Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Αλλς ένας μεγάλος της αυτοκίνησης μας άφησε....


 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σε λίγο θα υπάρχει μονο μια εταιρία αυτοκινήτων οπως πάει το πράγμα. Fiat, Chrysler, Jeep, Alfa Romeo, Renault, Nissan και Mitsubishi πάνε για συγχώνευση.

 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το θέμα είναι πως η Citroen μπορεί να γίνει και πάλι ανεξάρτητη. Όνειρο θερινή νυκτός θα μου πείτε..
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Το θέμα είναι πως η Citroen μπορεί να γίνει και πάλι ανεξάρτητη. Όνειρο θερινή νυκτός θα μου πείτε..
Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Οι συνθήκες δεν επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Βλέπεις όλοι συγχωνεύονται, γιατί μόνοι τους δεν μπορούν να σταθούν. Βέβαια η καθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητες της, αλλά οι τελικές λύσεις είναι 2 είτε κλείνεις είτε συγχωνευεσαι.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το θέμα είναι πως η Citroen μπορεί να γίνει και πάλι ανεξάρτητη. Όνειρο θερινή νυκτός θα μου πείτε..
Δεν μπορεί να γίνει ανεξάρτητη, γιατί το πολύ σε 10 χρόνια θα κλείσει, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα. Καλά είναι μέσα στο group PSA. Το θέμα είναι να αλλάξουν σκεπτικό οι υπεύθυνοι του group καί να αποφασίσουν να επαναφέρουν στην παραγωγή την υδροανάρτηση (μέχρι κάτι νέο πρωτοποριακό καί λειτουργικό, όπως η υδρό, παρουσιαστεί).
Χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή παραγωγής για ένα τέτοιο μοντέλο.
Π.χ το c-elysse με υδρό (το ιδανικό για μένα), δεν μπορεί να βγαίνει από τη γραμμή παραγωγής του 208, ή του c3, λόγω ανάρτησης καί μόνο. Πρέπει να υπολογίσουν γραμμή παραγωγής πού το γενικό κόστος λειτουργίας θα καλύπτεται από πωλήσεις π.χ. 40.000 μονάδων ή όσων αποφασίσουν, σε πρώτη φάση. Γιατί μέσα από το σωστό μάρκετιγκ το μοντέλο γρήγορα θα ξεπεράσει τις 100 χιλ πωλήσεις ανά έτος. (Δίψα για LHM, σε όλη την ευρώπη, καί όχι μόνο, ευτυχώς υπάρχει). Υπάρχει πελατολόγιο που θα στηρίξει τη προσπάθεια. Απλά πρέπει το group να κοιτάξει καί λίγο το "κόσμο" του. Να αφήσουν τους εγωισμούς και τις παπαροτεχνοκρατικές αντιλήψεις του σήμερα. Εάν το αποφασίσουν τότε θα καταλάβουν ποιό μοντέλο του group θα είναι 1ο σε πωλήσεις κάθε χρόνο.
Είχαν μιά εταιρεία που πουλούσε κοντά στο 1 εκατομ. μονάδες, και τώρα με το ζόρι ξεπερνάει το μισό εκατομ. πωλήσεις (μαζί με τις ds monkey models).
Ιδού η Ρόδος, ιδού καί το πήδημα.(δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω γαλλικά).
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
Από όπου και να πας καλά είναι. Και η κατάρα τώρα που είναι ο καιρός καλός, είναι πολύ όμορφη. Εμείς φωτογραφίες θέλουμε...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
Η πρώτη διαδρομή είναι σαφώς ομορφότερη αλλά και κάπως κουραστική. Για την ηλικία σου πάντως μια χαρά. Η δεύτερη ασφαλώς πιο άνετη αλλά καθαρά διαδικαστική. Στην θέση σου θα επέλεγα την πρώτη :)
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Από όπου και να πας καλά είναι. Και η κατάρα τώρα που είναι ο καιρός καλός, είναι πολύ όμορφη. Εμείς φωτογραφίες θέλουμε...
Η πρώτη διαδρομή είναι σαφώς ομορφότερη αλλά και κάπως κουραστική. Για την ηλικία σου πάντως μια χαρά. Η δεύτερη ασφαλώς πιο άνετη αλλά καθαρά διαδικαστική. Στην θέση σου θα επέλεγα την πρώτη :)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εγώ τελικά στην πρώτη διαδρομή κατέληξα και λόγο τοπίου αλλα και γιατί ειναι οτι πρέπει για τις ταχύτητες του ντεσεβο !! Φυσικά και θα υπάρξουν πάρα πολλές φωτογραφίες... ίσως φτάσω και πηλιο θα δουμε ανάλογος τον καιρό...
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
Από Γιάννενα μέχρι δ/ση Μηλιάς τη παλιά εθνική τη περνάς χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά από εκεί μέσω κατάρας έως το Μαλακάσι δε γνωρίζω. Άν θέλεις να ακολουθήσεις τον παλιό δρόμο, πήγαινε από Γιάννενα έως Άγ.Αθανάσιο Μετσόβου καί εκεί μπές στην εγνατία. Έτσι κι'αλλιώς μετά τα διόδια Μαλακασίου υποχρεωτικά για να κατέβεις πίσω στη Καλαμπάκα ο παλιός δρόμος είναι. Μόνο πού θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή το κομμάτι από Μπαλντούμα (26χλμ), μέχρι το Μικ.Περιστέρι (41χλμ), λόγω στενότητας οδοστρόματος, απότομων στροφών χωρίς ορατότητα, καί κάμποση υψομετρική διαφορά σε είσοδο με έξοδο στροφών.
Επίσης, σίγουρη θα είναι η καταπόνηση του 2cv, σε αυτό ειδικά το κομμάτι.
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
εγνατια μονο και μονο απο θεμα ασφαλειας......
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Συμφωνώ με τον Μανώλη, άν καί το κομμάτι από Ιωάννινα μέχρι την Μπαλντούμα, χρησιμοποιήται κανονικά από πολύ κόσμο κάθε μέρα, είναι φαρδύ και το οδόστρωμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Το πέρασα σήμερα. Από εκεί και μετά να πάει μέσω εγνατίας, μέχρι τα διόδια Μαλακασίου, καί μετά τον παλιό δρόμο μέχρι τη Μουργκάνη μιάς καί δεν υπάρχει άλλος.
Τα κομμάτια από Μπαλντούμα μέχρι 41χλμ, καί την κατάρα, άς τα αφήσει για άλλη φορά.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ !!
Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου είχα αρκετό καιρό να συνδεθώ !! Σε λιγες μέρες έχω σκοπό να ταξιδέψω Γιάννενα Λάρισα με το ντεσεβο μου !! Εχω δυο επιλογές : η πρώτη μέσω τις παλιας Εθνικής οδού και κατάρα και η δεύτερη είναι μέσο εγνατιας μεχρι την έξοδο και μετα πάλη την Παλια εθνικη οδο Ιωαννίνων Τρικάλων
Εσεις τι μου προτείνεται ?? :)
Για λογους ασφαλείας και μόνο πηγαινε ως το Μέτσοβο από τον παλιό. Πιο πέρα με τετοιον καιρό δεν ειναι καλή ιδέα. Καλυτερα Εγνατία και μετά ανγκαστικά βγες στο Μαλακάσι. Προσοχή στα πέταλα της Παναγιάς και πιο πριν της Μπαλντούμας!!!
 
Top Bottom