Κουκούλες 2cv...

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Θα πρεπει να παρεις μαζι και τα 2 κουμπια μαζι με τα straps εαν θελεις να την ανοιγεις εως πισω ..

Αναλογα με τι χρονολογια εχεις αυτοκινητο περνεις και κουκουλα .. δεκ 70 εξωτερικο
Αν και το εσωτερικο κλειδωμα ειναι ποιο ασφαλες ..
Τα στραπς ευτυχώς τα έχω και επι δυο κιόλας από τα 4 οχήματα που έχω ... Άρα θα πρέπει στην παραγγελία να βρω και τα κουμπιά να προσθέσω ....
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Κριμα Μετά από Πόσο καιρό σου σκιστικε? Δυστυχώς μόνο να την μπαλωσεις...αλλά θα φαίνεται...η Εάν έχεις κάποιον κοντα ταπετσερι η να φτιάχνει κουκούλες για cabrio...ρωτα κ για την κόλλα...
Την εχω 2 χρόνια !! και εγω για κολλα σκέφτομαι μιας και δεν λείπει κομμάτι !!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπέρα στην ομάδα!,
Επειδή η κουκούλα του ρενοβ μετά από 2 χρόνια και πάρα την συντήρηση που της έκανα παρέδωσε πνευμα και έτσι ήρθε η ώρα για της αγορά κουκούλας καλύτερης ποιότητας.
Το 2cv 6 του 1973 σε μπλε χρώμα τι χρώμα κουκούλα είχε όταν άφησε την γραμμή παραγωγής; Ρωταω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν ήταν μαύρη ή ανοιχτό γκρι
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Δώσε και λοιπά στοιχεία του 2CV. Για παράδειγμα τα Club βγαίναν με ασορτί κουκούλα.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δώσε και λοιπά στοιχεία του 2CV. Για παράδειγμα τα Club βγαίναν με ασορτί κουκούλα.
Έβγαινε και με μπλε και με μαύρη. Τα Club συνήθως είχαν μπλε.
Μα δεν είναι Club. Δεν υπήρχαν ακόμα Club και Special το 1973. Έβγαινε ή 2CV4 ή 2CV6.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Όπως τα λέει ο Τάσος είναι τότε έβγαιναν 2cv 4 και 2cv 6 μόνο!! Είναι δυνατόν να έβαζε η citroen κάθε φορά ότι κουκούλα της ερχόταν στο κεφάλι;;; Σε άλλα μαύρα και σε άλλα γκρι;;
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Κι όμως κάπως έτσι ήταν.
Η στάνταρντ επιλογή στον κατάλογο ήταν η μαύρη, αλλά ο πελάτης είχε επιλογή μεταξύ κάποιων ταιριαστών αποχρώσεων .
Για το dyane: (ακόμα ψάχνω για το 2CV)
Couleurs et garnissage Citroen Dyane et Acadiane
Bleu Camarque
1972-1973 AC 635 bleu camarque (capote: bleu weekend) (Tissu : Jersey velours uni bleu)
 

Christodoulos

Member
Εγγραφή
17 Νοεμβρίου 2019
Μηνύματα
121
Reaction score
144
Πόντοι
267
Age
42
Μα δεν είναι Club. Δεν υπήρχαν ακόμα Club και Special το 1973. Έβγαινε ή 2CV4 ή 2CV6.
Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα ... Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις ένα 2cv 4 από ένα 6 εάν δεν έχεις χαρτιά αυτοκινήτου ? Πώς μπορείς να διαπιστώσεις δλδ τα κυβικά του ?
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Πας σε μια μεγάλη ευθεία και σανιδώνεις και τα 2 για αρκετή ώρα. Όποιο γράψει μεγαλύτερη τελική αυτό είναι το 2cv6 :lol:
Αστείο (έστω και κρύο) ήταν αυτό :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα ... Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις ένα 2cv 4 από ένα 6 εάν δεν έχεις χαρτιά αυτοκινήτου ? Πώς μπορείς να διαπιστώσεις δλδ τα κυβικά του ?
Τα 2cv6 έχουν τύπο στο πλαίσιο ΑΖ ΚΑ. Τα 2cv4 ΑΖ ΚΒ. Τα κυβικά, αν βέβαια έχεις πάνω το γνήσιο μοτέρ 425cc για το 2CV4 και δεν είναι καμιά μετατροπή σε 602, μπορείς να τα διαπιστώσεις μετρώντας το μέγεθος του κυλινδρου και τη διαδρομή του πιστονιού. Αυτό που θα βρεις επί 2 είναι τα κυβικά. Σε 2CV4 πρέπει να είναι 425 ή 435 και σε 2CV6 πρέπει να είναι 602, αν δεν έχει γίνει πατέντα με μεγαλύτερους κυλίνδρους κλπ.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.694
Πόντοι
697
Age
50
...εδώ, στον


βλέπω κουκούλα, στο χρώμα που μου ταιριάζει, και με 185 Ε. Θα πρέπει να επιβεβαιώσω με μέηλ ότι είναι κομπλέ, και ίσως την "κτυπήσω". Αυτό φυσικά θα εξαρτηθεί από την πρόοδο των υπόλοιπων εργασιών, και αν θα έχω τον χρόνο να ψάξω για τα υλικά μιας ιδιοκατασκευής. Που θα κοστίσει 40-50-60 Ε, και προσωπική δουλεια φυσικά, και δεν θα είναι και .........τζάμι.

Η φωτό που έχει, ταυτίζεται ( ? ) , με την όψη της ήδη υφιστάμενης στο αυτοκίνητο, αλλά ξεραμένης και κουρελιασμενης. Που έζησε 6-7 χρόνια χωρίς φροντίδα.



Τα απομεινάρια της δικής μου. Light Grey, τοποθετήθηκε Οκτ 1990, μια και με την μαμά, αγορά το 1981, όταν έβρεχε, πλέον λουζόμασταν με βρόχινο νερό και αντιπυριτιδικό σαμπουάν. :D



Εδώ, ακούω τιμές 250-350 Ε. Αλλά δεν ξέρω αν το υλικό είναι αντοχής.

Εχει κανείς άποψη / εμπειρία από τον άνω προμηθευτή ?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
μια χαρα τιμια reproduction..

με λιγη προσοχη φροντιδα παει μια 10ετια ..

οτι αλλο ειναι να περνας μονο τον χρονο σου ανα χρονο ...

Η εαν εχεις σκελετο καλο φτιαξε σε ταπετσερη αλλη ...
p.x


Ποιο ακριβα η το ιδιο θα παει και δεν θα εχει την αισθηση της κανονικης ( στο προσωπο οταν την βλεπεις απο μακρια)

Αυτα
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
...εδώ, στον


βλέπω κουκούλα, στο χρώμα που μου ταιριάζει, και με 185 Ε. Θα πρέπει να επιβεβαιώσω με μέηλ ότι είναι κομπλέ, και ίσως την "κτυπήσω". Αυτό φυσικά θα εξαρτηθεί από την πρόοδο των υπόλοιπων εργασιών, και αν θα έχω τον χρόνο να ψάξω για τα υλικά μιας ιδιοκατασκευής. Που θα κοστίσει 40-50-60 Ε, και προσωπική δουλεια φυσικά, και δεν θα είναι και .........τζάμι.

Η φωτό που έχει, ταυτίζεται ( ? ) , με την όψη της ήδη υφιστάμενης στο αυτοκίνητο, αλλά ξεραμένης και κουρελιασμενης. Που έζησε 6-7 χρόνια χωρίς φροντίδα.



Τα απομεινάρια της δικής μου. Light Grey, τοποθετήθηκε Οκτ 1990, μια και με την μαμά, αγορά το 1981, όταν έβρεχε, πλέον λουζόμασταν με βρόχινο νερό και αντιπυριτιδικό σαμπουάν. :D



Εδώ, ακούω τιμές 250-350 Ε. Αλλά δεν ξέρω αν το υλικό είναι αντοχής.

Εχει κανείς άποψη / εμπειρία από τον άνω προμηθευτή ?
Είναι μια χαρά και εγώ μια τέτοια έχω. Μοιάζει 100% με την γνήσια και με σπρέι σιλικόνης 1-2 φορές τον χρόνο σου κρατάει πολλά χρόνια
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.694
Πόντοι
697
Age
50
Είναι μια χαρά και εγώ μια τέτοια έχω. Μοιάζει 100% με την γνήσια και με σπρέι σιλικόνης 1-2 φορές τον χρόνο σου κρατάει πολλά χρόνια

Οπως είπα, μελέτησα πολύυυυυυυυυυ τον όλο μηχανισμό, και βρήκα την τεχνική. Πρέπει πλέον να ΄δω και τα υλικά, αν και η αδημονία, μπορεί να με οδηγήσει στο να πάρω μία τέτοια αφού λέτε καλά λόγια..

Και μια και το υπόλοιπο θα είναι ......................καρνάβαλος, ας είναι η οροφή τουλάχιστον ευπρεπής :D
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
...εδώ, στον


βλέπω κουκούλα, στο χρώμα που μου ταιριάζει, και με 185 Ε. Θα πρέπει να επιβεβαιώσω με μέηλ ότι είναι κομπλέ, και ίσως την "κτυπήσω". Αυτό φυσικά θα εξαρτηθεί από την πρόοδο των υπόλοιπων εργασιών, και αν θα έχω τον χρόνο να ψάξω για τα υλικά μιας ιδιοκατασκευής. Που θα κοστίσει 40-50-60 Ε, και προσωπική δουλεια φυσικά, και δεν θα είναι και .........τζάμι.

Η φωτό που έχει, ταυτίζεται ( ? ) , με την όψη της ήδη υφιστάμενης στο αυτοκίνητο, αλλά ξεραμένης και κουρελιασμενης. Που έζησε 6-7 χρόνια χωρίς φροντίδα.



Τα απομεινάρια της δικής μου. Light Grey, τοποθετήθηκε Οκτ 1990, μια και με την μαμά, αγορά το 1981, όταν έβρεχε, πλέον λουζόμασταν με βρόχινο νερό και αντιπυριτιδικό σαμπουάν. :D



Εδώ, ακούω τιμές 250-350 Ε. Αλλά δεν ξέρω αν το υλικό είναι αντοχής.

Εχει κανείς άποψη / εμπειρία από τον άνω προμηθευτή ?
Ακριβώς η ίδια από τον ίδιο έμπορο μου κράτησε μόνο 2 χρόνια με αρκετή φροντίδα και προσεκτικο άνοιξε κλείσε ( ίσως να έτυχα στην περίπτωση ).. Την άλλαξα πριν μια εβδομάδα με καλύτερης ποιότητας ίδια με την γνήσια 300+ ευρώ και η διαφορα στην ποιότητα ήταν τεράστια!!
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.694
Πόντοι
697
Age
50
Ακριβώς η ίδια από τον ίδιο έμπορο μου κράτησε μόνο 2 χρόνια με αρκετή φροντίδα και προσεκτικο άνοιξε κλείσε ( ίσως να έτυχα στην περίπτωση ).. Την άλλαξα πριν μια εβδομάδα με καλύτερης ποιότητας ίδια με την γνήσια 300+ ευρώ και η διαφορα στην ποιότητα ήταν τεράστια!!
....κλάμα . Και είχα ελπίδες :(

Αν βρώ το υλικό που θέλω / κάνει, 2,5 - 3 τετραγωνικά, και με 50-60 Ε το σύνολο, θα την κάνω την προσπάθεια πάντως.

Απλώς, το υλικό που είχε η δική μου, ( ....2η, πιθανόν όχι γνήσια, που να ήξερα τότε ) και έχω τα απομεινάρια, είναι πολλλυυυυυυυ λεπτό και ( ήταν ) εύκαμπτο, ( και αδιάβροχο εννοείται ) και έως τώρα, οι μουσαμάδες φορτηγών που είδα είναι πιο χοντροί και δύσκαμπτοι.

Εναλλακτικά, θα δώ ΚΑΙ υλικά ομπρελλών , διαφημιστικών πανώ, κλπ. Μήπως εκεί, υπάρχει κάτι αναλογικό.

Με 300 Ε για 10 χρόνια, είναι καλύτερα από 185 για 2-3.

Απλώς, είναι μια εκταμίευση, τα 300+ που αν μπορούσα, θα την απέφευγα προς το παρόν, μέχρι όλα τα υπόλοιπα, λειτουργήσουν σωστά.

Προέχουν τα συστήματα ασφάλειας, φρένα - λάστιχα.
 
Top Bottom