Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Εχθές είχαμε βολτίτσα με το 2cvαλλά και με την DS.. Μετά έβγαλα να δω τα δώρα που πήρα στην “μικρή” το τελευταίο 6άμηνο και είπα να σας τα φωτογραφίσω έτσι για να γουστάρετε!!

Τα φανάρια που είναι γνήσια αλλά ανακατασκευασμένα:







To ταμπλό που το βρήκα NOS :up:

Το κοινό τους πρόβλημα είναι ότι καίγεται η ζελατίνα μπροστά από τα φώτα πορείας αλλά και τα μεγάλα..
Εδώ το φωτίζω με τον φακό του κινητού





Επίσης χαλάει και το σαγρέ του ταμπλό.. Εδώ είναι τέλειο.. Τα εσωτερικά νίκελ θέλουν απλά καθάρισμα..


Χερούλια καινούργιαcigara



Το ειδικό σπρέι που θα βαφτεί το κάτω μέρος του ταμπλό για να γίνει σαγρέ όπως ήταν από την μαμά του.. Το δικό μου είναι βαμμένο με σπρέι..:whatever



Μια με όλα μαζί..

Σιγά σιγά καινούργιο το εργαλείο!!!!!!!!!
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.092
Πόντοι
697
απορία: από πότε τα ιστορικά(με ιστορικές πινακίδες) μεταφέρουν νύφες;;;;;;
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Αγαπητέ μου Γιάννη - Μιχάλη..ευχαρίστησε την Ξαδέρφη σου για την πρόσκληση σε αυτόν τον υπέροχο Γάμο.:bow:.
Εγώ προσωπικά γέμισα από εικόνες της θεάς που ανήκει στην οικογένεια σου:dance::dance: (και χρησιμοποιηθηκε για χαρμόσυνο γεγονός της οικογενείας σου..),,και άρα μπορείς να τις κατεβάσεις..εάν θες....( με την βοήθεια του Απόστολου..):ninja::ninja::whistle::whistle::whistle:.....

Η χρήση Αυτοκίνητων για επαγγελματικο σκοπό - που περιεχέι αμοιβή εάν δεν υπάρχει εταιρεία ( έτσι και αλλιώς είναι παράνομη ανεξάρτητα τις πινακίδες..αγαπητέ 1000 pistes..)..

....Και εγώ πήγα την αδερφή μου εκκλησιά.....συγνώμη δεν θα το ξανακάνω........(πήρα θάρρος από όλους αυτούς που έχουν το λεσχοπινακιδατοκλασσικο για σούπερ..κάθε Σαββάτο..):chair::chair:
...Αυτά...τα λίγα
Και καλό βράδυ...:citroen::citroen::citrolove::citrolove::citrolove::citrolove:
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
απορία: από πότε τα ιστορικά(με ιστορικές πινακίδες) μεταφέρουν νύφες;;;;;;
Ο γάμος έγινε στο κτήμα της οικογένειας μου και η νύφη ήταν η εξαδέλφη μου. Στο κτήμα υπάρχει και εκκλησάκι που τελέστηκε ο γάμος. Επίσης το DS φυλάσσετε στο κτήμα μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά που σημαίνει οτι δεν βγήκε καθόλου στο δρόμο :)
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Αγαπητέ μου Γιάννη - Μιχάλη..ευχαρίστησε την Ξαδέρφη σου για την πρόσκληση σε αυτόν τον υπέροχο Γάμο.:bow:.
Εγώ προσωπικά γέμισα από εικόνες της θεάς που ανήκει στην οικογένεια σου:dance::dance: (και χρησιμοποιηθηκε για χαρμόσυνο γεγονός της οικογενείας σου..),,και άρα μπορείς να τις κατεβάσεις..εάν θες....( με την βοήθεια του Απόστολου..):ninja::ninja::whistle::whistle::whistle:.....

Η χρήση Αυτοκίνητων για επαγγελματικο σκοπό - που περιεχέι αμοιβή εάν δεν υπάρχει εταιρεία ( έτσι και αλλιώς είναι παράνομη ανεξάρτητα τις πινακίδες..αγαπητέ 1000 pistes..)..

....Και εγώ πήγα την αδερφή μου εκκλησιά.....συγνώμη δεν θα το ξανακάνω........(πήρα θάρρος από όλους αυτούς που έχουν το λεσχοπινακιδατοκλασσικο για σούπερ..κάθε Σαββάτο..):chair::chair:
...Αυτά...τα λίγα
Και καλό βράδυ...:citroen::citroen::citrolove::citrolove::citrolove::citrolove:
Απο μικρή έλεγε οτί ήθελε να τη πάει νύφη η DS.:dscabrio:;)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Γουστάρω κτήμα....:dance::dance::dance:...
Ειδικά φίλε το κομμάτι με τις καμέλιες και τα παγκάκια από Ds είναι αλλού.... και φρίκη..μεγάλη:dizzy:... που έχουν επάνω και τις εξαψηφιες πινακίδες..... τους...

..Έχω πάθει ένα:dizzy::dizzy: lol.....
...Alla ok...

:citroen::citroen::citroen::citrolove:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.213
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εγώ πάντως θα πάω με την DS μου στον γάμο μου κι ούτε κτήμα έχω ούτε εκκλησάκι. Ας μου πει κανείς κουβέντα... grom
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Εγώ πάντως θα πάω με την DS μου στον γάμο μου κι ούτε κτήμα έχω ούτε εκκλησάκι. Ας μου πει κανείς κουβέντα... grom
Έτυχε Απόστολε!!! Οπουδήποτε και να γινόταν ο γάμος θα την πηγαίναμε!!!!!!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Εγώ πάντως θα πάω με την DS μου στον γάμο μου κι ούτε κτήμα έχω ούτε εκκλησάκι. Ας μου πει κανείς κουβέντα... grom
Dont speak my dear....(περίμενε στην σειρά σου...)
Μαθε πωες ειμαστε σε δημοσιο χωρο... και οχι σε καφε..:chair::chair:

...Και τωρα που εχουμε τον Γιαννη...μην σκας...ολο και κατι θα κανει....
Αμεσως gromgrom..εσυ.....
...Βγες στο μπαλκονι πότισε τα λουλουδακια...προσοχη...με ρουχα μονο...:lol::lol:..και κανε κανα cigara..και τα ξαναλεμε...
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.162
Πόντοι
777
Age
48
Εγώ έχω σκίσει την Κυρία στα χιλιόμετρα.
Όλο τρέχω για τουτού από εδώ και εκεί. Μια με τον @Flaminio Bertoni το Σάββατο για το ΒΧ του και το πεζώ του. Ο @Pierre Boulanger ξαφνικά, τσουπ "Ρε παλιόπαιδα γιατί κάνετε φασαρία; Όλο βρουμ βρουμ και εγώ κοιμόμουν....". Κάποια στιγμή ήρθε πεταχτά και ο @ami8_gs_ds_bx πηγαίνοντας για το σπίτι του και μας είπε ένα γεια.
Την Κυριακή μέχρι Βουντζά και πίσω. Μαζί με @nikos_xm , ασχολήθηκα με 5 αυτοκίνητα.
Φυσικά το ένα από αυτά ήταν η Γριά. Καλώδια, μιζάρισμα, μπα δεν ήθελε να πάρει. Κοιτώ, ο δείκτης καυσίμου στο μηδέν. Όταν το είχα μετακινήσει με τον @JoGly ήταν στο 1/4. Εξατμίστηκε.....
Παίρνω την Κυρία γεμάτη εργαλεία, βουρ για βενζινάδικο. 10 ευρώ σε μπιτόνια, και πίσω στην Γριά. Τα αδειάζουμε, μιζάρισμα 5 δευτερόλεπτα, φουλ τσοκ και τσουπ πήρε κατευθείαν! Συμπλήρωμα λίγο το παραφλού του, κόντυμα 1 πόντο και το σωληνάκι παροχής στην τρόμπα βενζίνης γιατί ψέκαζε λίγο και όλα κομπλέ.
Στο τελείωμα των άλλων αυτοκινήτων, γερό εξωτερικό πλύσιμο με σφουγγάρι, ξέπλυμα και μετά βόλτα με τον @nikos_xm για να στεγνώσει. Επιστροφή πίσω, παρκάρισμα, τέρμα κάτω στο ύψος και κουκούλα δανεισμένη από την Κυρία. Περιμένει επίσκεψη ξανά πολύ σύντομα ίσως και μέσα στην εβδομάδα.
Βάλε και καμιά φωτό της Μεγάλης Κυρίας :lovecitroen:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
...molis scholasa...poli doulia simera.
Bapsimo zantes...ke simia tou amaksomatos.
Topothetisi kolonas timoniou stin sosti thesi...prota oi aktines tou timoniou dichnane ke oi dio pros ta aristera otan pigenes evthia...topothetisi skiastron...ktl.

20160517_201452_resized.jpg
20160517_201501_resized.jpg
20160517_201510_resized.jpg
20160517_201515_resized.jpg
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.108
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)


Χθεσινή φωτογραφία, από τον @JoGly .
Στις 287000 θέλουμε λουρί χρονισμού με βάση την Citroen για κάθε 60000. Είχε αλλαχθεί στις 227080 που είχα κάνει φλάντζα το 2012. Μάλλον θα το ελέγξω στην τάνυση του (να ξαναρυθμίσω τον αυτόματο τεντωτήρα στην θέση του) και όταν φτάσει τα 5 έτη ή ~70000 χιλιόμετρα, θα του αλλάξω και τρόμπα νερού.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
E..my boy..φερε και εκεινο τον Ινδο..με το καλεμι,..να στο φερει..στα καλουπια της cx....
...Άντε με τις ευχές μου....
..Να μαι καλά να μεγαλώνω....να δω... xanthia..με ιστορικές πινακίδες...θα πεθάνω από τον ενθουσιασμό μου....(ευτυχώς θα είμαι αρκετά μεγάλος..και θα την βγάζω...πολυθρόνα...:cold::clap:)..

....ideateasingpopcornpopcorn:citroen::citroen:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.655
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Last edited:

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Κούκλα!!! Εκθεσιακό κομμάτι !!!!
I RD...ne stis foto ine orea...echi men kati mikroatelies...ke mou prokali ponokefalous...embros kati chtipai aristera stin anartisi...psachnoume ke den briskoume ti tha mborouse na ine...mallon apo tin poli apraksia ke to araksiliki...lene oi idikoi...we'll see...
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.655
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
I RD...ne stis foto ine orea...echi men kati mikroatelies...ke mou prokali ponekefalous...embros kati chtipai aristera stin anartisi...psachnoume ke den briskoume ti tha mborouse na ine...mallon apo tin poli apraksia ke to araksiliki...lene oi idikoi...we'll see...
τόσα χρόνια καθόταν...
 
Top Bottom