Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
64
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .......ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΛΕΣ ΜΑΣ .......
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειναι απιστευτο να διαβαζεις πχ τα παλια RAM που εχω στο υπογειο απο τον πατερα μου..

Οσο σκεφτομαι οτι ο πατερας μου το '95 ειχε δωσει κοντα εκατομμυριο για το πρωτο του σετ υπολογιστη-εκτυπωτη κτλπ...

Υ.Γ. το παραπανω μπορει να συνεχιστει με ''... τωρα καταλαβαινω γιατι ειχαμε ακομα το citroen gs...'':lol:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αυτή την στιγμή στο κινητό μου έχω 12GB ram και 256GB εσωτερική μνήμη
Αδιανόητο το πως έχει προχωρήσει η τεχνολογία και δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Αυτή την στιγμή στο κινητό μου έχω 12GB ram και 256GB εσωτερική μνήμη
Αδιανόητο το πως έχει προχωρήσει η τεχνολογία και δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα
Ναι αλλα την δεκαετια του 70 πηγαινες και σε τρεις Ωρες Νεα Υορκη,
Ενα μικρο R5 το 1972 ειχε ανεξαρτητη αναρτηση ενω το μεγαλο C5X του 2022 εχει ημιακαμπτο.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ναι αλλα την δεκαετια του 70 πηγαινες και σε τρεις Ωρες Νεα Υορκη,
Ενα μικρο R5 το 1972 ειχε ανεξαρτητη αναρτηση ενω το μεγαλο C5X του 2022 εχει ημιακαμπτο.
:lol:
Σωστό και αυτό.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ναι αλλα την δεκαετια του 70 πηγαινες και σε τρεις Ωρες Νεα Υορκη,
Ενα μικρο R5 το 1972 ειχε ανεξαρτητη αναρτηση ενω το μεγαλο C5X του 2022 εχει ημιακαμπτο.
Κάποτε ο άνθρωπος πήγαινε στο διάστημα. Τώρα στέλνει μη επανδρωμένα διαστημόπλοια. Κάποτε εκπαιδευόταν για πόλεμο. Τώρα πολεμάει με μη επανδρωμένες μηχανές, ή, τουλάχιστον, όπλα και τεχνολογίες που δεν επαφίενται στη στρατηγική και στη δεινότητα του πολεμιστή. Κάποτε ο άνθρωπος ήταν εξερευνητής, πήγαινε εκδρομές, αναζητούσε νέες εμπειρίες και περιπέτειες. Τώρα είναι καθηλωμένος στην οθόνη του υπολογιστή του για ψυχαγωγία (τουλάχιστον μπορεί εύκολα να έχει σε κλάσματα του δευτερολέπτου απίστευτες πληροφορίες). Κάποτε ο άνθρωπος έβγαινε έξω και συναντιόταν ζωντανά με άλλους ανθρώπους που διασκέδαζαν, μιλούσαν, ερωτεύονταν... Τώρα έχουμε την "κοινωνική δικτύωση" με likes και ξεκατινιάσματα...

Κάποτε ο άνθρωπος ήθελε να πάει μακρύτερα, ταχύτερα, υψηλότερα... Τώρα είναι ευτυχισμένος με το τελευταίο android, iphone, κ.λ.π. Κάποτε είχαμε το Concorde που πήγαινε με 2,2 Mach, τις υδροπνευματικές Citroen, τις πανάλαφρες Lotus... Τώρα έχουμε ακόμα υποηχητικά αεροπλάνα, βαριά και άγαρμπα αυτοκίνητα με άκαμπτους ή μη άξονες που ζυγίζουν 2 τόνους, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια και το περιβάλλον. Κάποτε η υγεία είχε περισσότερο κοινωνικό χαρακτήρα. Τώρα, όλα βορά του κέρδους...

Μπήκε το 2022... Έτσι το ονειρευόμασταν όταν ήμασταν παιδιά τη δεκαετία του '80?
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Μια πολλή όμορφη ιστορία που έχει σχέση με την θεματολογία του forum, από τον σπουδαίο Χρήστο Χωμενίδη

 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
τον αφόρισε σήμερα ο πρώην μητροπολίτης Καλαβρύτων priest
Δεν είναι σε θέση να αφορίζει κανένας Μητροπολίτης. Δεν έχει ισχύη η απόφασή του.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Η "488 Pista" που έγινε στάχτες... Δε θα βάλουμε μυαλό ποτέ! Και δεν έχουμε το θάρρος να βλέπουμε την αλήθεια κατάματα, για αυτό βασιλεύει η παρακμή. Δε φταίει το στραβό μας το κεφάλι, η αμορφωσιά μας, ο εγωισμός μας, η ανοησία μας, αλλά οι άλλοι.... Η σύντροφος που μας κυνηγάει στα δικαστήρια (το άκουσα και αυτό από τον γνωστότατο συνήγορο του νεκρού), ένας δήθεν πεζός που πετάχτηκε μπροστά του και έχασε τον έλεγχο (όπως στον Μαυρογιαλούρο, που το "στραβάδι" η κόρη του δικαιολογήθηκε λέγοντας "... Οδηγούσα πάρα πολύ ωραία και εκεί που οδηγούσα ξαφνικά τσουπ! Πετάχτηκε ένα δέντρο μπροστά μου!..."), ένα κατασκευαστικό σφάλμα από την εταιρεία....

Θλίψη, απέραντη θλίψη... Για την παρακμή, για τις ψυχές που χάνονται άδικα από εγωισμούς, μεγαλομανίες, πλουσίων και φτωχών...
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Η "488 Pista" που έγινε στάχτες... Δε θα βάλουμε μυαλό ποτέ! Και δεν έχουμε το θάρρος να βλέπουμε την αλήθεια κατάματα, για αυτό βασιλεύει η παρακμή. Δε φταίει το στραβό μας το κεφάλι, η αμορφωσιά μας, ο εγωισμός μας, η ανοησία μας, αλλά οι άλλοι.... Η σύντροφος που μας κυνηγάει στα δικαστήρια (το άκουσα και αυτό από τον γνωστότατο συνήγορο του νεκρού), ένας δήθεν πεζός που πετάχτηκε μπροστά του και έχασε τον έλεγχο (όπως στον Μαυρογιαλούρο, που το "στραβάδι" η κόρη του δικαιολογήθηκε λέγοντας "... Οδηγούσα πάρα πολύ ωραία και εκεί που οδηγούσα ξαφνικά τσουπ! Πετάχτηκε ένα δέντρο μπροστά μου!..."), ένα κατασκευαστικό σφάλμα από την εταιρεία....

Θλίψη, απέραντη θλίψη... Για την παρακμή, για τις ψυχές που χάνονται άδικα από εγωισμούς, μεγαλομανίες, πλουσίων και φτωχών...
Οδηγώ γύρω στα 100km την μέρα στην Θεσσαλονίκη τις εργάσιμες μέρες μου στον περιφερειακό συνήθως , βλέπω ότι όλοι οδηγούν όπως ζουν. Αδιάφοροι , κουτοπόνηροι , νευρικοί , μεθυσμένοι μεσημεριατικα , αργοί και ασταθής αλλά και άνθρωποι ευγενικοί με χιούμορ και τρόπους. Άμα η τροχαία δεν κάνει επιτέλους την δουλειά της δεν θα δούμε άσπρη μέρα .Μπροστά στα περιπολικά αλλάζουν λοριδες ανάβουν xenon φώτα σε φανάρια αλογόνου , οδηγούν στην ΛΕΑ , κάνουν φασαρία , τρέχουν μέσα στα στενά σκοτώνοντας ανθρώπους ανθρώπους και ζώα και η τροχαία το μόνο που κάνει είναι να στήνεται με το radar τις ώρες που γυρνάνε οι άνθρωποι από τις δουλειές τους για να που ότι κάνουν κατι. Γενικά έχω βαρεθεί την κατάσταση , μακάρι να κάνω αποκέντρωση με ένα 2cv και την οικογένεια μου να ησυχάσουμε.
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Η "488 Pista" που έγινε στάχτες... Δε θα βάλουμε μυαλό ποτέ! Και δεν έχουμε το θάρρος να βλέπουμε την αλήθεια κατάματα, για αυτό βασιλεύει η παρακμή. Δε φταίει το στραβό μας το κεφάλι, η αμορφωσιά μας, ο εγωισμός μας, η ανοησία μας, αλλά οι άλλοι.... Η σύντροφος που μας κυνηγάει στα δικαστήρια (το άκουσα και αυτό από τον γνωστότατο συνήγορο του νεκρού), ένας δήθεν πεζός που πετάχτηκε μπροστά του και έχασε τον έλεγχο (όπως στον Μαυρογιαλούρο, που το "στραβάδι" η κόρη του δικαιολογήθηκε λέγοντας "... Οδηγούσα πάρα πολύ ωραία και εκεί που οδηγούσα ξαφνικά τσουπ! Πετάχτηκε ένα δέντρο μπροστά μου!..."), ένα κατασκευαστικό σφάλμα από την εταιρεία....

Θλίψη, απέραντη θλίψη... Για την παρακμή, για τις ψυχές που χάνονται άδικα από εγωισμούς, μεγαλομανίες, πλουσίων και φτωχών...
Σημεία των καιρών...
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Οδηγώ γύρω στα 100km την μέρα στην Θεσσαλονίκη τις εργάσιμες μέρες μου στον περιφερειακό συνήθως , βλέπω ότι όλοι οδηγούν όπως ζουν. Αδιάφοροι , κουτοπόνηροι , νευρικοί , μεθυσμένοι μεσημεριατικα , αργοί και ασταθής αλλά και άνθρωποι ευγενικοί με χιούμορ και τρόπους. Άμα η τροχαία δεν κάνει επιτέλους την δουλειά της δεν θα δούμε άσπρη μέρα .Μπροστά στα περιπολικά αλλάζουν λοριδες ανάβουν xenon φώτα σε φανάρια αλογόνου , οδηγούν στην ΛΕΑ , κάνουν φασαρία , τρέχουν μέσα στα στενά σκοτώνοντας ανθρώπους ανθρώπους και ζώα και η τροχαία το μόνο που κάνει είναι να στήνεται με το radar τις ώρες που γυρνάνε οι άνθρωποι από τις δουλειές τους για να που ότι κάνουν κατι. Γενικά έχω βαρεθεί την κατάσταση , μακάρι να κάνω αποκέντρωση με ένα 2cv και την οικογένεια μου να ησυχάσουμε.
Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Έχω σχεδόν 8 χρόνια που έφυγα από εκεί, και όποτε ξαναπερνάω η κυκλοφορία μου φαίνεται τόσο μα τόσο ζούγκλα...
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Παρακολουθώ εδώ και καιρό American Football με τα μανίας θα έλεγα. Τώρα έχει ένα πολύ καλό ματσάκι (για την ιστορία Las Vegas Raiders @ Cincinnati Bengals για τις wild Cards) και σε ένα διάλειμμα έπαιξε την παρακάτω διαφήμιση της GMC. Δώστε λίγο προσοχή στο 0:25

 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μόλις είδα ένα ανεκδιήγητο άρθρο στη γνωστή ιστοσελίδα newsauto.gr. Με αφορμή το τραγικό δυστύχημα με τη Ferrari, άρχισαν να βγάζουν όλοι διάφορα θέματα σχετικά με την εταιρεία. Και βγήκε ένα θέμα στο newsauto.gr με τίτλο ""Οι καλύτεροι Ιταλικοί Κινητήρες". Ο αρθρογράφος μάλιστα λέει ότι θα μπορούσε κάλλιστα να καλυφθεί όλη η δεκάδα από κινητήρες της Φερράρι. Και αρχίζει και λέει για κάποιους γνωστούς κινητήρες παλαιών Φερράρι, για τον Busso της Alfa Romeo, για τον Lancia V4, κ.λ.π. και αρχίζει και πετάει κάτι για τον 28.5 λίτρων Φίατ της δεκαετίας του 1910, για τον 600άρι της Φίατ και στο τέλος μόνο για τον V12 της Aventador.

Είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου ένας οποιοσδήποτε δημοσιογράφος του ειδικού τύπου να μη γνωρίζει τον V12 του Giotto Bizzarrini που υπηρέτησε επί μισό αιώνα τις Lamborghini, από την 350GT, έως τη Murcielago LP670-4!
 
Top Bottom