Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

GiAnniS

Member
Reaction score
7.592
Πόντοι
957
Περιοχή
Lion France
Μία ανόητη, πολύ μικρή σχισμή στο σωλήνα του ψυκτικού υγρού από το ψυγείο οδήγησε σε απώλεια σχεδόν 1 λίτρου υγρού αμέσως μετά τη βόλτα στο Λαύριο. Το κόλλησα προσωρινά με μία εποξική κόλλα που είχα και το συντομότερο δυνατόν πάμε συνεργείο, να αλλάξουμε και τη φλάντζα διότι σα να αυξήθηκε λίγο η "μαγιονέζα" στο δοχείο! Η σχισμή φαίνεται στο κέντρο του κόκκινου περιγράμματος (σα να έγινε με νυστέρι!):

View attachment 17811View attachment 17812View attachment 17813
Αφού είναι τόσο κοντά στο κολάρο το κόβεις και το ξαναβάζεις! Η εποξική δεν λειτουργεί καλά σε λάστιχα!!

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Ειχα χρόνο σήμερα.. Λίγο και η βρόχουλα και είπα να παω μια βόλτα.. Να περπατήσω και να χαζέψω...
Και μου έδωσε την ευκαιρία μετά και από παρότρυνση φίλου να γνωρισω έναν κύριο που θυμόμουν όταν μικρός έμπαινα στο μαγαζί του με τον παππού και τον πατέρα. μου...

Άνοιξα πόρτα.. Και γύρισα χρόνια πίσω.. διέκρινα γιατί κάποιος συνεχίζει να κάνει την δουλειά που έζησε και ζει γενιές αξιοπρεπώς ... Και το κυριότερο.... Ανοίγωντας την πόρτα μου ήρθε η μυρωδιά το άρωμα που σε διακατέχει μονο όταν ανοίγεις πόρτα σε αυτοκίνητο. προ 70... Και η πόρτα δεν ήταν αυτοκινήτου....

Θα επανέλθω σύντομα.. Με εκτενές ρεπορτάζ και μάλλον μιας δικής του ενότητας-αφιερωμα εάν το δεχτεί... Γιατί νομίζω η ιστορία πρέπει να αναγνωρίζετε και να αναδεικνυεται...
Αυτα....
Τα ξαναλέμε....

Last edited:

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Αφού είναι τόσο κοντά στο κολάρο το κόβεις και το ξαναβάζεις! Η εποξική δεν λειτουργεί καλά σε λάστιχα!!
Σήμερα εδέησα να το φτιάξω... Η κόλλα όντως για πολύ λίγο λειτούργησε, ήταν μία λύση ανάγκης εκείνη τη στιγμή. Το έκοψα, το ξανάβαλα και ησύχασα! (τουλάχιστον προς το παρόν).

maxtsif

Member
Reaction score
972
Πόντοι
447
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θεσσαλονίκη η c6?
Γεράσαν και αυτές!
Nαι, Θεσσαλονικη. Ο χρόνος είναι αμείλικτος, εδώ εμείς γεράσαμε, οι C6 θα τη γλύτωναν?

2cv01

Member
Reaction score
2.987
Πόντοι
697
Περιοχή
ioannina, Greece
Θα μπουν στον καινούργιο προφυλακτήρα
Θα βγάλω και τον προβολέα μαλλον δεν μ πάει η καρδιά να ανοίξω τρύπες
Ο υπάρχον πάει για φούντο... :)

KostasX

Member
Reaction score
2.895
Πόντοι
677
Περιοχή
Γρεβενα
Θα μπουν στον καινούργιο προφυλακτήρα
Θα βγάλω και τον προβολέα μαλλον δεν μ πάει η καρδιά να ανοίξω τρύπες
Ο υπάρχον πάει για φούντο... :)
Respect στον προβολέα, να τον ξαναβάλεις φίλε και στον καινούργιο προφυλακτηρα.... Άσε που θα τον χρειαστεις στην ομίχλη... Δεν πειράζει για δύο τρύπες...

Top Bottom