Ιστορικά αντικείμενα συλλογής Citroën

JoGly

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
168
Reaction score
446
Πόντοι
367
Βρήκα το Paris Match που πρωτοπαρουσιάστηκε η Citroen DS.. Έχει τις πρώτες πληροφορίες και φωτογραφίες του θρύλου της αυτοκίνησης..


Οκτώβριος 1955 τεύχος No 340.. Μυρίζει μεταπολεμική Γαλλία.. Ένα υπέροχο κειμήλιο... :love: :citrolove:








Αυτό το τεύχος του Paris Match με Gina & DS είναι αχτύπητο κειμήλιο. Έχω κι εγώ αντικείμενα Citroen. Πάρα πολλά περιοδικά, διαφημιστικά, προσπέκτους χρήσης, μινιατούρες και κάτι που δεν έχει δει κανείς ;) πολλά μπρελόκ.
 
Last edited by a moderator:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αυτό το τεύχος του Paris Match με Gina & DS είναι αχτύπητο κειμήλιο. Έχω κι εγώ αντικείμενα Citroen. Πάρα πολλά περιοδικά, διαφημιστικά, προσπέκτους χρήσης, μινιατούρες και κάτι που δεν έχει δει κανείς ;) πολλά μπρελόκ.
Ε βάλε να δούμε τίποτα βρε :)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Εγώ like... για την βασουλα και όχι το κουτί..τόσο....αν και είναι reproduction...my friend...
 
Εγγραφή
2 Δεκεμβρίου 2016
Μηνύματα
24
Reaction score
48
Πόντοι
32
Age
48
Εκτός από την αγάπη μας για τα ιστορικά (όχι τα σύγχρονα) αυτοκίνητα της Citroën εγώ τουλάχιστον ξεκίνησα να διευρίνω την σχετική συλλογή με παλιά αντικείμενα της εν λόγω εταιρίας αλλά και άλλων εταιριών της εποχής που με κάποιο τρόπο έχουν συνδεθεί μεταξύ τους.

Αναφέρομαι στις Michelin, Total, Antar κλπ..

Θα ξεκινήσω με την πλέον πρόσφατη αγορά μου.. Έψαχνα και τελικά βρήκα σε άριστη κατάσταση αναλογικά με την ηλικία τους, αλουμινένια μπιντονάκια της Total όπου το παλιότερο χρονολογείται στις αρχές της δεκαετία του 1950..

Πριν ξεκινήσω με τις φωτογραφίες των αντικειμένων που ανήκουν πλεόν στην συλλογή μου θα σας δείξω μερικά διαφημιστικά της εποχής..

Δυο διαφημίσεις του 1959 από την Total









Μια ακόμα της ίδια εταιρίας από το 1963 και το 1964



Total που κάποτε είχε βενζινάδικα στην Ελλαδα. Αλλά και κάποιες άλλες εταιρείες που έφυγαν κι αυτές όπως η Fina η Esso
Θυμάμαι ακόμη το βενζινάδικο Total στον Κηφισο στο ρεύμα προς Λαμία ακριβώς στην στροφή που σήμερα είναι αντιπροσωπεία της citroen
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Όχι ακριβώς αντικείμενο συλλογής, αλλά το βρήκα στο συρτάρι του νοσοκομείου. Μόνο ότι έχει το σήμα και της talbot αξίζει.
33394
 
Top Bottom