Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Προφανώς κάποιο παλαιό πρωτότυπο της Φερράρι, ή κάποια "custom=made" δημιουργία? Το στροφόμετρο, το ταχύμετρο και ίσως τα υπόλοιπα όργανα στην κεντρική κονσόλα πρέπει να προέρχονται από Daytona!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Δηλαδή η άνεση είναι μόνο? Αυτό προσέφερε η Citroen περισσότερο από οτιδήποτε άλλο? Η υδροπνευματική και η όλη γεωμετρία των αναρτήσεων ήταν πρώτα από όλα πρόσφυση σε όλες τις συνθήκες, σώζοντας πραγματικά ζωές.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το καλό πάντως από τις τελευταίες διαφημιστικές καμπάνιες της Citroen είναι ότι θυμάται την ένδοξη ιστορία της. Μάλλον πήρε το μήνυμα ;)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ας ελπισουμε να αποτυπωσει και σε λαμαρινα το μηνυμα:D
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Προφανώς κάποιο παλαιό πρωτότυπο της Φερράρι, ή κάποια "custom=made" δημιουργία? Το στροφόμετρο, το ταχύμετρο και ίσως τα υπόλοιπα όργανα στην κεντρική κονσόλα πρέπει να προέρχονται από Daytona!
Ferrari 365 GTB4 Daytona NART Spider του 1971
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ferrari 365 GTB4 Daytona NART Spider του 1971
Σε ευχαριστώ Δημήτρη! Αυτό το ήξερα ως πρωτότυπο του Michelotti και δεν είχα δει ποτέ το ταμπλό του. Δεν ήξερα ότι ήταν παραγγελία και αυτή του Luigi Chinetti, δηλαδή ήταν "NART". Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τις προηγούμενες, αριστουργηματικές 275 "NART" Spider, πάλι παραγγελία του Chinetti, οι οποίες σχεδιάστηκαν και φτιάχθηκαν από την ίδια τη Ferrari και όχι κάποιον άλλο sχεδιαστή - καροσσερίστα και αποτιμώνται στους πλειστηριασμούς αρκετές ΔΕΚΑΔΕΣ εκατομμύρια δολλάρια! (ποτέ μου δεν το κατάλαβα αυτό, τη διαφορά τιμής σε σύγκριση με μία "συμβατική" 275 GTB, ας βγήκαν οι 275 "NART" spider σε μόλις 10 αντίτυπα. Ποτέ μου δεν ήθελα να καταλάβω γενικά τόσο εξωφρενικές τιμές οποιουδήποτε αυτοκινήτου, κλασσικού ή μη...).
 

Watson

Moderator
Εγγραφή
27 Μαρτίου 2013
Μηνύματα
92
Reaction score
131
Πόντοι
367
Age
59
Περιοχή
Torino - Italia
Ciao sul forum delle 2cv italiano ho letto che oggi compie gli anni Tino73, non vorrei confondermi ma gli auguri li faccio Flaminio Bertoni, giusto :kind:




Γεια σας στο ιταλικο 2cv φορουμ Διάβασα ότι σήμερα είναι το γενέθλια του Tino73, δεν θα ηθελα να κανω λαθος αλλα εαν θυμαμαι σωστα ειναι σε εσας ο χρηστης Flaminio Bertoni τις καλύτερες ευχές μου λοιπον Flaminio Bertoni, :kind:
 
Last edited by a moderator:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ciao sul forum delle 2cv italiano ho letto che oggi compie gli anni Tino73, non vorrei confondermi ma gli auguri li faccio Flaminio Bertoni, giusto :kind:




Γεια σας στο ιταλικο 2cv φορουμ Διάβασα ότι σήμερα είναι το γενέθλια του Tino73, δεν θα ηθελα να κανω λαθος αλλα εαν θυμαμαι σωστα ειναι σε εσας ο χρηστης Flaminio Bertoni τις καλύτερες ευχές μου λοιπον Flaminio Bertoni, :kind:
Grazie @Watson un abbraccio
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα από Ν. Κορέα!!Τέλος της εβδομάδας θα είμαι Ελλάδα πρώτα ο Θεός!!Εάν ακούσετε κάτι για μεταχειρισμενο σασί σε καλή κατάσταση για το Ντεσεβο μου, ενδιαφέρομαι άμεσα για αγορά!Είναι μια από τις δουλειές που θέλω να ξεκινήσω και να τελειώσω τον Φεβρουάριο λόγω επαγγελματικων υποχρεωσεων!!Ειδάλλως θα παραγγείλω από κάποιο κατάστημα του εξωτερικού!!Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Καλή ανταμωση να έχουμε!!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αντε αντε μωρε....καλη επιστροφη
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητοί συφορουμίτες Καλησπέρα!
Επιστροφή στην βάση και ετοιμάζω σιγά σιγά την λίστα εργασιών για το ντεσεβάκι μου!
Οι μόνες εκκρεμότητες που είχα αφήσει στην ανακατασκευή που έκανα πέρσι είναι η αλλαγή των πατωμάτων και των ενισχύσεων τους και οι εργασίες συντήρησης στο σασί.
Όσον αφορά το σασί έπειτα από σκέψη και μελέτη δεν θέλω να ασχοληθώ με κόψε , ξεσάπισε , ράψε κλπ....
Έψαξα να βρω κάποιο μεταχειρισμένο σασί σε καλή κατάσταση αλλά μάταια.
Σάν λύση σκέφτηκα την αγορά καινούργιου σασί από τον Der Fransoze.(Τον Ρενοβ του έστειλα μήνυμα για τα μεταφορικά αλλά με γείωσε)
Βρήκα σε οικονομική τιμή αυτό εδώ:
https://www.franzose.de/en/Citroen-2CV/Alle/Chassis/ANR15021/
το οποίο χρειάζεται αντισκωριακή προστασία από πλευράς μου....
Όλα ωραία μέχρι εδώ.....απλά έχω μια απορία...Το σασί είναι πιστοποιημένο με Μ.Ο.Τ (T.U.V) (πάρα πολύ ωραία) αλλά στο Quality γράφει 4....το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι τόσο καλή αντιγραφή όπως το αυθεντικό....Τι πιστεύεται ότι εννοεί ??
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Αρχηγέ μου καλώς ήρθες!! Αν θες τη γνώμη μου πάρε γαλβανιζε σασί, να μην ασχοληθείς με ασταρια κλπ!

Δίνεις παραπάνω αλλά ξενοιαζεις για 30 χρόνια!

Το 4 σημαίνει ότι μπορεί να μην είναι ακριβώς στα ίδια σημεία οι τρύπες (0.1μμ) και να δυσκολευτεις στο μονταρισμα!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αρχηγέ μου καλώς ήρθες!! Αν θες τη γνώμη μου πάρε γαλβανιζε σασί, να μην ασχοληθείς με ασταρια κλπ!

Δίνεις παραπάνω αλλά ξενοιαζεις για 30 χρόνια!

Το 4 σημαίνει ότι μπορεί να μην είναι ακριβώς στα ίδια σημεία οι τρύπες (0.1μμ) και να δυσκολευτεις στο μονταρισμα!
Καλησπέρα Τρύφωνα!!Σ'ευχαριστώ πολύ!! Εχω καταλήξει να μην πάρω γαλβανιζέ λόγω του ότι έχω άκρη να το γαλβανίσω σε πολύ καλή τιμή η να το ασταρώσω με πολύ καλό Chassis Coat και κερί.Προσωπικά πιστέυω ότι η χημική βιομηχανία κάνει θαύματα στις μέρες μας...
Αυτό που γράφεις με τις τρύπες έχεις δίκαιο και με ψιλοπροβληματίζει διότι θα θέλει πολύ έξτρα δουλειά..Τελοσπάντων ...επειδή έχω καταλήξει στο να πάρω το απλό σασί πιστέυω θα είναι μια καλή ευκαιρία να μοιραστώ εμπειρίες!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς μας ήρθες αγαπητέ :yahoo:
Στη θέση θα έστελνα κάποιο mail στον franzose να ρωτήσω τι εννοεί με το 4 και ποιες είναι οι διαφορές
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
''ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ'', τα σχολια δικα σας....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Top Bottom