Παλιές διαφημίσεις άλλων ιστορικών

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Δύο τρία σημεία που μου έκαναν εντύπωση στην διαφήμιση του ΣΕΑΤ:
  1. Πόσο έχουν αλλάξει τα αισθητικά κριτήρια ώστε να μου κάνει εντύπωση η αναφορά στα λευκά λάστιχα.
  2. Τα 200χλμ το δοχείο: ψάξε βρες τί εννοεί με τον όρο δοχείο.
  3. Οι 80 ίπποι για 1481κκ δεν τα λες και λίγα για την εποχή.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Δύο τρία σημεία που μου έκαναν εντύπωση στην διαφήμιση του ΣΕΑΤ:
  1. Πόσο έχουν αλλάξει τα αισθητικά κριτήρια ώστε να μου κάνει εντύπωση η αναφορά στα λευκά λάστιχα.
  2. Τα 200χλμ το δοχείο: ψάξε βρες τί εννοεί με τον όρο δοχείο.
  3. Οι 80 ίπποι για 1481κκ δεν τα λες και λίγα για την εποχή.
80 ίπποι SAE όμως, δηλαδή η ιπποδύναμη όπως τη μετράμε σήμερα είναι πολύ χαμηλότερη.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Δύο τρία σημεία που μου έκαναν εντύπωση στην διαφήμιση του ΣΕΑΤ:
  1. Πόσο έχουν αλλάξει τα αισθητικά κριτήρια ώστε να μου κάνει εντύπωση η αναφορά στα λευκά λάστιχα.
  2. Τα 200χλμ το δοχείο: ψάξε βρες τί εννοεί με τον όρο δοχείο.
  3. Οι 80 ίπποι για 1481κκ δεν τα λες και λίγα για την εποχή.
1.Τα σεατ παντα ειχαν πιο λουξ εξοπλισμο απο τα αντιστοιχα φιατ.Φιμε τζαμια,καθισματα απο κοκκινο βελουδο κλπ.
2.Αυτο με ειχε παραξενεψει και εμενα παλιοτερα.Καποιον ειχα ρωτησει,και μου ειχε πει οτι ουσιαστικα για τις δοκιμες τοτε χρησιμοποιουσαν ενα συγκεκριμενης χωρητικοτητας δοχειο,ιδιο για ολα τα αυτοκινητα.Δεν ξερω περισσοτερα ομως.
3.Το συγκεκριμενο μοντελο κανονικα εβγαινε με μηχανες 1800,2100 και 2300.Η εκδοση 1500 σχεδιαστηκε εξ αρχης κυριως για ταξι(οπως λεει και η διαφημιση εξαλλου),και φορουσε τον ιδιο κινητηρα με το fiat 1500(και αργοτερα,τον ιδιο φορουσαν τα polski και τα polonez).Τουτεστιν,πιθανολογω οτι οι επιδοσεις του συγκεκριμενου ηταν αναιμικες,και απευθυνοταν αποκλειστικα σε ατομα που ηθελαν μεγαλο αυτοκινητο με μικρο τεκμηριο και χαμηλη καταναλωση(κοινως,σε ταξιτζηδες):lol:
Να πουμε τελος πως το συγκεκριμενο εβγαινε και σε εκδοση pickup,η οποια ειχε εισαχθει κανονικα στην Ελλαδα.Καπου ειχα ελληνικη διαφημιση εποχης,αλλα και φωτογραφια ενος τετοιου σε ελληνικο ανακυκλωτηριο.Φυσικα δεν μπορω να βρω τιποτα απο τα δυο.rant2
 

Marios

Moderator
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
930
Reaction score
1.330
Πόντοι
517
Age
36
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
2.Αυτο με ειχε παραξενεψει και εμενα παλιοτερα.Καποιον ειχα ρωτησει,και μου ειχε πει οτι ουσιαστικα για τις δοκιμες τοτε χρησιμοποιουσαν ενα συγκεκριμενης χωρητικοτητας δοχειο,ιδιο για ολα τα αυτοκινητα.Δεν ξερω περισσοτερα ομως.
Το δοχείο ήταν 20 λίτρα, περίπου 5 γαλόνια
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Για τους οικογενειάρχες

View attachment 20415
Επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει αντικείμενο όχι μόνο τα αυτοκίνητα, αλλά και τη νοσταλγία εκείνης της εποχής, η 1η σκέψη που μου ήλθε στο μυαλό είναι ότι από ηλικιακής άποψης, ένα από αυτά τα παιδάκια θα μπορούσε να είμαι και εγώ! Ή αντίστροφα, αυτά τα παιδάκια θα έχουν τώρα την ηλικία μας! Είχε ο νονός του αδελφού μου μία τέτοια Fulviα στο κλασσικό κυπαρισσί χρώμα που έβγαιναν τότε.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει αντικείμενο όχι μόνο τα αυτοκίνητα, αλλά και τη νοσταλγία εκείνης της εποχής, η 1η σκέψη που μου ήλθε στο μυαλό είναι ότι από ηλικιακής άποψης, ένα από αυτά τα παιδάκια θα μπορούσε να είμαι και εγώ! Ή αντίστροφα, αυτά τα παιδάκια θα έχουν τώρα την ηλικία μας! Είχε ο νονός του αδελφού μου μία τέτοια Fulviα στο κλασσικό κυπαρισσί χρώμα που έβγαιναν τότε.
Μετά το 1970 είσαι αν δεν κάνω λάθος οπότε δύσκολο :baby:
Αυτές οι πινακίδες νομίζω είναι πριν το 1970. Αυτή η Fulvia βέβαια τι μοντέλο είναι? hmmm
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οι εξαψηφιες τυποις σταμάτησαν να δίνονται από 01/01/1972.
Βέβαια υπήρχε στοκ και τελικά δινόταν ακόμα και μέχρι τα μέσα '72 κατά περιοχές.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μετά το 1970 είσαι αν δεν κάνω λάθος οπότε δύσκολο :baby:
Αυτές οι πινακίδες νομίζω είναι πριν το 1970. Αυτή η Fulvia βέβαια τι μοντέλο είναι? hmmm
E, περίπου! Του '73 είμαι... 29/4, σε λίγες ημέρες!
 
Top Bottom