Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

Nikephoros

Member
Reaction score
9.174
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Επισυνάπτω εδώ ένα άρθρο που βρήκα στην ιστοσελίδα του Drive για τον Robert Benoist. Την ιστορία του τη γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια και ήθελα κάποτε να την αναφέρω, μέχρι που το άρθρο του Drive μου έδωσε επιτέλους την αφορμή. Ένας πραγματικός ευγενής οδηγός αγώνων της παλιάς σχολής και ένας ήρωας του πολέμου και της ζωής. Αυτό που δεν αναφέρει το άρθρο είναι ότι δραπέτευσε 2 φορές, τη μία χρησιμοποιώντας για τη διαφυγή του την προσωπική του Bugatti Type 57 (!) για να τον πιάσουν πάλι οι Γερμανοί, διότι παρα-ήταν φανερή η Bugatti! είχε τη δυνατότητα μετά τη φυγάδευσή του στην Βρετανία το '43 να μείνει εκεί και να σωθεί αλλά, παρά τα σχεδόν 50 του χρόνια ήθελε να επιστρέψει στη Γαλλία για να βοηθήσει στην αντίσταση και να πολεμήσει. Και η 3η φορά που τον συνέλαβαν οι Γερμανοί ήταν και η μοιραία...

Μία ζωή υπόδειγμα για όλους μας!

https://www.drive.gr/news/drive-legend-marcel-charles-benoist-i-robert-benoist-1895-1944

visa chrono

Member
Reaction score
22.076
Πόντοι
1.487
Το ξέρω φίλε μου , αλλά εδώ η ομάδα θέλει να φτιάξουμε ένα 007!!! :thumbs:
:kind:
Το μόνο μείωνεκτημα που θα έχει είναι ότι θα έχει βαρύ τιμόνι λόγω βάρους του μοτέρ αλλιώς κατά τ άλλα είναι φανταστική μετατροπή!!!
ελληνικο και με υδρο...

Taskos

Member
Reaction score
1.130
Πόντοι
517
Επισυνάπτω εδώ ένα άρθρο που βρήκα στην ιστοσελίδα του Drive για τον Robert Benoist. Την ιστορία του τη γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια και ήθελα κάποτε να την αναφέρω, μέχρι που το άρθρο του Drive μου έδωσε επιτέλους την αφορμή. Ένας πραγματικός ευγενής οδηγός αγώνων της παλιάς σχολής και ένας ήρωας του πολέμου και της ζωής. Αυτό που δεν αναφέρει το άρθρο είναι ότι δραπέτευσε 2 φορές, τη μία χρησιμοποιώντας για τη διαφυγή του την προσωπική του Bugatti Type 57 (!) για να τον πιάσουν πάλι οι Γερμανοί, διότι παρα-ήταν φανερή η Bugatti! είχε τη δυνατότητα μετά τη φυγάδευσή του στην Βρετανία το '43 να μείνει εκεί και να σωθεί αλλά, παρά τα σχεδόν 50 του χρόνια ήθελε να επιστρέψει στη Γαλλία για να βοηθήσει στην αντίσταση και να πολεμήσει. Και η 3η φορά που τον συνέλαβαν οι Γερμανοί ήταν και η μοιραία...

Μία ζωή υπόδειγμα για όλους μας!

https://www.drive.gr/news/drive-legend-marcel-charles-benoist-i-robert-benoist-1895-1944
Απίστευτος πατριώτης-τρελός-ιδανικός-τυχοδιώκτης, πως να χαρακτηρίσεις κάποιον που τη ζωή του εάν τη βλέπαμε σε ταινία θα τη θεωρούσαμε διόλου αληθοφανή.
Όσο για ποιους είναι πρότυπο...

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Και επισήμως κάτοχος Citroen Gs.
Bad timing λόγω αναχώρησης και ότι δεν ήμουν εκεί να δω τη μεταφορά αλλά σημασία έχει ότι καταφέραμε και το αγοράσαμε ! Θα αναφέρω κάποια στιγμή την ιστορία του αυτοκινήτου (γιατί έχει) και θα ήθελα να συγχαρώ τον προηγούμενο κάτοχο της γιατί προτίμησε να το αποχωριστεί με λογική πάρα να το δώσει απο εγωισμό για παλιό σίδερα (καταλαβαίνετε τι εννοώ).
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι θα το κάνω αλλά χαίρομαι και μόνο που υπάρχει.

22283

22285

22286

22287

22288

22289

nonos

Member
Reaction score
13.224
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Ναιιιιι βρε Κωστή!! Μπράβο!
Και τη θυμάμαι γιατί την είχες ποσταρει πριν χρονια σε φωτογραφία με τα χιόνια και σχολιαζαμε τα τσογλανια με τα γκράφιτι! Και πρώτη σειρά!! Τρομερή! Θέλει δουλίτσα αλλά θα γίνει! Πίσω πόρτα παίζει από πρώτη σειρά στα ανταλλακτικά στο car.gr

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Ναιιιιι βρε Κωστή!! Μπράβο!
Και τη θυμάμαι γιατί την είχες ποσταρει πριν χρονια σε φωτογραφία με τα χιόνια και σχολιαζαμε τα τσογλανια με τα γκράφιτι! Και πρώτη σειρά!! Τρομερή! Θέλει δουλίτσα αλλά θα γίνει! Πίσω πόρτα παίζει από πρώτη σειρά στα ανταλλακτικά στο car.gr
@nonos Οντως αυτή είναι!! Πολύ λογικός ο ιδιοκτήτης, την πήρε την απόφαση και την έδωσε!!
@maxtsif Αφηνω και εγώ διακριτικά τον εαυτό μου να κάνει κάποιες ονειρεμένες βόλτες!!

nonos

Member
Reaction score
13.224
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο

den eixa dei sigxroni Citroen na to kanei, kai fovomoun oti me tis mikroteres diadromes anartiseon tha evriske.

Min ksexname oti DS CX GS tis voithouse oti eixan kai olo sxedon to varos brosta
Για εμενα η τελευταια citroen με ριζες στη παλαι ποτε αυθεντικη εννοια της φιρμας. Και το αποδεικνυει εδώ.

visa chrono

Member
Reaction score
22.076
Πόντοι
1.487
Bad timing λόγω αναχώρησης και ότι δεν ήμουν εκεί να δω τη μεταφορά αλλά σημασία έχει ότι καταφέραμε και το αγοράσαμε ! Θα αναφέρω κάποια στιγμή την ιστορία του αυτοκινήτου (γιατί έχει) και θα ήθελα να συγχαρώ τον προηγούμενο κάτοχο της γιατί προτίμησε να το αποχωριστεί με λογική πάρα να το δώσει απο εγωισμό για παλιό σίδερα (καταλαβαίνετε τι εννοώ).

View attachment 22283
View attachment 22285
View attachment 22286
View attachment 22287
View attachment 22288
View attachment 22289
Γεια σου πατριωτη.. με το gs σου..!!
Διακρινω ενα ωραιο πορτοκαλι 1015 GX GA καπου στο βαθος του τουνελ ...με τις αναλογες προυποθεσεις ...

Καλο απογευμα φιλε Κωστη... καλες θαλασσες ..

Nikephoros

Member
Reaction score
9.174
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα

den eixa dei sigxroni Citroen na to kanei, kai fovomoun oti me tis mikroteres diadromes anartiseon tha evriske.

Min ksexname oti DS CX GS tis voithouse oti eixan kai olo sxedon to varos brosta
Το έχω δοκιμάσει στη δική μας C5 του 2003 μοντέλο, όταν ζούσε ακόμα ο πατέρας μου. Σε καλό οδόστρωμα δούλευε άψογα!

Reaction score
11.879
Πόντοι
1.077
Περιοχή
Région parisienne
Το έχω δοκιμάσει στη δική μας C5 του 2003 μοντέλο, όταν ζούσε ακόμα ο πατέρας μου. Σε καλό οδόστρωμα δούλευε άψογα!

mou kanei entiposi pio poli stis C5, giati den exou olo to varos brosta, opos oi pio palies citroen...

Nikephoros

Member
Reaction score
9.174
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
mou kanei entiposi pio poli stis C5, giati den exou olo to varos brosta, opos oi pio palies citroen...
Ακριβώς! Να λοιπόν που φαίνεται να είναι κάτι πολύ παραπάνω από την κατανομή βάρους (που είναι και αυτή σημαντική, αναμφίβολα, για να πηγαίνουν με 3 ρόδες). Να υποθέσω ότι τα ίδια τα λειτουργικά χαρακτηριστικά της υδροπνευματικής διαδραματίζουν το σημαντικότερο ρόλο?

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.653
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties

View attachment 22283
View attachment 22285
View attachment 22286
View attachment 22287
View attachment 22288
View attachment 22289
Είσαι μαζόχα ρε φίλε αλλά σε θαυμάζω

visa chrono

Member
Reaction score
22.076
Πόντοι