Αυτοκινητιστικές φωτογραφίες εποχής από την Ελλάδα

Πόντοι
747
Περιοχή
Πρεβεζα
η καλυτερη....ο νοων νοειτω σε συγκριση με τα σημερινα....

Πόντοι
947
Μέχρι τώρα, έχω αποφύγει οποιοδήποτε σχόλιο, εκτός της αυτοκινητιστικής θεματολογίας του σάητ.
Ακόμα και για τα αυτοκινητιστικά θέματα (πόσο μάλλον πιο σοβαρά) θεωρώ χωρίς ουσία την αντιπαράθεση από το πληκτρολόγιο. Είμαι εδώ για να συζητώ για τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα.

Αν όμως, ο χώρος μετατραπεί σε βήμα έκφρασης νοσταλγίας τέτοιων εποχών, δεν επιθυμώ να συμμετέχω.

Απλά ας αναλογιστούμε ότι άτομα από εδώ μέσα, εκείνες τις εποχές, στην καλύτερη περίπτωση θα ήταν στο περιθώριο και στην χειρότερη, εκτοπισμένοι , για λόγους που θα μπορούσαν να ποικίλουν από τον τρόπο ντυσίματος(t. boy) , μέχρι πολιτικές πεποιθήσεις δικές τους ή της οικογένειάς τους και μέχρι τις επιλογές τους στην προσωπική τους ζωή.

Πόντοι
1.297
Για να κλείσουμε το πολιτικό θέμα πάντως δεν είναι λίγοι αυτοί που στις μέρες μας θα προτιμούσαν την τότε κατάσταση σε σχέση με αυτη την αηδία που ζούμε τώρα.
Επανερχόμαστε στο αγαπημένο μας θέμα.. Της Citroen

Πόντοι
1.007
Περιοχή
Δουβλινο
Αποστολη δε χρειαζοταν ουτε το σχολιο σου...Αποψη μου διεγραψε τα ολα απο το πρωτο ποστ. Γι αλλο λογο ειμαστε εδω.

Πόντοι
597
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δεν εχει αυτοκινητο..
Αλλα επαθα ενα σοκ....
1924..Αθηνα και Βυρωνας...

Θυμίζει πόλη από γουέστερν...

Πόντοι
597
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πόντοι
897
Περιοχή
Αθήνα
Ρε το Μπαμπη τον υδραυλικο πως την ομορφυνε τη flaminia touring coupe.....
Χρήστο είσαι καταπληκτικός, την ανεγνώρισες! Ήμουν στο τσακ να γράψω "βρε παιδιά, τι αυτοκίνητο είναι αυτός ο κάγκουρας εκεί πέρα?". Δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι με τίποτα. Πέρα από φουσκωμένα φτερά, χοντρά λάστιχα, κ.λ.π., έχει κάνει επεμβάσεις και στη θέση των φώτων μπροστά! Τα φώτα της Flaminia ήταν οριζόντια (η άνω επιφάνεια των μπροστινών φτερών σε όλο το μήκος τους και όπως καταλήγουν πάνω από τα φώτα, ήταν κεκλιμένη προς το κέντρο του αυτοκινήτου, αλλά τα φώτα ήταν οριζόντια! Αυτή η κεκλιμένη γραμμή των φτερών ήταν σήμα κατατεθέν του TomTjaarda - όπως, π.χ., στην Pantera). Εδώ έχει κάνει ο μάστορας τα φώτα κεκλιμένα ως προς το έδαφος (φαίνεται είχε στο νου του τη θρυλική Silver Cloud MPW "Chinese Eyes"...).

Πόντοι
747
Περιοχή
Πρεβεζα
Ουτε για αστειο αυτο που εγραψες...
χρηστο δεν ειμαι νοσταλγος του παρελθοντος σε καμια περιπτωση...ουτε θελβ να μεταπισω κανεναν...
δθαφωνω με πολλες πολιτικες καταστασεις εποχης οπως και συμφωνω με καποιες
επειδη παρανοηθηκε η αναρτηση μου θα σου πω το εξης...
με τα γεγονοτα που μας ταλανιζουν εδω και σχεδον μια 10ετια νιωθω οτι ολοι (οι πολιτικοι) επιβαλλλουν αυτο που θελουν διχως την γνωμη του λαου διχως να βλεπουν την κοινωνια το κανουν με την δικαιολογια αποφασιζω και διαταζω (βλεπε νομους)
εμμεσα λοιπον προσωπικα αυτη η κατασταση με εχει εξργισει παρα πολυ και για αυτο αναφερα και το σχολιο...

Απλά ας αναλογιστούμε ότι άτομα από εδώ μέσα, εκείνες τις εποχές, στην καλύτερη περίπτωση θα ήταν στο περιθώριο και στην χειρότερη, εκτοπισμένοι , για λόγους που θα μπορούσαν να ποικίλουν από τον τρόπο ντυσίματος(t. boy) , μέχρι πολιτικές πεποιθήσεις δικές τους ή της οικογένειάς τους και μέχρι τις επιλογές τους στην προσωπική τους ζωή.
ειναι απο τα σημεια που συμφωνω μαζι σου cx ii prestige

απο τα γραφομενα μονο ο Pierre Boulanger επιασε το σωστο νοημα της δημοσιευσης μου

προσωπικα τελος απο μενα στο συγκεκριμενο οποιος το καταλαβε εχει καλως αν οχι δεν θελω να επεκταθω......

Πόντοι
1.007
Περιοχή
Δουβλινο
Χρήστο είσαι καταπληκτικός, την ανεγνώρισες! Ήμουν στο τσακ να γράψω "βρε παιδιά, τι αυτοκίνητο είναι αυτός ο κάγκουρας εκεί πέρα?". Δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι με τίποτα. Πέρα από φουσκωμένα φτερά, χοντρά λάστιχα, κ.λ.π., έχει κάνει επεμβάσεις και στη θέση των φώτων μπροστά! Τα φώτα της Flaminia ήταν οριζόντια (η άνω επιφάνεια των μπροστινών φτερών σε όλο το μήκος τους και όπως καταλήγουν πάνω από τα φώτα, ήταν κεκλιμένη προς το κέντρο του αυτοκινήτου, αλλά τα φώτα ήταν οριζόντια! Αυτή η κεκλιμένη γραμμή των φτερών ήταν σήμα κατατεθέν του TomTjaarda - όπως, π.χ., στην Pantera). Εδώ έχει κάνει ο μάστορας τα φώτα κεκλιμένα ως προς το έδαφος (φαίνεται είχε στο νου του τη θρυλική Silver Cloud MPW "Chinese Eyes"...).
Ευχαριστω για τις επιπλεον πληροφοριες. Θεουλης, εγκυκλοπαιδεια, οπως παντα!:D:respect:

Top Bottom