Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
δυσκολία να πάρει μπρος με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ πάντα, αλλά κανένα πρόβλημα όταν είναι γεμάτο πάνω από την μέση, είναι πιθανότατα αντλίά βενζίνης;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
δυσκολία να πάρει μπρος με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ πάντα, αλλά κανένα πρόβλημα όταν είναι γεμάτο πάνω από την μέση, είναι πιθανότατα αντλίά βενζίνης;
Η αντλια βενζίνης στην cx είναι εμβαπτισομενη μεσα στο ρεζερβουαρ η εξωτερικά ?? Επίσης ηλεκτρική η μηχανική ??
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
φανταζομαι ηλεκτρική, μεσα στο ρεζερβουάρ αφου είναι injection το αυτοκινητο. θα το κοιτάξω και θα σου πω στα σίγουρα
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
bosch l-Jetronic έχει. Λογικά οι εξπέρ θα ερουν την θεση της αντλίας καυσίμου
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
δυσκολία να πάρει μπρος με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ πάντα, αλλά κανένα πρόβλημα όταν είναι γεμάτο πάνω από την μέση, είναι πιθανότατα αντλίά βενζίνης;
Αφού πάρει όμως μπρος με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ δουλεύει κανονικά η ρεταρει?
(Η πεσμένη σε απόδοση αντλία βενζίνης οντως δημιουργεί προβλήματα σε ψιλό άδειο ρεζερβουάρ..)
Φίλτρο στη γραμμή της βενζίνης υπάρχει?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
δουλευει κανονικά όταν παρει μπρος. Απλά σκέπτομαι, ότι όσα έχουν ηλεκτρονική ανάφλεξη, οι παρεμβάσεις του εγκεφάλου, μέχρι ένα σημείο, κρύβουν τα 'συμπτώματα'.

Η αντλία πάντως ακούγεται όταν γυρνάω την μίζα (και όταν δεν παίρνει μπρος)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
δουλευει κανονικά όταν παρει μπρος. Απλά σκέπτομαι, ότι όσα έχουν ηλεκτρονική ανάφλεξη, οι παρεμβάσεις του εγκεφάλου, μέχρι ένα σημείο, κρύβουν τα 'συμπτώματα'.

Η αντλία πάντως ακούγεται όταν γυρνάω την μίζα (και όταν δεν παίρνει μπρος)
Πολω σωστός.. Όντως συμβαίνει αυτό με τον εγκέφαλο. Κατά τη γνώμη μου την αντλία βενζίνης να την αλλάξεις μόνο άμα αρχίζεις να βλεπεις πτώση στην απόδοση. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να τσεκάρεις αν υπάρχει κάποιο φίλτρο στη γραμμη και να το αλλάζεις ετησίως ώστε να προστατέψεις το σύστημα Injection. Η CX έχει μεταλλικό ρεζερβουάρ?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
δεν ξέρω αν υπάρχει το φίλτρο που λες. Θα το ψάξω

Τα μόνο άλλο σύμπτωμα που έχω είναι ότι με το αυτοκίνητο κρύο, καίει μάλλον πολύ πλούσιο μείγμα. Το αυτοκίνητο λερώνει, τον τοίχο του γκαράζ με μαύρο καπνό όταν παίρνει μπρος
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
δεν ξέρω αν υπάρχει το φίλτρο που λες. Θα το ψάξω

Τα μόνο άλλο σύμπτωμα που έχω είναι ότι με το αυτοκίνητο κρύο, καίει μάλλον πολύ πλούσιο μείγμα. Το αυτοκίνητο λερώνει, τον τοίχο του γκαράζ με μαύρο καπνό όταν παίρνει μπρος
Νομίζω ότι πρέπει να δουλεύει πλούσια στην εκκίνηση για κάποια δευτερόλεπτα σε συνδυασμό με αυξημένες στροφές...
Εαν δουλεύει με πλούσιο μείγμα συνεχώς θα το καταλάβεις από τα μπουζί η με μια ανάλυση καυσαερίων για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.. Τα απλά πράγματα που μπορείς να τσεκάρεις είναι να είναι οκ το σύστημα εισαγωγής σου (σωληνώσεις σε καλή κατάσταση, φίλτρο αέρα καθαρό και τέλος Πεταλούδα γκαζιού καθαρή) Μετά τσεκάρεις αισθητηρα λ η αν υπάρχει κάποια διαρροή καυσαερίων..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Νικο η αντλία βενζινης του ειναι ηλεκτρικη. Ειναι κατω απο το αυτοκινητο πισω απο το ρεζερβουαρ και εκτος αυτου. Ειναι ενα βαρελακι και ειναι ειτε με φυσες ειτε με βιδακια. Bosch, κωδικος 0580464048 . Και νομιζω στο turbo ειναι η 0580464008. Στα 3 bar νομιζω δουλευει το δικο σου,ΝΟΜΙΖΩ. Στα 60e περιπου καινουργια βρισκεται Ελλαδα ευκολα. Τη φορανε πολλα αυτοκινητα,
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Νικο η αντλία βενζινης του ειναι ηλεκτρικη. Ειναι κατω απο το αυτοκινητο πισω απο το ρεζερβουαρ και εκτος αυτου. Ειναι ενα βαρελακι και ειναι ειτε με φυσες ειτε με βιδακια. Bosch, κωδικος 0580464048 . Και νομιζω στο turbo ειναι η 0580464008. Στα 3 bar νομιζω δουλευει το δικο σου,ΝΟΜΙΖΩ. Στα 60e περιπου καινουργια βρισκεται Ελλαδα ευκολα. Τη φορανε πολλα αυτοκινητα,
Νομίζω ότι πρέπει να δουλεύει πλούσια στην εκκίνηση για κάποια δευτερόλεπτα σε συνδυασμό με αυξημένες στροφές...
Εαν δουλεύει με πλούσιο μείγμα συνεχώς θα το καταλάβεις από τα μπουζί η με μια ανάλυση καυσαερίων για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.. Τα απλά πράγματα που μπορείς να τσεκάρεις είναι να είναι οκ το σύστημα εισαγωγής σου (σωληνώσεις σε καλή κατάσταση, φίλτρο αέρα καθαρό και τέλος Πεταλούδα γκαζιού καθαρή) Μετά τσεκάρεις αισθητηρα λ η αν υπάρχει κάποια διαρροή καυσαερίων..
ευχαριστώ πολύ και τους 2 για την βοήθεια. Μου κάνει εντύπωση πως σε injection είναι τοποθετημένη η αντλία εκτός ρεζερβουάρ. Θεωρούσα πως μια τέτοια αντλία δύσκολα θα ανταποκρινόταν στις πιέσεις που απαιτεί το injection
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
ευχαριστώ πολύ και τους 2 για την βοήθεια. Μου κάνει εντύπωση πως σε injection είναι τοποθετημένη η αντλία εκτός ρεζερβουάρ. Θεωρούσα πως μια τέτοια αντλία δύσκολα θα ανταποκρινόταν στις πιέσεις που απαιτεί το injection
Πάντως από θέμα συντήρησης είναι καλύτερα που βρίσκεται εκτως ρεζερβουάρ.. Όσον αφορά το θέμα πιέσεων δεν παίζει ρόλο αν βρίσκεται εκτως η εντως αρκεί μονάχα να είναι στο χαμηλότερο σημείο ώστε να έχει πάντα θετική πίεση στην αναρρόφηση της!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
16360




 

Attachments

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.844
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Sorry αγαπητοί μου φίλοι που θα είμαι εκτός θέματος με αυτή την ανάρτηση αλλά εχω την ανάγκη να το μοιραστώ μαζι σας. Χθες πέθανε ένας απο τους μεγαλύτερους Έλληνες rock κιθαρίστες... Ο Γιάννης Σπαθας. Μαζί με τον Αντώνη Τουρκογιωργη εκ των ιδρυτών του group Socrates drank the conium. :(:die:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Sorry αγαπητοί μου φίλοι που θα είμαι εκτός θέματος με αυτή την ανάρτηση αλλά εχω την ανάγκη να το μοιραστώ μαζι σας. Χθες πέθανε ένας απο τους μεγαλύτερους Έλληνες rock κιθαρίστες... Ο Γιάννης Σπαθας. Μαζί με τον Αντώνη Τουρκογιωργη εκ των ιδρυτών του group Socrates drank the conium. :(:die:
Ναι Γιώργο, το είδα και εγώ και στεναχωρέθηκα πολύ. Τον είχα δει να παίζει από κοντά αρκετές φορές με τον Βασίλη Λέκκα.
 
Top Bottom