Ποτέ Ξανά Γερμανικό Αυτοκίνητο...

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πριν από 2 ώρες το DSG κιβώτιο του Skoda Octavia παρέδωσε το πνεύμα... Το αυτοκίνητο υπενθυμίζω ότι το απέκτησα ολοκαίνουριο στις 8/1/2014, έχει 66.000χλμ και από τον Ιανουάριο του 2016 έως σήμερα με έχει αφήσει 4 φορές, 3 από αντλία νερού και το αποκορύφωμα, σήμερα...

Το πρόβλημα είναι ότι τις 3 από τις 4 φορές με άφησε σε πολύ άσχημο σημείο, θέτοντας σε κίνδυνο την οικογένειά μου (ιδίως πέρυσι το καλοκαίρι, στις στροφές της Παλαιάς Επιδαύρου και πηγαίνοντας για Πόρο). Σήμερα ήμουν με την κόρη μου, ξεπαρκάριζα σε έντονη ανηφόρα και καθώς βγήκε off το κιβώτιο, δε λειτούργησε ούτε το hill assist (όλα απροειδοποίητα) και τσούλησε προς τα πίσω λόγω της ανηφόρας, ακουμπώντας στο πίσω αυτοκίνητο...

Ελπίζω να επισκευαστεί και να μη θέλει πλήρη αντικατάσταση... Όπως και να έχει, το αυτοκίνητο μετράει μέρες... Θα πάρει πόδι, θα κοιτάξω κάποια ανταλλαγή...

Ο μηχανικός της ΕΛΠΑ που ήλθε και το πήρε μου είπε ότι τρέχει και δεν προλαβαίνει να μαζεύει Audi-Volkswagen group και Mercedes... Ιδίως μου έλεγε για μία BMW Χ6 3 μηνών η οποία έμεινε και εκείνη από το αυτόματο κιβώτιο. Με λίγα λόγια, μου είπε "Ποτέ Ξανά Γερμανικό!"
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Νίκο, κρίμα αλήθεια για την ταλαιπωρία. ελπίζω να μην σου στοιχίσει υπερβολικά...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Νίκο, κρίμα αλήθεια για την ταλαιπωρία. ελπίζω να μην σου στοιχίσει υπερβολικά...
Εάν θέλει αντικατάσταση μιλάμε για χιλιάδες ευρώ... Εάν θέλει επισκευή, σίγουρα πάνω από 1000!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Μα, και στατιστικές να κοιτάξει κανείς, ειδικά το γκρουπ VW, πατώνει σταθερά...
Η γερμανική αξιοπιστία στα αυτοκίνητα είναι καθαρά μύθος. Ακόμα και αν όλες οι περιπτώσεις δεν είναι τόσο κακές σαν την δικιά σου.

ένα καλό αντιπαράδειγμα είναι το παρακάτω.
Παλιότερα, η αδελφή μου είχε ένα Κόρσα γ' γενιάς 1.2 αυτόματο. Είχε λόγω δουλειάς κάνει 180.000 χλμ σε 3-4 χρόνια, και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Και νομίζω πολλές φορές ούτε τα προγραμματισμένα του σέρβις δεν γίνονταν.

Πάντως γενικα συμφωνώ, και έχω στο μυαλό μου πολλά παραδείγματα φίλων, που ακόμα και η περίφημη 'ποιότητα κατασκευής', αποδεικνύεται γερμανικό μάρκετιγκ. Πασάτ ατρκάριστα, με ταμπλό που να τρίζουν από παντού, γκολφ που η μανιβέλα του παραθύρου να χλάει στα 20.000 χλμ, και πάει λέγοντας...

τι σκέπτεσαι να πάρεις;
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Εάν θέλει αντικατάσταση μιλάμε για χιλιάδες ευρώ... Εάν θέλει επισκευή, σίγουρα πάνω από 1000!
Κατανοώ πλήρως τον εκνευρισμό σου...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Μια και τελευταια εδω sorry...
Κοιτα τον πολυδισκο (δισκακια) εαν εχεις κανει επισκευη η αντικατασταση υπαρχει εγγυηση 5 χρονων στο ανταλακτικο ( ισχυει στην Audi-vw)
repair 1500...new 4700...
Ελπιζω να βρεις ακρη..
Καλη τυχη..( εμεις 2 φορες εχουμε αλλαξει στο αμαξι της αδερφης μου ..)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μα, και στατιστικές να κοιτάξει κανείς, ειδικά το γκρουπ VW, πατώνει σταθερά...
Η γερμανική αξιοπιστία στα αυτοκίνητα είναι καθαρά μύθος. Ακόμα και αν όλες οι περιπτώσεις δεν είναι τόσο κακές σαν την δικιά σου.

ένα καλό αντιπαράδειγμα είναι το παρακάτω.
Παλιότερα, η αδελφή μου είχε ένα Κόρσα γ' γενιάς 1.2 αυτόματο. Είχε λόγω δουλειάς κάνει 180.000 χλμ σε 3-4 χρόνια, και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Και νομίζω πολλές φορές ούτε τα προγραμματισμένα του σέρβις δεν γίνονταν.

Πάντως γενικα συμφωνώ, και έχω στο μυαλό μου πολλά παραδείγματα φίλων, που ακόμα και η περίφημη 'ποιότητα κατασκευής', αποδεικνύεται γερμανικό μάρκετιγκ. Πασάτ ατρκάριστα, με ταμπλό που να τρίζουν από παντού, γκολφ που η μανιβέλα του παραθύρου να χλάει στα 20.000 χλμ, και πάει λέγοντας...

τι σκέπτεσαι να πάρεις;
Δεν έχω καταλήξει ακόμα... Μια αξιόπιστη οικιακή συσκευή! Δε θα ήθελα να ξοδέψω ούτε 1 ευρώ, θα προσπαθήσω για κάποιου είδους ανταλλαγή...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μια και τελευταια εδω sorry...
Κοιτα τον πολυδισκο (δισκακια) εαν εχεις κανει επισκευη η αντικατασταση υπαρχει εγγυηση 5 χρονων στο ανταλακτικο ( ισχυει στην Audi-vw)
repair 1500...new 4700...
Ελπιζω να βρεις ακρη..
Καλη τυχη..( εμεις 2 φορες εχουμε αλλαξει στο αμαξι της αδερφης μου ..)
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία Δημήτρη!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Δεν έχω καταλήξει ακόμα... Μια αξιόπιστη οικιακή συσκευή! Δε θα ήθελα να ξοδέψω ούτε 1 ευρώ, θα προσπαθήσω για κάποιου είδους ανταλλαγή...
το κακό είναι και ότι το Οκτάβια, για αξιόπιστο πλυντήριο το αγόρασες φαντάζομαι ( με την καρδιά δεν το αγοράζεις.... ) και...
Τουλάχιστον να σε ταλαιπωρει ένα αυτοκίνητο που το αγαπάς, να αντέξεις...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
το κακό είναι και ότι το Οκτάβια, για αξιόπιστο πλυντήριο το αγόρασες φαντάζομαι ( με την καρδιά δεν το αγοράζεις.... ) και...
Τουλάχιστον να σε ταλαιπωρει ένα αυτοκίνητο που το αγαπάς, να αντέξεις...
Ακριβώς Νίκο! Έτσι το αγόρασα και διάβασα διάφορες κριτικές για αξιοπιστία, κ.λ.π. Όλα κατευθυνόμενα πολλές φορές, δυστυχώς! Μου βάζεις ωραίες ιδέες όσον αφορά αυτό το πολύ ωραίο που αναφέρεις για ένα αυτοκίνητο που αγαπά κανείς... (C5 ελαφρώς μεταχειρισμένη???!!! Πως τα πάει, άραγε, σε αξιοπιστία?)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία Δημήτρη!
Μην χρησιμοποιησεις συνεργειο εκτος ομιλου για αρχη.. κεντρικα πας..
Πας φορτσατος ευγενικος -σταθερος στον λογο και απαιτεις για αρχη...την αντικατασταση του ...
Μετα βλεπεις... Μην σε πιάσουν στο φιλότιμο... και καλα κατι θα κανουμε καλυτερο.... αλλαζουν..τα παντα... το αμαξι σου καλύπτετε απο εγγύηση και το συγκεκριμένο προβλημα μπορει και με παραπανω..
Δες το...
Αυτα....
Και...φευγω απο εδω.....
 

nik0laus

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
95
Reaction score
186
Πόντοι
357
Age
53
Ακριβώς Νίκο! Έτσι το αγόρασα και διάβασα διάφορες κριτικές για αξιοπιστία, κ.λ.π. Όλα κατευθυνόμενα πολλές φορές, δυστυχώς! Μου βάζεις ωραίες ιδέες όσον αφορά αυτό το πολύ ωραίο που αναφέρεις για ένα αυτοκίνητο που αγαπά κανείς... (C5 ελαφρώς μεταχειρισμένη???!!! Πως τα πάει, άραγε, σε αξιοπιστία?)

Αγόρασα τη δική μου C5 mk1 δεύτερο χέρι με 110.000 χλμ πριν τέσσερα περίπου χρόνια ,
Άστα μην τα συζητάς , με έχει τρελλάνει στα προβλήματα , έχω αλλάξει 2 φούσκες ημιαξονίου και 1 λάμπα στοπ πίσω δεξιά .
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Αγόρασα τη δική μου C5 mk1 δεύτερο χέρι με 110.000 χλμ πριν τέσσερα περίπου χρόνια ,
Άστα μην τα συζητάς , με έχει τρελλάνει στα προβλήματα , έχω αλλάξει 2 φούσκες ημιαξονίου και 1 λάμπα στοπ πίσω δεξιά .
H δική μας MkI 1.8 VTR δεν έκανε κιχ για 10 χρόνια και επίσης 110000 χλμ που την είχε ο πατέρας μου... Εννοούσα βέβαια τελευταίας γενιάς!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειρωνικα το εγραψε ο nikOlaus οτι τον εχει τρελανει στα προβληματα..:lol:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δεν υπαρχουν πια σημαιες και χωρες παιδια, τα χω πει πολλες φορες σε διαφορους κολλημενους.. Ουτε καν απο τα ιαπωνικα δε σωζεσαι πια οπως μερικοι νομιζαν και νομιζουν, με καποιες συγκεκριμενες εξαιρεσεις. Παγκοσμιοποιημενη αυτοκινητοβιομηχανια, κοινοι προμηθευτες και planned obsolescence... Γελαω με οσους αγοραζουν γερμανικο αυτοκινητο για την αξιοπιστια του. Καποτε τα audi και τα mercedes ηταν.. πριν 30+ χρονια ομως...

Φυσικα και οποιο αμαξι και να ειχα αν με αφηνε τοσο συχνα θα το εσπρωχνα. Και θεμα εμπιστοσυνης και διαθεσης μου πλεον θα ταν.
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ειρωνικα το εγραψε ο nikOlaus οτι τον εχει τρελανει στα προβληματα..:lol:
Ναι, το κατάλαβα! Εννοώ ότι η δική μας ούτε καν αυτα τα ασήμαντα δεν έκανε!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Δεν υπαρχουν πια σημαιες και χωρες παιδια, τα χω πει πολλες φορες σε διαφορους κολλημενους..
συμφωνώ απόλυτα.
Απλά, το θέμα με τα γερμανικά, είναι ότι η ποιότητα είναι από τα κύρια 'χαρακτηριστικά' τους που παρουσιάζει το μάρκετιγκ. Και αυτό έρχεται σε αντίθεση με την αλήθεια. Ασε που με αντίτιμο την 'γερμανική αξιοπιστία' καλείσαι να πληρώσεις κάτι παραπάνω.
 
Top Bottom