Ανακατασκευή Citroen DS 23 IE

Reaction score
70
Πόντοι
242
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!!! Πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία φορά που είχατε νέα μου... Τελικά όμως έφτασε η ώρα και για την δική μου citroen να κάνει ένα γενικό λίφτινγκ μιας και είναι ταλαιπωρημένη από την πάροδο του καιρού που όπως ξέρουμε είναι όλοι είναι αδυσώπητος στο πέρασμα του... Ζητάω κυρίως την ψυχολογική σας στήριξη και την τεχνική σας βοήθεια σε κάποιες ίσως βλακώδης ερωτήσεις που θα σας κάνω... Σας παραθέτω μια παρακάτω που για εμένα είναι η πιο σημαντική

Reaction score
70
Πόντοι
242
θα ήθελα να μου αναφέρει κάποιος τις λειτουργίες της μανέτας των φώτων και τις ενέργειες που κάνει στην κάθε θέση αναλυτικά μιας και στο παρελθόν είχαν γίνει τραγικές αλχημείες στην καλωδίωση του ταμπλό. Έχω ξεκινήσει την αναπαλαίωση της όλης καλωδίωσης του οχήματος και η όλη εργασία είναι απόλυτη μιας και θέλω το όχημα καθαρό και απροβλημάτιστο και γνήσιο με τα πάντα να είναι απολύτως λειτουργικά. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

maxtsif

Member
Reaction score
1.855
Πόντοι
517
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τελικά λίγοι οι γνώστες των DS. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Καλη επιτυχία πάντως με το λιφτινγκ της θεάς.

Reaction score
70
Πόντοι
242
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!! Πρωί Τετάρτης ρεπό δηλαδή και από νωρίς νωρίς το μυαλό μου στη θεά. Έξω λοιπόν με την δροσούλα πρώτου ο ήλιος αρχίσει να καίει και με πρώτη ιδέα να αρχίσει τώρα η διόρθωση τον αλάρμ μιας και έπρεπε να κρατάω το ένα εκ τον δύο φλάς ανοικτό και μετά να πατήσω τον διακόπτη του αλάρμ...λίγο πατεντέ η κατάσταση...ααααααα και μην ξεχάσω ότι όποιο φλας και να άναβα και η δυο ενδείξεις κατεύθυνσης στο καντράν άναβαν ταυτόχρονα... Οπότε δεν θα ήξερα έστω και καταλάθος ποιο φλας άναβα... Και σαν τέλος και εύκολο τα φώτα της όπισθεν( βαλβίδα σασμάν, λαμπάκια, καλώδια,πιθανές οξειδώσεις) και προχωράμε. Σύντομα σας ανεβάζω φωτογραφίες αποτελεσμάτων... Όχι αισθητικών προς το παρών αλλά κυρίως λειτουργικών που είναι από τα σημαντικότερα εκτός της εμφάνισης για να έχουμε ένα απολύτως υγείες όχημα πλήρως λειτουργικό και ασφαλές για όλους ώστε να περάσει με άριστα το κτέο τέλος του χρόνου...ελπίζω δηλαδή!!!

Reaction score
70
Πόντοι
242
Επίσης ίσως η παραπάνω ερώτηση μου μπέρδεψε κάποιου χωρίς να θέλω αυτό... Απλά ήθελα βοήθεια για το πώς ανάβουν τα φώτα να δω αν έχω βάλει τις σκάλες της μανέτας σωστα. Έχετε μεμονωμένα τώρα θέσεως στις δικές σας θεές η ανάβουν ταυτόχρονα και πάντα με τα μεσαια η τα μεγάλα φωτα. Η κατευθυνόμενοι προβολείς ανάβουν πάντα με τα μεγάλα η και μόνοι τους. Γυρνώντας που την μανέτα γίνονται αυτές οι ενέργειες. Να δω απλός αν είμαι σωστός. Ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!

Reaction score
70
Πόντοι
242
Ευχαριστώ για την σύντομη απόκριση!!! Όποιος έχει ds νομίζω ξέρει να ανάβει τα φώτα του οχήματος του δηλαδή θέσεως, μεσαία, μεγάλα, και κατευθυνόμενα... Αυτό που ζητάω είναι αν μπορεί κάποιος να μου πει ότι γυρίζοντας εκεί τον διακόπτη βλέπω και ανάβουν τα μεσαία, βάζοντας τον εκεί ανάβω τα μεγαλα και ούτο καθ' εξής... Συγνώμη για την ταλαιπωρία απλά θέλω να ζω ότι είναι σωστά....

KostasX

Member
Reaction score
3.496
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Δημήτρη Καλησπέρα!!
Δεν υπάρχει κάποιο ηλεκτρολογίκο σχέδιο του οχήματος να το δούμε από εκεί?

Reaction score
70
Πόντοι
242
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και την υπομονη!!! Θέλω να επιβεβαιώσω απλός ότι είναι σωστά...μην βάζω ας πούμε την μανέτα στα πορείας και ανάβουν τα μεγάλα. Σας παραθέτω και τα πλήρη σχέδια του ηλεκτρολογικού πίνακα για τις DS μετά το 1971 που είναι χρήσιμα και λύνουν τα χέρια σε πιθανά προβλήματα!!!

Attachments

Reaction score
70
Πόντοι
242
Εδώ είναι η βάση του θερμοστάτη και της αντλίας νερού, αλλά και η ίδια η αντλία νερου. Από το 1972 δηλαδή 48 ετών στην ηλικία. Η πρωτότυπη βάση και αντλία δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ δεν έχουν βγει από τον κινητήρα ποτέ. Αρκετή η φθορά του αλουμινίου στην πατούρα του θερμοστάτη μιας και στέκουν τα νερά εκεί μέχρι να ανοίξει. Το ίδιο συμβαίνει και με την αντλία. Στο αυτοκίνητο δεν έχουν μπει ποτέ νερά βρύσης. Πάντα αντιψυκτικό μάρκας παραφλού. Ολο το κύκλωμα είχε την λευκή πούδρα του αντιψυκτικού που προστατεύει από την διάβρωση και ίχνος σκουριάς και λάσπης στις θυρίδες νερού. Το ψυγείο ολοκάθαρο. Ότι έχει πάθει είναι από την ακινησία 12 ετών. Ορίστε και οι φωτογραφίες του τρόμου!!!

Attachments

Reaction score
70
Πόντοι
242
Εδώ λοιπόν είναι η βάση στο αρχικό στάδιο επισκευής της. Γέμισμα με TIG και τορνάρισμα. Δεν την έχω τελειοποιήσει ακόμα αλλά θεωρώ ότι είναι στιβαρή ώστε να αντέξει άλλα τόσα χρόνια. Όσο για την αντλία , φυσικά και αντικαταστάθηκε μιας και έχει κινητά σημεία που είναι αδύνατη η επισκευή τους.

Attachments

Sotos77

Member
Reaction score
114
Πόντοι
257
Εδώ είναι η βάση του θερμοστάτη και της αντλίας νερού, αλλά και η ίδια η αντλία νερου. Από το 1972 δηλαδή 48 ετών στην ηλικία. Η πρωτότυπη βάση και αντλία δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ δεν έχουν βγει από τον κινητήρα ποτέ. Αρκετή η φθορά του αλουμινίου στην πατούρα του θερμοστάτη μιας και στέκουν τα νερά εκεί μέχρι να ανοίξει. Το ίδιο συμβαίνει και με την αντλία. Στο αυτοκίνητο δεν έχουν μπει ποτέ νερά βρύσης. Πάντα αντιψυκτικό μάρκας παραφλού. Ολο το κύκλωμα είχε την λευκή πούδρα του αντιψυκτικού που προστατεύει από την διάβρωση και ίχνος σκουριάς και λάσπης στις θυρίδες νερού. Το ψυγείο ολοκάθαρο. Ότι έχει πάθει είναι από την ακινησία 12 ετών. Ορίστε και οι φωτογραφίες του τρόμου!!!
Αγαπητέ,
η άσπρη πούδρα είναι επικαθίσεις των μεταλλικών συντηρητικών (π.χ. σιλικόνης, βόρακας κλπ) και πιθανότατα λόγω ηλεκτρόλυσης. Δεν προσφέρουν καμία προστασία στον κύκλωμα, αντίθετα δημιουργούν προβλήματα, π.χ. υπερθέρμανση λόγω κακής μεταφοράς θερμότητας (λειτουργούν μονωτικά). Οπωσδήποτε καθαρισμός του κυκλώματος από αυτή με τα ανάλογα χημικά.

Reaction score
70
Πόντοι
242
Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση!!! Πράγματι είχε κάτσει και στα λαστιχένια κολάρα στην επιφάνεια τους σαν λεπτό στρώμα σκόνης... Το ψυγείο φυσικά το ίδιο σαν λευκή σκόνη αλλά ολοκάθαρο χωρίς καμία βουλωμένο θυρίδα. Η αντλία νερού όμως είχε γίνει σαν σκόνη που πλένουμε τα χέρια...σαπούνι σκέτο.... ανεπανόρθωτη ζημιά, για αυτό και αντικαταστάθηκε με καινούρια!!!

Reaction score
70
Πόντοι
242
Γνωρίζω για τα χημικά ίσως όχι τα ονόματα τους ακομα αλλά ξέρω ότι πρέπει να γίνει ειδικά για το μπλοκ του κινητήρα ώστε να καθαρίσουν όσο το δυνατών καλύτερα όλοι οι αυλοί του νερού... Καθαρισμό κυκλώματος και τρεις με τέσσερις αλλαγές των νερών μέχρι όλα να είναι σίγουρα.

nonos

Member
Reaction score
12.965
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Πώς πάει το προτζεκτ φιλτατε?

Reaction score
70
Πόντοι
242
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων! Δόξα τον Θεό έχω ξεκινήσει από τα κύρια ώστε να είναι σε θέση να κυκλοφορήσει με τις δύναμης του. Ξεστοκαρίστηκε ολόκληρος και βουρτσίστηκαν τα πάνελ σε σημείο να μοιάζουν με καθρέπτη. Πολλά τα βαθουλωματάκια. Επισκευασμένα στο παρελθόν κομμένες χαμηλά οι πόρτες εξωτερικά με αλλαγμένα φύλλα κοντά στις ξενερίστρες. Όχι τραγικές ζημιές. Την όλη καλωδίωση του αυτοκινήτου την κατασκεύασα από την αρχή σε απόλυτα εργοστασιακό επίπεδο την μόνωσα και την επένδυσα με υφασμάτινη ταινία. Άλλαξα αντλία νερού αντλία βενζίνης όλη την τροφοδοσία σωληνάκια φίλτρα , λάδια νερά μπουζί , έξι σφαίρες και το αμάξι μετά από 12 χρόνια ύπνου πήρε μπροστά με την τρίτη μιζιά. Πλέον είναι έτοιμος να αρχίσει σιγά σιγά να ανανεώνεται πλήρως. Λαμαρινιδουλειά, αρκετά ξεσαπισματα και αλλαγή στους πάγους. Μετά λέω να κάνω και μια πλήρη ανακατασκευή στον κινητήρα αν και δουλεύει απόλυτα και αθόρυβα. Με εντυπωσίασε πάντως καθώς έχω δύο γνωστούς με βατράχους dsuper πόση διαφορά είχε ο δικός μου στον θόρυβο. Μου έλεγαν όλη την ώρα ότι δεν ακούγεται καθόλου!

nonos

Member
Reaction score
12.965
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Ο ήχος στους βατράχους συχνά είναι από βαλβίδες πάντως που θέλουν ρύθμιση. Όχι κάτι το τραγικό δλδ.

Αλλαγή στους πάγους? Τι εννοείς :)
Επίσης δε γνωρίζω τον όρο "ξενεριστρες"
Εσωτερικό θα κάνεις από την αρχή ταπετσαρίες?
Σφαίρες έβαλες για Ds?
:)

Reaction score
70
Πόντοι
242
Το στους πάγους που λέει η αυτόματη διόρθωση του φοβερού google keyboard εννοεί τους πάτους:lol: η ξενερίστρες στις πόρτες είναι εκεί που έχει τις μικρές οπές στον πάτο των πορτών για να φεύγουν τα νερά της βροχής!

Top Bottom