Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μου φαίνεται αδιανόητο να έβαψαν ολόκληρο το αυτοκίνητο γδύνοντάς το τελείως. Για ποιο λόγο να το κάνουν με δεδομένο ότι με τον αριθμό πλαισίου μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρει το γνήσιο χρώμα?
Εύχομαι πραγματικά η υποψία μου αυτή να είναι εντελώς λανθασμένη...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Συμπέρασμα: Δε βγάζεις άκρη με τη Σκόντα...
Μιλώντας γενικά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Και εννούμε το μεγαλύτερο κομμάτι του Group VAG...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Έτυχε να δω αυτο....
Απλός αυτο που λέτε δεν παίζει...
Απλός το αμάξι έφυγε εσωτερικά...άλλαξαν με μικρο δικό τους κόστος όλο το dsg... ( εγγύηση γαρ.. για αυτούς...).. και κάποιος θα έχει ένα καλό αμάξι... μάλλον δεν θα το δείτε σε αγγελία..
Αυτά....
over
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
+1
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αρχίζω να προβληματίζομαι πολύ έντονα σχετικά με το τι σημαίνει ένα καινούριο αυτοκίνητο τελικά και εάν αξίζει να αγοράζει κανείς καινούριο, ή μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Μήπως ο τεχνικός έλεγχος ενός αυτοκινήτου έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από το εάν είναι μεταχειρισμένο?

Γιατί το λέω αυτό... Έχοντας καλύψει πλέον 3200 (υπέροχα) χιλιόμετρα με το Πικασσό, σκεφτόμουν τι να απέγινε, άραγε, το Σκόντα? Το έβγαλε η εταιρεία στη βιτρίνα για να το πουλήσει? Πιθανότατα το έβγαλε... Έχει στην ιστοσελίδα της ένα άσπρο Οκτάβια, 1.6TDI DSG Elegance Green Tec, μοντέλο Ιανουαρίου του 2014 με 65000χλμ για 16900 ευρώ (πολύ ψηλή τιμή...). Το έβγαλε 10 ημέρες μετά την παράδοση του δικού μου. Σε όλα ίδιο με το δικό μου δηλαδή, εκτός από το χρώμα και τα χιλιόμετρα (80000 τα δικά μου...). Ακόμα και το εσωτερικό το ανεγνώρισα αμέσως, με τα χαρακτηριστικά φιλέτα σε απομίμηση ξύλου. Δεν έχει τους πίσω αισθητήρες παρκαρίσματος που είχε το δικό μου, αλλά μου είχε φθαρεί πολύ η πίσω, κάτω πλαστική ποδιά με τους αισθητήρες ύστερα από χωματόδρομους στο χωριό, χιονοθύελλες, κ.λ.π.... Επειδή είναι και πολύ σπάνιος ο εξοπλισμός του (μου δόθηκε σε προσφορά...), DSG, Elegance με infotainment, επενδύσεις στο ταμπλό και πολλές οι συμπτώσεις με την ημερομηνία 1ης ταξινόμησης, νομίζω είναι πολύ πιθανό να είναι το ίδιο... Αναρωτιέμαι λοιπόν, μήπως αντίστοιχα μαγειρέματα κάνουν και στα καινούρια? Είτε οι αντιπροσωπείες με τις ευλογίες των εργστασίων, ή τα ίδια τα εργοστάσια. Τρανή απόδειξη είναι και το συγκεκριμένο με τα προβλήματα που μου έβγαλε... Επειδή είμαστε στην εποχή της ασταμάτητης προχειρότητας εν ονόματι του κέρδους ("πρόχειρο" φαγητό, "πρόχειρα"-βιομηχανοποιημένα καταναλωτικά προϊόντα, "πρόχειρη" τεχνολογία - τάμπλετ, κομπιούτερ και οτιδήποτε άλλο...) και εν ονόματι της αυξημένης ζήτησης, μια που φρόντισαν να εθιστούμε στην κατανάλωση και στο να "συνειδητοποιήσουμε" ότι η ζωή μας γίνεται καλύτερη με αυτά τα "πρόχειρα" προϊόντα, γιατί να ξεφύγει το αυτοκίνητο το οποίο επίσης μετέτρεψαν σε αμιγώς καταναλωτικό προϊόν? Να υπενθυμίσω ότι το αυτοκίνητο το παρέλαβα καινούριο από την ίδια εταιρεία.

Όλα αυτά με επιφύλαξη και για τη συγκεκριμένη εταιρεία, για την οποία πρέπει να πω ότι ο ευγενέστατος υπεύθυνος πωλήσεων γενικά μου φέρθηκε πολύ καλά...

Αξίζει, λοιπόν, να αγοράζεις μόνο καινούριο? Και να πω κάτι τελευταίο, κάτι που ίσως γνωρίζετε ήδη. Βρήκα στο ίντερνετ μία εταιρεία, την autoDNA, η οποία παρέχει on line πλήρες ιστορικό και όλα τα στοιχεία του μεταχειρισμένου αυτοκινήτου που θέλεις να αγοράσεις με βάση τον αριθμό πλαισίου, με κόστος 12 ευρώ περίπου. Το έκανα για το Πικασσό και επιβεβαιώθηκε η καλή του κατάσταση και τα χιλιόμετρα που έχει (έχει και ιστορικό κλοπής στη Γερμανία... Μάλλον όχι όλο το αυτοκίνητο, αλλά αντικείμενα από μέσα του...).
οπως ειπαν και οι προγουμενοι το ασπρο ειναι ιδιο μοντελο με το δικο σου με ιδιο εξοπλισμο (πιθανα με ομοια προβληματα που τον αναγκασαν να το πουλησει ο ιδιοκτητης) το δικο σου ακιμα πιθανα επισκευαζετε θα χρεωσουν την επισκευη σε αλλο οχημα και θα το περασουν εγγυηση σε αλλο οχημα οποτε θα το φτιαξουν τσαμπα...και το δικο σου θα φυγει νυχτα σε καποιον δικο τους....
 

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.466
Reaction score
6.101
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
Μπορει το C42 να εκλεισε αλλα στο Παρισι ολο και κατι θα βρεις ενδιαφερον...........!
DS World Paris, 33 rue François Premier, 75008, Paris.
Εκθεση λοιπον για την Μεριλιν Μονροε!!Ναι αλλα με τη???

Citroën DS 21 Cabriolet Export USA 1966
για τους πορομενους του forum :AC 416
DS_21_Export_Cabriolet-4.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-18.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-17.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-19.jpg

DS_21_Export_Cabriolet-2.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-9.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-11.jpg
DS_21_Export_Cabriolet-19.jpg
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ξερει κανείς με πόσα κιλά σφιγκουμε τις κεφαλες απο το 2cv??
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ξερει κανείς με πόσα κιλά σφιγκουμε τις κεφαλες απο το 2cv??
Pre tight 1,0-1,2 Kg
Final 2,3 Kg...
Αμα θυμαμαι καλα..
Ριξε και μια ματια στο thread που.ανοιξες.με τα τεχνικα.θεματα,νομιζω εχει.κατι.ροπες!!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Pre tight 1,0-1,2 Kg
Final 2,3 Kg...
Αμα θυμαμαι καλα..
Ριξε και μια ματια στο thread που.ανοιξες.με τα τεχνικα.θεματα,νομιζω εχει.κατι.ροπες!!
Thanx !!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Εύχομαι πραγματικά η υποψία μου αυτή να είναι εντελώς λανθασμένη...
H πικρία και η ταλαιπωρία που έχει πάθει κανείς μπορεί να τον κάνουν υπερβολικά καχύποπτο και παράλογο μερικές φορές... (20 χιλιάρικα που μάζευα χρόνια, το 10 μου αυτοκίνητο στα 40 μου χρόνια για να μην έχω αυτοκίνητο τελικά και να κινδυνεύσει και η οικογένειά μου...). Για αυτό λοιπόν, σπεύδω να αποκαταστήσω την αλήθεια όσον αφορά το Skoda, το οποίο μόλις τώρα βγήκε τελικά στην ιστοσελίδα της Viamar - Special Cars, με τα πραγματικά του χιλιόμετρα.

Πέρασε ένας μήνας, πρέπει να είχε πολύ περισσότερες βλάβες από ό,τι είχε ανιχνευθεί αρχικά (το καταλάβαινα...). Για αυτό και έκανε, φαντάζομαι, τόσο πολύ καιρό να φτιαχθεί. Πωλείται 16900, το έδωσα 12500 και μπορώ να πω ότι μόνο οι επισκευές κιβωτίου, φανοποϊας, η αλλαγή δισκόπλακων εμπρός με τακάκια και αλλαγή ελαστικών έκαναν, σε τιμή κόστους μόνο, τουλάχιστον 2000 ευρώ...

Εύχομαι όποιος το αποκτήσει να μην ταλαιπωρηθεί πλέον, όπως εγώ... Εμείς συνεχίζουμε Citroenικά πλέον! (και εάν όλα πάνε καλά στο πολύ απώτερο μέλλον, να μη μείνουμε και μόνο στη CX όσον αφορά τις υδροπνευματικές, έτσι?):citroen:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
νικηφορε αν ηταν να το φτιαξουν αμεσως θα το ειχαν φτιαξει....παντως εντυπωση μου κανει οτι εβγαλε τοσα θεματα προσφατα δουλεψα ενα ταξι ιδιο μοντελο σα το δικο σου με 250.000 χλμτρα μοντελο 2014 η 15 δεν ξερω σιγουρα και δεν ειχε τετοια θεματα.....βασικα ηταν χειροκινητο αλλα θεματα με αντλιες κλπ δεν ειχε ο ανθρωπος....
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
νικηφορε αν ηταν να το φτιαξουν αμεσως θα το ειχαν φτιαξει....παντως εντυπωση μου κανει οτι εβγαλε τοσα θεματα προσφατα δουλεψα ενα ταξι ιδιο μοντελο σα το δικο σου με 250.000 χλμτρα μοντελο 2014 η 15 δεν ξερω σιγουρα και δεν ειχε τετοια θεματα.....βασικα ηταν χειροκινητο αλλα θεματα με αντλιες κλπ δεν ειχε ο ανθρωπος....
Στο αυτοκίνητο έπιασαν δουλειά την επόμενη ημέρα, 9 Δεκεμβρίου. Το είδα ο ίδιος...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μάλλον θα το γνωρίζετε, αλλά παραθέτω ένα Link για ένα φοβερό Site γεμάτο πληροφορίες για Citroen DS,ID και ΧΜ!!
http://www.citroen-ds-id.com/
Καλά, μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεται στις CX... Την αγνοεί εντελώς την τελευταία πραγματική υδροπνευματική Citroen για να πάει στην ΧΜ...
 
Last edited:

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλά, μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεται στις CX... Την αγνοεί εντελώς την τελευταία πραγματική υδροπνευματική Citroen< για αν πάει στην ΧΜ...
Πράγματι και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας!!
Μηπως εχει ασχοληθει καποιος με τους κετσεδες για το εσωτερικο του 2CV;
Ενδιαφερομαι για το κομματι στο εσωτερικο της πεταλιερας;
Οταν το ξηλωνα υπηρχε ενα υλικο sandwich με εξωτερικη δερματινη η κατι τετοιο!!
Οποιαδηποτε πληροφορια χρησιμη και ευπροσδεκτη!
:citroen::kind:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.531
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας!!
Μηπως εχει ασχοληθει καποιος με τους κετσεδες για το εσωτερικο του 2CV;
Ενδιαφερομαι για το κομματι στο εσωτερικο της πεταλιερας;
Οταν το ξηλωνα υπηρχε ενα υλικο sandwich με εξωτερικη δερματινη η κατι τετοιο!!
Οποιαδηποτε πληροφορια χρησιμη και ευπροσδεκτη!
:citroen::kind:
Το ιδιο ψαχνω κ εγω...κατι σαν υαλοβαμβακα κοιτοντας στα διαφορα ιντερνομαγαζα δεν βρηκα κατι...ισως απο τοπικά μαγαζια με μονωσεις...με ενδιαφερει κ μενα
 
Top Bottom