Βοηθάτε κόσμε, ψάχνω να αγοράσω μια DS

Vagler Don

Member
Εγγραφή
25 Δεκεμβρίου 2014
Μηνύματα
73
Reaction score
181
Πόντοι
367
Age
42
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Website
theflyingdutchmanblog.blogspot.gr
Γεια σε ολους, Ψαχνω να αγορασω μια DS, εχω ηδη δει τις αγγελιες που υπαρχουν σε car.gr και χρυση ευκαιρια και ομολογω οτι εχω φριξει. Αν καποιος γνωριζει κατι για καποιο αυτοκινητο που πωλειται, παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου.
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
περιπου 10. Ψαχνω αυτοκινητο σε καλη κατασταση
10000 σε καλή κατάσταση δύσκολο.. πρέπει να είναι μεγάλη ευκαιρία..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Για μια καλή DS θα πρέπει κάποιος να δώσει 15.000 ή λιγότερα και με τις όποιες βελτιώσεις να φτάσει στα 15.000
Ευκαιρίες φυσικά πάντα υπάρχουν.. Θα ρωτήσω τον μηχανικό μου μήπως έχει κάτι κατά νου..
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.316
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
An ebriska DS...ke malista kali me 10.000, tha tin eperna gia ton eavto mou...
Pane ta chronia pou me 5.000 epernes aksiologo batrachaki...
Avto pou thelo na po, ine pos prepi na bris monos sou...psakse...rota...ke eche ta avtia sou panta anichta!
Ke se kathe periptosi na pas na dis ti pesete...ke mono etzi tha mboris na bris to amaksi pou ine grafto na gini diko sou.
Milao apo pira megali, edo ke 30 chronia psachno ke brisko orea ke ftina avtokinita...ala ekana apira chiliometra, sinithos choris apotelesma.
Opote min kathese, ke min perimenis na sou bri kapios tin thea sou...

Ah...thimithika...

...ton septembrio pou imouna Athens brika mia arketa kali DS...
Stile p.m. ston Bertoni...an ise ticheros iparchi akoma...chlomo to blepo omos...
 

Vagler Don

Member
Εγγραφή
25 Δεκεμβρίου 2014
Μηνύματα
73
Reaction score
181
Πόντοι
367
Age
42
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Website
theflyingdutchmanblog.blogspot.gr
Φιλε Citrobella συμφωνω με οσα λες περι ψαξιματος, και το ποστ εδω το εκανα ακριβως επειδη εχω ηδη εξαντλησει τις αγγελιες που υπαρχουν στο ιντερνετ. Εχω παει, μονο και μονο για αυτο το σκοπο δυο φορες στην Αθηνα, μια στην Πατρα και μια στον Βολο (ζω στην Θεσσαλονικη). Δεν εχω προβλημα να δωσω και περισσοτερα χρηματα για ενα DS (η ID) που να αξιζει τα λεφτα του. Αφου λοιπον εψαξα ολες τις αγγελιες, αφου ειδα αρκετα αυτοκινητα απο κοντα, αφου άκουσα διάφορα κουφα, αφου ρωτησα γνωστους, αφου ποσταρα σε σχετικες σελιδες στο fb, ρωταω και εδω μπας και υπαρχει, απο στομα σε στομα, καποια πληροφορια καποιου γνωστου ενος γνωστου που εχει ενα γνωστο και ποτε δε ξερεις :)
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Φιλε Citrobella συμφωνω με οσα λες περι ψαξιματος, και το ποστ εδω το εκανα ακριβως επειδη εχω ηδη εξαντλησει τις αγγελιες που υπαρχουν στο ιντερνετ. Εχω παει, μονο και μονο για αυτο το σκοπο δυο φορες στην Αθηνα, μια στην Πατρα και μια στον Βολο (ζω στην Θεσσαλονικη). Δεν εχω προβλημα να δωσω και περισσοτερα χρηματα για ενα DS (η ID) που να αξιζει τα λεφτα του. Αφου λοιπον εψαξα ολες τις αγγελιες, αφου ειδα αρκετα αυτοκινητα απο κοντα, αφου άκουσα διάφορα κουφα, αφου ρωτησα γνωστους, αφου ποσταρα σε σχετικες σελιδες στο fb, ρωταω και εδω μπας και υπαρχει, απο στομα σε στομα, καποια πληροφορια καποιου γνωστου ενος γνωστου που εχει ενα γνωστο και ποτε δε ξερεις :)
εμείς μόνο αγοράζουμε χαχαχαχα δεν πουλάμε.. οπως και να εχει φίλε μου αμα ακούσω κάτι θα σου πω.. μακάρι να βρεις κατι καλό διότι πλέον είναι πολύ δύσκολο
 

Vagler Don

Member
Εγγραφή
25 Δεκεμβρίου 2014
Μηνύματα
73
Reaction score
181
Πόντοι
367
Age
42
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Website
theflyingdutchmanblog.blogspot.gr
εμείς μόνο αγοράζουμε χαχαχαχα δεν πουλάμε.. οπως και να εχει φίλε μου αμα ακούσω κάτι θα σου πω.. μακάρι να βρεις κατι καλό διότι πλέον είναι πολύ δύσκολο
Ευχαριστω πολυ
Θετικη σκεψη :)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αυτη που σου παν στην αντιπροσωπεια της alfa romeo στη Πατρα, η οποια παρεπιπτοντως εχει κλεισει εδω και "αιωνες" ειναι μελους της λεσχης Πατρων και δεν πωλειται. Επισης επικεντρωσε την αναζητηση πληροφοριων σου εδω μεσα οπου υπαρχουν γνωστες να σε βοηθησουν και οχι σε αλλους χωρους σιτροεν που κυριως απο ημιακαμπτο κατεχουν...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.770
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
περιπου 10. Ψαχνω αυτοκινητο σε καλη κατασταση

θα ήσουν διατεθειμένος για μεγαλύτερο ποσό;; Κοίτα σε εξωτερικό παντως... Ακόμα και για τα πιο προσιτα μοντέλα (Dsuper, Dspecial), όχημα σε καλή κατάσταση, πολύ δύσκολο με λιγότερα από 15χιλιάρικα
 

Vagler Don

Member
Εγγραφή
25 Δεκεμβρίου 2014
Μηνύματα
73
Reaction score
181
Πόντοι
367
Age
42
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Website
theflyingdutchmanblog.blogspot.gr
θα ημουν αλλα εξωτερικο δεν εχω κοιταξει επειδη θελω να το εχω με κανονικες πινακιδες. Ο εκτελωνισμος ειναι φωτια και λαυρα
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
θα ημουν αλλα εξωτερικο δεν εχω κοιταξει επειδη θελω να το εχω με κανονικες πινακιδες. Ο εκτελωνισμος ειναι φωτια και λαυρα
Μήπως να το ξανασκεφτόσουν? Δεν είναι η DS για καθημερινή χρήση. Για 1002 λόγους..
Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν αλλά δεν το μετάνιωσα που τελικά την εκτελώνισα ατελώς και έχω ιστορικές. Την απολαμβάνω τα ΣΚ εκ των πραγμάτων με δεδομένο ότι καθημερινές δεν προλαβαίνω. Άσε που αν αποφασίσεις για κάποιο λόγο να βάλεις κανονικές πινακίδες μπορείς να το κάνεις σε δεύτερο χρόνο.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.770
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Μήπως να το ξανασκεφτόσουν? Δεν είναι η DS για καθημερινή χρήση. Για 1002 λόγους..
Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν αλλά δεν το μετάνιωσα που τελικά την εκτελώνισα ατελώς και έχω ιστορικές. Την απολαμβάνω τα ΣΚ εκ των πραγμάτων με δεδομένο ότι καθημερινές δεν προλαβαίνω. Άσε που αν αποφάσεις για κάποιο λόγο να βάλεις κανονικές πινακίδες μπορείς να το κάνεις σε δεύτερο χρόνο.

όλοι στην αρχή κανονικές πινακίδες θέλαμε!! Αναγκαίος συμβιβασμός... και αυτά που είπε ο Απόστολος
 

Vagler Don

Member
Εγγραφή
25 Δεκεμβρίου 2014
Μηνύματα
73
Reaction score
181
Πόντοι
367
Age
42
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Website
theflyingdutchmanblog.blogspot.gr
Σας ευχαριστω που μου τα λετε ολα αυτα, καταλαβαινω οτι προσπαθειτε να με προφυλαξετε απο μια αποφαση που μοιαζει απερισκεπτη. Παρ ολ αυτα, κανονικες πινακιδες για μενα σημαινει κανονικη κυκλοφορια επειδη αυτο θα ειναι το δευτερο αυτοκινητο μου, και θελω να μπορω να πηγαινω μαζι του παντου και παντα. Το πρωτο μου ειναι το 2cv, για το οποιο καλλιστα θα μπορουσε κανεις να πει πως δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Κυριως γιατι δεν ειναι τοσο "αυτοκινητο", με την συνηθισμενη σημερα εννοια. Δεν ειναι αρκετα δυνατο, κανει σαματα, αν σε κοπανησουν την κοπανας για τα ανωτερα κλιμακια και τα λοιπα. Ομως 10 χρονια τωρα ειναι το βασικο μεταφορικο μου μεσο απο επιλογη και οχι απο αναγκη, και πολυς κοσμος απορει με τον σουρεαλιστικο τροπο που επιλεγω να μετκαινουμαι καθημερινα. Για μενα, αυτος ειναι ο μονος τροπος, καθως πιστευω οτι τα αυτοκινητα εχουν προσωπικοτητα ακριβως οπως οι ανθρωποι, και πρεπει στην τελικη να οδηγεις αυτο που εισαι η να εισαι αυτο που οδηγεις. Δεν κατακρινω σε καμια περιπτωση την χρηση ενος αυτοκινητου με πινακιδες ιστορικου, ισα ισα, αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, πολλοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να ζησουν τον ερωτα τους, και πολλα αυτοκινητα θα ειχαν απλα πεθανει σε μια μαντρα η κατω απο την πιεση μιας πρεσας. Απλα εμενα δε μου φτανει. Για καποιο λογο, το να οδηγεις αυτο που αγαπας για μενα σημαινει ολα η τιποτα. Να τρως στη μαπα και τα μειονεκτηματα του, αλλα πιστεψτε με, αυτα ωχριουν μπορστα στην ευαχριστηση του να λες "αυτο ειναι το αυτοκινητο μου". Σαφως και ο βατραχος δεν ειναι το τερας αξιοπιστιας που ειναι το 2cv, σαφως και πινει βενζινη οπως ο Ορεστης Μακρης επινε κρασι στον Μεθυστακα, σαφως και τα τελη κυκλοφοριας του ειναι βρεγμενη σανιδια στον κωλο. Οσο παλαβο κι αν ακουγεται να θελω κανονικες πινακιδες, αλλο τοσο παλαβο μπορει να ακουγεται σε καποιον ασχετο με την δικη μας αγαπη για αυτα τα αυτοκινητα να ριχνεις εστω και ενα ευρω για να αγορασεις ενα αυτοκινητο βολτας με ιστορικες πινακιδες. Απλα, η μονη διαφορα των ανδρων απο τα παιδια ειναι η τιμη των παιχνιδιων τους. Και τελος, η ομορφια στην ζωη βρισκεται στα περιττα.
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.316
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Σας ευχαριστω που μου τα λετε ολα αυτα, καταλαβαινω οτι προσπαθειτε να με προφυλαξετε απο μια αποφαση που μοιαζει απερισκεπτη. Παρ ολ αυτα, κανονικες πινακιδες για μενα σημαινει κανονικη κυκλοφορια επειδη αυτο θα ειναι το δευτερο αυτοκινητο μου, και θελω να μπορω να πηγαινω μαζι του παντου και παντα. Το πρωτο μου ειναι το 2cv, για το οποιο καλλιστα θα μπορουσε κανεις να πει πως δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Κυριως γιατι δεν ειναι τοσο "αυτοκινητο", με την συνηθισμενη σημερα εννοια. Δεν ειναι αρκετα δυνατο, κανει σαματα, αν σε κοπανησουν την κοπανας για τα ανωτερα κλιμακια και τα λοιπα. Ομως 10 χρονια τωρα ειναι το βασικο μεταφορικο μου μεσο απο επιλογη και οχι απο αναγκη, και πολυς κοσμος απορει με τον σουρεαλιστικο τροπο που επιλεγω να μετκαινουμαι καθημερινα. Για μενα, αυτος ειναι ο μονος τροπος, καθως πιστευω οτι τα αυτοκινητα εχουν προσωπικοτητα ακριβως οπως οι ανθρωποι, και πρεπει στην τελικη να οδηγεις αυτο που εισαι η να εισαι αυτο που οδηγεις. Δεν κατακρινω σε καμια περιπτωση την χρηση ενος αυτοκινητου με πινακιδες ιστορικου, ισα ισα, αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, πολλοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να ζησουν τον ερωτα τους, και πολλα αυτοκινητα θα ειχαν απλα πεθανει σε μια μαντρα η κατω απο την πιεση μιας πρεσας. Απλα εμενα δε μου φτανει. Για καποιο λογο, το να οδηγεις αυτο που αγαπας για μενα σημαινει ολα η τιποτα. Να τρως στη μαπα και τα μειονεκτηματα του, αλλα πιστεψτε με, αυτα ωχριουν μπορστα στην ευαχριστηση του να λες "αυτο ειναι το αυτοκινητο μου". Σαφως και ο βατραχος δεν ειναι το τερας αξιοπιστιας που ειναι το 2cv, σαφως και πινει βενζινη οπως ο Ορεστης Μακρης επινε κρασι στον Μεθυστακα, σαφως και τα τελη κυκλοφοριας του ειναι βρεγμενη σανιδια στον κωλο. Οσο παλαβο κι αν ακουγεται να θελω κανονικες πινακιδες, αλλο τοσο παλαβο μπορει να ακουγεται σε καποιον ασχετο με την δικη μας αγαπη για αυτα τα αυτοκινητα να ριχνεις εστω και ενα ευρω για να αγορασεις ενα αυτοκινητο βολτας με ιστορικες πινακιδες. Απλα, η μονη διαφορα των ανδρων απο τα παιδια ειναι η τιμη των παιχνιδιων τους. Και τελος, η ομορφια στην ζωη βρισκεται στα περιττα.
Emina me anichto to stoma...bravo...!
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Σας ευχαριστω που μου τα λετε ολα αυτα, καταλαβαινω οτι προσπαθειτε να με προφυλαξετε απο μια αποφαση που μοιαζει απερισκεπτη. Παρ ολ αυτα, κανονικες πινακιδες για μενα σημαινει κανονικη κυκλοφορια επειδη αυτο θα ειναι το δευτερο αυτοκινητο μου, και θελω να μπορω να πηγαινω μαζι του παντου και παντα. Το πρωτο μου ειναι το 2cv, για το οποιο καλλιστα θα μπορουσε κανεις να πει πως δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Κυριως γιατι δεν ειναι τοσο "αυτοκινητο", με την συνηθισμενη σημερα εννοια. Δεν ειναι αρκετα δυνατο, κανει σαματα, αν σε κοπανησουν την κοπανας για τα ανωτερα κλιμακια και τα λοιπα. Ομως 10 χρονια τωρα ειναι το βασικο μεταφορικο μου μεσο απο επιλογη και οχι απο αναγκη, και πολυς κοσμος απορει με τον σουρεαλιστικο τροπο που επιλεγω να μετκαινουμαι καθημερινα. Για μενα, αυτος ειναι ο μονος τροπος, καθως πιστευω οτι τα αυτοκινητα εχουν προσωπικοτητα ακριβως οπως οι ανθρωποι, και πρεπει στην τελικη να οδηγεις αυτο που εισαι η να εισαι αυτο που οδηγεις. Δεν κατακρινω σε καμια περιπτωση την χρηση ενος αυτοκινητου με πινακιδες ιστορικου, ισα ισα, αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, πολλοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να ζησουν τον ερωτα τους, και πολλα αυτοκινητα θα ειχαν απλα πεθανει σε μια μαντρα η κατω απο την πιεση μιας πρεσας. Απλα εμενα δε μου φτανει. Για καποιο λογο, το να οδηγεις αυτο που αγαπας για μενα σημαινει ολα η τιποτα. Να τρως στη μαπα και τα μειονεκτηματα του, αλλα πιστεψτε με, αυτα ωχριουν μπορστα στην ευαχριστηση του να λες "αυτο ειναι το αυτοκινητο μου". Σαφως και ο βατραχος δεν ειναι το τερας αξιοπιστιας που ειναι το 2cv, σαφως και πινει βενζινη οπως ο Ορεστης Μακρης επινε κρασι στον Μεθυστακα, σαφως και τα τελη κυκλοφοριας του ειναι βρεγμενη σανιδια στον κωλο. Οσο παλαβο κι αν ακουγεται να θελω κανονικες πινακιδες, αλλο τοσο παλαβο μπορει να ακουγεται σε καποιον ασχετο με την δικη μας αγαπη για αυτα τα αυτοκινητα να ριχνεις εστω και ενα ευρω για να αγορασεις ενα αυτοκινητο βολτας με ιστορικες πινακιδες. Απλα, η μονη διαφορα των ανδρων απο τα παιδια ειναι η τιμη των παιχνιδιων τους. Και τελος, η ομορφια στην ζωη βρισκεται στα περιττα.
ειμαι υπέρ των κανονικών πινακίδων..ομως θα σου διηγηθώ ενα περαστατικό που ίσως σε κανει να αλλάξεις γνώμη για την καθημερινή χρήση με ενα τατοιο αμαξακι! εχω ενα γκολφ 1 καμπριο συλλεκτικό και το πηγαινα για πλύσιμο.. μια μαλακισμένη περασε με στοπ και μου εσπασε φταρό και μπροστα προφυλακτήρα... με πληρωσε η ασφαλεια της.. το εφτιαξα και την επόμενη μέρα πηγα περεδωσα πινακίδες και το παροπλησα!! ειμαι κρίμα να κυκλοφορουν τετοια αυτοκίνητα καθημερινα... ασε που σε περιπτωση ατυχηματος χτυπα ξύλο η ασφαλιστική θα στο βγάλει ολική ζημιά...

και επίσης παρα πολλα λεφτα συντήρησης
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.770
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
ειμαι υπέρ των κανονικών πινακίδων..ομως θα σου διηγηθώ ενα περαστατικό που ίσως σε κανει να αλλάξεις γνώμη για την καθημερινή χρήση με ενα τατοιο αμαξακι! εχω ενα γκολφ 1 καμπριο συλλεκτικό και το πηγαινα για πλύσιμο.. μια μαλακισμένη περασε με στοπ και μου εσπασε φταρό και μπροστα προφυλακτήρα... με πληρωσε η ασφαλεια της.. το εφτιαξα και την επόμενη μέρα πηγα περεδωσα πινακίδες και το παροπλησα!! ειμαι κρίμα να κυκλοφορουν τετοια αυτοκίνητα καθημερινα... ασε που σε περιπτωση ατυχηματος χτυπα ξύλο η ασφαλιστική θα στο βγάλει ολική ζημιά...

και επίσης παρα πολλα λευτα συντήρησης
Τρύφωνα συμφωνώ απόλυτα!! Το ιδανικό θα ήταν κανονικές σε όλα μας τα ιστορικά, αλλά...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αν εχεις καρτα fiva παντως και ασφαλεια μεσω λεσχης η αποζημιωση γινεται σαν συλλεκτικο-ιστορικο και οχι σαν τυπικο οχημα. Απο γνωστο μου με wartburg με κρατικες πινακιδες και καρτα fiva - τετοια ασφαλεια που του εβγαλε 2700e αποζημιωση μετα απο τρακαρισμα!
 
Top Bottom