Συγκεκριμένες κλασσικές Citroen που θυμόμαστε άνα την Ελλάδα.

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειπα να φτιαξουμε αυτο το θεματακι για το urban legend - τη παρατηρητικοτητα μας - το barn find - τις κοινες διαπιστωσεις/θεασεις που μπορει να εχουμε κανει ως γνησιοι σιτροενακιδες ανα την Ελλαδα.

Αυτα τα συγκεκριμενα αυτοκινητα που μπορει να μας εφερε ο δρομος να εχουμε δει και να θυμομαστε χαρακτηριστικα και που ξερεις (!) μπορει και καποιος αλλος να τα ειχε δει. Αυτοκινητα που τα βρεπαμε καθε χρονο παραθεριστες και ξαφνικα χαθηκαν ή εμφανιστηκαν μετα απο χρονια παλι!

Δεν ειναι σκοπος του θεματος να βρουμε ενα αυτοκινητο αλλα να πουμε τις ιστοριες μας, τα ταξιδια μας, τις στασεις μας με αφορμη μια κλασσικη σιτροεν για να φωτογραφισουμε ,να ρωτησουμε, το πως φτιαχτηκε μια ιστορια. Ειμαι σιγουρος πως ακομα και σημερα σε απιθανα μερη υπαρχουν αυτοκινητα που δε διανοουμαστε οτι υπαρχουν γιατι πολυ απλα κανεις δε περασε απο εκει.

Ισως ειμαι εγω ρομαντικος πολυ για το σημερα αλλα παντα με ιντριγκαρε ενα αμαξι που βρεθηκε, η ιστορια του, το ταξιδι ενος αλλου για να το βρει και αλλες τετοιες ιστοριες του δρομου. Ολα ειναι δρομος...

Καλως ηρθατε σ αυτη την αναδρομη του μυαλου συνοδοιποροι σιτροενακιδες.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θυμάμαι ένα 2CV Charleston με κόκκινη καμπίνα... Παρατημένο πίσω από το γήπεδο των Ιωαννίνων. Κάθε φορά που το έβλεπα το έβγαζα και μία φωτογραφία... Μετά γύρω στο 2014-15 ήρθε ενα φορτηγό του δήμου και το φόρτωσαν πάνω...

Τις φωτογραφίες δεν τις έχω επειδή πρόσφατα χάλασε ο υπολογιστής μου και δε μπόρεσα να σώσω όλα τα αρχεία.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειναι κανεις απο Βοιωτια παιδια να μας πει αν υπαρχει ακομα στην Αντικυρα η blue delta cx 2200? Μιλαμε τη κραταγε με νυχια και με δοντια. Αδυνατον να μην την προσεξεις. Παντα παρκαρισμενη στον κεντρικο δρομο μπαινωντας στον οικισμο. Σιγουρα μεχρι το '07 υπηρχε, αλλα παει 10ετια απο τοτε και δε βρεθηκα και απο τοτε ξανα στην Αντικυρα που πηγαινα ορισμενα καλοκαιρια για λιγες μερες.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Citroen pony του ote , οπως παμε απο Γιάννενα για καλπάκι, μετα το αεροδρομιο, αριστερα σε ένα χωράφι ;)
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ειπα να φτιαξουμε αυτο το θεματακι για το urban legend - τη παρατηρητικοτητα μας - το barn find - τις κοινες διαπιστωσεις/θεασεις που μπορει να εχουμε κανει ως γνησιοι σιτροενακιδες ανα την Ελλαδα.

Αυτα τα συγκεκριμενα αυτοκινητα που μπορει να μας εφερε ο δρομος να εχουμε δει και να θυμομαστε χαρακτηριστικα και που ξερεις (!) μπορει και καποιος αλλος να τα ειχε δει. Αυτοκινητα που τα βρεπαμε καθε χρονο παραθεριστες και ξαφνικα χαθηκαν ή εμφανιστηκαν μετα απο χρονια παλι!

Δεν ειναι σκοπος του θεματος να βρουμε ενα αυτοκινητο αλλα να πουμε τις ιστοριες μας, τα ταξιδια μας, τις στασεις μας με αφορμη μια κλασσικη σιτροεν για να φωτογραφισουμε ,να ρωτησουμε, το πως φτιαχτηκε μια ιστορια. Ειμαι σιγουρος πως ακομα και σημερα σε απιθανα μερη υπαρχουν αυτοκινητα που δε διανοουμαστε οτι υπαρχουν γιατι πολυ απλα κανεις δε περασε απο εκει.

Ισως ειμαι εγω ρομαντικος πολυ για το σημερα αλλα παντα με ιντριγκαρε ενα αμαξι που βρεθηκε, η ιστορια του, το ταξιδι ενος αλλου για να το βρει και αλλες τετοιες ιστοριες του δρομου. Ολα ειναι δρομος...

Καλως ηρθατε σ αυτη την αναδρομη του μυαλου συνοδοιποροι σιτροενακιδες.

Είναι πολύ ωραίο θέμα Χρήστο. Και λίγο νοσταλγικό, στεναχωρο.

Ένα αυτοκίνητο που μου έχει χαραχτεί στην μνήμη από παιδί, και ακόμα μπορώ να φέρω στο μυαλό μου πολύ ζωντανά, είναι μια θαλλασσί CX22TRS. Ήταν η πρώτη CX που είδα στην ζωή μου από κοντά. Ηταν συνέχεια παρκαρισμένη στην Κρουαζέτ, ανάμεσα σε πολύ πιο σύγχρονα μοντέλα. Ένα καλοκαίρι ολόκληρο σαν παιδί, περπατούσα επίτηδες προς τα εκεί για να την παρατηρήσω. Συχνά έπαιρνα λεμονάδα και παγωτό στο δρόμο και όταν έφτανα εκεί την θαύμαζα. Κοιτούσα κι από τα παράθυρα το ταμπλό και τα καθίσματα. Ήταν πλήρως λειτουργική, εξάλλου, τότε δεν θα ήταν και τόσο παλιά (δεκαετίας όχημα). Τώρα που το σκέφτομαι, είναι εντυπωσιακό ότι ήδη το 1998 στην Γαλλία ήταν πολύ σπάνιο θέαμα μια CX...

Μου είχε εξιτάρει την φαντασία. Μετά πήγαινα σπίτι και έγραφα στο τετράδιο 'συγκριτικά' τα τεχνικά της χαρακτηριστικά, (μήκος, μεταξόνιο, ανάρτηση). Την συνέκρινα με την ΧΜ κυρίως. Ονειρεύομουν να κάνω ταξίδια με μια τέτοια Σιτροέν. Και σαν παιδί, είχα την αφελή ελπίδα, ότι κάποτε μπορεί κάποιος πλούσιος λάτρης των CX, DS, SM, να φτιάξει εργοστασιο και να της παράγει ξανά, όπως υπάρχουν κάτι βιοτεχνίες στην Αγγλια και κατασκευάζουν Ε-type ακόμα. Έτσι θα μπορούσα μεγαλώνοντας να αγοράσω μία... Θυμάμαι είχα ψάξει και σε κάτι περιοδικά αυτοκινήτου που έδειχναν παραγωγή από όλο τον κόσμο και είχα απογοητευτει που το 504 κατασκευαζόταν ακόμα στην Αργεντινή ή στη Νιγηρία, και όχι η CX. Από τότε μου έμεινε η αγάπη για τις cx και ιδιαίτερα της β' γενιάς με τους πλαστικούς προφυλακτήρες. Αυτή είχε μάλιστα και το vip εσωτερικό ( το ύφασμα με τα σεβρόν ή αλλιώς ψαροκόκαλο). Μου άρεσε η ιδέα ενός μοντέρνου αυτοκινήτου που είχε την ίδια ανάρτηση με την θρυλική DS. Και ΧΜ και Ξαντιά κάπου με χαλούσαν αισθητικά. Την cx την λάτρεψα όμως.
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ωραιος το πιασες το νοημα του θεματος!

Εχω ακομα ενα που θυμαμαι χαρακτηριστικα για χρονια... Εξω απ το παλιο μαγαζι του Χορεβα τερμα Χριστιανουπολεος περιπου το 2004 και για χρονια μια bleu regate, cx prestige πρωτης σειρας με βινυλιο οροφη και τα νικελ σιριτια μπροστα στο καπω. Πρεπει να ταν καμια 3ετια+ εκει. Παντα το χα απορια τι απεγινε γιατι το επισης μπλε gs που ηταν απεναντι για ενα διαστημα ανακατασκευαστηκε!

Θυμαται επισης κανενας στη Θουρια Μεσσηνιας τη ''θεα'' που αργοσαπιζε για χρονια πλαι του κεντρικου?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Συγγνώμη, απλά δεν πρόσεξα ότι ο τίτλος λέει για Ελλάδα μόνο...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Συγχωρεμενος..:lol:

Παιδια αυτο το θεμα δεν εχει το χαρακτηρα του carspotting, ειναι και λιγο ''βγαζω τα σωψυχα μου'' :lol:

2003 γυρναγαμε οικογενειακως απο διακοπες ,το τελευταιο καλοκαιρι που θα περναγαμε με τη cx. Πολυ πιθανο μαλιστα λογω τοποθεσιας να γυρναγαμε απο την Αντικυρα που ανεφερα παραπανω. Σα τωρα λοιπον το θυμαμαι, να στραβολαιμιαζω στο πισω καθισμα καπου εξω απο τη Λιβαδεια για να σιγουρευτω οτι ειδα καλα...

Καλοκαιρι του 2012 με καυσωνα, αφηνω πισω μου τη Πατρα για καλοκαιρι και αποφασιζω να κανω ολη τη διαδρομη ''απο πανω απο τ αυλακι'', να ευχαριστηθω οδηγηση αντι αντι τη χιλιοπερπατημενη Κορινθου-Πατρων. Σταση για μπανακι κοντα στα Τριζονια, σταση για σουβλακι στην Αραχωβα και συνεχιζουμε...:lol: Και οπως περναω εξω απο τη Λιβαδεια, flashback!! Ημουν σιγουρος οτι ειχα ξαναπερασει απο κει και σα να ειδα παλι κατι...
Δε θα μου κανει εντυπωση αν ειναι 15-20 χρονια εκει ή ειναι ακομα εκει.:love:



 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Υπήρχε μία χρυσαφί SM απέξω από μία καφετέρια στο Μικρολίμανο... Όποτε περνούσαμε από εκεί με τη GS μας, μικρό παιδί, δεκαετία του '80, κολλούσα στο παράθυρο για να την δω. Ήταν η μεγαλύτερη αγωνία μου να περάσουμε από το σημείο για να τη δω για άλλη μια φορά όποτε πηγαίναμε επίσκεψη στον αδελφό του πατέρα μου που έμενε στον Πειραιά (παρεμπιπτόντως, κάτω από το σπίτι του θείου μου ήταν παρατημένη μία... Espada!). Είχα μάθει για την SM το 1981 (8 ετών τότε) από την εκπομπή αυτοκινήτου του Ίκαρου Κανελλόπουλου και έκτοτε, μου είχε γίνει έμμονη ιδέα, μαζί με τις περιστασιακές CX που έβλεπα βέβαια στο δρόμο. Έκτοτε, σε μία από τις πρώτες βόλτες μου με τη GS ως οδηγός πλέον, το καλοκαίρι του '92, βρέθηκα εντελώς τυχαία στο Καβούρι όπου είχε συνάντηση η λέσχη Citroen! Και νάτη πάλι η χρυσαφί SM... 2 μήνες αργότερα πήρα το ποδήλατο και από την Καλλιθέα που έμενα, βρέθηκα στο Μικρολίμανο για να τη δω, επιτέλους, από κοντά... Και εκείνη τη στιγμή που την έβλεπα, ήλθε και ο ιδιοκτήτης της και την πήρε για μια δουλειά, πιάνοντάς του πρώτα την κουβέντα βέβαια. Δε θα ξεχάσω τον ήχο όταν πήρε μπροστά και τον τρόπο με τον οποίο ξεκίνησε και επιτάχυνε, ως γνήσια υδροπνευματική Citroen αλλά με έναν πρόσθετο εξωτικό αέρα...

Ελπίζω να υπάρχει ακόμα...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Συγχωρεμενος..:lol:

Παιδια αυτο το θεμα δεν εχει το χαρακτηρα του carspotting, ειναι και λιγο ''βγαζω τα σωψυχα μου'' :lol:

2003 γυρναγαμε οικογενειακως απο διακοπες ,το τελευταιο καλοκαιρι που θα περναγαμε με τη cx. Πολυ πιθανο μαλιστα λογω τοποθεσιας να γυρναγαμε απο την Αντικυρα που ανεφερα παραπανω. Σα τωρα λοιπον το θυμαμαι, να στραβολαιμιαζω στο πισω καθισμα καπου εξω απο τη Λιβαδεια για να σιγουρευτω οτι ειδα καλα...

Καλοκαιρι του 2012 με καυσωνα, αφηνω πισω μου τη Πατρα για καλοκαιρι και αποφασιζω να κανω ολη τη διαδρομη ''απο πανω απο τ αυλακι'', να ευχαριστηθω οδηγηση αντι αντι τη χιλιοπερπατημενη Κορινθου-Πατρων. Σταση για μπανακι κοντα στα Τριζονια, σταση για σουβλακι στην Αραχωβα και συνεχιζουμε...:lol: Και οπως περναω εξω απο τη Λιβαδεια, flashback!! Ημουν σιγουρος οτι ειχα ξαναπερασει απο κει και σα να ειδα παλι κατι...
Δε θα μου κανει εντυπωση αν ειναι 15-20 χρονια εκει ή ειναι ακομα εκει.:love:



Είναι εκεί ακόμα.. και θα είναι.. αγαπητέ Χρήστο
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Υπήρχε μία χρυσαφί SM απέξω από μία καφετέρια στο Μικρολίμανο... Όποτε περνούσαμε από εκεί με τη GS μας, μικρό παιδί, δεκαετία του '80, κολλούσα στο παράθυρο για να την δω. Ήταν η μεγαλύτερη αγωνία μου να περάσουμε από το σημείο για να τη δω για άλλη μια φορά όποτε πηγαίναμε επίσκεψη στον αδελφό του πατέρα μου που έμενε στον Πειραιά (παρεμπιπτόντως, κάτω από το σπίτι του θείου μου ήταν παρατημένη μία... Espada!). Είχα μάθει για την SM το 1981 (8 ετών τότε) από την εκπομπή αυτοκινήτου του Ίκαρου Κανελλόπουλου και έκτοτε, μου είχε γίνει έμμονη ιδέα, μαζί με τις περιστασιακές CX που έβλεπα βέβαια στο δρόμο. Έκτοτε, σε μία από τις πρώτες βόλτες μου με τη GS ως οδηγός πλέον, το καλοκαίρι του '92, βρέθηκα εντελώς τυχαία στο Καβούρι όπου είχε συνάντηση η λέσχη Citroen! Και νάτη πάλι η χρυσαφί SM... 2 μήνες αργότερα πήρα το ποδήλατο και από την Καλλιθέα που έμενα, βρέθηκα στο Μικρολίμανο για να τη δω, επιτέλους, από κοντά... Και εκείνη τη στιγμή που την έβλεπα, ήλθε και ο ιδιοκτήτης της και την πήρε για μια δουλειά, πιάνοντάς του πρώτα την κουβέντα βέβαια. Δε θα ξεχάσω τον ήχο όταν πήρε μπροστά και τον τρόπο με τον οποίο ξεκίνησε και επιτάχυνε, ως γνήσια υδροπνευματική Citroen αλλά με έναν πρόσθετο εξωτικό αέρα...

Ελπίζω να υπάρχει ακόμα...
Αφορά την αγάπη που είχε ένας μοναδικός ανθρώπος... . Μια σπουδαία προσωπικότητα.. που λατρεύεε τις γαλλικες κυρίες και όχι μόνο..
Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο.. και έπαιξε κατά κάποιο τρόπο ρολο στην αγάπη που τρέφο σήμερα για το κλασσικό αυτοκίνητο.
Αυτά.. τα λίγα.. Με αφορμή το ποστ του Νίκου.. :citroen:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Citroen pony του ote , οπως παμε απο Γιάννενα για καλπάκι, μετα το αεροδρομιο, αριστερα σε ένα χωράφι ;)
Εφυγαααα!!!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Είναι πολύ ωραίο θέμα Χρήστο. Και λίγο νοσταλγικό, στεναχωρο.

Ένα αυτοκίνητο που μου έχει χαραχτεί στην μνήμη από παιδί, και ακόμα μπορώ να φέρω στο μυαλό μου πολύ ζωντανά, είναι μια θαλλασσί CX22TRS. Ήταν η πρώτη CX που είδα στην ζωή μου από κοντά. Ηταν συνέχεια παρκαρισμένη στην Κρουαζέτ, ανάμεσα σε πολύ πιο σύγχρονα μοντέλα. Ένα καλοκαίρι ολόκληρο σαν παιδί, περπατούσα επίτηδες προς τα εκεί για να την παρατηρήσω. Συχνά έπαιρνα λεμονάδα και παγωτό στο δρόμο και όταν έφτανα εκεί την θαύμαζα. Κοιτούσα κι από τα παράθυρα το ταμπλό και τα καθίσματα. Ήταν πλήρως λειτουργική, εξάλλου, τότε δεν θα ήταν και τόσο παλιά (δεκαετίας όχημα). Τώρα που το σκέφτομαι, είναι εντυπωσιακό ότι ήδη το 1998 στην Γαλλία ήταν πολύ σπάνιο θέαμα μια CX...

Μου είχε εξιτάρει την φαντασία. Μετά πήγαινα σπίτι και έγραφα στο τετράδιο 'συγκριτικά' τα τεχνικά της χαρακτηριστικά, (μήκος, μεταξόνιο, ανάρτηση). Την συνέκρινα με την ΧΜ κυρίως. Ονειρεύομουν να κάνω ταξίδια με μια τέτοια Σιτροέν. Και σαν παιδί, είχα την αφελή ελπίδα, ότι κάποτε μπορεί κάποιος πλούσιος λάτρης των CX, DS, SM, να φτιάξει εργοστασιο και να της παράγει ξανά, όπως υπάρχουν κάτι βιοτεχνίες στην Αγγλια και κατασκευάζουν Ε-type ακόμα. Έτσι θα μπορούσα μεγαλώνοντας να αγοράσω μία... Θυμάμαι είχα ψάξει και σε κάτι περιοδικά αυτοκινήτου που έδειχναν παραγωγή από όλο τον κόσμο και είχα απογοητευτει που το 504 κατασκευαζόταν ακόμα στην Αργεντινή ή στη Νιγηρία, και όχι η CX. Από τότε μου έμεινε η αγάπη για τις cx και ιδιαίτερα της β' γενιάς με τους πλαστικούς προφυλακτήρες. Αυτή είχε μάλιστα και το vip εσωτερικό ( το ύφασμα με τα σεβρόν ή αλλιώς ψαροκόκαλο). Μου άρεσε η ιδέα ενός μοντέρνου αυτοκινήτου που είχε την ίδια ανάρτηση με την θρυλική DS. Και ΧΜ και Ξαντιά κάπου με χαλούσαν αισθητικά. Την cx την λάτρεψα όμως.
τώρα θυμήθηκα ότι κάπου ένα χρόνο μετά (1999) είχε παρουσιαστεί η C6 στην πρώτη της μορφή...
Τότε την είχα μυθοποιήσει πλήρως και την θεωρούσα πολύ πολύ ομορφοτερη και εντυπωσιακή από την ΧΜ...
Σαν αυτοκίνητο παραγωγής την απομυθοποίησα αρκετά όταν την είδα από κοντά...
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
Θυμάμαι την πρώτη xm που είδα να κινείται το 1992, ήταν στη Νέα Σμύρνη στο φανάρι περίμενε να στρίψει αριστερά στην Ελευθερίου Βενιζέλου και να μπει στην Εφέσου την ακολουθήσαμε μέχρι τον παράδρομο στη Συγγρού που μπήκε για να παρκάρει σ΄ ένα parking, την πετύχαινα αρκετά μεσημέρια στη δεκαετία του 90 μπλε ήταν ίδια με τη δικιά μου ακριβώς με μαγνήτισε τρελά.
15 χρόνια μετά :lovecitroen:απέκτησα την αδελφή της :love:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειχες παει κι εσυ Cx II_Prestige στην εκθεση στο Ελληνικο το '99 που ειχαν φερει το Lignage?!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Θυμάμαι την πρώτη xm που είδα να κινείται το 1992, ήταν στη Νέα Σμύρνη στο φανάρι περίμενε να στρίψει αριστερά στην Ελευθερίου Βενιζέλου και να μπει στην Εφέσου την ακολουθήσαμε μέχρι τον παράδρομο στη Συγγρού που μπήκε για να παρκάρει σ΄ ένα parking, την πετύχαινα αρκετά μεσημέρια στη δεκαετία του 90 μπλε ήταν ίδια με τη δικιά μου ακριβώς με μαγνήτισε τρελά.
15 χρόνια μετά :lovecitroen:απέκτησα την αδελφή της :love:
Να πεις και τοτε που πηγαινες στη Συγγρου στην εκθεση και κολλαγες τη μουρη στη βιτρινα... Και μετα που εσερνες το πατερα σου πιτσιρικας στην εκθεση για να κατσεις μεσα... Εγω θα τα λεω?!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ειχες παει κι εσυ Cx II_Prestige στην εκθεση στο Ελληνικο το '99 που ειχαν φερει το Lignage?!

ναι, δίπλα στοπ ατρικό μου... Γλυφαδιώτης είμαι...

φαινόταν τότε ανώτερη από s-class και με τα κριτήρια του μη σιτροενάκια...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ημουνα 10 χρονων. Την εχω τραβηξει φωτογραφια σε φιλμ με τη πρωτη φωτογραφικη μου που παταγες και κουρδιζες! Μολις ειχαμε κανει πληρως T σειρα ΙΙ τη cx τοτε!
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
Kαλά πρώτη φορά xm είδα στον Συγγελίδη στην Ιερά Οδό αλλά την είχαν κλειδωμένη και δεν με άφηναν να μπω μέσα δεν ξεκόλλαγα γύρναγα γύρω γύρω, υπήρχε στην έκθεση κι ένα 2cv charleston το μόνο που θυμάμαι ακόμα και πρόσεξα, τράβαγα τα χερούλια και είχα πάθει πλάκα κοίταζα μέσα από τα τζάμια το εσωτερικό με τα δέρματα, καλά περιττό να πω ότι ούτε που μπήκα μέσα σε άλλο citroen στην έκθεση τι να τα έκανα τα bx εδώ είχα βρει την κ@@λα. Έβλεπα την ταμπέλα με την τιμή σχεδόν 10 εκατομμύρια
Μετά από μέρες πήγαμε με τον πατέρα μου στη Συγγρού και ευτυχώς εκεί είχαν μια xm ήταν φάτσα στη βιτρίνα αφού ακόμα όταν περνάω από εκεί το θυμάμαι που την είχαν ακριβώς ήταν χρώματος μολυβί αλλά με υφάσματα μέσα. Πάτησα ότι κουμπί είχε μέσα, το τασάκι με το πορτάκι του ραδιοφώνου το κοίταζα κανένα πεντάλεπτο μέχρι να το χορτάσω, όλα τα πιτσιρίκια μέσα στη xm ήταν. Δυστυχής αυτός που θα την πήρε με τέτοιο πάτημα που είχε πέσει εκεί μέσα !
Στην έκθεση αυτή μπήκα μέσα και στα bx είχε και station wagon 14 ρια και είπα τι @@ αμάξι είναι αυτό και βγήκα δεν τα γούσταρα τότε με τίποτα τα bx !
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.713
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κλασσικη περιπτωση βλαβης παιδια και αυτος :lol:Δικος μας:up:
 
Top Bottom