Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

nonos

Member
Reaction score
9.836
Πόντοι
1.067
Περιοχή
Δουβλινο
Σα το Αιγαιο δεν εχει το καλοκαιρι... και το λεω εγω που εχω και καταγωγη απ το Ιονιο.

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.406
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
Αιγαίο Μανώλη...
Όχι διάσημο νησί...
Βραχονησίδες.... Κάστρα... Και τεντουλα.. Σε ερημικές παραλίες....
....
μυστικα που κρυβεις.....ασε τις τεντες και τα συναφη...

Reaction score
10.214
Πόντοι
1.077
Οι DS εκτός? Το 1975 ακόμα τις πουλούσαν..
είναι Οκτώβριος του '75… θα είχαν τελείώσει τα στοκ.

Εξάλλου βλέπω είχαν ήδη εμφανιστεί και οι cx pallas και break...

το 2cv τσιμπημένη τιμή σε σχέση με Αμί και GS...

visa chrono

Member
Reaction score
18.565
Πόντοι
1.487
Rc μέρα σήμερα... για τον Nickola...

IMG_20190825_153248.jpg

IMG_20190825_174051.jpg

IMG_20190825_174031.jpg

Χαζεύεις όλη μέρα τον μικρό να γύρνα.. τον βοηθάς στο ξεντουμπαρισμα... και δεν αναζητώ ούτε μια φορά να παίξω...
Απολαύσει να τον βλέπεις να λερώνει χέρια.. και να ψάχνει πως θα πάει ποιο γρήγορα...
Αυτά...

Last edited:

KostasX

Member
Reaction score
2.716
Πόντοι
677
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας!!!
Το απόγευμα θα πάω σε μια μάντρα για να πάρω ανταλλακτικα για μια μηχανή που έχω, ο μαντρας μου είπε ότι υπάρχει ένα ΒΧ για ανταλλακτικά και ένα Visa... Ενδιαφέρεται κάποιος για κάτι από τα δύο?

Reaction score
10.214
Πόντοι
1.077
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας!!!
Το απόγευμα θα πάω σε μια μάντρα για να πάρω ανταλλακτικα για μια μηχανή που έχω, ο μαντρας μου είπε ότι υπάρχει ένα ΒΧ για ανταλλακτικά και ένα Visa... Ενδιαφέρεται κάποιος για κάτι από τα δύο?
αν θες ρε κωστα, ρίξε μια ματιά στο σαλόνι του ΒΧ. Χρώμα και κατάσταση...

KostasX

Member
Reaction score
2.716
Πόντοι
677
Περιοχή
Γρεβενα
Επισκέφθηκα την μάντρα, υπάρχουνε 3 μοτέρ από BX 14 TE, ένα μοτέρ από Visa και ένα κιβώτιο από GSA... Εαν υπάρχουνε ενδιαφερόμενοι πμ..

visa chrono

Member
Reaction score
18.565
Πόντοι
1.487
Καλησπερα
Αν κανεις απο εδω δωσει παραγγελια σε renov και το θυμηθει ..ας βαλει μια φωνη...
Χρειαζομαι κατι
Αυτα...

Nikephoros

Member
Reaction score
8.099
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
H λέσχη φίλων 2CV & Citroen εξέδωσε πρόγραμμα εκδρομής για τις 22 Σεπτεμβρίου. Πρόκειται για μία διαδρομή στο φρούριο Φυλής και στα Δερβενοχώρια (στα Σκούρτα) με στάση για πικ-νικ σε έναν βατό δασικό δρόμο που ξεκινάει από τα Σκούρτα. Πρόκειται για μία πάρα πολύ ωραία διαδρομή, από τις πλέον όμορφες και πάρα πολύ κοντινές στην Αθήνα (ιδίως για όσους μένουν στα δυτικά προάστια, όπως εγώ). Πολύ κρίμα όμως που είναι μόνο για Σιτροέν με κανονικές πινακίδες και όχι πινακίδες ιστορικού αυτοκινήτου. Είναι η 4η Κυριακή του μήνα, αλλά βγαίνει εκτός ορίων Αττικής για λίγο και μπαίνει στη Βοιωτία.

Το αναφέρω επίσης διότι μου θύμισε ένα περιστατικό με τη CX, πριν την απαγόρευση, κάνοντας ακριβώς την ίδια διαδρομή. Ένα πρωΐ Κυριακής είπα να την κινήσω λίγο και να πάω στη Μονή Κλειστών. Φεύγοντας, 0.5χλμ από τη μονή είχα την επιλογή ή να στρίψω αριστερά και να πάω σπίτι μου σε 20 λεπτά, ή να πάω δεξιά για λίγο προς Δερβενοχώρια. Ξεκινάω και όλο έλεγα "μέχρι λίγο πιο κάτω και επιστρέφω..." Το έκανα 5-6 φορές αυτό, αλλά εγώ συνέχιζα, δεν ξεκολλούσα από τη CX με τίποτα. Περνάω και το φρούριο Φυλής και συνεχίζω, δε στρίβω δεξιά στα Σκούρτα και λίγη ώρα αργότερα βλέπω μπροστά μου τη... Θήβα! Χωρίς να το καταλάβω... Γυρίζω πίσω αλλά μπαίνω μέσα στα Σκούρτα και στρίβω δεξιά ακριβώς σε αυτόν το χωματόδρομο που λέει το πρόγραμμα της λέσχης. Είτε ήμουν στην άσφαλτο, είτε στο χωματόδρομο δεν έκανε καμία διαφορά στη CX (ως και 80χλμ/ώρα με 5η έφτασα στο χωματόδρομο, μέχρι που είδα από τον καθρέφτη τη θύελλα από χώματα που είχα σηκώσει πίσω μου!). Ένα πυροσβεστικό με κοιτούσε καλά καλά ("τι κάνει ο τρελός εδώ πέρα, μήπως πάει να βάλει καμιά φωτιά??").

Επέστρεψα στα Σκούρτα και μετά μέσω Οινοφύτων, βγήκα στην Εθνική οδό και πίσω στο σπίτι μου. Μια διαδρομή λίγων λεπτών μετατράπηκε στο γύρο της Αττικοβοιωτίας γιατί πολύ απλά, δεν μπορούσα να βγω έξω από τη CX. Ήθελα να πηγαίνω, να πηγαίνω, να πηγαίνω....

visa chrono

Member
Reaction score
18.565
Πόντοι
1.487
Το να κανεις ονειρα να βαζεις στοχους και να τα καταφερνεις...
Μακαρι τα παιδια μας να σκεφτονται αλλιως ....

Kαπου στην Κατερινη....στην εκθεση Γενευης...

Nikephoros

Member
Reaction score
8.099
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Το να κανεις ονειρα να βαζεις στοχους και να τα καταφερνεις...
Μακαρι τα παιδια μας να σκεφτονται αλλιως ....

Kαπου στην Κατερινη....στην εκθεση Γενευης...

Παράδειγμα για όλους μας, από όλες τις απόψεις. Και όσον αφορά την ψυχή και το σθένος αυτού του ανθρώπου, και για τα υπέροχα αυτοκίνητα που φτιάχνει. Και η ποιότητα αυτή καθεαυτή του αυτοκινήτου από μόνη της είναι ενδεικτική της ψυχής του δημιουργού του.

Η 356 speedster αποτελούσε πάντα ένα από τα πιο διάσημα θέματα "αντιγραφής" (ρέπλικα), λόγω του ότι βασίζεται σε πλαίσια σκαραβαίου που είναι άφθονα και η αυθεντική είναι πανάκριβη. Υπάρχουν εταιρείες αρκετά γνωστές που κάνουν τέτοιες ρέπλικες, όπως η πρώην κατασκευάστρια σπορ αυτοκινήτων των δεκαετιών '60-'70 Intermeccanica στον Καναδά και η Chesil στη Μεγ. Βρετανία. Η Γαλλική PGO κάτι πήγε να κάνει, αλλά έβγαλε τελικά αυτοκίνητα σχεδόν μοντέρνα που έμοιαζαν αδρά με τη speedster. Έχω την αίσθηση όμως, από ό,τι μαθαίνω και από ό,τι αντιλαμβάνομαι από τις φωτογραφίες, ότι η ποιότητα και η αρτιότητα των 356 speedster και 550 spyder της Replicar είναι πραγματικά κορυφαίες, ανώτερες από όλους του υπόλοιπους... Ελπίζω να καταφέρω μια μέρα να πάω (με τη CX βέβαια!) να επισκεφτώ τις εγκαταστάσεις τους στην Κατερίνη.

Top Bottom