Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Συγνώμη για την άγνοια αλλά δεν έχει ψεκασμό?
Όχι! Ούτε ο 1ος των 1985 κ.εκ., ούτε αυτός ο Douvrin των 1995 κ.εκ., ο οποίος έχει 2πλό Solex, ή Weber (εμένα είναι Weber). Και η 2.2 έχει καρμπυρατέρ, τα 2.5 λίτρων έχουν ψεκασμό.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Συγνώμη για την άγνοια αλλά δεν έχει ψεκασμό?
ψεκασμός μόνο σε gti, pallas, prestige για την cx!

οι μικρότερες εκδόσεις συνέχισαν με καρμπ!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Λέω κι εγώ... Είδα τα κουμπιά που είναι δεξιά του τιμονιού και είδα και ένα με το σήμα του τσοκ και μου έκανε εντύπωση!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
ψεκασμός μόνο σε gti, pallas, prestige για την cx!

οι μικρότερες εκδόσεις συνέχισαν με καρμπ!
Καταλαβα πως το εννοεις, απλα να διευκρινησουμε οτι ουτε οι pallas/prestige πρωτης σειρας ειχαν.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Καταλαβα πως το εννοεις, απλα να διευκρινησουμε οτι ουτε οι pallas/prestige πρωτης σειρας ειχαν.
ακριβως, αναγκια, όχι όμως ικανη συνθηκη.

για να εχει μια cx ψεκασμο, πρεπει να είναι μια από αυτές τις εκδοσεις.

κάθε παλας, πρεστίζ όμως δεν εχει ψεκασμο
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ρεπο σημερα και ειπαμε να πλυθουμε, αφου ακομα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο. Ακομα και απλως να πλενεις αυτο το αυτοκινητο σου δινει χαρα, αισθανεσαι την πενα (και την ευφυια!) του Robert Opron σε καθε γωνια, σε καθε καμπυλη! Συγχωρεστε μου τον εντονο συναισθηματισμο:

IMG_20181001_164432_060.jpg
IMG_20181001_164542_697.jpg
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Ρεπο σημερα και ειπαμε να πλυθουμε, αφου ακομα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο. Ακομα και απλως να πλενεις αυτο το αυτοκινητο σου δινει χαρα, αισθανεσαι την πενα (και την ευφυια!) του Robert Opron σε καθε γωνια, σε καθε καμπυλη! Συγχωρεστε μου τον εντονο συναισθηματισμο:

View attachment 12976View attachment 12977
Πάντα έλεγα ότι τα γκαράζ κρύβουν τους καλύτερους θησαυρούς. Και ισχύει. Πάντοτε
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Νικολα πλενε εξω...
Μετα στεγνωνε μωσαικο..και μετα μεσα...
Λεω εγω..τωρα...
Ωραια κυρια παντως...:citrolove::citroen::citrolove:
Και πάρα πολύ σωστά τα λες, έχεις απόλυτο δίκιο! Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ, έξω δεν έχει καθόλου χώρο να το πλύνω (παντού παρκαρισμένα αυτοκίνητα, μία εταιρεία με φορτηγά και υλικά δόμησης ακριβώς δίπλα και μία είσοδος του γκαράζ για όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα των ενοίκων). Πριν βγει ο νόμος, την έβγαζα βόλτα για να στεγνώσει και το πάτωμα του γκαράζ και η CX... Και την έφερνα και σπίτι μου.

Είναι ένα θέμα που με αγχώνει λίγο όσον αφορά τη μακροπρόθεσμη προστασία του αυτοκινήτου από τη σκουριά. Τουλάχιστον το πλένω πολύ σπάνια και το γκαράζ είναι ανοικτό από τη μία πλευρά (αυτή η πλευρά κλείνεται μερικώς με ένα απλό καραβόπανο) επομένως, στεγνώνει γρήγορα. Προσπαθώ με τη σκούπα που φαίνεται δεξιά μπροστά να διώξω όσο περισσότερο μπορώ τα νερά σε μία υδροροή που υπάρχει. Επίσης δε σκεπάζω το αυτοκίνητο, μόνο όταν είναι πολύ στεγνό το γκαράζ και δεν έχει υγρασία γενικά. To πάτωμα από μάρμαρο επίσης βοηθάει, φαντάζομαι.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
κοιτα καλο ειναι εκει που παρκαρεις να μην πλενεις η εστω πλυντο μεσα και μετα βγαλτο εξω να στεγνωσει το πατωμα...και μη γελασεις αφου εχει μαρμαρο σφουγγαρισετο να μειωσεις το χρονο στεγνωματος
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Και πάρα πολύ σωστά τα λες, έχεις απόλυτο δίκιο! Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ, έξω δεν έχει καθόλου χώρο να το πλύνω (παντού παρκαρισμένα αυτοκίνητα, μία εταιρεία με φορτηγά και υλικά δόμησης ακριβώς δίπλα και μία είσοδος του γκαράζ για όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα των ενοίκων). Πριν βγει ο νόμος, την έβγαζα βόλτα για να στεγνώσει και το πάτωμα του γκαράζ και η CX... Και την έφερνα και σπίτι μου.

Είναι ένα θέμα που με αγχώνει λίγο όσον αφορά τη μακροπρόθεσμη προστασία του αυτοκινήτου από τη σκουριά. Τουλάχιστον το πλένω πολύ σπάνια και το γκαράζ είναι ανοικτό από τη μία πλευρά (αυτή η πλευρά κλείνεται μερικώς με ένα απλό καραβόπανο) επομένως, στεγνώνει γρήγορα. Προσπαθώ με τη σκούπα που φαίνεται δεξιά μπροστά να διώξω όσο περισσότερο μπορώ τα νερά σε μία υδροροή που υπάρχει. Επίσης δε σκεπάζω το αυτοκίνητο, μόνο όταν είναι πολύ στεγνό το γκαράζ και δεν έχει υγρασία γενικά. To πάτωμα από μάρμαρο επίσης βοηθάει, φαντάζομαι.
Nikola για να μην κουραζεσε και να μην βαζεις σκοτουρες..
Μεσα εκει μπορεις να εχεις αυτο



μαζι με πανι νε μικροινες ... και εισαι σουπερ..

Για να στο λεω κατι ξερω...
Αυτα
 
Top Bottom