Ντίζες καλοριφέρ

Aris Chatzis

Member
Εγγραφή
19 Μαϊου 2013
Μηνύματα
12
Reaction score
7
Πόντοι
22
Age
46
Περιοχή
volos, gr
Website
xatzisaris.blogspot.gr
Παιδιά καλησπέρα. Μπορει κάποιος να μου δώσει οδηγίες σχετικά με το πώς τοποθετούνται οι ντίζες που ανοιγοκλείνουν τις πεταλούδες μέσα στους εναλλάκτες θερμότητας?
 

Attachments

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Έχω και το 2cv μου λυμένο στο φαναρτζή να έβλεπα :(
Θα το ψάξω και αλλιώς Άρη και ελπίζω να βρω μια λύση σύντομα...
Ίσως και ο @citrobella να ξέρει να μας απαντήσει όταν το δει...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλώς ήρθες Άρη... θα προσπαθήσω να βρω κάποιες φωτογραφίες
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλησπέρα,
Αρχικά ρίξε μια ματιά αν οι δυο ντιζες δουλεύουν κανονικά (ανοιγουν, κλεινουν τους ''εναλλάκτες θερμότητας'' ή όπως λέγονται αυτοί )
πρώτα την μια ντιζα και μετά την άλλη...
το ενα ειναι το 'CABLE COURT' κοντή ντιζα...



και η δευτερη 'CABLE LONG' πιο μακρυά...



έπειτα δες αν εχει τα ελατήρια του, οχι δυο τυχαία ελατήρια... αλλα τα πιο κατω



τέλος πρέπει να ρυθμίσεις τις ντυζες να ανοίγουν και να κλείνουν στην σωστή θέση και μετά να τις σφυξεις... πιο κάτω κάποιες φωτο...



και μια πιο μεγαλη...





 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα,
Αρχικά ρίξε μια ματιά αν οι δυο ντιζες δουλεύουν κανονικά (ανοιγουν, κλεινουν τους ''εναλλάκτες θερμότητας'' ή όπως λέγονται αυτοί )
πρώτα την μια ντιζα και μετά την άλλη...
το ενα ειναι το 'CABLE COURT' κοντή ντιζα...



και η δευτερη 'CABLE LONG' πιο μακρυά...



έπειτα δες αν εχει τα ελατήρια του, οχι δυο τυχαία ελατήρια... αλλα τα πιο κατω



καποιες φωτο...



και μια πιο μεγαλη...

:clap:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Αν μπεις στην διαδικασία του 'καλοριφερ΄ ενημερωτικά είδα οτι υπάρχουν και τα πιο κάτω 'σφουγγαρακια' που βοηθάνε να κλείνουν καλύτερα οι αεραγωγοι και να μην μπαινει ζεστος αερας στη καμπινα (ειδικά το καλοκαίρι βοηθάνε... ) διότι λογικά τα γνήσια θα έχουν θρυμματιστεί... αφού το νεότερο ντεσεβο είναι μόλις 23 χρόνων...:cry:


εδώ φαίνονται καλύτερα... :P



 
Last edited:

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Prepi i dises na rithistune me ton mochlo mesa sto cockpit se thesi off, diladi na ine klisto to kalorifer, merika 2CV echune se afti tin thesi ena mble aftokollito. Lascharume tis bidules stus mochlus ton thermoenalakton, kinume me to cheri ta klapetta osta na ine oso ginete klista, diladi o sestos aeras na bgeni apo tin meria pros ton trocho... Sfingume tis bides e voila etimo.
Proipothesi omos i dises na kinunte me efkolia, poli spanio fenomeno se palio 2CV, merry x-mas.
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
217
Πόντοι
397
Age
50
Flaminio amigo....βλέπω στο άσπρο 2cv έχεις βάλει κατι μαύρους πλαστικούς σωλήνες στους αεραγωγούς του καλοριφέρ.Που μπορώ να βρω κ σε τι τιμή η ακόμα καλυτερα αν ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος για τα μανισια.Βρηκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά κατι αντίστοιχο με τους σωλήνες αυτούς αλλά ο τύπος μου είπε 45€ το μετρό!!!! (Μου ρθε να του πω να μου τυλίξει κανά χιλιόμετρο αλλά δεν τον έκοψα άνθρωπο με χιούμορ)
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Flaminio amigo....βλέπω στο άσπρο 2cv έχεις βάλει κατι μαύρους πλαστικούς σωλήνες στους αεραγωγούς του καλοριφέρ.Που μπορώ να βρω κ σε τι τιμή η ακόμα καλυτερα αν ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος για τα μανισια.Βρηκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά κατι αντίστοιχο με τους σωλήνες αυτούς αλλά ο τύπος μου είπε 45€ το μετρό!!!! (Μου ρθε να του πω να μου τυλίξει κανά χιλιόμετρο αλλά δεν τον έκοψα άνθρωπο με χιούμορ)
νομίζω οτι ειναι απο visa...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Flaminio amigo....βλέπω στο άσπρο 2cv έχεις βάλει κατι μαύρους πλαστικούς σωλήνες στους αεραγωγούς του καλοριφέρ.Που μπορώ να βρω κ σε τι τιμή η ακόμα καλυτερα αν ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος για τα μανισια.Βρηκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά κατι αντίστοιχο με τους σωλήνες αυτούς αλλά ο τύπος μου είπε 45€ το μετρό!!!! (Μου ρθε να του πω να μου τυλίξει κανά χιλιόμετρο αλλά δεν τον έκοψα άνθρωπο με χιούμορ)
όταν ειχα το βιζα εκανα το εξης με πολύ μικρο κοστος
loipon αγορασα χαρτινους σωλήνες σπιραλ ευκαμπτους σε διαμετρο τετοια ώστε αν τοποθετησω αφρολέξ στο εσωτερικο να κουμπωνει στα σημεια που πρεπει δηλαδή στον κινητηρα και στο σημειο εισοδου το καλοριφερ
πηρα αφρολέξ παχους ενός ποντου εκοψα σε πλατος οσο είναι η διαμετρος του σωληνα στο εσωτερικο και μηκος του αφρολέξ 20 ποντους ποιο μακρια από το τελικο μηκος της χαρτοσωληνας και το κολλησα τις 2 ακρες από το πλατος του αφρολέξ και σχηματισα μια σωληνα με αφρολέξ στην συνεχεια περασα αυτή την κατασκευη μεσα στο σωληνα μοιρασα την αποσταση να εχει σε 10 ποντους στις εξοδου του σωληνα για μετα γυρισα το σφουγγαρι προς το σωληνα όπως μαζεύουμε τα μανικια στο πουκαμισο που φοραμε με το το τροπο αυτό εφτιαξα κατά μεγαλη προσομοιωση τον γνησιο σωληνα του καλοριφέρ...
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
217
Πόντοι
397
Age
50
Μανώλη κατι παρόμοιο θα κάνω κ γω με ευκαμπτους σωλήνες αλουμινίου .που ειναι Κ ασφαλείς απο άποψη θερμοκρασίας.αφρολεξ απο που πήρες;αντέχει τη θερμοκρασία;εννοώ ειναι κάποιο ειδικό η βάζουμε οτι να ναι; Π.χ.απο ταπετσερη;τη θερμότητα φοβάμαι μόνο...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
όχι όχι σωλήνες αλουμινιου!!!!! αντιστοιχους χαρτοσωληνες με σωτερικη επικαλυψη αλουμινιου θα παρεις το αμαξι μαμα δεν ειχε αλουμινιου αυτοι του αλουμινιου είναι λιγοτερο αντοχης με την θερμοκρασια δεν θα εχεις πρόβλημα ......
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Μεγάλη προσοχή με τους χάρτινους σωλήνες...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Flaminio amigo....βλέπω στο άσπρο 2cv έχεις βάλει κατι μαύρους πλαστικούς σωλήνες στους αεραγωγούς του καλοριφέρ.Που μπορώ να βρω κ σε τι τιμή η ακόμα καλυτερα αν ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος για τα μανισια.Βρηκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά κατι αντίστοιχο με τους σωλήνες αυτούς αλλά ο τύπος μου είπε 45€ το μετρό!!!! (Μου ρθε να του πω να μου τυλίξει κανά χιλιόμετρο αλλά δεν τον έκοψα άνθρωπο με χιούμορ)
Εχώ και εγώ και είναι από Visa.. Θα σου βγάλω φωτογραφία..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αρα μιχαλη χρειαζεσε μονο 3 σωλήνες και όχι 5 που μου ειπες ...διοτι όπως και στο βιζα ετσι και εδώ εχει φυσουνα με λαστιχο για τον θολο.....βασικα μου εκανε εντυπωση ότι στην θεση της φυσσουνας μου ειπες ότι θες να βαλεις σωληνα....ξεχασα να σου πω ότι στο βιζα εχει διαφορεικη διατομή εισοδος του καλοριφέρ της καμπινας από αυτην που μπαινει στο μοτερ...κοιταξετο να το επιβεβαιώσεις και στο 2cv αν ισχυει...
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
217
Πόντοι
397
Age
50
μανωλη χαρηκα που τα ειπαμε.....χρειαζομαι 5 σωληνες γιατι μου λειπουν ολοι...ακομα και οι 2 φυσουνες με λαστιχο για το θολο των φτερων και δεν ξερω που και αν θα βρω....και δεν ξερω απο τη μανα του το 2 cv πως εβγαινε για τους θολους ειχε χαρτοσωληνα η φυσουνα σαν το visa?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.056
Reaction score
26.877
Πόντοι
1.607
Να σου δωσω ενα σετ μτχ να κανεις την δουλεια σου..(δεν ειναι χαλασμενα τρυπια..κτλ..)
Στα χαριζω μονο δεν πουλαω..
(πμ εαν εισαι αθηνα)
 
Top Bottom