Ο Παππούς μου!!

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Αυτός είναι ο πάππους μου
του αναλογεί και αυτού μια αντίστοιχη ιστορία!
για αρχή σας στο συστήνω
Μοντέλο 1954 Α 375 κυβ και ο τρίτος ιδιοκτήτης.

αρμενίζοντας στις στιλες ολυμπίου διος.




και σε γαλλική συνάντηση της ορκα
 

7pas100

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
38
Reaction score
17
Πόντοι
0
:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :respect:

Είναι αυτό που είχαμε δεί σε μια έκθεση αυτοκινήτων πριν λίγα χρόνια?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
7pas100 said:
:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :respect:

Είναι αυτό που είχαμε δεί σε μια έκθεση αυτοκινήτων πριν λίγα χρόνια?
Ναι αυτο ειναι!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Θα μας τρελάνεις τελείως? :woot:
Αυτός είναι ο παππούς που μας έλεγες? :blink:
Συγχαρητήρια Δημήτρη! Κόσμημα για σένα αλλά και για το φόρουμ ;)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
citrobella said:
Ωραίος ο παππούλης σου. Λες να γνωρίσει την γιαγιάκα μου?
Nαι γιατι οχι!! :lol: (αν και δεν μπο ρω να δω την νυφουλα!!)
Πολυ Ωραιο !! (αν και εγω θα ψησω τον παππουλη να ψησει την γιαγιακα να βαλει
φορεμα στην αποχρωση Gris clair Ac 132 -57?)
 

kp61

Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
44
Reaction score
2
Πόντοι
262
η γιαγιακα βλεπω εχει κανει τα μποτοξακια της ε???? :lol:




μπραβο παιδια, μπραβο! κουκλια! κοσμηματα! δημητρη περιμω λεπτομερειες για τον παππουλη
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ευχαριστω ολους για τα καλα λογια
Ο παππους ηρθε ελλαδα το 2002 και ηταν η πρωτη προσπαθεια αγορας αυτοκινητου απ εξω.(οταν δεν ξερεις παθαινεις και μαθενεις).
Ειναι ενα 2cv serie A οπως ειπα κατασκευης δεκ 54 και με αριθμο σασι σε 120000 κατι..
τελευταια με μοτερ 375 με καρω καθισματα και κλειδαρια στην πορτα οδηγου!
Διαθετει ακομα ηλεκτικη αντισταση με βεντουζα για καλοριφερ,δερματινη βεργα για την σταθμη βενζινης, το δικο του ραδιο(εξτρα μετα το αγορασα), ξυλινο τακο και φυσικα εκτος απο καθαριστηρες που περνουν κινηση απο την ντιζα του κοντερ και με χειροκινητη λειτουργια, εχουμε και μεταλικη βαση μπαταριας για το λαδι!
Φυσικα τα παντα λειτουργουν με σιρματοσχινα και διαθετει το σειριακο κιβ των τριων ταχυτητων!
Περα του χιουμορ το αυτοκινητο ειναι αγαπημενο αλλα δεν μπορω να πω οτι το εχω ευχαριστηθει οσο θα ηθελα και αυτο γιατι προκειται ουσιαστικα για αυτοκινητο με προπολεμικες λειτουργιες φτιαγμενο για αλλες συνθηκες και εποχες !( φανταστητε μια εικονα.. να το πηγαινω για ΚΤΕΟ στα καλυβια μεσω αττικης με μαξιμουμ 50 ) αυτο που λεμε γραφω στα παλια μου οτι ρανταρ υπαρχει..!
Φυσικα εαν δειτε εσωτερικο καταλαβαινεις ποσο απλα ηταν τα πραγματα τοτε σε σχεση με σημερα και με πιανει πονοκεφαλος οταν μετα απο βολτα μπαινω στο καθημερινο αυτοκινητο!
Το 2cvaki αγοραστηκε απο τον losson αφου πρωτα ειχα εδω ξαναπουλησει απο εκει που ειχα αγορασει μια furgoneta! (τα ειχα βαλει κατω να δω ποσα ηθελα για να την φτιαξω .. και τοτε ειπα οχι- και δεν το μετανοιωσα καθολου)
Μαζι του πηρα και αρκετη απο την ιστορια του για ναμην πω ολη αφου εχω ολο το ιστορικο του .,απιστευτα ειναι η αποδειξη αγορας του απο καινουργιο, οι εργασιες αποτυπομενες σε χαρτι απο μολυβι και μελανι απο τοπικο citroengarage εποχης ,και τελος επιστολη απο την citroen καπου στα τελη 90 που αναφερει τα στοιχεια του και τι τυπος ειναι.
Το αυτοκινητο τελος δεν εχει ανακατασκευασθει ποτε μηχανικα και εσωτερικα και εχει ενα εξωτερικο respray που λενε και οι φιλοι μας οι αγγλοι στα τελη του 90.
Αυτα τα λιγα παλι ...

Συνεχιζεται
.... καποια στιγμη με το ταξιδι και τις αναμνησεις απο αυτο!(και καποια στιγμη θα πουμε και για την περδικα :X )
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Προσκυνώ! :bow:

visa chrono said:
Μαζι του πηρα και αρκετη απο την ιστορια του για ναμην πω ολη αφου εχω ολο το ιστορικο του .,απιστευτα ειναι η αποδειξη αγορας του απο καινουργιο, οι εργασιες αποτυπομενες σε χαρτι απο μολυβι και μελανι απο τοπικο citroengarage εποχης ,και τελος επιστολη απο την citroen καπου στα τελη 90 που αναφερει τα στοιχεια του και τι τυπος ειναι.
Αυτά θα ήταν ένας θησαυρός αν θα μπορούσες να τα μοιραστείς μαζί μας :respect:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Pierre Boulanger said:
Προσκυνώ! :bow:

visa chrono said:
Μαζι του πηρα και αρκετη απο την ιστορια του για ναμην πω ολη αφου εχω ολο το ιστορικο του .,απιστευτα ειναι η αποδειξη αγορας του απο καινουργιο, οι εργασιες αποτυπομενες σε χαρτι απο μολυβι και μελανι απο τοπικο citroengarage εποχης ,και τελος επιστολη απο την citroen καπου στα τελη 90 που αναφερει τα στοιχεια του και τι τυπος ειναι.
Αυτά θα ήταν ένας θησαυρός αν θα μπορούσες να τα μοιραστείς μαζί μας :respect:
κατι θα κανω απλως το σκανερ ειναι σε αλλο σπιτι.( τωρα που ειπα να βαλω- γραψω θα γινει.)
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Πολυ Ωραιο !! (αν και εγω θα ψησω τον παππουλη να ψησει την γιαγιακα να βαλει
φορεμα στην αποχρωση Gris clair Ac 132 -57?)
Μα έβαλε το νυφικό της ;)

Πρώτα και εγώ δεν το ήθελα το άσπρο που φοράει, μετά ήταν όντως βαμμένη στο αναφερόμενο gris clair AC 132 και ναι είναι του 1957.
Τώρα πια την συνήθισα στα λευκά και να σου πω από κοντά κάνει και καλή φιγούρα...
Το botox όπως είχε γράψει και ο kp61
 

kp61

Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
44
Reaction score
2
Πόντοι
262
''το μποτοξακι'' της δεν γραφτηκε κακοπροαιρετα....καθε αλλο. ειναι σε τελεια κατασταση εννοουσα! :)
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ε σε αυτές τις ηλικίες μποτοξάκια, λιφτιγκ και βιαγκράκια προβλέπονται :lol:
Πέρα από την πλάκα ο παππούς του Δημήτρη και η γιαγιά του Κωστή είναι τα επίτιμα αυτοκίνητα του φόρουμ :bow:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
kp61 said:
''το μποτοξακι'' της δεν γραφτηκε κακοπροαιρετα....καθε αλλο. ειναι σε τελεια κατασταση εννοουσα! :)
:lol: Εννοείται φίλε μου.. Εννοείται... Νo problemo! Καμία παρεξήγηση. Ελπίζω κάποια μέρα, σύντομα, να έρθετε όλη η παρέα του φόρουμ νας σας κεράσω στην Αυστρία και να περάσουμε πολύ ωραία :yahoo:
 

7pas100

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
38
Reaction score
17
Πόντοι
0
Γιατί τρείς ταχύτητες? Εννοείς ουσιαστικά τετρατάχυτο "βαφτισμένο" 3 + surmultiplee?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
7pas100 said:
Γιατί τρείς ταχύτητες? Εννοείς ουσιαστικά τετρατάχυτο "βαφτισμένο" 3 + surmultiplee?
Τρεις + οπισθεν (surmultiplee= overdrive no no :) )
Πρωτη βαζω δευτερα μετα τριτη και τελος.. :lol:
 
Top Bottom