Νέο Citroën C4 2020

visa chrono

Member
Reaction score
22.340
Πόντοι
1.487
συμφώνω 900 κυβικά και 130 αλόγα δε νομίζω οτι μακροχρόνια αντέχουν πολλα χλμ
έπειτα με προβληματίζουν οι 3 κύλινδροι ειναι σα να εχεις ενα ποδήλατο με ενάμιση πετάλι
η 3 αντι για 4 πετάλια ... άποψη μου φυσικά
Καλά 3κυλινδρο είναι μόνο το 500 Χ και εκεί αγαπητέ έχουν οι Ιταλοί το 1.3 multijet αλλά κόλπα... Μακράν κορυφή κινητήρας σε πολλά... Αλλά είπαμε... 25 χαλαρά....

Και εάν μιλάμε γενικά... Υπάρχουν τρομερά μοτέρ βενζίνης.. Αντε hybrid... που τα σπάνε...

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
15.076
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Καλά 3κυλινδρο είναι μόνο το 500 Χ και εκεί αγαπητέ έχουν οι Ιταλοί το 1.3 multijet αλλά κόλπα... Μακράν κορυφή κινητήρας σε πολλά... Αλλά είπαμε... 25 χαλαρά....

Και εάν μιλάμε γενικά... Υπάρχουν τρομερά μοτέρ βενζίνης.. Αντε hybrid... που τα σπάνε...
κ η renault εχει το captur η citroen το c3/c4 κ η πεζο 208 δεν ειναι μονο το 500αρι της fiat με 3κυλίνδρους...
τα hybrid ειναι ενδιαφέρων

visa chrono

Member
Reaction score
22.340
Πόντοι
1.487
κ η renault εχει το captur η citroen το c3/c4 κ η πεζο 208 δεν ειναι μονο το 500αρι της fiat με 3κυλίνδρους...
τα hybrid ειναι ενδιαφέρων
Ο μόνος λόγος και σεβαστός να πάρεις τρικυλινδρο είναι το αρχικό κόστος..

Taskos

Member
Reaction score
1.224
Πόντοι
517
Θυμάμαι αμυδρά ένα άρθρο στους 4Τροχούς όπου παρουσιαζόταν ένας οικονομικός αλλά ισχυρός πρότυπος τρικύλινδρος κινητήρας με κεραμικές επιστρώσεις, χαμηλές απώλειες τριβής και ειδικό θάλαμο καύσης.

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.866
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Μοτερ με 3 κυλίνδρους έχει και η Citroen και σχεδόν όλες οι εταιρίες που ουσιαστικά μοιράζονται το ίδιο.

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.375
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αν σας άκουγε ο παππούς μου τι λέτε για τα ηλεκτρικά θα τα έπερνε κράνα πολύ άσχημα. :lol: Ούτε εγώ τα συμπαθώ αλλά είναι μακράν αποδοτικότερα και οικονομικότερα και ναι υπάρχουν εξαιρετικοί βενζινοκινητήρες και πετρελαιοκινητήρες αλλά έχω μια άσχημη υποψία ότι τα ηλεκτρικά στο μακρινό μέλλον θα κυριαρχήσουν για πολλούς λόγους. Υπάρχει κάποιο θέμα για την ηλεκτροκίνηση ή να πάρω την πρωτοβουλία να ανοίξω;

Sotos77

Member
Reaction score
153
Πόντοι
287
Από ότι φαίνεται η πανδημία και η πολιτική αλλαγή στις ΗΠΑ, θα επιταχύνουν τις εξέλιξεις.... Ισχυρά κίνητρα πράσινης ανάπτυξης θα οδηγήσουν την ηλεκτροκίνηση χαλαρά σε ένα μερίδιο αγοράς 15 με 20% την επόμενη 5.
Το αυτοκίνητο και γενικότερα η κινητικότητα (mobility) επαναπροσδιορίζεται... Μαζί και οι υπηρεσίες που συνδέονται με αυτά (βλέπε aftersales - συντήρηση).

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.766
Πόντοι
697
Στο μεταξύ το C4 πέρασε στη τελική 7άδα για "αυτοκίνητο της χρονιάς 2021"
Θέλω τις προβλέψεις σας.
Εγώ θα γίνω κακός και θα γράψω
Volkswagen ID.3

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.375
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θέλω τις προβλέψεις σας.
Εγώ θα γίνω κακός και θα γράψω
Volkswagen ID.3
Μπορεί το νέο Land Rover, αλλά το id.3 μου φαίνεται κι εμένα ότι θα είναι.

maxtsif

Member
Reaction score
2.043
Πόντοι
677
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
-Προπερσι Jaguar, φέτος Land Rover, δύσκολα.
-500 και Yaris το ξαναπήρανε.
-Καμία "premium brand" όπως DS, Lexus, δεν διακρίθηκε μέχρι τωρα, οπότε Cupra οχι.
-H Skoda δεν έχει πάρει ούτε τρίτη θέση μέχρι τώρα. Κατευθείαν πρώτη? Μπά.
-Η VW είχε και το Golf στα υποψήφια. Εχεις 2 μοντέλα (συγγενικά), το ένα κόβεται το άλλο να βγει πρώτο, απίθανο.

Οπότε, Citroen !!!!

Nikephoros

Member
Reaction score
9.294
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Παρόλο που δεν πιστεύω και τόσο στο θεσμό τις τελευταίες 2 δεκαετίες, κάποτε, όταν ίσως και ο θεσμός ήταν πιο "αγνός", όποτε σχεδόν έβγαζε ένα καινούριο υδροπνευματικό μοντέλο η Citroen έπαιρνε τον τίτλο. GS, CX, XM... Και εκεί σταμάτησε, Αυτό λέει πολλά και σίγουρα περισσότερο "φταίει¨η Citroen, όχι γιατί "την αδίκησαν", αλλά γιατί χάθηκε το "βλέμμα στο μέλλον" που τη χαρακτήριζε πάντα.

Και όσον αφορά την επιτροπή του COTY, είδα τα μέλη της και σχεδόν κανείς δεν είναι από τα γνωστά περιοδικά αυτοκινήτου που πραγματικά αξιολογούν τα αυτοκίνητα με δοκιμές ουσίας. Ως και έναν Γερμανό από την ιστοσελίδα "mobile.de" είδα, ή Γάλλο από το "Le Figaro"! (Για τη collection του χειμώνα θα πει αυτός???!). Άντε να φέρουν και από το facebook κριτή!

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.375
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Παρόλο που δεν πιστεύω και τόσο στο θεσμό τις τελευταίες 2 δεκαετίες, κάποτε, όταν ίσως και ο θεσμός ήταν πιο "αγνός", όποτε σχεδόν έβγαζε ένα καινούριο υδροπνευματικό μοντέλο η Citroen έπαιρνε τον τίτλο. GS, CX, XM... Και εκεί σταμάτησε, Αυτό λέει πολλά και σίγουρα περισσότερο "φταίει¨η Citroen, όχι γιατί "την αδίκησαν", αλλά γιατί χάθηκε το "βλέμμα στο μέλλον" που τη χαρακτήριζε πάντα.

Και όσον αφορά την επιτροπή του COTY, είδα τα μέλη της και σχεδόν κανείς δεν είναι από τα γνωστά περιοδικά αυτοκινήτου που πραγματικά αξιολογούν τα αυτοκίνητα με δοκιμές ουσίας. Ως και έναν Γερμανό από την ιστοσελίδα "mobile.de" είδα, ή Γάλλο από το "Le Figaro"! (Για τη collection του χειμώνα θα πει αυτός???!). Άντε να φέρουν και από το facebook κριτή!
Έχεις δίκιο Νίκο. Πλέον ο θεσμός.του αυτοκινήτου της χρονιάς δεν έχει ουσία και η επιτροπή δεν αποτελείται απ τα κατάλληλα άτομα.
Κι έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να κοιτάει κανένας όταν πάει να αγοράσει αυτοκίνητο ποιό είναι αυτοκίνητο της χρονιάς...

Taskos

Member
Reaction score
1.224
Πόντοι
517
Φρου-φρου και αρώματα.

coty.com |
www.coty.com

Coty is a global beauty company making cosmetic, skin, fragrance & hair brands. We positively disrupt to create a radically inclusive world of beauty.
23248

Reaction score
12.183
Πόντοι
1.077
Περιοχή
Région parisienne
είδα, ή Γάλλο από το "Le Figaro"! (Για τη collection του χειμώνα θα πει αυτός???!). Άντε να φέρουν και από το facebook κριτή!
Tha mou epitrepseis mia paratirisi
'le Figaro' profanos ennoei tin Efimerida, ki oxi to ginaikeio periodiko 'madame figaro' pou kikloforei kai stin Ellada. (kai to opoio einai entheto stin kiriakatiki Figaro, alla stin Ellada kikloforei aneksartita)

le Figaro einai mia apo tis protes se poliseis politikes efimerides stin Gallia, kai theoreitai egkiri. Sto politiko fasma topotheteitai kentro/kentroaristera, opos peripou i Elefterotypia stin Ellada.

O diadiktiakos tis topos

Den leo se kamia periptosi oti afto kanei ton kriti egkiro kai to diagonismo egkiro, apla oxi oti ilthe kai apo periodiko modas.

To C4 den kerdizei me tipota. Persinos nikitis itan to 208. Den borei 2 Peugeot stin seira na kerdisoun.
ID3 tha paiksei

Last edited:

Nikephoros

Member
Reaction score
9.294
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Αυτό το Figaro με μπέρδεψε! Δεν έχει σημασία και πάλι, θέλω να δω δοκιμαστές με πείρα σε μετρήσεις με όργανα, αντικειμενικές μετρήσεις, όχι υποκειμενικές γνώμες, ούτε δημοσιογράφους της σειράς με "ταξίδια", "πάρτυ", παροχή των αυτοκινήτων που υποτίθεται πρέπει να κρίνουν για προσωπική/οικογενειακή χρήση, ίσως και χρηματισμούς, κ.λ.π. (θυμηθείτε οι παλαιότεροι τι είδα κάποτε στα Μετέωρα, Χριστούγεννα, 2 βαρύγδουπα ονόματα της αυτοκινητιστικής δημοσιογραφίας με συγκεκριμένο μοντέλο αμφότεροι, με τις οικογένειές τους μαζί, οι οποίοι μετά παρουσίασαν ως δοκιμή τις διακοπές τους με το αυτοκίνητο αυτό... Που δεν ήταν δοκιμή, ήταν διαφημιστική καταχώρηση με τον τίτλο της δοκιμής...)

Reaction score
12.183
Πόντοι
1.077
Περιοχή
Région parisienne
Αυτό το Figaro με μπέρδεψε! Δεν έχει σημασία και πάλι, θέλω να δω δοκιμαστές με πείρα σε μετρήσεις με όργανα, αντικειμενικές μετρήσεις, όχι υποκειμενικές γνώμες, ούτε δημοσιογράφους της σειράς με "ταξίδια", "πάρτυ", παροχή των αυτοκινήτων που υποτίθεται πρέπει να κρίνουν για προσωπική/οικογενειακή χρήση, ίσως και χρηματισμούς, κ.λ.π. (θυμηθείτε οι παλαιότεροι τι είδα κάποτε στα Μετέωρα, Χριστούγεννα, 2 βαρύγδουπα ονόματα της αυτοκινητιστικής δημοσιογραφίας με συγκεκριμένο μοντέλο αμφότεροι, με τις οικογένειές τους μαζί, οι οποίοι μετά παρουσίασαν ως δοκιμή τις διακοπές τους με το αυτοκίνητο αυτό... Που δεν ήταν δοκιμή, ήταν διαφημιστική καταχώρηση με τον τίτλο της δοκιμής...)
Tin διόρθωση την έκανα με καλή διάθεση. Επί της ουσίας εννοείται έχεις δίκιο

visa chrono

Member
Reaction score
22.340
Πόντοι
1.487
New 500 e..
Για πολλούς λόγους..
Ανοίκει πια σε τεράστιο όμιλο..
Διαχρονικό New face παλιό νέο... Με πολύ έξυπνη Τρίτη πόρτα επιβατών..
Ηλεκτρικό.. Αλλά όχι πανάκριβο...

Παίζω και ένα espressaki....

Nikephoros

Member
Reaction score
9.294
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
New 500 e..
Για πολλούς λόγους..
Ανοίκει πια σε τεράστιο όμιλο..
Διαχρονικό New face παλιό νέο... Με πολύ έξυπνη Τρίτη πόρτα επιβατών..
Ηλεκτρικό.. Αλλά όχι πανάκριβο...

Παίζω και ένα espressaki....
Έχει το ωραιότερο νέο - ρέτρο ταμπλώ που έχω δει εδώ και καιρό! Και ίσως η πιο επιτυχημένη και όμορφη, σύγχρονη εκτέλεση - φόρος τιμής σε ένα σύμβολο της αστικής μετακίνησης (και όχι μόνο!) του παρελθόντος!

visa chrono

Member
Reaction score
22.340
Πόντοι
1.487
Έχει το ωραιότερο νέο - ρέτρο ταμπλώ που έχω δει εδώ και καιρό! Και ίσως η πιο επιτυχημένη και όμορφη, σύγχρονη εκτέλεση - φόρος τιμής σε ένα σύμβολο της αστικής μετακίνησης (και όχι μόνο!) του παρελθόντος!
Δεν το αλλαζω για τιποτα ... μου φτιαχνει την διαθεση οσες φορες και να μπω μεσα ..παρ ολο που εχουν περασει καποια χρονια....

Top Bottom