Βαρύ τιμόνι

Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Είναι κλασσική και επικίνδυνη περίπτωση θα έλεγα να έχει κάποιος αρκετά βαρύτερο τιμόνι από το συνηθισμένο στο 2CV του. Αυτό ανάλογα με την αιτία μπορεί να οδηγήσει μέχρι και το να σας μείνει το τιμόνι στα χέρια, κάτι που έχει συμβεί σε πολύ κόσμο, χωρίς μέχρι τώρα να έχω ακούσει κάποιο δυσάρεστο συμβάν. Ο λόγος που την έχουν σκαπουλάρει οι περισσότεροι, είναι επειδή στο παρκάρισμα είναι πολύ βαρύτερο το τιμόνι, κόβεται τότε κι όχι στην πορεία που είναι ελαφρύτερο. Βέβαια κανείς δεν σου υπογράφει ότι θα συμβεί μόνο τότε και θα τη γλυτώσεις. :lol:
Οι λόγοι που αυξάνουν το βάρος του τιμονιού είναι:

1. Ξεφούσκωτα λάστιχα :lol:
Η λύση είναι να πας στο βενζινάδικο και να τα φουσκώσεις

2. Έχεις βάλει μικρό τιμόνι (τςςς.. Μαγκιά)
Η λύση είναι να ξαναβάλεις το γνήσιο και να αφήσεις τις γυφτιές. :lol:

3. Το έχεις τέρμα χαμηλωμένο μπροστά. (Ντράγκστερ style)
Η λύση είναι να το ψηλώσεις από τις ντίζες, για μην βρίσκει και στα χαλίκια :lol:

4. Ακρόμπαρα τα οποία έχουν μείνει αγρασάριστα από την ημερομηνία κατασκευής του οχήματος. Μπορεί να έχει φύγει και το προστατευτικό λάστιχο, να έχουν πάει πετραδάκια και όλα αυτά να έχουν δημιουργήσει πρόβλημα στην μπίλια του ακρόμπαρου και να βαραίνει το τιμόνι.
Η λύση είναι απλή. Κάνεις μία αλλαγή στο ακρόμπαρο και τελειώνεις.

5. Έχουνε φαγωθεί τα σινεμπλόκ που έχει ο λαιμός στην κλειδαριά του τιμονιού. (Σπάνια)
Η λύση είναι να τα αλλάξεις δεν είναι ακριβά.

6. Έχει χαλάσει ο σταυρός που έχεις τοποθετήσει στην κολόνα λίγο πριν την κρεμαγιέρα. (Σπάνιο)
Εργοστασιακά δεν έχει σταυρό αλλά πολλοί τους βάζουν (και καλά κάνουν ),για διάφορους λόγους που θα δούμε παρακάτω.
Η λύση είναι να αλλάξεις σταυρό

7. Το σασί σου έχει στραβώσει είτε γιατί έχει τρακάρει κάποτε, είτε γιατί κάνεις πολύ εντούρο, είτε γιατί ήρθε η ώρα του αφού και η μαμά Citroen δεν το έκανε και αθάνατο, το αντίθετο μάλιστα. :lol:
Αυτό συμβαίνει όταν το σασί έχει κοπεί - λυγίσει πίσω από τις 17άρες βίδες του άξονα της κρεμαγιέρας. Σε αυτη την περίπτωση επειδή δημιουργείται γωνία πλέον από την κρεμαγιέρα προς τον λαιμό της κλειδαριάς και επειδή ο σωλήνας δεν έχει άρθρωση (σταυρό) ζορίζεται το σύστημα, βαραίνει και μπορεί να κοπεί ο σωλήνας του τιμονιού. (Κλασσική περίπτωση). Σε περίπτωση που το σασί έχει κοπεί μπροστά από την κρεμαγιέρα. το τιμόνι δεν βαραίνει αλλά μπορεί να σου πέσει στο δρόμο η μηχανή :lol: .Αυτό θα το δούμε άλλη ώρα .
Η λύση είναι να ισιώσει (όσο είναι δυνατόν) το σασί και να ενισχυθεί (σχετικά εύκολο).
Κατόπιν να μπει σταυρός (άρθρωση )που θα βοηθήσει σημαντικά τις όποιες ατέλειες της επισκευής, όπως και μελλοντικά πιθανά προβλήματα.

8. Με τα χρόνια έχει "κάτσει " η καρότσα συνήθως λόγω σάπιων στα πόδια του οδηγού - συνοδηγού, αλλά και λόγω ελαφριάς κατασκευής. (Πολυυυυυύ συνηθισμένο. Αλλάζει πάλι η γωνία της κολόνας που λέγαμε παραπάνω κλπ.
Η λύση είναι επισκευή στα πατώματα και σταυρός για παν ενδεχόμενο.

Βασικά στις 2 τελευταίες περιπτώσεις που είναι και οι πιο επικίνδυνες να σου μείνει το τιμόνι στα χέρια
και μόνο σταυρό να βάλεις σαν άμεση λύση θα το βοηθήσει σημαντικά μέχρι να το επισκευάσεις που είναι μεγάλη ιστορία αλλά απαραίτητη

Όποιο θέλει να με διορθώσει - συμπληρώσει γιατί τώρα δεν θυμάμαι κάτι άλλο
 

A 110 ALPINE

Member
Εγγραφή
25 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
67
Reaction score
9
Πόντοι
0
η περιπτωση αντι σταυρου να μπει ηλεκτρουδραυλικο τιμονι δεν κουβεντιαζετε. :lol:
 

7pas100

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
38
Reaction score
17
Πόντοι
0
Θεωρητικά, σφιχτοι (=σκουριασμένοι, αγρασάριστοι) βασιλικοί πείροι είναι ακόμη ένας λόγος για βαρύ τιμόνι.
Στην πράξη, συχνότερα έχουν (...μπόλικους) τζόγους, παρά είναι σφιχτοι (εκτός απο την περίπτωση μακροχρόνιας ακινησίας).
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Ναι δεν μου έχει τύχει ποτέ. Τους αφήνουν χωρίς γράσο αλλά είναι "σώβρακο" από τους τζόγους και δεν βαραίνει το τιμόνι. Ακόμα και σε αυτοκίνητα με 10ετή τουλάχιστον ακινησία δεν το έχω συναντήσει.
 

kp61

Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
44
Reaction score
2
Πόντοι
262
ερωτηση για γνωση κι οχι μομφης
στραβωνει τοσο ευκολα το σασακι του? ηξερα μονο οτι σαπιζει (στο δικο μου τουλαχιστον ηταν καρασαπακι, απ οταν το πηρα) και σε προχωρημενο βαθμο μαλιστα
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Αν είναι πεντακάθαρο με σχετικά μικρό χτύπημα μπορεί να πάρει.
Το ίδιο μπορεί να γίνει με πολύ εντούρο και κοπάνημα σε μεγάλες τρύπες
Για τα ψιλοσάπια εισαγωγής δεν συζητάμε.
Γι' αυτό και σε ποσοστό 78,5% τα 2CV που κυκλοφορούν έχουν φάει την επισκευή - ενίσχυση τους στο σασί
Σε αυτό το ποσοστό συμπεριλαμβάνονται και αυτά που κυκλοφορούν με στραβό η κομμένο σασί :lol:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Μπράβο βρε Πιτσι, άψογα! Όλα ακριβώς όπως τα λες…για αυτό όταν αλλάξεις σασί και πατώματα, η ανακαίνιση είναι το πιο βασικό κομμάτι που πρέπει να προσέξει κανείς. Αν είναι ελαφρύ το τιμόνι. Αν όχι κινδυνεύει ο άνθρωπος που θα κυκλοφορεί μετά.
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
παντωσ οταν αγορασα το 2cv μου απο τα γιαννιτσα και καθωσ πηγαινα κοζανη οπου και θα το εκανα ανακατασκευη διαπιστωσα οτι το τιμονι μαζι με την κολωνα ολοκληρη εβγαινε και ξαναεμπαινε. οδηγησα προσεκτικα μεχρι να φτασω σπιτι μου... την αλλη μερα το πρωι διαπιστωσα οτι ειχει κοπει ο σταυροσ και αντι να βαλουνε καινουργιο σετακι αυτοι οι .. να μην πω... το κολλησαν με ηλεκροκοληση στην κρεμαριερα!!!!!! αισχοσ. ευτυχωσ το 2cv μου το υιοθετησα και δεν εχει να φοβηθει τι ποτα απο δω και περα...
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Εμένα έχει ραγίσει το σασί μπροστά,από την κρεμαγιέρα. Γνωρίζει κανείς αν αξίζει μια σοβαρή επισκευή ή αν η μόνη λύση είναι το καινούριο σασί;
Εντάξει, εννοείται ότι το καινούριο σασί είναι το καλύτερο αλλά μια σοβαρή επισκευή γνωρίζετε αν θα είναι μια ασφαλής, μακροχρόνια λύση;
Μήπως γνωρίζετε αν το έχει κάνει κανείς και τι αποτέλεσμα είχε;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.531
Reaction score
19.672
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Για εμενα μονο αλλαγη.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εμένα έχει ραγίσει το σασί μπροστά,από την κρεμαγιέρα. Γνωρίζει κανείς αν αξίζει μια σοβαρή επισκευή ή αν η μόνη λύση είναι το καινούριο σασί;
Εντάξει, εννοείται ότι το καινούριο σασί είναι το καλύτερο αλλά μια σοβαρή επισκευή γνωρίζετε αν θα είναι μια ασφαλής, μακροχρόνια λύση;
Μήπως γνωρίζετε αν το έχει κάνει κανείς και τι αποτέλεσμα είχε;
Εξαρτάται ποιος θα αναλάβει την επισκευή. Αν σου ενισχύσουν σωστά το σασί μάλλον είσαι οκ. Δεν έχω δει την ζημιά βέβαια όποτε όλα αυτά ειναι θεωρητικά.. Αν μπορείς να βρεις κάποιο σασάκι θα ήταν φυσικά καλύτερα όπως λέει και ο Χρηστος
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Echo mbalosi arketa sassakia, sinithos ligisoune PISO apo tin kremagera, ke to thema ine poli epikindino! Opote pote den episkevaso idi stavomeno sassi!
Icha ke tin periptosi na stravosi, mallon na echi sapise EMBROS apo kemagera, sinithos omos an echi provlima eki ine genikos poli chalia ke telika sapio pantou, opote theli poli prosochi.
Gia logus asfalias ke polaplassiasmou aksias aksisi i topothetisi kenourgiou sassi.
Kamia foto tha boithouse na sou po pio sinkekrimena pragmata.
 

Marios 2cv

Member
Εγγραφή
10 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πόντοι
252
Age
48
Περιοχή
Καρδίτσα
Επομένως πάμε στην επόμενη ερώτηση: Γνωρίζετε κάποιον που να μπορεί να προμηθεύσει αξιόπιστο σασί χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω το 'χιλιάρικο' που χρειάζεται για παραγγελία από το εξωτερικό μαζί με μεταφορικά;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπέρα σας .. :)
Εχω τις εξεις απορίες :)
1ον τι ειναι και πως είναι ο σταυρός του τιμονιού για 2cvaki ;;;
2ον σε τ χρησιμευει
3ον που τον βρισκουμε. ;;;; :)
Ευχαριστώ προκαταβολικα ;)
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα σας .. :)
Εχω τις εξεις απορίες :)
1ον τι ειναι και πως είναι ο σταυρός του τιμονιού για 2cvaki ;;;
2ον σε τ χρησιμευει
3ον που τον βρισκουμε. ;;;; :)
Ευχαριστώ προκαταβολικα ;)
Ποιος σταυρός? :O
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλησπέρα σας .. :)
Εχω τις εξεις απορίες :)
1ον τι ειναι και πως είναι ο σταυρός του τιμονιού για 2cvaki ;;;
2ον σε τ χρησιμευει
3ον που τον βρισκουμε. ;;;; :)
Ευχαριστώ προκαταβολικα ;)
Ο σταυρος ειναι μια πατεντα που το κανανε πολλα συνεργεια δεκαετια 80 90 στα 2cv πιανει χαμηλά κοντα στη κρεμαγιερα εξηπηρετουσε να ειναι πιο ελαφρη το τιμονι αυτα νομιζω...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Του τιμονιου ;) Σημερα που μπορουμε να βρουμε?? ;)
 
Top Bottom