Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα!! Επιτέλους 2CV!!

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα!
Επιτέλους, είμαι κάτοχος 2CV! Έχω το 2CV μου!
Εύχομαι και ελπίζω να πάνε καλύτερα τα "πράγματα" από ότι έχω κατά νου, και να πάρει νωρίτερα εμπρός, να ακούσω για πρώτη φορά τον κινητήρα του.
Δουλειές πολλές, άνοιξα μεγάλη φάμπρικα (που λέει και ο κουμπάρος μου σε τέτοιες περιπτώσεις). Βέβαια έτσι θα γνωριστούμε περισσότερο.
Ένα όμορφο ταξίδι μόλις ξεκινά!!
 

Attachments

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα!
Επιτέλους, είμαι κάτοχος 2CV! Έχω το 2CV μου!
Εύχομαι και ελπίζω να πάνε καλύτερα τα "πράγματα" από ότι έχω κατά νου, και να πάρει νωρίτερα εμπρός, να ακούσω για πρώτη φορά τον κινητήρα του.
Δουλειές πολλές, άνοιξα μεγάλη φάμπρικα (που λέει και ο κουμπάρος μου σε τέτοιες περιπτώσεις). Βέβαια έτσι θα γνωριστούμε περισσότερο.
Ένα όμορφο ταξίδι μόλις ξεκινά!!
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αν κρίνω από την φωτογραφία όχι απλά φαμπρικα άνοιξες, το Mangualde και το Levallois μαζί άνοιξες.
Εδώ θα βρεις τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα.
Φαντάζομαι ότι το project που θα τρέξεις θα εμπλουτισει κι άλλο αυτό το forum με πληροφορίες, συζητήσεις και φυσικά φωτογραφίες.
:citroen:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καλως σας βρήκα! Χαχαχαχαχα ..μια χαρά τα λες!! Ξέρω την πραγματικότητα, αλλά εύχομαι να έχει την κατάληξη που φαντάζομαι, νωρίτερα από όσο περιμένω. Έχω πολλά κατά νου. Τα μισά να μου βγουν, μια χαρά θα είναι. Αν δεν υπάρχουν όνειρα και πλάνα, δεν "κάνουμε" τίποτα. Σίγουρα όμως, θα είναι μια ενδιαφέρουσα διαδρομή!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς ήρθες αγαπητέ.
Έχει κάποια συναισθηματική αξία το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για εσένα?
Ρωτάω γιατί η κατάσταση του θα απαιτήσει πολύ μεγάλη προσπάθεια και αρκετά χρήματα.
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Και για την ιστορία.... Δεν μου άρεσαν τα Citroen. Δεν γούσταρα τους βάτραχους, τα GS, τα 2cv. Έλεγα (σαν πιτσιρικάς): "δεν πάνε, δεν έχουν γκάζια, πως να παίξεις με δαύτα, τι να τα κάνεις?" Κάποια στιγμή, το μακρινό 1996, πήγα να αγοράσω ένα Mini Cooper του 1968. Μου λέει ένας αγαπημένος μπάρμπας: "πάρε το GS του λογιστή μου, 800.000 το δίνει." Το παίρνω μια βόλτα και πάω Χαλκίδα. Με εντυπωσίασε αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Αγόρασα το Mini Cooper τελικά. Πέρασαν τα χρόνια, πολλές φορές ανέφερα το Citroen.. και τι... το είχα μόνο ένα βράδυ! Μέχρι που κάποια στιγμή η κοπέλα μου (η γυναίκα μου τώρα) αγόρασε ενα C2 το 2005. Τότε έπιασα τον εαυτό μου να λέω "είναι άλλο ένα αυτοκίνητο, δεν είναι Citroen". Μόλις είχα συνειδητοποίησει ότι μου είχε μπει το μικρόβιο. Και όλα αυτά από μια βόλτα με το GS. Ένα λευκό GS του 1978 (αν θυμάμαι καλά)! Το 2013/2014 έψαχνα για GS και BX. Δεν "έκατσε", δύσκολες εποχές οικονομικά (και τώρα). Εκείνες τις μέρες, τότενες, διάβαζα ιστορίες και άρθρα για CITROEN, gs, bx, da, 2cv..... Δεν ήθελα και παραπάνω. Είχα φάει το "κόλλημα".

Συνεχίζεται.....
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καλώς ήρθες αγαπητέ.
Έχει κάποια συναισθηματική αξία το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για εσένα?
Ρωτάω γιατί η κατάσταση του θα απαιτήσει πολύ μεγάλη προσπάθεια και αρκετά χρήματα.
Καλώς σας βρήκα (θα το λέω μέρες αυτό μου φαίνεται.... χαχαχα).

Ναι! Ναι, έχεις "πέσει" μέσα! Όπως το λές. :thumbs::bow:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πω ρε φίλε, σε θαυμάζω απλά!
Καλώς ήρθες και με υπομονή και προσωπική ενασχόληση όλα γίνονται!
Είσαι από επαρχία ή Αθήνα?
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Πω ρε φίλε, σε θαυμάζω απλά!
Καλώς ήρθες και με υπομονή και προσωπική ενασχόληση όλα γίνονται!
Είσαι από επαρχία ή Αθήνα?
:bow: Ευχαριστώ! Και εγώ θαυμάζω εσάς!
Στα περίχωρα του Πειραιά είμαι.
"Αυτά" πουλάνε αισθήσεις. Συνδιάζοντας τες με τις ανθρώπινες σχέσεις, η μαγιά είναι λίγο μαγική. "Εργαλεία" που μας φέρνουν ποιο κοντά και γράφουν μικρές σημαντικές ιστορίες στις διαδρομές μας. Θεωρώ (είμαι σίγουρος) ότι αυτό είναι το ρεζουμέ, τελικά!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Βλέπω ότι έχει εμπλακεί και ο μικρός, εύγε!
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Βλέπω ότι έχει εμπλακεί και ο μικρός, εύγε!
Thanks Νονέ! Στο avatar μου, δεν είμαι εγώ. Είναι όμως δύο από τους λίγους, αλλά βασικούς, (ναι, ο ένας είναι ο μικρός μου:D) λόγους που αποφάσισα να ασχοληθώ! :up:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Kαλως ήρθες και καλό κουράγιο για το 2CV! Φωτογραφίες να βάζεις να βλέπουμε και να χαιρόμαστε!
Καλώς σας βρήκα!! :thumbs: Ευχαριστώ!!
Όντως, κουράγιο και υπομονή!! Θα το προσπαθήσω ....και εννοείται θα ανεβαίνουν οι εκάστοτε φωτογραφίες!
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Ανυπομονώ να ξεκινήσω, θα ρίξω πρώτα ένα καλό πλύσιμο!! Συνεχίζουμε με κατέβασμα μοτέρ και "βλέπουμε" πως θα πάει στην πορεία!
 
Last edited:

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Πιάνει το χέρι σου ή θα το αναλάβει μάστορας?
Θα προσπαθήσω να το "πάω" μόνος* μου. Η διαδρομή της αποκατάστασης του, είναι το ένα από τα δύο βασικά ζητούμενα της ενασχόλησης μου μαζί του. Για πολλούς μικρούς και μεγάλους λόγους!
*όταν λέω μόνος μου, δεν εννοώ ακριβώς μόνος μου! :lol:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
:bow: Ευχαριστώ! Και εγώ θαυμάζω εσάς!
Στα περίχωρα του Πειραιά είμαι.
"Αυτά" πουλάνε αισθήσεις. Συνδιάζοντας τες με τις ανθρώπινες σχέσεις, η μαγιά είναι λίγο μαγική. "Εργαλεία" που μας φέρνουν ποιο κοντά και γράφουν μικρές σημαντικές ιστορίες στις διαδρομές μας. Θεωρώ (είμαι σίγουρος) ότι αυτό είναι το ρεζουμέ, τελικά!
Είσαι και συμπατριώτης. Πού στα περίχωρα; Δραπετσώνα, Ρέντη, ΝΊΚΑΙΑ, κορυδαλλός;
:lol:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Είσαι και συμπατριώτης. Πού στα περίχωρα; Δραπετσώνα, Ρέντη, ΝΊΚΑΙΑ, κορυδαλλός;
:lol:
Καλημέρα! Κορυδαλλιώτης εγώ, εσύ?
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Θα προσπαθήσω να το "πάω" μόνος* μου. Η διαδρομή της αποκατάστασης του, είναι το ένα από τα δύο βασικά ζητούμενα της ενασχόλησης μου μαζί του. Για πολλούς μικρούς και μεγάλους λόγους!
*όταν λέω μόνος μου, δεν εννοώ ακριβώς μόνος μου! :lol:
Καλό κουράγιο. Ότι χρειαστείς ξέρεις..
θα σου συνιστούσα να δεις ανακατασκευές που έχουμε ήδη κάνει για έμπνευση
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καλό κουράγιο. Ότι χρειαστείς ξέρεις..
θα σου συνιστούσα να δεις ανακατασκευές που έχουμε ήδη κάνει για έμπνευση
Ευχαριστώ πολύ! :bow:
Ανυπομονώ να αρχίσω! Οι υποχρεώσεις με κρατούν λίγο, αλλά όλο και κάτι θα γίνει και θα είστε ενήμεροι! Φωτογραφικό υλικό βεβαίως θα υπάρχει.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Καλημέρα! Κορυδαλλιώτης εγώ, εσύ?
Νίκαια.
Σαν να λέμε δλδ Ιωνικός Νίκαιας vs Προοδευτική Νεολαία :lol:
Αν και λόγω γειτονιάς είμαι δίπλα στην Χαλκιδόνα Νιαρ Ιστ.
 
Top Bottom