Γκρι υγρό από την εξαγωγή αριστερού κυλίνδρου!! Καμία ιδέα?

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
καλύτερος είναι ο Duccelier αλλά τη δουλειά του θα την κάνει και ο Valeo δίχως κανένα πρόβλημα... Οπότε μπορείς ανέβασε φωτός από τους πολλαπλασιαστες και από την τωρινή καλωδίωση
(Θα σου στείλω το ηλεκτρολόγικο σχέδιο του 2cv για να το έχεις...)
Καλησπερα! Λοιπων ανεβαζω πολλαπλασιαστες και καλωδιωση.

Αυτοι ειναι οι πολλαπλασιαστες, ο χρυσος γραφει Lucas και ο μαυρος αγνωστο!
18061180621806518066





Και απο κατω ειναι η καλωδιωση ξεκινωντας απο την μιζα.

---------------------------------------------------------------------------------------
Θετικο απο μπαταρια. Το μπλε παει στο κλειδι και τα μικρο γαλαζιο ειναι η θεση 2(μιζα) στο κλειδι.
Θετικο απο μπαταρια. Το μπλε παει στο κλειδι και τα μικρο γαλαζιο ειναι η θεση 2(μιζα) στο κλειδι.
---------------------------------------------------------------------------------------

Το μπλε σπαει στην γεννητρια και στο κλειδι.
Το μπλε σπαει στην γεννητρια και στο κλειδι.
---------------------------------------------------------------------------------------

Το κιντρινο ειναι η θεση 1 του κλειδιου και δινει:Α)στο κιτρινο που παει στην ασφαλεια και απο την ασφαλεια στα λοιπα κυκλωματα (φωτα κλπ).Β)στο γκρι που δινει στα + των πολλαπλασιαστωνΒ)στο γκρι που δινει στα + των πολλαπλασιαστωνΒ)στο γκρι που δινει στα + των πολλαπλασιαστωνΒ)στο γκρι που δινει στα + των πολλαπλασιαστων

Το κιντρινο ειναι η θεση 1 του κλειδιου και δινει:
Α)στο κιτρινο που παει στην ασφαλεια και απο την ασφαλεια στα λοιπα κυκλωματα (φωτα κλπ).
Β)στο γκρι που δινει στα + των πολλαπλασιαστων

---------------------------------------------------------------------------------------

Τελος το - των πολλαπλασιαστων ειναι το μαυρο, που συνδεεται με τον πυκνωτη.Τελος το - των πολλαπλασιαστων ειναι το μαυρο, που συνδεεται με τον πυκνωτη.Τελος το - των πολλαπλασιαστων ειναι το μαυρο, που συνδεεται με τον πυκνωτη.

Τελος το - των πολλαπλασιαστων ειναι το μαυρο, που συνδεεται με τον πυκνωτη.
 
Last edited:

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Καλησπερα
Ο σωστος ειναι αυτος

18072


Και πιανει στον φανοστατη με βασεις που υπαρχουν μεσα στο κουτι..

Καλη συνεχεια ..
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Ο Πολαπλασιαστης

Εννοούσα NOS... :)
Το 2cv έναν πολλαπλασιαστη έχει για 2 κυλίνδρους.. Αυτό με τους 2 πολλαπλασιαστες είναι πατέντα σίγουρα και μπορεί και ο λόγος που να μν περνει μπροστα!! Αν έχεις καθαρό καρμπυρατέρ
Καινουργιες πλατινες και πυκνωτή και σωστά ρυθμισμενο αβανς είναι εκεί το πρόβλημα! Αα άλλαξε και δύο μπουζί και βάλε ngk bp6hs!!
Καλησπερα!
Μου ηρθε ο πολλαπλασιαστης σημερα και το πειρε με την πρωτη!! χωρις κανενα προβλημα! Τελικα αυτο ηταν το προβλημα
Τωρα θελω να αλλαξω και πλατινες-πυκνωτη γιατι ειναι στραβο το λαμακι και δεν μπορω να βρω ευκολα αβανς, φιλτρο αερα-λαδιου και θα βαλω και βενζινης που δεν ειχε καν ετσι για το καλο!
Επισης θελω να βαλω και καινουργια λαδια και βρηκα αυτα, του κανουν? https://www.autobeat.gr/lipantika-ladia-autokinitou/lipantika-aytokinitou/lipantika-aytokinitou-motul-2000-multigrade-20w-50-5-lt
Επισης απο βαλβολινες τι βαζω? και πως τις αλλαζω? (φανταζομαι ειναι αναγκαιο μετα απο τοσα χρονια)
Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!! επιτελους μετα απο τοσα χρονια γινεται δουλεια!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα!
Μου ηρθε ο πολλαπλασιαστης σημερα και το πειρε με την πρωτη!! χωρις κανενα προβλημα! Τελικα αυτο ηταν το προβλημα
Τωρα θελω να αλλαξω και πλατινες-πυκνωτη γιατι ειναι στραβο το λαμακι και δεν μπορω να βρω ευκολα αβανς, φιλτρο αερα-λαδιου και θα βαλω και βενζινης που δεν ειχε καν ετσι για το καλο!
Επισης θελω να βαλω και καινουργια λαδια και βρηκα αυτα, του κανουν? https://www.autobeat.gr/lipantika-ladia-autokinitou/lipantika-aytokinitou/lipantika-aytokinitou-motul-2000-multigrade-20w-50-5-lt
Επισης απο βαλβολινες τι βαζω? και πως τις αλλαζω? (φανταζομαι ειναι αναγκαιο μετα απο τοσα χρονια)
Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!! επιτελους μετα απο τοσα χρονια γινεται δουλεια!!
Καλημέρα φίλε!!
Ευχάριστα νέα!!
Φίλτρο βενζίνης να βάλεις όπως και ένα ανεπιστροφο ώστε να κρατάει γεμάτη την αντλία.
Θα τα τοποθετήσεις πριν την ανναροφηση της αντλίας.
Όσον αφορά τα λάδια βάλε ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ απλό 20w-50 αυτό π ανέβασε νομίζω κάνει.
Φίλτρο λαδιού Purflux Ls131
Βαλβολινες έχει από κάτω ταπα και αδειάζουν και γεμίζεις από την πλαϊνή ταπα... (δεξιά πλευρά συνοδηγού στο μέσο του κιβωτίου.) θα βάλεις απλές βαλβολινες GL4 80W90 ΠΡΌΣΕΞΕ ΝΑ ΕΊΝΑΙ GL4 ΔΙΌΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.
Η ποσότητα της βαλβολινης είναι 0,9 λίτρα.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα!
Μου ηρθε ο πολλαπλασιαστης σημερα και το πειρε με την πρωτη!! χωρις κανενα προβλημα! Τελικα αυτο ηταν το προβλημα
Τωρα θελω να αλλαξω και πλατινες-πυκνωτη γιατι ειναι στραβο το λαμακι και δεν μπορω να βρω ευκολα αβανς, φιλτρο αερα-λαδιου και θα βαλω και βενζινης που δεν ειχε καν ετσι για το καλο!
Επισης θελω να βαλω και καινουργια λαδια και βρηκα αυτα, του κανουν? https://www.autobeat.gr/lipantika-ladia-autokinitou/lipantika-aytokinitou/lipantika-aytokinitou-motul-2000-multigrade-20w-50-5-lt
Επισης απο βαλβολινες τι βαζω? και πως τις αλλαζω? (φανταζομαι ειναι αναγκαιο μετα απο τοσα χρονια)
Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!! επιτελους μετα απο τοσα χρονια γινεται δουλεια!!
Δίχως να θέλω να κάνω διαφήμιση φιλτρα λαδιού αέρα κλπ ψώνισα από το Onparts.gr μπορεί να έχει και πλατινες. Επίσης να αλλάξεις και τον πυκνωτή μαζί με τις πλατινες ώστε να είσαι κομπλέ για τα επόμενα χρόνια.
Στις πλατινες να κοιτάξεις τα σημεία της γείωσης να είναι πεντακάθαρα ώστε να μην έχεις απώλειες κλπ..
Δες και αυτό το βιντεακι για τις πλατινες
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Δίχως να θέλω να κάνω διαφήμιση
Απεναντίας, καλό θα είναι να ενημερώνουμε από που ψωνίζουμε αν φυσικά είμαστε ευχαριστημένοι ;)
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Καλημέρα φίλε!!
Ευχάριστα νέα!!
Φίλτρο βενζίνης να βάλεις όπως και ένα ανεπιστροφο ώστε να κρατάει γεμάτη την αντλία.
Θα τα τοποθετήσεις πριν την ανναροφηση της αντλίας.
Όσον αφορά τα λάδια βάλε ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ απλό 20w-50 αυτό π ανέβασε νομίζω κάνει.
Φίλτρο λαδιού Purflux Ls131
Βαλβολινες έχει από κάτω ταπα και αδειάζουν και γεμίζεις από την πλαϊνή ταπα... (δεξιά πλευρά συνοδηγού στο μέσο του κιβωτίου.) θα βάλεις απλές βαλβολινες GL4 80W90 ΠΡΌΣΕΞΕ ΝΑ ΕΊΝΑΙ GL4 ΔΙΌΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.
Η ποσότητα της βαλβολινης είναι 0,9 λίτρα.
Ωραια!
Περιμενω να μου ερθουν τωρα και αυτα και θα δουμε! Θελω να ρυθμισω αβανς καταρχην σωστα μολις ερθουν οι καινουργιες πλατινες γιατι εχω την εντυπωση πως πρεπει να ρυθμισω και το καρμπ μου, μιας και λειτουργει λιγο ακγωμαχοντας και οταν δινω γκαζι ή κλεινω το τσοκ σβηνει, αρα φανταζομαι θελει κιαλο αερα απο την βιδουλα του καρμπ ή φταιει το αβανς ή συμπιεση. Ειχα καθαρισει το καρπ σε εναν φιλο πριν 2 χρονια και νομιζω δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο. Επισης ο ενας κυλινδρος ζεσταινεται και ο αλλος ειναι σχεδον κρυος, μπορει να φταιει το αβανς για αυτο ή η βιδουλα του αερα απο το καρμπ? Εχω παραγκειλει και ενα συμπιεσομετρο και θα ξερω πιο πολλα για τους κυλινδρους μολις ερθει και αυτο.

Βαζω και ενα βιντεο και πειτε μου γνωμες με βαση τον ηχο αφου με πειρε η νυχτα και δεν φενεται τιποτα. Ακουγεται δυνατα γιατι δεν εχω συνδεμενη την εξατμηση. Να ειναι αβανς? πολυ καυσιμο στο μιγμα? ή να μου την κανει ο ενας κυλινδρος?


Απεναντίας, καλό θα είναι να ενημερώνουμε από που ψωνίζουμε αν φυσικά είμαστε ευχαριστημένοι ;)
Σωστο πιστευω βοηθαει να εχουμε γνωμη για απο που πειραμε ανταλλακτικα. Πολλαπλασιαστη πειρα απο το parts4all.gr και ειναι μια χαρα η παραγγελια, και τωρα περιμενω φιλτρα και πλατινο-πυκνωτη απο το getparts.gr
 
Last edited:

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ωραια!
Περιμενω να μου ερθουν τωρα και αυτα και θα δουμε! Θελω να ρυθμισω αβανς καταρχην σωστα μολις ερθουν οι καινουργιες πλατινες γιατι εχω την εντυπωση πως πρεπει να ρυθμισω και το καρμπ μου, μιας και λειτουργει λιγο ακγωμαχοντας και οταν δινω γκαζι ή κλεινω το τσοκ σβηνει, αρα φανταζομαι θελει κιαλο αερα απο την βιδουλα του καρμπ ή φταιει το αβανς ή συμπιεση. Ειχα καθαρισει το καρπ σε εναν φιλο πριν 2 χρονια και νομιζω δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο. Επισης ο ενας κυλινδρος ζεσταινεται και ο αλλος ειναι σχεδον κρυος, μπορει να φταιει το αβανς για αυτο ή η βιδουλα του αερα απο το καρμπ? Εχω παραγκειλει και ενα συμπιεσομετρο και θα ξερω πιο πολλα για τους κυλινδρους μολις ερθει και αυτο.

Βαζω και ενα βιντεο και πειτε μου γνωμες με βαση τον ηχο αφου με πειρε η νυχτα και δεν φενεται τιποτα. Ακουγεται δυνατα γιατι δεν εχω συνδεμενη την εξατμηση. Να ειναι αβανς? πολυ καυσιμο στο μιγμα? ή να μου την κανει ο ενας κυλινδρος?




Σωστο πιστευω βοηθαει να εχουμε γνωμη για απο που πειραμε ανταλλακτικα. Πολλαπλασιαστη πειρα απο το parts4all.gr και ειναι μια χαρα η παραγγελια, και τωρα περιμενω φιλτρα και πλατινο-πυκνωτη απο το getparts.gr
Τι εννοείς ότι δε ζεσταίνεται? Καθόλου?
Δεν είναι καλό σημάδι αυτό.. Το μπουζι κάνει σπινθηρα?
Τις βαλβίδες τις ρυθμίσες όταν έβαλες τις κεφαλές?

Όσον αφορά το καρμπυρατερ μη σε αγχώνει δε φταίει αυτό στην προκειμένη περίπτωση...
Το σωστό είναι όπως έγραψες να αλλάξεις πλατινες και να ρυθμίσεις το αβανς για αρχή.
Μετά να ρυθμίσεις βαλβιδες
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τι εννοείς ότι δε ζεσταίνεται? Καθόλου?
Δεν είναι καλό σημάδι αυτό.. Το μπουζι κάνει σπινθηρα?
Τις βαλβίδες τις ρυθμίσες όταν έβαλες τις κεφαλές?

Όσον αφορά το καρμπυρατερ μη σε αγχώνει δε φταίει αυτό στην προκειμένη περίπτωση...
Το σωστό είναι όπως έγραψες να αλλάξεις πλατινες και να ρυθμίσεις το αβανς για αρχή.
Μετά να ρυθμίσεις βαλβιδες
popcorn
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Τι εννοείς ότι δε ζεσταίνεται? Καθόλου?
Δεν είναι καλό σημάδι αυτό.. Το μπουζι κάνει σπινθηρα?
Τις βαλβίδες τις ρυθμίσες όταν έβαλες τις κεφαλές?

Όσον αφορά το καρμπυρατερ μη σε αγχώνει δε φταίει αυτό στην προκειμένη περίπτωση...
Το σωστό είναι όπως έγραψες να αλλάξεις πλατινες και να ρυθμίσεις το αβανς για αρχή.
Μετά να ρυθμίσεις βαλβιδες
Ζεσταινεται αλλα πιο λιγο απο τον αλλο κυλινδρο.
Βαλβιδες δεν εχω πειραξει και για σπιθα δεν εχω κοιταξει απο οταν αλλαξα τον πολλαπλασιαστη. Το μονο που ειδα ειναι οτι και τα 2 μπουζι ηταν μαυρα στην ακρη, γιαυτο σκεφτηκα για μιγμα.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ζεσταινεται αλλα πιο λιγο απο τον αλλο κυλινδρο.
Βαλβιδες δεν εχω πειραξει και για σπιθα δεν εχω κοιταξει απο οταν αλλαξα τον πολλαπλασιαστη. Το μονο που ειδα ειναι οτι και τα 2 μπουζι ηταν μαυρα στην ακρη, γιαυτο σκεφτηκα για μιγμα.
Πολύ σωστά το μαύρο χρώμα είναι ένδειξη κακού μίγματος. Στη περίπτωση σου το καρμπυρατέρ θα το ρυθμίσεις στο τέλος, εννοώ αφού έχεις βεβαιωθεί ότι έχεις σωστό αβανς και σωστά διάκενα στις βαλβίδες. Μόλις ρυθμίσεις τις βαλβίδες πίστεψε με θα αλλάξει όλη η λειτουργία της μηχανής..
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Πολύ σωστά το μαύρο χρώμα είναι ένδειξη κακού μίγματος. Στη περίπτωση σου το καρμπυρατέρ θα το ρυθμίσεις στο τέλος, εννοώ αφού έχεις βεβαιωθεί ότι έχεις σωστό αβανς και σωστά διάκενα στις βαλβίδες. Μόλις ρυθμίσεις τις βαλβίδες πίστεψε με θα αλλάξει όλη η λειτουργία της μηχανής..
Τελεια! Περιμενω απο βδομαδα πλατινες-πυκνωτη-φιλτρα, ρυθμιζω αβανς-βαλβιδες και βλεπουμε!
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Πολύ σωστά το μαύρο χρώμα είναι ένδειξη κακού μίγματος. Στη περίπτωση σου το καρμπυρατέρ θα το ρυθμίσεις στο τέλος, εννοώ αφού έχεις βεβαιωθεί ότι έχεις σωστό αβανς και σωστά διάκενα στις βαλβίδες. Μόλις ρυθμίσεις τις βαλβίδες πίστεψε με θα αλλάξει όλη η λειτουργία της μηχανής..
Καλησπερα! καλα και κακα νεα σημερα.
Καταρχην μου ηρθανε φιλτρα και πλατινο-πυκνωτης. Ρυθμισα αβανς και βαλβιδες. Μετα το αναψα και πειρε τσακμακι και πολυ καλυτερα απο πριν (οι βαλβιδες ητανε οτι νανε μετα απο τοσο καιρο). Ακομα ψιλοζωρικα ομως, ετσι μου ηρθε η ιδεα να δω αν ειναι θεμα συμπιεσης να βαλω λιγο λαδι στους κυλινδρους με μια συριγγα απο τα μπουζι και να δω αν αλλαζει κατι. Βγαζω μπουζι, βαζω λαδακι. Παω να βαλω τα μπουζι, το μπουζι στον κυλινδρο που ζεστενοταν πιο πολυ ολα καλα.
Τωρα τα ασχημα, στον κυλινδρο που εμενε πιο κρυος εχουν, φαγωθει οι βολτες και το μπουζι δεν βιδωνει 18402 (οι βολτες του μπουζι ειναι ενταξη, της υποδοχης στην κυλινδροκεφαλη εχουν φαγωθει μονο), αρα φανταζομαι απο εκει κιολας εχανε και αυτο ηταν το προβλημα του. Μπορω να το επισκευασω καπως ή να ψαξω για κεφαλη? ειδα ενα ποστ οτι και @2cv01 ειχε αντιμετωπισει κατι τετοιο με ενα μπουζι που πεταχτηκε και δεν αλλαξε κεφαλη, καμια ιδεα?
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
968
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Βλάβη που εμφανίζεται σε μοτοσυκλέτες πιο συχνά, ίσως λόγω συμπίεσης. Σε μένα έτυχε σε κινητήρα γεννήτριας. Πηγαίνεις τη κεφαλή σε ένα καλό συνεργείο για μοτοσυκλέτες (ή σε μηχανουργείο που ασχολείται με τέτοιου είδους δουλειές) και σου βάζουν ειδικό ¨διπλό¨ σπείρωμα, που βιδώνει στη κεφαλή και έχει τις βόλτες για να βιδώνεται πάνω του το μπουζι. Είναι αυτό που κάνει αυτός στο βίντεο.


 
Last edited:

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα! καλα και κακα νεα σημερα.
Καταρχην μου ηρθανε φιλτρα και πλατινο-πυκνωτης. Ρυθμισα αβανς και βαλβιδες. Μετα το αναψα και πειρε τσακμακι και πολυ καλυτερα απο πριν (οι βαλβιδες ητανε οτι νανε μετα απο τοσο καιρο). Ακομα ψιλοζωρικα ομως, ετσι μου ηρθε η ιδεα να δω αν ειναι θεμα συμπιεσης να βαλω λιγο λαδι στους κυλινδρους με μια συριγγα απο τα μπουζι και να δω αν αλλαζει κατι. Βγαζω μπουζι, βαζω λαδακι. Παω να βαλω τα μπουζι, το μπουζι στον κυλινδρο που ζεστενοταν πιο πολυ ολα καλα.
Τωρα τα ασχημα, στον κυλινδρο που εμενε πιο κρυος εχουν, φαγωθει οι βολτες και το μπουζι δεν βιδωνει View attachment 18402 (οι βολτες του μπουζι ειναι ενταξη, της υποδοχης στην κυλινδροκεφαλη εχουν φαγωθει μονο), αρα φανταζομαι απο εκει κιολας εχανε και αυτο ηταν το προβλημα του. Μπορω να το επισκευασω καπως ή να ψαξω για κεφαλη? ειδα ενα ποστ οτι και @2cv01 ειχε αντιμετωπισει κατι τετοιο με ενα μπουζι που πεταχτηκε και δεν αλλαξε κεφαλη, καμια ιδεα?
Μην ανυσηχεις καθόλου Ιάσων, θα πρέπει να βγάλεις την κεφαλή και να την πας σε ένα Μηχανουργείο για να περάσουνε ένα Helicoil όπως έγραψε και ο φίλος @maxtsif
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Μην ανυσηχεις καθόλου Ιάσων, θα πρέπει να βγάλεις την κεφαλή και να την πας σε ένα Μηχανουργείο για να περάσουνε ένα Helicoil όπως έγραψε και ο φίλος @maxtsif
Βλάβη που εμφανίζεται σε μοτοσυκλέτες πιο συχνά, ίσως λόγω συμπίεσης. Σε μένα έτυχε σε κινητήρα γεννήτριας. Πηγαίνεις τη κεφαλή σε ένα καλό συνεργείο για μοτοσυκλέτες (ή σε μηχανουργείο που ασχολείται με τέτοιου είδους δουλειές) και σου βάζουν ειδικό ¨διπλό¨ σπείρωμα, που βιδώνει στη κεφαλή και έχει τις βόλτες για να βιδώνεται πάνω του το μπουζι. Είναι αυτό που κάνει αυτός στο βίντεο.
Ευχαριστω πολυ παιδια για ολη την βοηθεια πραγματικα!! Θα κοιταξω εδω γυρω να βρω κανα αξιοπιστο συνεργειο και μετα βουρ στο αμαξακι!!!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ευχαριστω πολυ παιδια για ολη την βοηθεια πραγματικα!! Θα κοιταξω εδω γυρω να βρω κανα αξιοπιστο συνεργειο και μετα βουρ στο αμαξακι!!!!
Εάν θες Μηχανουργείο στην Αθήνα PM me..
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπερα! καλα και κακα νεα σημερα.
Καταρχην μου ηρθανε φιλτρα και πλατινο-πυκνωτης. Ρυθμισα αβανς και βαλβιδες. Μετα το αναψα και πειρε τσακμακι και πολυ καλυτερα απο πριν (οι βαλβιδες ητανε οτι νανε μετα απο τοσο καιρο). Ακομα ψιλοζωρικα ομως, ετσι μου ηρθε η ιδεα να δω αν ειναι θεμα συμπιεσης να βαλω λιγο λαδι στους κυλινδρους με μια συριγγα απο τα μπουζι και να δω αν αλλαζει κατι. Βγαζω μπουζι, βαζω λαδακι. Παω να βαλω τα μπουζι, το μπουζι στον κυλινδρο που ζεστενοταν πιο πολυ ολα καλα.
Τωρα τα ασχημα, στον κυλινδρο που εμενε πιο κρυος εχουν, φαγωθει οι βολτες και το μπουζι δεν βιδωνει View attachment 18402 (οι βολτες του μπουζι ειναι ενταξη, της υποδοχης στην κυλινδροκεφαλη εχουν φαγωθει μονο), αρα φανταζομαι απο εκει κιολας εχανε και αυτο ηταν το προβλημα του. Μπορω να το επισκευασω καπως ή να ψαξω για κεφαλη? ειδα ενα ποστ οτι και @2cv01 ειχε αντιμετωπισει κατι τετοιο με ενα μπουζι που πεταχτηκε και δεν αλλαξε κεφαλη, καμια ιδεα?
Helicoil βάλε φίλε ιασον όπως είπαν οι φίλοι παραπάνω! Για σωστή επισκευη πρέπει να βγάλεις την κεφαλή, γτ αν κάνεις την επισκευή με την κεφαλή πάνω τυχών ρινισματα που θα μείνουν θα κάνουν γραμμώσεις στα χιτώνια!
 

Jason2552

Member
Εγγραφή
24 Δεκεμβρίου 2015
Μηνύματα
126
Reaction score
169
Πόντοι
287
Age
27
Helicoil βάλε φίλε ιασον όπως είπαν οι φίλοι παραπάνω! Για σωστή επισκευη πρέπει να βγάλεις την κεφαλή, γτ αν κάνεις την επισκευή με την κεφαλή πάνω τυχών ρινισματα που θα μείνουν θα κάνουν γραμμώσεις στα χιτώνια!
Ετσι θα το κανω! θα παω την κεφαλη σε συνεργειο να μου το κανουνε. Βρηκα καποια κιτ στο ιντερνετ αλλα απο ελλαδα ειναι πολυ ακριβα και απο εξωτερικο θα αργησουν πολυ να μου ερθουνε
 
Top Bottom