Η ωραία κοιμωμένη...

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
24232


Ο φίλος μου είναι πολύ χαρούμενος :love:και μπορεί να είμαι ακόμα πιο χαρουμενος εγώ :lol: Είναι αυτό που λέμε ηθική ικανοποίηση γιατί τα επεισόδια αυτου του σίριαλ ήταν απειρα..

Ίσως τη θυμάστε καθώς την είχα ανεβάσει. Η ωραία κοιμωμένη όμως ξυπνησε... :love:

Μηνά σε υπερευχαριστώ προσωπικά και δημοσίως. Αν δε μου είχες δώσει το tip πριν ένα χρονο δε θα είχε συμβεί τίποτα και αποκλείεται να την είχα βρει εκεί πίσω!

Η συνέχεια αργότερα...
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τι να σου πω ρε φίλε... Το ότι χτύπησα κουδούνι για πρώτη πρώτη φορά με το που την πρωτοαντικρισα την ημέρα που κηδευοταν ο αειμνηστος ιδιοκτητης? :(:shock:Το θεώρησε σημάδι η κυρία..και τι κυρία, με Κ.. μέσα στη θλίψη της κιολας.. γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να το θέλουν όλοι για να πάει παρακατω το ζήτημα..

Τι άλλο να σου πω...
Το ότι την ίδια μέρα που φορτώθηκε απ' την συγκεκριμένη οδο με το συγκεκριμένο όνομα φεύγω και πάω σε άλλη περιοχή και φτάνω στη νέα περιοχή και παρκάρω στη συγκεκριμένη οδό με το ΙΔΙΟ συγκεκριμενο όνομα και υπήρχε άλλη κλασσική Σιτροέν να περιμένει αραγμενη? :X:ninja::shock:

Τα χω ξαναπεί με βρίσκουν δε τα βρίσκω...
 
Last edited:

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.703
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως δε κατάλαβα....(μάλλον ειμαι λίγο "αργός" ). Αυτή η κούκλα GS θα σωθεί? Την πήρες εσύ? Αν είναι έτσι, ειναι πολύ ευχάριστο.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Τι να σου πω ρε φίλε... Το ότι χτύπησα κουδούνι για πρώτη πρώτη φορά με το που την πρωτοαντικρισα την ημέρα που κηδευοταν ο αειμνηστος ιδιοκτητης? :(:shock:Το θεώρησε σημάδι η κυρία..και τι κυρία, με Κ.. μέσα στη θλίψη της κιολας.. γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να το θέλουν όλοι για να πάει παρακατω το ζήτημα..

Τι άλλο να σου πω...
Το ότι την ίδια μέρα που φορτώθηκε απ' την συγκεκριμένη οδο με το συγκεκριμένο όνομα φεύγω και πάω σε άλλη περιοχή και φτάνω στη νέα περιοχή και παρκάρω στη συγκεκριμένη οδό με το ΙΔΙΟ συγκεκριμενο όνομα και υπήρχε άλλη κλασσική Σιτροέν να περιμένει αραγμενη? :X:ninja::shock:

Τα χω ξαναπεί με βρίσκουν δε τα βρίσκω...
Να συμπληρωσω το ποστ,απλα αναφεροντας οτι βρεθηκα στο συγκεκριμενο δρομο,προσπαθωντας να βρω... μια αλλη gs,επισης παρατημενη σε πυλωτη πολυκατοικιας,την οποια και δεν καταφερα να εντοπισω.Ποιος ξερει...ισως καποτε..

Νομιζω πως επειδη ειναι και σχετικο το θεμα,θα αξιζαν περισσοτερες φωτογραφιες του σημειου που βρεθηκε,μιας και παρουσιαζει καποιο καλλιτεχνικο ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου..το οποιο δυστυχως προσωπικα δεν μπορω να αναδειξω ομως με τις δικες μου φωτογραφιες..:(
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγώ πάντως δε κατάλαβα....(μάλλον ειμαι λίγο "αργός" ). Αυτή η κούκλα GS θα σωθεί? Την πήρες εσύ? Αν είναι έτσι, ειναι πολύ ευχάριστο.
Δεν είσαι εσύ αργος Μάκη :lol: Εγώ είμαι ενθουσιασμένος και τα έγραψα όπως μου έρχονταν..χαχα
Η κούκλα λοιπόν θα σωθεί ναι!! Την πήρε φίλος με παρελθόν..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πρόκειται λοιπόν για μια GSpecial του '78 η οποία κοιμοταν εδώ και 20(!) χρόνια σχεδόν ξεχασμένη ακόμα και από τους ενοίκους της πολυκατοικίας και μακριά από αδιάκριτα βλέμματα. Ο μουσαμάς και η βασικά η ελλειψη βροχής συνέβαλαν σημαντικά ώστε να έχουμε ένα αυτοκίνητο χωρίς σάπια παρά τα 43(!) του χρόνια. Πολύ μικρές σκουριές βέβαια υπάρχουν αλλά πραγματικά πταίσματα. Ακόμα και οι πόρτες στο κάτω μέρος είναι καθαρές! Μιλάμε για εξωτερική εικόνα που δημιουργεί λάθος εντύπωση αλλά όλα τα δομικά και δύσκολα είναι πεντακάθαρα. Το πιο δύσκολο ήταν η μετακίνηση αλλά με λίγη φαντασία, αρκετό κόπο και μεσα και λιγη τύχη καθώς η άτιμη πήρε μπρος στο δεύτερο κέρασμα και τελικά η αντλία βενζίνης δούλευε κανονικα :blink:έφτασε αυτοδύναμα και οριακά μέχρι τη ράμπα φόρτωσης!
Τόσο πολύ θελει τη δεύτερη ζωή της που κολλαγε τη ντιζα του γκαζιού που και που τέρμα για να φύγει μια ώρα αρχυτερα από το Κωσταλέξι της:lol:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
24246


24245


Μηνά η αλήθεια είναι ότι ιδίως βράδυ έβγαζε πολύ ατμόσφαιρα το σημείο...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χαρές που κάναν οι ένοικοι της πολυκατοικίας...:lol: Μιλάμε για πιλωτη νεκροταφείο εντωμεταξυ.. Η "Τζέσικα" ήταν μακρια τους, δε τη κανανε παρέα.. αλλά αναπαύονται και ένα rover 214 πρώτης σειράς, μια bmw 5 e28 και ένα nissan micra mk2 :O
24249
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Περιμένωντας το γερανατζη..
Το Rover και η "μπέμπα" είχαν αρχίσει ήδη να ζηλεύουν..:P
24250
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αντε και καλή αρχή!:love:
24251
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Η αληθεια ειναι οτι,οταν κι εγω την ειδα βιαστικα στο ημιφως,δεν μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση.Βλεποντας ομως καλυτερα τις φωτο,παρατηρω οτι κατ ουσιαν μιλαμε για ενα αυτοκινητο με τη νορμαλ φθορα των 23 ετων(η οσο χρησιμοποιηθηκε τελος παντων).Πραγμα το οποιο τελικα δεν ειναι κι ασχημο,για ενα αυτοκινητο 43 ετων.
Αν και δεν μπορει να γινει αντιληπτο,ωστοσο νομιζω οτι βλεπω απουσια λεκεδων λαδιου στο εδαφος:yahoo:Δοκιμασατε αν λειτουργει η αναρτηση;(μιας που απ οτι ειπατε πηρε μπροστα)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ειχα μόνο 1,5 λίτρο LHM μαζί και εικάζουμε ότι δε σηκώνονταν γιατί στο δοχείο υπήρχε πολύ μικρή ποσότητα. Το καλό είναι ότι όσο δούλευε και με το που μετακινήθηκε δε βρήκαμε να έχει φύγει έστω μέρος αυτού του 1,5 λίτρου στο έδαφος. Έκανα και εξαέρωση ξανά και ξανά όσο δούλευε και είχε πολυ αέρα μέσα το κυκλωμα. Επίσης έπαιξα με τον λεβιέ θέσεως της ανάρτησης σε περίπτωση που ήταν θέμα ρυθμιστών υψους. Πιστεύω ότι απλά δεν βάλαμε μια min ποσότητα LHM και φυσικά διαρροές θα προκύψουν και μπορεί ακόμα και να είναι θέμα αντλιας. Είναι πολλά τα χρόνια. Έπεται συνέχεια σύντομα όμως.. :thumbs:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.098
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ειχα μόνο 1,5 λίτρο LHM μαζί και εικάζουμε ότι δε σηκώνονταν γιατί στο δοχείο υπήρχε πολύ μικρή ποσότητα. Το καλό είναι ότι όσο δούλευε και με το που μετακινήθηκε δε βρήκαμε να έχει φύγει έστω μέρος αυτού του 1,5 λίτρου στο έδαφος. Έκανα και εξαέρωση ξανά και ξανά όσο δούλευε και είχε πολυ αέρα μέσα το κυκλωμα. Επίσης έπαιξα με τον λεβιέ θέσεως της ανάρτησης σε περίπτωση που ήταν θέμα ρυθμιστών υψους. Πιστεύω ότι απλά δεν βάλαμε μια min ποσότητα LHM και φυσικά διαρροές θα προκύψουν και μπορεί ακόμα και να είναι θέμα αντλιας. Είναι πολλά τα χρόνια. Έπεται συνέχεια σύντομα όμως.. :thumbs:
Αν το ήξερα... Έχω μεγάλη ποσότητα LHM! Μια που από ό,τι κατάλαβα, η μετακίνηση έγινε χθες, με τα συνεργεία/μαγαζιά ανταλλακτικών κλειστά.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οι gs-a δεν έχουν δυστυχώς τη θέση που τους αξίζει ανάμεσα στα κλασσικά!

Νίκο κρατά το γιατί σιγά σιγά και όσο πηγαίνει θα σπανίζει και αυτό!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Πολύ ωραία ιστορία Χρήστο αν και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα την κράταγες εσύ. Μαράζι το έχω να σε δω με ιστορικό Citroen που τόσο τα αγαπάς και έχεις γράψει ιστορία στην Ελλάδα παρά το νεαρό της ηλικίας σου. Ελπίζω κάποια στιγμή να διαβάσω και για εσένα.
Καλά να είμαστε και σίγουρα θα γίνει και αυτό.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σ ευχαριστώ πολύ Αποστολή για το κουραγιο που μου δίνεις!
Τούτη δω πάντως αλλαξε χρώμα..!:lol:
Ποτέ είδατε παρατημένη Gs χωρίς να έχει σαπίσει το τελάρο του πορτμπαγκάζ και το πάνω μέρος της 5ης πόρτας?:love:
24291
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ο κύριος υπαίτιος της μη ανύψωσης... Η κλασσική ζημιά στο "ταφακι" της αντλίας υψηλης. Εδώ αφότου το τράβηξα και κόπηκε τελείως βέβαια. Με καλή διάθεση και προσπάθεια τα καταφέραμε και το άλλαξαμε αφού βρέθηκε ετοιμοπαραδοτο! Επισκευάστηκε και η επιστροφή του κυκλώματος στο συσσωρευτή, μπήκαν και λαστιχα πισω χωρίς απώλειες αέρα. Σηκώνεται κανονικακαι γρηγορα. Μένει ο πίσω διακλάδωτηρας χαμηλά στην εμπρός γέφυρα που ακόμα ψιλοχανει. Οι σφαίρες φυσικά είναι σπασμένες και χοροπηδάει και είναι συχνό να κολλάνε τα ρομπότ της από την ακινησία στην επάνω σκαλα. Μας έχει φάει ήδη τρία λίτρα ΛΗΜ η άτιμη, φαγανη..:lol:
24292


24293
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Σ ευχαριστώ πολύ Αποστολή για το κουραγιο που μου δίνεις!
Τούτη δω πάντως αλλαξε χρώμα..!:lol:
Ποτέ είδατε παρατημένη Gs χωρίς να έχει σαπίσει το τελάρο του πορτμπαγκάζ και το πάνω μέρος της 5ης πόρτας?:love:
View attachment 24291
Δεν έχει Πεμπτη Πορτα:lol:
 
Top Bottom