Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

GiAnniS

Member
Reaction score
7.839
Πόντοι
957
Περιοχή
Lion France
Μία ανόητη, πολύ μικρή σχισμή στο σωλήνα του ψυκτικού υγρού από το ψυγείο οδήγησε σε απώλεια σχεδόν 1 λίτρου υγρού αμέσως μετά τη βόλτα στο Λαύριο. Το κόλλησα προσωρινά με μία εποξική κόλλα που είχα και το συντομότερο δυνατόν πάμε συνεργείο, να αλλάξουμε και τη φλάντζα διότι σα να αυξήθηκε λίγο η "μαγιονέζα" στο δοχείο! Η σχισμή φαίνεται στο κέντρο του κόκκινου περιγράμματος (σα να έγινε με νυστέρι!):

View attachment 17811View attachment 17812View attachment 17813
Αφού είναι τόσο κοντά στο κολάρο το κόβεις και το ξαναβάζεις! Η εποξική δεν λειτουργεί καλά σε λάστιχα!!

visa chrono

Member
Reaction score
21.389
Πόντοι
1.487
Ειχα χρόνο σήμερα.. Λίγο και η βρόχουλα και είπα να παω μια βόλτα.. Να περπατήσω και να χαζέψω...
Και μου έδωσε την ευκαιρία μετά και από παρότρυνση φίλου να γνωρισω έναν κύριο που θυμόμουν όταν μικρός έμπαινα στο μαγαζί του με τον παππού και τον πατέρα. μου...

Άνοιξα πόρτα.. Και γύρισα χρόνια πίσω.. διέκρινα γιατί κάποιος συνεχίζει να κάνει την δουλειά που έζησε και ζει γενιές αξιοπρεπώς ... Και το κυριότερο.... Ανοίγωντας την πόρτα μου ήρθε η μυρωδιά το άρωμα που σε διακατέχει μονο όταν ανοίγεις πόρτα σε αυτοκίνητο. προ 70... Και η πόρτα δεν ήταν αυτοκινήτου....

Θα επανέλθω σύντομα.. Με εκτενές ρεπορτάζ και μάλλον μιας δικής του ενότητας-αφιερωμα εάν το δεχτεί... Γιατί νομίζω η ιστορία πρέπει να αναγνωρίζετε και να αναδεικνυεται...
Αυτα....
Τα ξαναλέμε....

Last edited:

Nikephoros

Member
Reaction score
8.857
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Αφού είναι τόσο κοντά στο κολάρο το κόβεις και το ξαναβάζεις! Η εποξική δεν λειτουργεί καλά σε λάστιχα!!
Σήμερα εδέησα να το φτιάξω... Η κόλλα όντως για πολύ λίγο λειτούργησε, ήταν μία λύση ανάγκης εκείνη τη στιγμή. Το έκοψα, το ξανάβαλα και ησύχασα! (τουλάχιστον προς το παρόν).

maxtsif

Member
Reaction score
1.738
Πόντοι
517
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θεσσαλονίκη η c6?
Γεράσαν και αυτές!
Nαι, Θεσσαλονικη. Ο χρόνος είναι αμείλικτος, εδώ εμείς γεράσαμε, οι C6 θα τη γλύτωναν?

2cv01

Member
Reaction score
3.043
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Θα μπουν στον καινούργιο προφυλακτήρα
Θα βγάλω και τον προβολέα μαλλον δεν μ πάει η καρδιά να ανοίξω τρύπες
Ο υπάρχον πάει για φούντο... :)

KostasX

Member
Reaction score
3.382
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Θα μπουν στον καινούργιο προφυλακτήρα
Θα βγάλω και τον προβολέα μαλλον δεν μ πάει η καρδιά να ανοίξω τρύπες
Ο υπάρχον πάει για φούντο... :)
Respect στον προβολέα, να τον ξαναβάλεις φίλε και στον καινούργιο προφυλακτηρα.... Άσε που θα τον χρειαστεις στην ομίχλη... Δεν πειράζει για δύο τρύπες...

Reaction score
11.252
Πόντοι
1.077
Περιοχή
Île-de-France
μέσα σε κλειστό πάρκινγκ στο Παρίσι μου έσπασαν το πίσω δεξί φανάρι στην ΒΧ και χτύπησαν και τον προφυλακτήρα...

ευτυχως βρήκα ένα φανάρι για σειρά 1 με 20 ευρώ, και έχω ένα προφυλακτήρα καβάτζα...

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.297
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
μέσα σε κλειστό πάρκινγκ στο Παρίσι μου έσπασαν το πίσω δεξί φανάρι στην ΒΧ και χτύπησαν και τον προφυλακτήρα...

ευτυχως βρήκα ένα φανάρι για σειρά 1 με 20 ευρώ, και έχω ένα προφυλακτήρα καβάτζα...
Άφησε σημείωμα με τηλέφωνο ή είναι σαν εμάς τους Έλληνες;

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.297
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
αποκλείεται (ektς φοβερής εξαίρεσης) κάποιος στο Παρίσι να αφήσει σημείωμα
Άρα σαν εμάς... Καλά πόσο την κοπάνησε για να σπάσει φανάρι και προφυλακτήρα;

Top Bottom