Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Τι λάστιχα?
Αποστόλη, τα παρήγγειλε ένας φίλος μου εμπορος ελαστικών από Θεσνικη. Έχουνε ίδιες διαστάσεις 125,15 και ίδιο πέλμα με τα Μισελεν και χώρα κατασκευής νομίζω Τουρκία.. Αύριο θα τα παραλάβω, θα ανεβάσω φωτο..
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!
Παρέλαβα τα καινούργια παπουτσάκια σήμερα!!
Τα πέλματα είναι όμοια με των Μισελεν...
Ξεκίνησα έβαλα τα δύο πίσω και αύριο τα μπροστά!!
Αφού θα βγούνε οι μπροστινες ρόδες αποφάσισα επίσης να σφιξω αύριο τα ημιαξόνια στην κανονική τους ροπή 350 Νμ(Πλευρα τροχού) τα είχα στα 250 γιατί δεν ήθελα να μαζέψω τα ρουλεμάν νωρίς)..
Τα λάστιχα θα έχουνε πίεση 1,4 εμπρός και 1.8 πίσω όπως λέει η Σιτροεν για τα Μισελεν. Αν και δεν είναι Μισελεν ειναι αρκετά μαλακά εφαμιλλα με τα Μισελεν και καμιά σχέση με τα Firestone που έτυχε να δω σε ιστορικό φίλου.
15391
15392
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!
Σήμερα τοποθέτησα τα καινουργια λάστιχα έκανα και ευθηγραμμηση με τη μέθοδο του νήματος και το ντεσεβακι έκανε το γύρω του τετραγώνου για δοκιμή!! Ολα καλά... Πραγματικά καινούργιο αυτοκίνητο.. Δυστυχώς δε μπόρεσα να κάνω βόλτα λόγω εκτακτης δουλειάς που μου έτυχε... Αύριο πρωί καφεδάκι ζεστό και βόλτα στην επαρχία για δοκιμή και κάτι τελευταίες μικρό ρυθμίσεις για το καρμουρατερ...
Την Παρασκευή πρώτα ο Θεός θα περάσω Κτεο...
Αποφάσισα να το περάσω Κτεο σε διπλανή πόλη αποσταση 120 χιλιόμετρα στην Εγνατία οδό για να το δω πως ταξιδεύει εν όψη Κροατίας το καλοκαίρι!!
15411
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Απολαυστικό βρε Κώστα. Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου από καρδιάς. Στεναχωριέμαι λίγο γιατί θα στερηθούμε τις υπέροχες φωτογραφίες που τόσο καιρό ανέβαζες αλλά τώρα είναι ώρα απόλαυσης..Με υγεία!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.458
Reaction score
19.477
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μηπως καθεται λιγο ψηλα οπως το βλεπω?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Απολαυστικό βρε Κώστα. Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου από καρδιάς. Στεναχωριέμαι λίγο γιατί θα στερηθούμε τις υπέροχες φωτογραφίες που τόσο καιρό ανέβαζες αλλά τώρα είναι ώρα απόλαυσης..Με υγεία!
Αποστόλη ειλικρινά σ ευχαριστώ για τις ευχές σου όπως και όλους εδώ στο φόρουμ!! Υγεία να έχουμε πρώτα ο Θεός να το χαρούμε!! Πάντως είμαι ήδη σε ψάξιμο για το επόμενο Project κάποιου ιστορικού Citroen.Φαντασου ότι ξεκίνησα από σήμερα τα τηλέφωνο για κάτι που με ενδιαφέρει (Δε θέλω να πω τι σκέφτομαι μέχρι να λάβω κάποια οριστική απάντηση).
@nonos Ναι κάθεται λίγο ψηλά επειδή άλλαξα λάστιχα και είχα.ρυθμισει το ύψος με τα παλια λάστιχα. Αύριο θα το ξαναφερω στο ύψος του!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
να το χαρεις με υγεια ..καλες βολτες...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
@nonos Ναι κάθεται λίγο ψηλά επειδή άλλαξα λάστιχα και είχα.ρυθμισει το ύψος με τα παλια λάστιχα. Αύριο θα το ξαναφερω στο ύψος του!
ίδια διάσταση δεν είναι;
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
ίδια διάσταση δεν είναι;
Ναι ειναι ίδια διάσταση 125/15... Πριν είχε 135/15 πίσω και 125/15 μπροστά αλλά με σάπια πλαϊνά.. Με αποτέλεσμα να κάθεται πιο χαμηλά μπροστά... Σήμερα το απόγευμα θα το ξεκουρδισω λίγο.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πρεπει να εχεις ομως εναν μπουσουλα για να ξερεις ποσο πρεπει ακριβως οπως γινετε και στην ρυθμιση των υδρο
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
πρεπει να εχεις ομως εναν μπουσουλα για να ξερεις ποσο πρεπει ακριβως οπως γινετε και στην ρυθμιση των υδρο
Το γράφει το βιβλίο φίλε Μανώλη.. Πρέπει το μάτι του αμορτισερ στους εμπρός τροχούς να είναι ανάμεσα στις βιδες από το σασί και το πίσω μάτι του αμορτισερ στη μπροστινή από τις δύο βιδες.. Μετά μετράς με ένα μέτρο τα ύψη και αντζασταρεις αναλόγως για πιο τέλεια μέτρηση.. Κατά τη διάρκεια κάθε ρύθμισης πρέπει μετά να το κουνάς όλο το αυτοκίνητο και να το κάνεις μπρος πίσω για να απελευθερωνεται η υπάρχουσα τάση.... Γενικά πάντως Ότι έκανα και μέτρησα σε αυτό το αυτοκίνητο τα έκανα σύμφωνα με το βιβλίο της Citroen . Εκτως βέβαια το άσπρο χρώμα στο σασί χαχαχα!!!!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
το επομενο ειναι υδροπνευματικο προτζεκτ
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
:clap: Το κάνεις να φαίνεται εύκολο. :superman:

Μόνη ένσταση το μουσικό χαλί. Μου θυμίζει καταστροφολάγνα περιβαλλοντικά ντοκιμαντέρ του ΄80.:(
(Αλήθεια τι μετράς στο 1:05?)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
:clap: Το κάνεις να φαίνεται εύκολο. :superman:

Μόνη ένσταση το μουσικό χαλί. Μου θυμίζει καταστροφολάγνα περιβαλλοντικά ντοκιμαντέρ του ΄80.:(
(Αλήθεια τι μετράς στο 1:05?)
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Πόνεσε το στομάχι μου απο τα γέλια :lol: απο το σχόλιο σου για τη μουσική υπόκρουση ( Έχω ένα κόλλημα με τον Jarre) !!!!
Στο 1:05 μετράω στην ουσία το διάκενο του σινεμπλόκ με την ανάρτηση. .
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
:thumbs:
Όντως πρέπει να υπάρχει κενό μεταξύ σινεμπλόκ και πίσω βάσης ,αλλά αυτό είναι 0-2 mm όχι 15mm.
Τα 15mm είναι στα πάσα της μπροστινής βάσης.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
:thumbs:
Όντως πρέπει να υπάρχει κενό μεταξύ σινεμπλόκ και πίσω βάσης ,αλλά αυτό είναι 0-2 mm όχι 15mm.
Τα 15mm είναι στα πάσα της μπροστινής βάσης.
Μέτρησα το συνολικό μήκος του σπειρώματος και αφαίρεσα το διάκενο ώστε να μετράω το υπόλοιπο του σπειρώματος 15mm και όχι τα 2mm. Αυτό το έκανα διότι οι σωλήνες αυτές που παρήγγειλα απο τον Γερμανό είχανε διαφορετικά μήκη σπειρώματος σε σχέση με τα εργοστασιακά και για ευκολία δική μου....
 
Top Bottom