Συγκεκριμένες κλασσικές Citroen που θυμόμαστε άνα την Ελλάδα.

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Ειχες παει κι εσυ Cx II_Prestige στην εκθεση στο Ελληνικο το '99 που ειχαν φερει το Lignage?!
ναι, δίπλα στοπ ατρικό μου... Γλυφαδιώτης είμαι...

φαινόταν τότε ανώτερη από s-class και με τα κριτήρια του μη σιτροενάκια...
To Lignage ειχε κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο ταμπλό που έχει βγει σε αυτοκίνητο, το οποίο θυμάμαι ότι είχε επιρροές από εκείνο της CX. Μακάρι να το είχαν αφήσει στο μοντέλο παραγωγής, αλλά έπρεπε να λειτουργήσει και το HUD...

nonos

Member
Reaction score
10.382
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Θυμαται κανεις το '06 περιπου να εχει πετυχει αριστη μαυρη bx break με ζαντες gti και διακριτικα ''bx 16 soupapes'' πισω?

Μου τραβηξε τοτε τη περιεργεια γιατι παρκαρε καποιες λιγες φορες στη γειτονια και σκαλωσα με το ''16soupapes'' που τοτε δε γνωριζα τι ειναι.

Πολυ speeper μετατροπη αν οντως ηταν....

GiAnniS

Member
Reaction score
7.592
Πόντοι
957
Περιοχή
Lion France
Στην Γλυφάδα , συνοικία δικηγορικά ,Ευρυάλης και Ποσειδώνος Δίπλα στο βενζινάδικο Shell (οι γλυφαδιώτες γνωρίζουν το σημείο) υπήρχε πάντα παρκαρισμένη μια SM Vert Argente αρχές δεκαετίας του 80'. Την έβλεπα για αρκετά χρόνια …….. τι να έγινε άραγε .....?

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Μου ήλθαν και εμένα τώρα κι άλλες αναμνήσεις.... Πριν από 8 χρόνια είδα αυθεντική BX 16βάλβιδη, τύπου "Gandini" (όπως στη διαφήμιση δηλαδή με τον Gandini, με την πιο διακριτική αεροτομή και όχι την υπερυψωμένη) στο χαρακτηρισιτκό ασημένιο-χρυσαφί χρώμα και με τις σκούρες ζάντες. Στην περιοχή του Αγίου Φανουρίου, στο Ίλιον. Την έχει δει κανείς από τότε?

Άλλη ανάμνηση, πριν από πολλά χρόνια (πάνω από 20). CX 2200 1ης γενιάς, με "βυσσινί" μεταλλικό χρώμα και τηλεόραση (!), στην Καλλιθέα.

Πορτοκαλί. αυθεντική GSX3 στην Καλλιθέα, στην οδό Μαντζαγριωτάκη και Γρυπάρη.

unclenontas

Member
Reaction score
37
Πόντοι
362
Πρώτη μου "επαφη" με υδρο. Καλοκαίρι 98, Καπαρέλλι Βοιωτίας. Παίζω μπάλα στην αυλή με το θείο μου μέχρι που έρχεται με τις πάντες ένα κατακόκκινο περίεργο όχημα. Ξαφνικά, στο ύψος της πόρτας, σχεδόν ακαριαία κάνει ένα ΕΠΙΚΟ u-turn και έχουμε μείνει με το θείο μου και χαζεύουμε την f40 των φτωχών Βοιωτών. Το αμάξι δεν το ξαναείδα ποτέ, έμαθα όμως εκ των υστέρων περί τίνος πρόκειται, από ενα γνωστό. Παρότι δεν το είδα ποτε ξανά, ακόμη κ σήμερα θυμάμαι επακριβώς τη σκηνή. BX 19αρι...

nonos

Member
Reaction score
10.382
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Κι ομως τη bx τη ξερω Νικο...:up:
Το αυτοκινητο αυτο τριγυρναγε στο VAN στη Κολοκυνθου. Δεν ηταν 1.9 16v αλλα look. Πολυ μερακληδικο, περιποιημενο! Εχω φωτογραφιες καπου αλλα δε τις βρισκω.

Πορτοκαλί. αυθεντική GSX3 στην Καλλιθέα, στην οδό Μαντζαγριωτάκη και Γρυπάρη.
Κοκκινη εννοεις. GSX3 πορτοκαλι δεν εβγαινε. GSX με νικελ πισω φαναρια ναι.Για ποια εποχη μιλαμε?

Last edited:

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Κι ομως τη bx τη ξερω Νικο...:up:
Το αυτοκινητο αυτο τριγυρναγε στο VAN στη Κολοκυνθου. Δεν ηταν 1.9 16v αλλα look. Πολυ μερακληδικο, περιποιημενο! Εχω φωτογραφιες καπου αλλα δε τις βρισκω.

Κοκκινη εννοεις. GSX3 πορτοκαλι δεν εβγαινε. GSX με νικελ πισω φαναρια ναι.Για ποια εποχη μιλαμε?
Έχεις δίκιο Χρήστο, κόκκινη που είχε ξεθωριάσει από τον ήλιο! Δεκαετία του '90, έως το '97.

2cv01

Member
Reaction score
2.987
Πόντοι
697
Περιοχή
ioannina, Greece
Θυμάμαι ένα πανέμορφο 2cv charleston έξω από έναν φούρνο στους νέου πόρους κατερινής ήταν κάθε χρόνο το καλοκαίρι εκεί μετά από ένα δυο χρόνια έχασα τα ίχνη του ( 2009 ) !! Σύνεχεια πήγαινα και το χάζευα !! Τι να απέγινε άραγε ?

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Η bx που σου κεντριζε το ενδιαφερων τοτε:
:respect::helllo:Ε, να πω ότι δεν το περίμενα να μου απαντήσεις με κάποια φωτογραφία, θα ήταν ψέματα! Να κάνω μια ερώτηση όμως, μια και τότε την είδα από πολύ μακριά, μήπως είναι μετατροπή? Κάτι δε μου πάει καλά... Οι ζάντες δεν έπρεπε να είναι σκούρες?

nonos

Member
Reaction score
10.382
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Εχω γραψει παραπανω Νικο οτι το αυτοκινητο δεν ηταν καν 1.9. Millesime ηταν απο κατω αν θυμαμαι καλα!

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.460
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
οτι και ηταν η αν ειναι παντως ειναι πανεμορφο

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Millesime με το κουστούμι.
Αγγελία πριν 2 και χρόνια στο car με τιμή στην αρχή 3 μετά έφτασε 1.8. Κάπου στους θρακομακεδονες
Αυτα καλημερες

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Στην Γλυφάδα , συνοικία δικηγορικά ,Ευρυάλης και Ποσειδώνος Δίπλα στο βενζινάδικο Shell (οι γλυφαδιώτες γνωρίζουν το σημείο) υπήρχε πάντα παρκαρισμένη μια SM Vert Argente αρχές δεκαετίας του 80'. Την έβλεπα για αρκετά χρόνια …….. τι να έγινε άραγε .....?
Αν μου πεις για την χρυσαφια της βουλιαγμένης θα σου πω για την πρασίνου λα της Γλυφάδας.. :X:lock::ninja::grin:

nonos

Member
Reaction score
10.382
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Όταν ήμουνα πιτσιρίκι και προ Αττικής οδού 3 περίπου φορές το χρόνο πηγαίναμε οικογενειακώς επίσκεψη στη Πετρουπολη. Το δρομολόγιο περιελάμβανε διέλευση μέσα από Νέα Ιωνία και Νέα Φιλαδέλφεια και ήταν πάντα το ίδιο. Εποχές '97-'00.
Ένα χαρακτηριστικό αυτοκίνητο που πουλιόταν για 2 χρόνια ήταν σ' ένα έμπορο στη γωνία Ελ Αλαμέιν και Πατριάρχου Κωσταντινου. Η εμπορία πλέον δεν υπάρχει και στεγαζεται καταστημα ηχοσυστημάτων νομίζω . Είναι ακριβώς πριν κάνεις αριστερα και αρχίσεις να πηγαίνεις παράλληλα με το Άλσος Φιλαδέλφειας. Ήταν μια μαύρη cx 25 gti και κατά δήλωση του πατέρα που σταμάτησε σε μια από τις βόλτες να ρωτήσει ήταν μετατροπή.
Λίγο παρακάτω όμως ακριβώς στη πλατεία Κωνσταντινούπολεως ήταν σταθερή μια cx blue delta 2200 pallas. Σπάνια μέσα στην αυλή και συνήθως εκτός και σε μια από τις ίδιες παράλληλες θεσεις. Σε μια από τις τελευταίες βόλτες έπαψε να είναι στο σημείο, αλλά στην ίδια θέση ήταν μια c5 mk1 1.8
Απόψε το βράδυ που συμμάζευα άνοιξα ένα κουτάκι αναμνησεων... Και μόλις είδα το διπλωμένο χαρτάκι μετά από τόσα χρόνια κατευθείαν θυμήθηκα γιατί πριν 20 χρόνια το έκοψα και το κράτησα...
18364

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.460
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
Millesime με το κουστούμι.
Αγγελία πριν 2 και χρόνια στο car με τιμή στην αρχή 3 μετά έφτασε 1.8. Κάπου στους θρακομακεδονες
Αυτα καλημερες
ναι την θυμαμαι και ειχε και διπλοφαναρα μια χρυσαφι αμ θυμαμαι καλα....

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Όταν ήμουνα πιτσιρίκι και προ Αττικής οδού 3 περίπου φορές το χρόνο πηγαίναμε οικογενειακώς επίσκεψη στη Πετρουπολη. Το δρομολόγιο περιελάμβανε διέλευση μέσα από Νέα Ιωνία και Νέα Φιλαδέλφεια και ήταν πάντα το ίδιο. Εποχές '97-'00.
Ένα χαρακτηριστικό αυτοκίνητο που πουλιόταν για 2 χρόνια ήταν σ' ένα έμπορο στη γωνία Ελ Αλαμέιν και Πατριάρχου Κωσταντινου. Η εμπορία πλέον δεν υπάρχει και στεγαζεται καταστημα ηχοσυστημάτων νομίζω . Είναι ακριβώς πριν κάνεις αριστερα και αρχίσεις να πηγαίνεις παράλληλα με το Άλσος Φιλαδέλφειας. Ήταν μια μαύρη cx 25 gti και κατά δήλωση του πατέρα που σταμάτησε σε μια από τις βόλτες να ρωτήσει ήταν μετατροπή.
Λίγο παρακάτω όμως ακριβώς στη πλατεία Κωνσταντινούπολεως ήταν σταθερή μια cx blue delta 2200 pallas. Σπάνια μέσα στην αυλή και συνήθως εκτός και σε μια από τις ίδιες παράλληλες θεσεις. Σε μια από τις τελευταίες βόλτες έπαψε να είναι στο σημείο, αλλά στην ίδια θέση ήταν μια c5 mk1 1.8
Απόψε το βράδυ που συμμάζευα άνοιξα ένα κουτάκι αναμνησεων... Και μόλις είδα το διπλωμένο χαρτάκι μετά από τόσα χρόνια κατευθείαν θυμήθηκα γιατί πριν 20 χρόνια το έκοψα και το κράτησα...
View attachment 18364
Η οποία και με βάση το μέρος της φώτο.. Πήγε στην Κρήτη.. Βγήκε αγγελία.. Ο Ιταλός μέσα στην τρέλα του Σαββάτου πήγε την είδε... Και μάλλον έφυγε στο εξωτερικό...
Κάτι τέτοιο λέω εγώ..
Καλημερα σε ολους..

nonos

Member
Reaction score
10.382
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Το ξέρεις στα σίγουρα ή υποθέτεις βάση περιοχής? Έπαθα πλάκα τώρα!!

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Έχω ένα ποσοστό επιτυχίας με βάση αυτό που έβαλες και με αυτά που ξέρω...
Αυτα...
Το αμάξι που έβαλα το είδες?..

Top Bottom