Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Πόντοι
957
Περιοχή
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
τι λες ρε γιαννη οχι δεν φταει ο απλος πολιτης που κανει την καταγγελεια αλλα ο υπαλληλος που κανει αυτοψια και τα βρισκει ολα οκ.....ασε τωρα.....μια ζωη τα ιδια.....χτιζω 3οροφο στο δασος δινω 10.000 ευρω και ειμαι νομιμος με την βουλα του κρατους γιατι πληρωνω και το νομιμοποιω......αρα ποιος φταει? αρχικα εμεις αλλα ρε γ@μημν@ κρατος μην βγαζεις νομους γιανα κονομησεις με αναρχη δομηση....αλλα ειπαμε ολα στο βωμο του χρηματος ολα...
για τις παραπανω φωτο πραγματικα εχω στεναχωρηθει αλλα τοσα κακα που εγινα αυτο δεν ηταν τιποτα...απλα γνωριζω το βασιλη και τον ακουσα ψυχραιμο στο τηλεφωνο και αυτο ηταν που με καθυσηχασε.....θα παρεις αλλο καλυτερο φιλε....του ειπα παμε μπροστα δυναμικα...
Ο υπάλληλος που κανει την αυτοψία είναι ένας από εμάς , ο υπάλληλος στην τράπεζα στην εφορία είναι ένας από εμάς!!!! Το κράτος είμαστε εμείς το έχεις καταλάβει?

Πόντοι
697
Περιοχή
Πρεβεζα
Εγω το ξερω.......απο που ελεγχετε δειγματοληπτικα αυτος ο υπαλληλος για την υπογραφη που βαζει?....απο πουθενα...

Πόντοι
957
Περιοχή
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Εγω το ξερω.......απο που ελεγχετε δειγματοληπτικα αυτος ο υπαλληλος για την υπογραφη που βαζει?....απο πουθενα...
Θα έπρεπε να ελέγχετε? Γιατί σαν λαός πρέπει να λειτουργούμε με το μπαμπούλα και το βουρδουλα!!!

Πόντοι
597
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πόντοι
1.297
Παιδιά όταν μιλάμε για 85 νεκρούς μέχρι στιγμής μαζί με την οικολογική καταστροφή που συντελέστηκε είναι άχαρο και περίεργο να σχολιάζουμε για υλικές καταστροφές.
Υπάρχει ένα όμως... Όλοι εμείς που αγαπούμε τα ιστορικά οχήματα δεν μπορεί να μη νιώθουμε και μια λύπη όταν αυτοκίνητα καλών φίλων καταστρέφονται :(

Συγκλονίστηκα με το θέαμα της BX του Βασίλη γιατί τον γνωρίζω προσωπικά. Ξέρω την αγνή αγάπη του για τα Citroen και μπορώ απόλυτα να νιώσω αυτό που νιώθει. Απλά, ότι θα ένιωθα και εγώ αν έβλεπα σε αυτή τη κατάσταση το 2cv ή την DS μου.

Κάπως με παρηγορεί ότι λυπάμαι για την απώλεια ενός υλικού αγαθού και όχι κάτι πολυτιμότερου.

Πόντοι
1.297
Πρώτα εμείς πρέπει να βάλουμε μυαλό!!!Όταν στο Νησί ο ιδιοκτήτης κάτω από το σπίτι το δικό μας έχει μπαζόσει τη θαλλασα και έχει κλείσει τη πρόσβαση σε αυτήν και εγώ απλά κάθομαι και δεν τον καταγγέλλω δεν μου φταιει το κράτος!! Όταν το σπίτι μου είναι μέσα στα πεύκα και δεν παίρνω τα σωστά μέτρα δεν μου φταιει κανένας !! Όταν αφθάιρετω γνωρίζοντας τις συνέπειες ο δήμος με κοινιγαει πηγαίνω στο Συμβούλιο Επικρατείας , δικαιονομαι και μετά καίγομαι δεν μου φταιει το κράτος!!!Είμαστε κωλόφαρα. Κλέβουμε το τούβλο του διπλανού για να χτίσουμε το ρημάδι μας !! Καλά να πάθουμε!! Και όσο για τους πολιτικούς και τις κυβερνήσεις είναι αυτοί και αυτές που μας πρέπουν!!
Προσυπογράφω.

Το ότι το κράτος είναι μπουρδέλο το γνωρίζουμε. Υπάρχει όμως και η προσωπική ευθύνη. Όσες φορές κατέβαινα από Διόνυσο στο ύψος του Αγίου Πέτρου και στη γνωστή καφετέρια "Το Πανόραμα" που και μαζί κάποιοι έχουμε πάει, βλέποντας όλα αυτά τα χιλιάδες σπίτια μέσα στα πεύκα αναρωτιόμουν πάντα, σε περίπτωση φωτιάς τι θα γίνει? Δυστυχώς έλαβα την απάντηση μου με το χειρότερο τρόπο.

Το κακό είναι πως όλοι ξέρουμε πως μια παρόμοια καταστροφή είναι ante portas δυστυχώς γιατί ολόκληρη η Ελλάδα είναι ένα απέραντο μπουρδέλο. Όποτε χρησιμοποιώ αυτή λέξη βέβαια λέω μακάρι να ήταν μπουρδέλο. Αυτά λειτουργούν πολύ καλύτερα.

Πόντοι
517
Αγαπητοί φίλοι Αποστόλη και Μανώλη ο Γιάννης έχει θέση το ζήτημα στην σωστή βάση. Κάνετε μια διάκριση, που η αλήθεια είναι μας βασανίζει σαν έθνος και Ελληνικό κράτος από την εποχή ίδρυσης του, μεταξύ πολίτη και κράτους. Ο πολίτης δεν είναι μια οντότητα έξω από το κράτος και το κράτος δεν έχει υπόσταση χωρίς τους πολίτες. ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. Η ευθύνη του πολίτη δεν είναι μόνον στο τι οφείλει να κάνει ως άτομο απέναντι στο σύνολο, να φροντίζει να έχει καθαρό το χωράφι του, να πετάει τα σκουπίδια εκεί που πρέπει, να οικοδομεί βάσει νόμου κ.α. Η ευθύνη του υπάρχει, και αυτό είναι πιο σημαντικό, μπροστά στην κάλπη. Αυτή είναι η πιο σημαντική ευθύνη. Είναι η ευθύνη που πρέπει να παρουμε απέναντι στους εαυτους και τα παιδια μας. Όλοι κρύβονται πισω από το γεγονός ότι η ψήφος είναι μυστική και το παίζουμε καμποσοι και τσάμπα μάγκες γιατί ο άλλος δεν ξέρει τη έγκλημα έχουμε κάνει στην κάλπη.
Η Δημοκρατία είναι δύσκολο και απαιτητικό "σπορ". Εδώ νομίζουμε ότι δεν τρέχει και τίποτα... Ρίχνω την ψήφο μου όπως την ρίχνω χωρίς να σκεφτώ και μετά πλακωνω στην μπινελίκια αυτόν που ψήφισα λες και αυτός φύτρωσε στην θέση αυτή σαν τα ραδίκια. Αυτή είναι η μεγαλύτερη ευθύνη που έχουμε ως πολίτες...η επιλογή των αρχόντων που καθοδηγούν εμάς τους πολίτες δηλαδή το κράτος

Πόντοι
1.007
Περιοχή
Δουβλινο
Παιδιά όταν μιλάμε για 85 νεκρούς μέχρι στιγμής μαζί με την οικολογική καταστροφή που συντελέστηκε είναι άχαρο και περίεργο να σχολιάζουμε για υλικές καταστροφές.
Υπάρχει ένα όμως... Όλοι εμείς που αγαπούμε τα ιστορικά οχήματα δεν μπορεί να μη νιώθουμε και μια λύπη όταν αυτοκίνητα καλών φίλων καταστρέφονται :(

Συγκλονίστηκα με το θέαμα της BX του Βασίλη γιατί τον γνωρίζω προσωπικά. Ξέρω την αγνή αγάπη του για τα Citroen και μπορώ απόλυτα να νιώσω αυτό που νιώθει. Απλά, ότι θα ένιωθα και εγώ αν έβλεπα σε αυτή τη κατάσταση το 2cv ή την DS μου.

Κάπως με παρηγορεί ότι λυπάμαι για την απώλεια ενός υλικού αγαθού και όχι κάτι πολυτιμότερου.
Ετσι ακριβως οπως τα λες Αποστολη.
Προσωπικα ειναι πολλες φορες που θελω να ειναι καθαρα αυτοκινητιστικη η θεματολογια μας. Και ναι λυπουμαστε βαθια σε δευτερο επιπεδο παντα για τα υλικα του πολιτισμου που χαθηκαν. Σκεφτεσαι το χρονο,το κοπο,τα συναισθηματα που προκαλεσαν και που σβηστηκαν σε μια στιγμη. Γι αυτο και δε θεωρω οτι ειναι λαθος ν αναφερομαστε σε αυτα.

Απο τη Τριτη ημουν ενημερος απο τον ιδιο τον Βασιλη με τον οποιο εχω σχεση πολυ παραπανω απο διαδικτυακη απο τα χρονια και τις μερες που περασαμε μαζι στη Πατρα. Δεν ειχα τη διαθεση ουτε το δικαιωμα (για εμενα) να το γραψω online.

Οσο για τη cx μπροστα, ναι ειναι γειτονα και ηταν ενας δοτης σε κακη κατασταση. Ειναι μαλλον αυτο το οποιο συχνα ειχε απαθανατιστει στη γυρω περιοχη σε οικτρη κατασταση με γαλλικα νουμερα. Το καλο του cx ηταν κοντα μεσα και σωθηκε ! Οπως και ενα παλιοτερο citroen σε δυο αντιτυπα (ενα συλλεκτικο και ενα απλουστερης εκδοσης) απο την απεναντι μερια που επισης τη σκαπουλαραν!

Στη κουβεντα περι ελληνικης πραγματικοτητας δε θα ηθελα να συμμετεχω. Οι κουβεντες αυτες κατοπιν μιας καταστροφης μου θυμιζουν δημοσιογραφους σε παραθυρα. Κουβεντα να γινεται χωρις συμπερασμα.

Υ.Γ. Συμφωνω πολυ με το αρθρο που δημοσιευσες Κρονε.

Last edited:
Πόντοι
697
Περιοχή
Πρεβεζα
Ο υπάλληλος που κανει την αυτοψία είναι ένας από εμάς , ο υπάλληλος στην τράπεζα στην εφορία είναι ένας από εμάς!!!! Το κράτος είμαστε εμείς το έχεις καταλάβει?
και ομως γιαννη ο φοβος φυλαει τα ερμα.....στον ιδιωτικο τομεα ελεγχεσε για να μην δωσεις δικαιωματα στην δουλεια σου και αξιολογεισε...στο δημοσιο πως αξιολογεισε?...
και προς θεου δεν βαζω ολο το κοσμο στο ιδιο καζανι...
για το θεμα ληξαν απο μενα.....
σεβαστες ολες οι αποψεις..

Πόντοι
697
Περιοχή
Πρεβεζα
χρηστο εδω μεσα θεωρω τους εαυτους μας πιο σοβαρους απο τους δημοσιογραφους διοτι εμεις δεν εχουμε συμφεροντα...θα πουμε αυτα που θελουμε με σεβασμο...συμφωνω οτι κατοπιν εορτης ολα συζητιουντε...μεχρι να γινει το κακο τι κανουμε?....τιποτα...
στην περιοχη μου ειναι μια περιοχη που λεγετε Βραχος και διπλα η Λουτσα.....μετα απο οτι εγινε στο Ματι θυμηθηκαν να καταρτισουν μετρα ασφαλειας ο δημος στην συγκεκριμενη περιοχη...
και επειδη η περιοχη ειναι γεματο πευκα και κουκουναρια προς τιμην η ΠΥ διαθετει στην περιοχη ενα οχημα πληρως επανδρωμενο....ο κοσμος που θα παει?

Πόντοι
1.387
Oλοι γραφουνε -γραφουμε..συνηθως οτι εχουμε στο μυαλο μας ακομα και τα βιωματα μας...
Αυτο ομως που γραφουμε....η συνηθως διατυπωνετε παντου συνηθως μετα απο ευλογο διαστημα το ξεχναμε...μπαινουμε στην καθημερινοτητα μας ..και τα ξεχναμε ολα...
Εγω αυτο που μετα απο αυτο.... κατεληξα....και σιγουρα με ταρακουνησαν διαφορα πραγματα - εικονες - και καταστασεις ... πως ολη η γενια μας σε οτι προσπαθησε εμαθε ΑΠΕΤΥΧΕ..... το μονο που θελω ειναι το παιδι μου ...τα παιδια μας να ειναι αλλιως.... και για να ειναι το μονο που μπορουμε ειναι να τους δειξουμε τον δρομο που εμεις ποτε δεν πειραμε.....

Υποσχεθηκα στον ευατο μου... πως ολα αυτα που και εγω μπορει να εκανα η κανω....και ειχε και το" Ελα μωρε ενταξει.... " να προσπαθησω να μην τα ξανακανω....

Αυτα τα λιγα....
Ευχομαι σε ολους υγεια .... και καλο βραδυ.....

Keep going.... with different way......:citroen:

Πόντοι
957
Περιοχή
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Last edited:
Πόντοι
1.387
:(...
Το κομμάτι αυτό.. Από κοντά.. Ειναι.. σαν να είσαι στην σελήνη..
Εάν θυμάστε πόσο πράσινο είχε... (τ αμάξια πριν δεν τα έβλεπες.. Από τα δέντρα και τις φυλλωσιές...),..
Στην κορυφή της ανηφόρας τώρα βλέπεις μέχρι κάτω όλα κάρβουνο....

Πόντοι
1.297
Δεν είναι βέβαια η ώρα αλλά τον είχα κάνει χρυσό να βρεθεί τρόπος να κάνουμε κάτι για τα ανταλλακτικά αλλά και όποια αυτοκίνητα μπορούσαν να σωθούν αλλά...

Έχω φωτογραφίες από την επίσκεψη μας :(
Ευτυχώς που είναι καλά στην υγεία του.

Top Bottom