Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία (άλλα Citroen)

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Ουτε ενα στα 230 δεν ειναι πιστευω Αλεξ:)
βλέπω πάρα πολλά συνεχώς. μπορει να είναι και τα ίδια σε επανάληψη :) . αλλά εδώ γύρω στα Δυτικά κλπ γίνεται ένας μικρός χαμός.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χαίρομαι πάρα πολύ που τη βλέπω και που πήρε το δρόμο της! Μπράβο στον νυν ιδιοκτήτη της. Θυμάσαι Χρήστο που τότε είχε κάτι σύγχρονα ζαντολάστιχα που ήταν ασύμβατα με το αυτοκίνητο? Τις αυθεντικές ζάντες ο τότε ιδιοκτήτης της τις είχε αποθηκευμένες και ελπίζω να ξανατοποθετηθούν, δεν μπορώ να φανταστώ μία Turbo με άλλες ζάντες πέρα από τις δικές της! Το κόστος των μετρικών ελαστικών είναι μεγάλο, το ξέρω.

Να πω και κάτι για την ιστορία που μου είχε πει τότε ο (ευγενέστατος) ιδιοκτήτης της: είχε και μία άλλη Turbo, η οποία κάποτε ανήκε στον ηθοποιό Αντώνη Καφετζόπουλο. Από εκείνη είχε μείνει μόνο η πόρτα του χώρου αποσκευών, διότι μίαν ωραίαν πρωΐαν τη δάνεισε στη φίλη του, η οποία φρόντισε να τη διαλύσει, χωρίς την εμπλοκή άλλων αυτοκινήτων. Τουλάχιστον δεν έπαθε τίποτα η γυναίκα. Δεν ξέρω εάν έπαθε τίποτα μετά, όταν του το ανακοίνωνε!
Ναι τα θυμαμαι τα ζαντολαστιχα.
Ειχα γραψει καποτε στο θεμα ''Διασημοι με ιστορικα citroen'' οτι ο Καφετζοπουλος ειναι μεγαλος σιτροενακιας και ειχε turbo II. Μαλιστα το γνωριζε και ο πατερας μου εδω και καμια 20ετια και μου το χε αναφερει. Και η Ds του ''Στακαμαν'' δικη του ηταν! Κριμα για το αυτοκινητο κατα τ αλλα.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πολύ όμορφη φωτό.. :thumbs:
Άλλαξες το ΜΛΣ?
Καμιά φορά και τα shitty κινητά βγάζουν καλές φωτογραφίες πάντως. :)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πολύ όμορφη φωτό.. :thumbs:
Άλλαξες το ΜΛΣ?
Όχι! Δεν πρόλαβε να περάσει μπροστά μου, αν και πήγαινα πολύ σιγά, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να τη χάσω, έστω και βλέποντάς τη μόνο από τον καθρέπτη μου!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
H GSA αυτη εχω γραψει 3(?) φορες οτι ειναι η γνωστη που ανεβοκατεβαινει Ιωαννινα σταθερα Τασο...

Ωραια η millesime, καλλιτεχνικη :lol:
 
Last edited:

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
H GSA αυτη εχω γραψει 3(?) φορες οτι ειναι η γνωστη που ανεβοκατεβαινει Ιωαννινα σταθερα Τασ
Το ξέρω. Απλώς ήθελα να επιβεβαιώσω ότι είναι αυτή. :)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
βλέπω πάρα πολλά συνεχώς. μπορει να είναι και τα ίδια σε επανάληψη :) . αλλά εδώ γύρω στα Δυτικά κλπ γίνεται ένας μικρός χαμός.
Το μεγαλυτερο αριθμο xantia αναλογικα με το πληθυσμο απο τις πολεις που εχω επισκεφθει, τον ειχα εντοπισει το 2014 και για εμενα ηταν (γιατι δε ξερω αν ειναι) η Λαρισα. Πραγματικα ειχα εντυπωσιαστει. Χαρακτηριστικα(!) πανω απο Πατρα, Γιαννενα και Βολο που ειναι ''παρομοια'' μεγεθη και τις εχω ζησει και αυτες αρκετα οπως και τη Λαρισα.
Η Αθηνα ειναι εκτος συναγωνισμου,δε συγκρινεται σα μεγεθος. Δε μου κανει εντυπωση το ποστ σου παντως υπο την εννοια οτι οι συνοικιες της δυτικης Αττικης εχουν και οικονομικα πιο δυσχερη νοικοκυρια. Δε θα περιμενες ας πουμε να βλεπεις xantia (κοντα 18 χρονων η νεοτερη πλεον !) καθε τοσο στην Εκαλη. Και δε το γραφω με σκοπο τη παρεξηγηση.
 
Last edited:

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Το μεγαλυτερο αριθμο xantia αναλογικα με το πληθυσμο απο τις πολεις που εχω επισκεφθει, τον ειχα εντοπισει το 2014 και για εμενα ηταν (γιατι δε ξερω αν ειναι) η Λαρισα. Πραγματικα ειχα εντυπωσιαστει. Χαρακτηριστικα(!) πανω απο Πατρα, Γιαννενα και Βολο που ειναι ''παρομοια'' μεγεθη και τις εχω ζησει και αυτες αρκετα οπως και τη Λαρισα.
Η Αθηνα ειναι εκτος συναγωνισμου,δε συγκρινεται σα μεγεθος. Δε μου κανει εντυπωση το ποστ σου παντως υπο την εννοια οτι οι συνοικιες της δυτικης Αττικης εχουν και οικονομικα πιο δυσχερη νοικοκυρια. Δε θα περιμενες ας πουμε να βλεπεις xantia (κοντα 18 χρονων η νεοτερη πλεον !) καθε τοσο στην Εκαλη. Και δε το γραφω με σκοπο τη παρεξηγηση.
Καμία παρεξήγηση.

Εδω γυρω καθε 1 2 στενά υπάρχουν οντως Xantia. Και οι περισσότεροι μαστορες με αμάξια εχουν από ένα.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τα ξανθια πλεον που εχουν μεινει ειναι λιγα......μια φορα και εναν καιρο σαν μοντελο πουλησε σαν ζεστο ψωμι.....ομως τα 20 χρονια απο το τελευταιο μοντελο και με κατα μεσο ορο ηλικιας ξανθια στους δρομους τα 23 χρονια...η αναγκη του οδηγου να παει σε κατι πιο νεο τις καλες εποχες 2002-2007 οπου πολλα αυτοκινητα ηταν 10ετιας αλλαξαν χερια...ηρθαν τα πανω κατω στα οικονομικα το ξανθια ειναι ενα αυτοκινητο που θελει η τσεπη να εχειςη γνωσεις για να το φτιαξεις...η παλαια τεχνολογια κινητηρα με σχετικα αυξημενη καταναλωση η ιδιομορφια της αναρτησης αναγκασε πολλους να τα αποσυρουν (μιλαμε για καλα αυτοκινητα με λιγες βλαβες) και να πανε σε κατι παλιο παλι αλλα πιο συγχρονο μειωσε τον στολο....βασικα ετσι γινετε σε ολα τα μοντελα πλεον.....σε ολες τις μαρκες....
οι μαστοροι εχουν απο ενα διοτι ξερουν τι εστι c5 σε συγκριση με ξανθια.......τα φτιαχνουν μονοι τους.....και ξερουν τι σημαινει LHM αλλα και LDS....τις διαφορες μεταξυ τους
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αν και προσωπικα η σειρα 2 στα χαντια μου αρεσε πιο πολυ αλλα ειναθ θεμα γουστου....σε πολλα σημεια και οχι μονο στα μουτρακια
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
αν και προσωπικα η σειρα 2 στα χαντια μου αρεσε πιο πολυ αλλα ειναθ θεμα γουστου....σε πολλα σημεια και οχι μονο στα μουτρακια
θα συμφωνήσω. Η σειρά 1 είναι ίσως λίγο πιο Σιτροέν, αλλά η σειρά 2 είναι ομορφότερη και πιο κομψή.

Οι νέεοι προφυλακτηρες την έχουν οπτικά επιμηκύνει, και τα λευκά πίσω σώματα είναι ομορφότερα.

Επίσης η ηχομόνωση είναι βελτιωμένη.


Aυτές σαν κι αυτή που έβαλε ο Αλεξ παραπάνω, με το σήμα στο καπό, κάθονταν όπως οι παλιότερες ύδρο και οι εγγλέζοι τις λένε 'sinkers' και τις θεωρούν συλλεκτικές.
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
θα συμφωνήσω. Η σειρά 1 είναι ίσως λίγο πιο Σιτροέν, αλλά η σειρά 2 είναι ομορφότερη και πιο κομψή.

Οι νέεοι προφυλακτηρες την έχουν οπτικά επιμηκύνει, και τα λευκά πίσω σώματα είναι ομορφότερα.

Επίσης η ηχομόνωση είναι βελτιωμένη.


Aυτές σαν κι αυτή που έβαλε ο Αλεξ παραπάνω, με το σήμα στο καπό, κάθονταν όπως οι παλιότερες ύδρο και οι εγγλέζοι τις λένε 'sinkers' και τις θεωρούν συλλεκτικές.
Δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω αλλά μου αρέσουν πιο πολύ. Εχει κάτι ρετρό-τερο.
 
Top Bottom