των φρενων,οποτε........
σημερα λυσιμο,πεισμα και..... τζιφος!!!!!
παιδια ελυσα ολη την πλεξουδα απο τη μπαταρια και πισω και βρηκα που παει καθε καλωδιο.....εγινε ελεγχος στα παντα αλλα παλι διακοπτης και φρενα γιοκ....
καμμια ιδεα?amigo δε φανηκες....
 

Attachments

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
το εσωτερικου του φτερου δεν εχει ιχνος σκουριας ευτυχως

αλλαξα το φτερο διοτι ειχε ενα χτυπημα το οποιο δεν μου αρεσε να το βλέπω, επισης ισιωσα την πορτα με λοστο και υστερα στοκαρα τοπικα το σημειο,

ρεγουλαρισμα σωστο με σωστα κενα μεταξυ καπω και πορτας,

ολη η δουλεια εγινε απο εμενα..

επισης εχω βαψει με μαυρο ματ χρωμα περιμετρικα των παραθυρων.



επομενος στοχος βαψιμο

IMG_20181020_132624.jpg
IMG_20181020_114616.jpg

IMG_20181020_114619.jpg
 

Attachments

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
το εσωτερικου του φτερου δεν εχει ιχνος σκουριας ευτυχως

αλλαξα το φτερο διοτι ειχε ενα χτυπημα το οποιο δεν μου αρεσε να το βλέπω, επισης ισιωσα την πορτα με λοστο και υστερα στοκαρα τοπικα το σημειο,

ρεγουλαρισμα σωστο με σωστα κενα μεταξυ καπω και πορτας,

ολη η δουλεια εγινε απο εμενα..

επισης εχω βαψει με μαυρο ματ χρωμα περιμετρικα των παραθυρων.



επομενος στοχος βαψιμο

View attachment 13169View attachment 13170
View attachment 13172
Αντε με το καλο !!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
σημερα εκανα πραξη την παροιμια που λεει 'δουλεια δεν ειχε ο διαολος........"κλπ
λοιπον απο τοτε που το πηρα δε δουλευε ποτε ο διακοπτης alarm
πριν 2-3 μηνες καταφερα να δουλεψει αλλα μονο οταν δουλευε,αναβαν και τα φωτα των φρενων,οποτε........
σημερα λυσιμο,πεισμα και..... τζιφος!!!!!
παιδια ελυσα ολη την πλεξουδα απο τη μπαταρια και πισω και βρηκα που παει καθε καλωδιο.....εγινε ελεγχος στα παντα αλλα παλι διακοπτης και φρενα γιοκ....
καμμια ιδεα?amigo δε φανηκες....
Σύνδεσε τον διακόπτη κατευθειαν στα καλώδια που φεύγουν απο την φλασιερα !! Δλδ να έρχεται το ρευμα στο διακοπτη απο ενα σταθερό + και στην συνεχεια να φευγουν 2 καλωδια ενα για καθε φλας !! Ετσι ειχα κάνει και εγω στο δικο μου και σώθηκα !! Απο ολα τα καλωδια που εχει συνολικά ο διακόπτη θα χρησιμοποίησης μονο τα 3.. ετσι εχω κάνει εγω στο τσαρλεστον τουλάχιστον !! ( Αν θες βαλε και μια ασφαλεια πριν τον διακόπτη !! ) Καλή επιτυχία :)
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
σημερα εκανα πραξη την παροιμια που λεει 'δουλεια δεν ειχε ο διαολος........"κλπ
λοιπον απο τοτε που το πηρα δε δουλευε ποτε ο διακοπτης alarm
πριν 2-3 μηνες καταφερα να δουλεψει αλλα μονο οταν δουλευε,αναβαν και τα φωτα των φρενων,οποτε........
σημερα λυσιμο,πεισμα και..... τζιφος!!!!!
παιδια ελυσα ολη την πλεξουδα απο τη μπαταρια και πισω και βρηκα που παει καθε καλωδιο.....εγινε ελεγχος στα παντα αλλα παλι διακοπτης και φρενα γιοκ....
καμμια ιδεα?amigo δε φανηκες....
To αυτοκινητο ποσα φλασερ εχει;(φλασερ=το ρελε που κανει τις λαμπες να αναβοσβηνουν)Εχει ενα για τα φλας και ενα για τα αλαρμ,η εχει ενα κοινο;Ρωταω γιατι η συνδεσμολογια ειναι διαφορετικη,στην πρωτη περιπτωση ο διακοπτης των αλαρμ εχει 3 καλωδια και στη δευτερη εχει 7.
Οσο για τα φρενα,πολλες φορες αυτα παιρνουν ρευμα απο την ιδια γραμμη που παιρνουν και τα φλας,η τα αλαρμ,οποτε ειναι πιθανον απλα να εχουν συνδεθει με λαθος σειρα τα καλωδια πανω στο φλασερ,και γι αυτο να αναβουν ολα μαζι.Εκτος αν απλα εχει χαλαρωσει καποια γειωση στα πισω φαναρια,οποτε αυτο δικαιολογει να αναβει οτιδηποτε οποτεδηποτε..
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
217
Πόντοι
397
Age
50
To αυτοκινητο ποσα φλασερ εχει;(φλασερ=το ρελε που κανει τις λαμπες να αναβοσβηνουν)Εχει ενα για τα φλας και ενα για τα αλαρμ,η εχει ενα κοινο;Ρωταω γιατι η συνδεσμολογια ειναι διαφορετικη,στην πρωτη περιπτωση ο διακοπτης των αλαρμ εχει 3 καλωδια και στη δευτερη εχει 7.
Οσο για τα φρενα,πολλες φορες αυτα παιρνουν ρευμα απο την ιδια γραμμη που παιρνουν και τα φλας,η τα αλαρμ,οποτε ειναι πιθανον απλα να εχουν συνδεθει με λαθος σειρα τα καλωδια πανω στο φλασερ,και γι αυτο να αναβουν ολα μαζι.Εκτος αν απλα εχει χαλαρωσει καποια γειωση στα πισω φαναρια,οποτε αυτο δικαιολογει να αναβει οτιδηποτε οποτεδηποτε..
φιλε Μηνά.το αμάξι έχι ένα φλασερ κοινο και ο διακοπτης 7 καλωδια οπως πολυ σωστα λες....η μονη παρατυπια που βρηκα στη συνδεσμολογια ειναι οτι στο διακοπτη καταληγουν ρευματα και απο τισ 2 ασφαλειες(3 και 4)ενω στο διαγραμμα φαινεται οτι ρευμα ερχεται μονο απο την νουμερο 3.......οι γειωσεις ειναι οκ.....
παντα κατι επαιζε με την ασφαλεια νουμερο 3 γιατι παντα ζεσταινοταν αμεσως και αν ακουμπουσες ενα κατσαβιδακι στην επαφη της εβγαζε σπιθες....μαλλον παμε για ηλεκτρολογο.....
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
Σε αυτη την περιπτωση,ο διακοπτης των αλαρμ εχει διπλο ρολο.Οταν ειναι σβηστος,στελνει ρευμα στο διακοπτη φλας του τιμονιου.Οταν ειναι αναμμενος,διακοπτει την παροχη στο διακοπτη του τιμονιου και στελνει ρευμα μονο στα αλαρμ.Αρα ειναι λογικο να εχει 2 καλωδια ρευματος,ενα απευθειας απο τη μπαταρια(για τα αλαρμ)και ενα που παιρνει ρευμα μονο με το κλειδι(για τα φλας).(Κατοπιν τουτου,αντιλαμβανεσαι οτι σε περιπτωση που ξηλωσεις το διακοπτη αλαρμ,η αυτος καταστραφει,δεν εχεις ουτε φλας ουτε αλαρμ..)
Δοκιμασε να ξηλωσεις το διακοπτη αλαρμ,και δες αν εξακολουθει να πεταει σπιθες η εν λογω ασφαλεια(υποθετω προστατευει και αλλα κυκλωματα).Αν οχι,τοτε λογικα το προβλημα ειναι στον διακοπτη.Αν ναι,τοτε το προβλημα ειναι αλλου.Σε αυτη την περιπτωση,βρες την επαφη του διακοπτη αλαρμ που τροφοδοτει αυτη η ασφαλεια,διεκοψε την παροχη του,και τροφοδοτησε την επαφη με καλωδιο απευθειας απο την μπαταρια.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που μπορεις να κανεις αμεσα και ευκολα..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
γιαννη τελευταιο λαικ κανω......ναι οντως προσεξα οτι στην φωτο μετα ντεσεβαδια στο βιζα η πισω αριστερη πορτα δεν ηταν καλη...τωρα ειναι μπομπα
παντα συνφωνα με την φωτο η εμπρος αριστερη ροδα μηπως ειναι λιγο πισω και οχι κεντρο?,,,,η κανω λαθος..?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
γιαννη τελευταιο λαικ κανω......ναι οντως προσεξα οτι στην φωτο μετα ντεσεβαδια στο βιζα η πισω αριστερη πορτα δεν ηταν καλη...τωρα ειναι μπομπα
παντα συνφωνα με την φωτο η εμπρος αριστερη ροδα μηπως ειναι λιγο πισω και οχι κεντρο?,,,,η κανω λαθος..?
Να πάρεις εσύ ένα..
Να σου κάνουμε εμείς like..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
xaxaxax σωστος!!!!!!!!!!!
 
Top Bottom