Παλιές Ελληνικές Πινακίδες...

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητούμε για τις παλιές Ελληνικές πινακίδες... Αυτές με τα δύο γράμματα, τα έξι ψηφία...

Η ιδέα δημιουργίας του θέματος, μου ήρθε όταν σκεπτόμουν ότι όταν πάω στην Εφορία, με εκείνο το αχώνευτο χαρτί που γράφει Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου, αν θα μου δώσουν τις παλιές πινακίδες ΙΑ, εκείνες που ταιριάζουν στα αυτοκίνητα της δεκαετίας του '70... Πολύ φοβάμαι όμως ότι... Θα μου δώσουν τις χοντροκομμένες ευρωπαϊκές πινακίδες...

Εδώ είναι ένα θέμα για τις παλιές, ωραίες πινακίδες και τις φωτογραφίες τους...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Δεν νομίζω να σου δώσουν άλλες πινακίδες, λογικά θα έχεις τις ίδιες ξανά.. Στα κλασσικά αυτοκίνητα είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τις παλιές διψήφιες πινακίδες.. Θυμάμαι είχα δει ένα 2cv που ενώ είχε πάνω του σημάδια του χρόνου, είχε κανονική πινακίδα..... Δεν μου άρεσε και πολύ σαν εικόνα..
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δεν νομίζω να σου δώσουν άλλες πινακίδες, λογικά θα έχεις τις ίδιες ξανά.. Στα κλασσικά αυτοκίνητα είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τις παλιές διψήφιες πινακίδες.. Θυμάμαι είχα δει ένα 2cv που ενώ είχε πάνω του σημάδια του χρόνου, είχε κανονική πινακίδα..... Δεν μου άρεσε και πολύ σαν εικόνα..
Οντως, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μου δώσουν τις χοντροκομμένες ευρωπαϊκές επειδή το χαρτί ακινησίας έγραφε: Οι πινακίδες με την πάροδο ενός έτους καταστρέφονται...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Oι πινακιδες κρατουνται για φυλαξη μαξιμουμ 3 χρονια ..μετα σου δινουν καινουργιες...
Αρα καλα εχεις καταλαβει
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Oι πινακιδες κρατουνται για φυλαξη μαξιμουμ 3 χρονια ..μετα σου δινουν καινουργιες...
Αρα καλα εχεις καταλαβει
Αααα καλά... 6 χρόνια μετά πάω για ΙΝΝ...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Νομιζω οτι εξαρταται απο την ΔΟΥ...
Καποιες που εχουν πολλες αποθυκευμενες πινακιδες κ δεν εχουν χωρο τις καταστρεφουν αναγκαστικά...αλλες πιο πολυ στην επαρχεια τις κρατανε για μεγαλυτερο χρονο...μη ξεχναμε οτι για να κατασκευαστουν νεες πινακιδες ειναι καποιο χρηματικό ποσό για το κρατος...κ στις μερες μας το κρατος το αποφευγει...οποτε με λιγη τυχη...μπορει κ να υπαρχουν...θετική σκεψη κ μονο
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Νομιζω οτι εξαρταται απο την ΔΟΥ...
Καποιες που εχουν πολλες αποθυκευμενες πινακιδες κ δεν εχουν χωρο τις καταστρεφουν αναγκαστικά...αλλες πιο πολυ στην επαρχεια τις κρατανε για μεγαλυτερο χρονο...μη ξεχναμε οτι για να κατασκευαστουν νεες πινακιδες ειναι καποιο χρηματικό ποσό για το κρατος...κ στις μερες μας το κρατος το αποφευγει...οποτε με λιγη τυχη...μπορει κ να υπαρχουν...θετική σκεψη κ μονο
Με αυτή τη λογική ελπίζω και εγώ, αλλά δεν το βλέπω...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Με αυτή τη λογική ελπίζω και εγώ, αλλά δεν το βλέπω...
Ποτέ δεν ξερεις... στην Ελλαδα ειμαστε
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ποτέ δεν ξερεις... στην Ελλαδα ειμαστε
Πιστεύω θα τις έχουν κρατήσει... Οι πινακίδες παραδόθηκαν 13 Ιανουαρίου 2010. Το ότι οι πινακίδες καταστρέφονται με την πάροδο ενός έτους, το είχε γράψει η υπάλληλος εκείνη την ώρα με στυλό, οπότε ίσως να τις έχουν!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Πιστεύω θα τις έχουν κρατήσει... Οι πινακίδες παραδόθηκαν 13 Ιανουαρίου 2010. Το ότι οι πινακίδες καταστρέφονται με την πάροδο ενός έτους, το είχε γράψει η υπάλληλος εκείνη την ώρα με στυλό, οπότε ίσως να τις έχουν!
Πιστευω τις ιδιες θα πάρεις ξανα... Στα γιάννενα είμαστε...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πιστευω τις ιδιες θα πάρεις ξανα... Στα γιάννενα είμαστε...
Ας ελπίζουμε πως ναι... Δεν έχω δει CX με ελληνικές πινακίδες ευρωπαϊκού τύπου και δε θέλω να δω...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ας ελπίζουμε πως ναι... Δεν έχω δει CX με ελληνικές πινακίδες ευρωπαϊκού τύπου και δε θέλω να δω...
Δεν πειράζει, δες το και αυτό σαν ένα κομμάτι της προσωπικής ιστορίας του αυτοκινήτου... Το πως επέζησε μέσα στις δεκαετίας...
Εδώ θα μας βάλουν να αντικαταστήσουμε τα ροζ διπλώματά μας με μοντέρνα...
Και πριν τα ροζ θυμάμαι σαν παιδί από τους γονείς μου κάποια άλλα διπλώματα...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Δεν πειράζει, δες το και αυτό σαν ένα κομμάτι της προσωπικής ιστορίας του αυτοκινήτου... Το πως επέζησε μέσα στις δεκαετίας...
Εδώ θα μας βάλουν να αντικαταστήσουμε τα ροζ διπλώματά μας με μοντέρνα...
Και πριν τα ροζ θυμάμαι σαν παιδί από τους γονείς μου κάποια άλλα διπλώματα...
Σαν βιβλιαρακι...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δεν πειράζει, δες το και αυτό σαν ένα κομμάτι της προσωπικής ιστορίας του αυτοκινήτου... Το πως επέζησε μέσα στις δεκαετίας...
Εδώ θα μας βάλουν να αντικαταστήσουμε τα ροζ διπλώματά μας με μοντέρνα...
Και πριν τα ροζ θυμάμαι σαν παιδί από τους γονείς μου κάποια άλλα διπλώματα...
Εγώ έχω του παππού το πρώτο δίπλωμα. Πράσινο. Ημερομηνία έκδοσης 1965...
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
O βάτραχός μου είχε μόνο αριθμούς. Είναι 1968 και είχε 279513. Αν τον πετύχετε σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη θα τις δείτε. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....Πιο πριν είχαν πενταψήφια και πάει λέγοντας. Τότε τα αυτοκίνητα έπαιρναν αυξοντα αριθμό. Μετά κατάλαβαν ότι τα αυτοκίνητα θα ήταν τόσα πολλά που η πινακίδα θα έπρεπε να είναι 1,5 μέτρο για να χωρέσει ο αριθμός και άρχισαν τα γράμματα. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
O βάτραχός μου είχε μόνο αριθμούς. Είναι 1968 και είχε 279513. Αν τον πετύχετε σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη θα τις δείτε. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....Πιο πριν είχαν πενταψήφια και πάει λέγοντας. Τότε τα αυτοκίνητα έπαιρναν αυξοντα αριθμό. Μετά κατάλαβαν ότι τα αυτοκίνητα θα ήταν τόσα πολλά που η πινακίδα θα έπρεπε να είναι 1,5 μέτρο για να χωρέσει ο αριθμός και άρχισαν τα γράμματα. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....
Απίθανη ιστορία ο βάτραχος σου..
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
O βάτραχός μου είχε μόνο αριθμούς. Είναι 1968 και είχε 279513. Αν τον πετύχετε σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη θα τις δείτε. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....Πιο πριν είχαν πενταψήφια και πάει λέγοντας. Τότε τα αυτοκίνητα έπαιρναν αυξοντα αριθμό. Μετά κατάλαβαν ότι τα αυτοκίνητα θα ήταν τόσα πολλά που η πινακίδα θα έπρεπε να είναι 1,5 μέτρο για να χωρέσει ο αριθμός και άρχισαν τα γράμματα. Πήγαν αδιάβαστες όντας κατατεθημένες από το 1997....
Τέτοια είχα στο Subaru... 352-629 Ηπ...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ψάχνοντας βρήκα επίσης ότι οι πινακίδες κυκλοφορίας πριν το 1956 είχαν ένα γράμμα της Ελληνικής Αλφαβήτου και τρεις αριθμούς (Χ-000) .
Π.χ: Α-112 (Autobianchi θα ταν...:P)
 
Top Bottom