Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Citroenakis

Member
Reaction score
361
Πόντοι
397
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Παρασκευή, προχτές αλλάχτηκε επιτέλους η μπροστινή αριστερή δαγκάνα και το ζοάν.:D
Με την ψυχή στο στόμα, να προλάβω τον μάστορα πριν κλείσει για 3ήμερο.
Κόστος 50€.
Το σωληνάκι που πάνε τα υδραυλικά στη δαγκάνα δεν αλλάχτηκε. Είναι καλό και μαλακό. Οπότε το καινούριο που αγοράστηκε 15€ με μεσολάβηση του μανώλη μένει καβάτζα.
Ψαλίδι, ζήτα, μπαλάκι και το σωληνάκι που είπα πριν έχουν "λίπανση", όπως τα πιτσιλούσε, ο τροχός με το υδραυλικό από την διαροή, και είναι πραγματικά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.:thumbs:
Επόμενο βήμα, τοπ μάουντ και "δοκιμή" με σφαίρες, από 55/40 σε 70/55 εμπ/πίσω.:citrolove:
Να δούμε πόσο μαλακό γίνεται.cool5
ΥΓ. Μανώλη, η δαγκάνα με τον πίρο, μπαίνουν σε χαρτοκούτι και σού'ρχονται.:D:thumbs:

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
15.998
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
μπαγασα… κι εσυ με τα χαρτονια στα ποδια εισαι… μερακλής...

νομιζα ότι εχει μανιταρι η δικια σου...
Έχει βρε..

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.253
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
απο χτες το ξαρα του πατερα για φλαντζα αφου αγοραστηκαν τα γνησια απαραιτητα πραγματα εχτες μισο λυθηκε σημερα το καπακι βγηκε πηγε για ελεγχο και καθαρισμα το αμαξι δεν εκαψε φλαντζα απλα εχανε πολυ λαδι απον 4ο κυλινδρο και επειδη προγραμματιζετε ταξιδιεπαμε να το φτιαξουμε
οποτε εγιναν
καθαρισμα καπακιου στο μηχανουργειο
απο μενα
βγαλσιμο βαλβιδες καθαρισμα τριψιμο ελαφρα με παραδοσιακο τροπο
αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων
καθαρισμα πεταλουδας μοτερακι ρελαντι
επανατοποθετηση πολλαπλη εισαγωγης πολλαπλη εξαγωγης
καθαρισμο μπουζονιων για πολλαπλη εξαγωγης
αλλαγη τσιμουχα εκκεντροφορου και τοποθετηση αυτου
αυριο
καθαρισμα μπλοκ κινητηρα
ρυθμιση βαλβιδων
αλλαγη λαδια φιλτρο παραφλου μπουζι
αλλαγη δισκοπλακες
επαναπρογραμματισμος αεριου
κινητηρας 1400 tu3jp με 240.000 εκ των οποιων τα 100.000 με αεριο

tryphon

Member
Reaction score
2.096
Πόντοι
697
Στο ίδιο ίδιο μοτέρ, στο bx!!!!! μόλις έκαψα φλαατζα!!!

Δεν ξέρω αν αξίζει να το φτιάξω....
απο χτες το ξαρα του πατερα για φλαντζα αφου αγοραστηκαν τα γνησια απαραιτητα πραγματα εχτες μισο λυθηκε σημερα το καπακι βγηκε πηγε για ελεγχο και καθαρισμα το αμαξι δεν εκαψε φλαντζα απλα εχανε πολυ λαδι απον 4ο κυλινδρο και επειδη προγραμματιζετε ταξιδιεπαμε να το φτιαξουμε
οποτε εγιναν
καθαρισμα καπακιου στο μηχανουργειο
απο μενα
βγαλσιμο βαλβιδες καθαρισμα τριψιμο ελαφρα με παραδοσιακο τροπο
αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων
καθαρισμα πεταλουδας μοτερακι ρελαντι
επανατοποθετηση πολλαπλη εισαγωγης πολλαπλη εξαγωγης
καθαρισμο μπουζονιων για πολλαπλη εξαγωγης
αλλαγη τσιμουχα εκκεντροφορου και τοποθετηση αυτου
αυριο
καθαρισμα μπλοκ κινητηρα
ρυθμιση βαλβιδων
αλλαγη λαδια φιλτρο παραφλου μπουζι
αλλαγη δισκοπλακες
επαναπρογραμματισμος αεριου
κινητηρας 1400 tu3jp με 240.000 εκ των οποιων τα 100.000 με αεριο

Citroenakis

Member
Reaction score
361
Πόντοι
397
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Όχι, δεν έκανα κάτι στη xantia.
Απλά το μεσημέρι, για κανά τέταρτο της ώρας ένεκα καί τού καλού καιρού, μετά τη δουλειά, στο μώλο, ένα τσιγαράκι με τον καφέ, και έπαιζα.
Ανέβαζα τη xantia, τη κατέβαζα, την ανέβαζα, την ξανακατέβαζα, και συνέχιζα........κι αναρωτιόμουνα το απόγευμα, πόσο χρονών να ήμουνα αυτό το τεταρτάκι.
ΥΓ. Άμα αγαπάς, άστα να πάνε
.:new::dizzy::lovecitroen::citrolove::ballons:

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
7.699
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Λοιπόν. Τις τελευταίες 20 περίπου ημέρες, αλλαχτήκανε: το σωληνάκι LHM και ο μετατροπέας διατομής από φ10 σε φ12, της τρόμπας υψηλής,
2 ιμάντες continental +1 τροχαλία skf 75€, μία τροχαλία μεταλική γνήσια citroen 20€, τρόμπα νερού 30€.
Αγοράστηκε μεταχειρισμένη τρόμπα υψηλής 40€, η οποία μπήκε στη xantia και δουλεύει μια χαρά.
Εργατικά 50€.
Σύνολο: 215€.
Είχα πάρει και μία τροχαλία skf, όχι μεταλική, όπως τη δίνει η citroen τώρα,και επιστράφηκε αξίας 38€,( η οποία αντικαταστάθηκε από τη μεταλική). Με τα 38€ πήρα σπρέι σιλικονούχο, σπρέι ταμπλό, και 3lt LHM (και για τη σαλάτα).
Επίσης πλύθηκε μέσα, έξω με κερί 18€.
Επόμενο βήμα, αγορά και τοποθέτηση μπροστά αριστερής δαγκάνας.
Υ.Γ. την παλιά τρόμπα, αγοράζοντας όλες τις τσιμούχες και τα λαστιχάκια 18€(μαζί με το σωληνάκι LHM και το μετατροπέα), τα έστειλα στο "μαστρομανώλη" στη Πρέβεζα και έκανε την τρόμπα καινούρια και τη καβάντζωσα(έχω γράψει σε άλλο θέμα).
Γενικό σύνολο : 251€ και πάμε για άλλα.
Η xantia σιγά σιγά, αλλά σταθερά θα ξαναγίνει μανούλι.
Bravo...etzi prepi na filame ta palea Citroen...ta kenourgia ine kala amaksia ala apsicha...

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
7.699
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com

Triphon...panta aksisi....

maxtsif

Member
Reaction score
603
Πόντοι
447
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

Ειχα το ιδιο μοτέρ και στο ΑΧ, και στη ΒΧ του πατέρα μου. Τις φλάτζες κεφαλής (μετά τη πρώτη φορά) τις αλαζα συχνά, ούτε 100χ χλμ. δεν κάνανε, μόλις παρουσίαζαν διαρροή, συνήθως στον 4ο κύλινδρο όπως λέει ο Μανώλης. Πάντως η επισκευή δεν ήταν πολύπλοκη ούτε ακριβή.

tryphon

Member
Reaction score
2.096
Πόντοι
697
Μου ζήτησε ο μάστορας 130 εργασία , 30 για το κόστος της φλατζας, και 75 για πλανισμα και πρεσαρισμα στο μηχανουργείο!!

Επίσης ακόμα δεν έχουμε βρει τι προκάλεσε την υπερθέρμανση. Είναι αντλία νερού?? Είναι ψυγείο?? Τι είναι?? Άμα είναι αντλία νερού πάμε για άλλα 130 ευρώ μαζί με αλλαγή ιμάντα!

Δεν ξερω, πάει πολλά μετά!
Triphon...panta aksisi....

minas

Member
Reaction score
482
Πόντοι
387
Eγινε σιγουρα απο υπερθερμανση;Μπορει απλα να σαπισε η φλατζα,αν τοσα χρονια εμπαιναν κακα νερα(το μοτερ ειναι με υδροχιτωνια αν θυμαμαι καλα..)
Αν ηταν οντως απο υπερθερμανση,μπορει να ειναι κατι απλο,οπως πχ να μην δουλευουν σωστα οι βαλβιδες της ταπας ψυγειου,η απλα κακη εξαερωση.

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.253
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
επροχτες τελειωσα την ξαρα εκτος απο τις αναφερομενες εργασιες αλλαξα και τους 2 ιμαντες και φιλτρο αερα
τρυφωνα
εγω πληρωσα 75 ευρα φλαντζα κεφαλης τσιμουχανια βαλβιδων φλαντζες εξαγωγης στην εξατμιση την μια τετραγωνη φλαντζα στον καταλυτη γνησια
επισης εδωσα 30 ευρα για πλανιαρισμα αν και δεν ειχα θεμα καψιμο φλαντζας απλα την αλλαξα λογω υπερβολικης διαρροης λαδιου
επισης εδωσα 26 ευρα λαδια φιλτρα 35 ευρω ιμαντες 5 ευρω φιλτρο αερος
συνολο 170 ευρω με ολα γνησια και 2 μερες δουλεια απο μενα με μεσο ορο ασχολιας στο αμαξι καπου στις 8 ωρες ανα μερα περιπου
να το φτιαξεις το θεμα ειναι να βρεις καπακι.....αν και απο καπακια TU βρωμαει ο τοπος....

tryphon

Member
Reaction score
2.096
Πόντοι
697
φιλε Μηνα,

τα νερα ηταν αθλια και παρα πολυ σκουριασμενα. δεν το ειχα παρει χαμπαρι μεχρι να αρχισει να ανεβαινει ελαφρως η θερμοκρασια. υστερα αλαξα 5-6 φορες παραφλου ανα 3-4 μερες, τα νερα που εβγαιναν ηταν τρομερα σκουριασμενα. μαζι με την αλλαγη θερμοστατη εβαλα στγο κυκλωμα του νερου πολυ μαγειρικη σοδα με νερο και ξυδι και επανελαβα τη διαδικασια 5 φορες ανα πεντε λεπτα... το κυκλωμα καθαρισε αλλα η ζημια ειχε ηδη γινει.......

Eγινε σιγουρα απο υπερθερμανση;Μπορει απλα να σαπισε η φλατζα,αν τοσα χρονια εμπαιναν κακα νερα(το μοτερ ειναι με υδροχιτωνια αν θυμαμαι καλα..)
Αν ηταν οντως απο υπερθερμανση,μπορει να ειναι κατι απλο,οπως πχ να μην δουλευουν σωστα οι βαλβιδες της ταπας ψυγειου,η απλα κακη εξαερωση.

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.253
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
παιδια μην ξεχνατε οτι οι φλαντζες τα XU&TU ειναι απο περμανιτη οποτε τα 25 χρονια +που εχει η ΒΧ σαν αμαξι λογικοτατο να σκασει η φλαντζα
στο δικο μου 16 δεν υπηρχε φλαντζα διοτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης πρεπει να ειχε νερο μεσα οταν το αφησα στο εξαδερφο μου για σερβις μου ειπε ειναι οκ οποτε απο το 2005 μεχρι το 2008 που τα αλλαξα ειχαν ηδη αλλιωθει οποτε η ζημια ειχε ηδη γινει.
στου πατερα μου στα 15 χρονια που ανοιξα μοτερ προχτες η φλαντζα βγηκε ατοφια
αρα συμπερασμα στα παλια αυτοκινητα καπου στη 15-18 χρονια μια αλλαγη φλαντζας ειναι μαλλον επιβεβλημενη

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.253
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
Μονη Μολυβδοσκεπαστης?....

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.144
Πόντοι
697
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Οχι ιερός ναός μεταμόρφωσης του Σωτήρος μετα το γραμματόσημο στην Μαζια !
Α ρε και έλεγα που το χω δει αυτό...

2cv01

Member
Reaction score
2.790
Πόντοι
697
Περιοχή
ioannina, Greece
Εγω τυχαία την ανακάλυψα πήρα δρόμο και όπου με βγάλει και την βρήκα :)

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.144
Πόντοι
697
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εγω τυχαία την ανακάλυψα πήρα δρόμο και όπου με βγάλει και την βρήκα :)
Μετά τη συροφή που είναι η είσοδος, έχει μία διασταυρωσούλα. Ενα δρομάκι φεύγει από το δρόμο προς τα κάτω. Από εκεί ήταν η Εθνική οδός ως το 1977. Μετά έκανε ο Αβέρωφ τον υπάρχοντα δρόμο και μάλιστα το πρώτο αυτοκίνητο που πέρασε ήταν η CX μας. Ο παλιός δρόμος υπαρχει ακόμη αλλά μάλλον είναι καλύτερα να πας με τα πόδια...

Reaction score
9.527
Πόντοι
947
Μια μικρή βολτούλα στη Νίκαια...

Στον δρομο πετυχα και ένα κομβόι τρελων Ολλανδων με τα ΒΧ τους. Οι τυποι ενθουσιάστηκαν οταν με είδαν...

Top Bottom