Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Ωραίες εποχές ακομα πάντως, στο όχι και πολυ μακρινό 2007.. Μια βόλτα από τα πάρκινγκ των σχολών της Πανεπιστημιούπολης στο Ρίο και έβλεπες την κόκκινη gsa, τη bx σειρά Ι του billaras, το λευκό GS X, την ασημί bx trs του καθηγητή μου του Γενικού τμήματος, τη μπλε xantia activa, και τη μοναδική ΧΜ της Πατρας. Μόνο το τελευταίο εν ζωή ακόμα :(
Σε αυτο πιστευω επαιξε ρολο και η αποσυρση του 2009.Ενα μηνα κρατησε,αλλα ηταν πραγματικη καταστροφη.Θυμαμαι σε αυτη την περιοδο να ''εξαφανιστηκαν'' παραπανω απο 20 αμαξια που γνωριζα,καποια εκ των οποιων ηταν '50ς μοντελα σε κανονικη κυκλοφορια..Θυμαμαι επισης,την ιδια εποχη,να εχω διασταυρωθει στο δρομο με samara το οποιο ειχε σπασμενα τζαμια,μισοξεφουσκωτα λαστιχα και μαλλον βουλωμενο καρμπυρατερ,και καταλαβα αμεσως για που πηγαινε..εκει που θα πηγαιναν και τα δικα μας,αν δεν ειχα καθυστερησει τους δικους μου,η αν δεν ειχε αρθει το μετρο..
Η ειρωνια ειναι οτι τελικα,τα καινουρια αυτοκινητα που αγοραστηκαν,μετα απο καναδυο χρονια στην πλειοψηφια τους πουληθηκαν,αφου η φορολογηση τους αλλαξε και οι ιδιοκτητες δεν μπορουσαν πια να τα συντηρουν.Ουτε φυσικα μπορουσαν να τα ξεπληρωσουν λογω κρισης,γιατι μπορει μεν η αποσυρση να προσφερε πχ 2000 ευρω,αλλα αυτο δεν αναιρουσε το γεγονος οτι χρειαζονταν τουλαχιστον τα 5 πλασια για να αγορασεις καινουριο παρολαυτα..τελος παντων,μη βγαινουμε και εκτος θεματος..
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Η μυρωδιά αυτή είναι απ' το LHM έχω καταλήξει και ήταν χαρακτηριστική σε όλα. Θυμάμαι πριν 12-13 χρόνια ένας πανεπιστημιακός ερχόταν στο Ρίο με κόκκινη gsa και όπως περίμενα στη στάση του λεωφορείου και σταμάτησε για κολατσιο με πήρε χαμπάρι ότι "σνιφαρα" και απλά κατάλαβε και συμφώνησε με κάποιο σχόλιο :lol:
Την ίδια μυρωδιά και η xantia :love:

Ωραίες εποχές ακομα πάντως, στο όχι και πολυ μακρινό 2007.. Μια βόλτα από τα πάρκινγκ των σχολών της Πανεπιστημιούπολης στο Ρίο και έβλεπες την κόκκινη gsa, τη bx σειρά Ι του billaras, το λευκό GS X, την ασημί bx trs του καθηγητή μου του Γενικού τμήματος, τη μπλε xantia activa, και τη μοναδική ΧΜ της Πατρας. Μόνο το τελευταίο εν ζωή ακόμα :(
Και με τόσα παλαιά citroen γεμάτη η Πατρουλα :love:
Se katalabeno apolita agapite None...gia afto katebeno sto garage mou ke perno tzoures...sois ke anamniseon...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Την έζησα πολύ καλά την απόσυρση του '09 στη Πάτρα και τα διαλυτηρια της ΒΙΠΕ μαζί με τον billaras. Έντονες μέρες με πολύ τρέξιμο για συγκεκριμένο αυτοκίνητο και τσεκαρισμα του τι εξαφανιζόταν και τι όχι από τη πόλη.
Ποτέ δε θα ξεχάσω ένα μπορντώ 404 που ήταν σα να είχε βγει από την έκθεση. Πολύ κριμα.
Επίσης μια λεπτομέρεια είναι ότι ένα μεγάλο μέρος κατόχων που απέσυραν δε πήραν τα χρήματα της απόσυρσης!!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα σας!!
Εχθές αφού γρασαρα πειρους, ακραξονια, μπουκαλες κλπ.... βολτίτσα σε αγροτοδρομους μακρυά από πολιτισμό κλπ..
Ειναι μια από τις αγαπημένες μου διαδρομές...

 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μετά τη χθεσινοβραδινή φωτογραφία του cockpit της CX, πηγαίνοντας για άλλη μια φορά για κορωναϊο-ξενύχτι, σήμερα πήρα την οικογένειά μου, για πρώτη φορά μετά από 2 μήνες, μία βόλτα στον Άγιο Μερκούριο, Τατόι, κ.λ.π. Δεν έχω φωτογραφίες να δείξω, ούτε πρόλαβα να φωτογραφίσω αυτό που είδα να έρχεται στο αντίθετο ρεύμα με πάρα πολύ υψηλή ταχύτητα: Μία Aston Martin DBS! Εννοώ την παλιά βέβαια, σε εκπληκτική κατάσταση με ασημένιο-μολυβί χρώμα. Ήταν η 6κύλινδρη, μια που πρόλαβα να δω τους πιο στενούς τροχούς και τις ακτινωτές ζάντες (και όχι η πολύ σπάνια Vantage - να υπενθυμίσω, έβγαινε και με τον κλασσικό 8κύλινδρο κινητήρα του Tadek Marek, των 5340 κ.εκ., o οποίοις εμφανίστηκε για 1η φορά στο συγκεκριμένο μοντέλο και υπηρέτησε στην Aston Martin για σχεδόν 30 χρόνια...).

Ο ήχος της ήταν μοναδικός! Είχε κανονικές Ελληνικές πινακίδες και νομίζω εποχής! (Σα να είδα 2 γράμματα).
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Μια έκτακτη συνάντηση. Απολογούμαι που δεν την δημοσίευσα σε σωστό χρόνο για να έρθουν και άλλοι φίλοι αλλά όπως έγραψα ήταν από τις έκτακτες αλλά πολύ ωραίες :)
Στο Διόνυσο με αγαπητούς φίλους..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την ψηλή σκάλα ενθυμούμενος την σχετική διαφήμιση εποχής. Το έδαφος είχε αυλακώσεις βαθιές και έπρεπε να λάβω μέτρα :grin:

20888


20889

20890
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τώρα που ελπίζω να τελειώσαμε με τις καραντίνες άμεσα νέα συνάντηση ανακοινωμένη για να είμαστε όλοι μαζί ;)
 
Top Bottom