Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Κώστα έχεις πάρα πολύ δουλειά! Πριν ξεκινήσεις κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ υαλοβολη που είναι πιο λεπτή από την συνηθισμένη αμμοβολή και μετά κολλήσεις με mig welder!!

Μην κάνεις τίποτα πριν την υαλοβολη για να δεις ακριβώς που βρίσκεσαι από θεμα σάπιων
Αγαπητέ Τρύφωνα Καλησπέρα!!
Δυστυχώς στα Γρεβενά που μένω δεν υπάρχει υαλοβολη, επίσης δε μπορώ να το κάνω ούτε άμμοβολη.. :-(. Το έτριψα όλο με βουρτσάκι με τον τροχό και έφτασα στη Λαμαρίνα.. Όπως σωστά είπες κάτω από τα εργοστασιακά αστάρια και την πισσα βρήκα σαπακια σε αρχική φάση καλά κρυμμένα εκτως φυσικά από τη σαπίλα που φαίνεται από τις φώτο..Τα υπάρχοντα σάπια θα κοπούν όλα και θα αντικατασταθουνε με νέα κομμάτια.Εχω MIG welder και παρήγγειλα και συρμα 0,9.mm για να γίνει δουλειά σωστή (γεμίσματα - πονταρίσματα). Όλο το κουβουκλιο ακόμα και εσωτερικά από τις. Κολώνες θα περαστεί με σταθεροποιητης σκουριάς, Chassiscoat και στο τέλος κερί...
Το πρόβλημα που έχω αυγή τη στιγμή είναι ότι το κουβουκλιο έχει χάσει τα κέντρα του δλδ έχει '' παρει" (λόγω λάθος επισκευών από τα ΜΑΣΤΟΡΙΑ) και δεν ξέρω πως θα κάτσει πάνω στο καινούργιο σασί...
Την Τετάρτη θα ξεκινήσω το χειρουργείο του..
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
μπραβο Κωστα, μην τσιγκουνευτεις στα κοψιματα, οπου δεις σαπιο κοβε.. ειμαι σιγουρος πως θα κανεις πολυ καλη δουλεια διοτι εχεις πολλες γνωσεις και τεκμηριωνεις την καθε κινηση με μεγαλη ορθοτητα,,,

καλη συνεχεια φιλε
Αγαπητέ Τρύφωνα Καλησπέρα!!
Δυστυχώς στα Γρεβενά που μένω δεν υπάρχει υαλοβολη, επίσης δε μπορώ να το κάνω ούτε άμμοβολη.. :-(. Το έτριψα όλο με βουρτσάκι με τον τροχό και έφτασα στη Λαμαρίνα.. Όπως σωστά είπες κάτω από τα εργοστασιακά αστάρια και την πισσα βρήκα σαπακια σε αρχική φάση καλά κρυμμένα εκτως φυσικά από τη σαπίλα που φαίνεται από τις φώτο..Τα υπάρχοντα σάπια θα κοπούν όλα και θα αντικατασταθουνε με νέα κομμάτια.Εχω MIG welder και παρήγγειλα και συρμα 0,9.mm για να γίνει δουλειά σωστή (γεμίσματα - πονταρίσματα). Όλο το κουβουκλιο ακόμα και εσωτερικά από τις. Κολώνες θα περαστεί με σταθεροποιητης σκουριάς, Chassiscoat και στο τέλος κερί...
Το πρόβλημα που έχω αυγή τη στιγμή είναι ότι το κουβουκλιο έχει χάσει τα κέντρα του δλδ έχει '' παρει" (λόγω λάθος επισκευών από τα ΜΑΣΤΟΡΙΑ) και δεν ξέρω πως θα κάτσει πάνω στο καινούργιο σασί...
Την Τετάρτη θα ξεκινήσω το χειρουργείο του..
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
μπραβο Κωστα, μην τσιγκουνευτεις στα κοψιματα, οπου δεις σαπιο κοβε.. ειμαι σιγουρος πως θα κανεις πολυ καλη δουλεια διοτι εχεις πολλες γνωσεις και τεκμηριωνεις την καθε κινηση με μεγαλη ορθοτητα,,,

καλη συνεχεια φιλε
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε!! Θα κάνω ότι μπορώ μιας και είναι πρώτη φορά που ασχολουμε με λαμαρίνες κλπ... Το αποτέλεσμα θα δείξει...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην Παρέα!!
Σήμερα τελείωσα με το ξεσαπισμα του κουβουκλιο από κάτω. Όλα τα σάπια κόπηκαν και αντικατασταθηκανε με νέα λαμαρίνα. Το κουβουκλιο έχανε 25mm σε υψος λόγω σαπιων πατωμάτων και πεταλιερας και 15mm η πεταλιερα στο δεξιά - αριστερά λόγω τρακάρισμα τος που είχε το αυτοκίνητο στην αριστερή πλευρά.. Για να το φέρω έφτιαξα μια καλιμπρα για οπου τετραγωνίσα τα πατώματα και μετά να ηρθε η πεταλιερα στα σημεία της. Την πεταλιερα την έφτιαξα στη στραντζα λόγω του ότι έπρεπε να αντισταθμιζει όλο αυτό "σφάλμα" που υπήρχε..
Επειτα από μετρήσεις κατάφερα να το φέρω και να χάνω μόνο 0,3mm..
Το κουβουκλιο δεν άξιζε κατά κάποιο τρόπο την επισκευή και θα ήτανε προτιμότερη η αντικατάσταση του αλλά το έφτιαξα μόνο και μόνο από πείσμα από ένα στοίχημα που έβαλα..
Οι μαρσπιεδες ξαναφτιαχτηκανε εσωτερικά και ενισχύθηκαν.
Οπου ήθελε γέμισμα έγινε με την MIG με παραμεγισμενο συρμα για να μη φουσκώνει η κολληση.
Οι αρμοι γεμιστήκανε με αρμοκολλα και όλο το κουβουκλιο περαστικά με σταθεροποιητη σκουριας και Chassiscoat.
Επισης ξεκίνησα να φτιάχνω το εσωτερικό του κουβουκλιο αφού ασταρωθηκε ένα χέρι με αστάρι Ψευδαργηρου.
15268
15269
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.162
Πόντοι
777
Age
48
Πραγματικά ρε Κώστα τα "Μπράβο" και τα "Συγχαρητήρια" είναι μικρές λέξεις για να περιγράψουν τον θαυμασμό μου για την δουλειά σου, το πείσμα σου, αλλά και την μεθοδικότητά σου.
Δεν βρίσκω λέξη, απλά
Μ-Π-Ρ-Α-Β-Ο & Σ-Υ-Γ-Χ-Α-Ρ-Η-Τ-Η-Ρ-Ι-Α
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Γιατί ξεκίνησες ανακατασκευή στο Subaru?
Οχι, αλλά το πάτωμα είναι γυμνό χωρίς μοκέτες και φαίνεται τι θέλει και τι όχι.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Πραγματικά ρε Κώστα τα "Μπράβο" και τα "Συγχαρητήρια" είναι μικρές λέξεις για να περιγράψουν τον θαυμασμό μου για την δουλειά σου, το πείσμα σου, αλλά και την μεθοδικότητά σου.
Δεν βρίσκω λέξη, απλά
Μ-Π-Ρ-Α-Β-Ο & Σ-Υ-Γ-Χ-Α-Ρ-Η-Τ-Η-Ρ-Ι-Α
@ami8_gs_ds_bx @Flaminio Bertoni Σας ευχαριστώ πάρα πολύ φιλτατοι με κάνετε και κοκκινίζω.. Χαχαχαχα...Η αλήθεια είναι ότι πείσμωσα με το κουβουκλιο, διότι κάποιοι γνωστοι μου λέγανε να το πάω σε φανοποιο και ότι δε προκειτε να το καταφέρω μόνος μου με τα εργαλεία που εχω και με τη σαπίλα που έχει,επισης λέγανε ότι δεν κολιεται 0,8 mm λαμαρίνα σε παλιά και η αιτιολόγηση τους ήτανε ότι θέλει ηλεκτροποντα αυστηρα επίσης μου λέγανε ότι δε μπορώ να το ισιαξω το κουβουκλιο επειδή έχει στραβώσει.. .. Όντως στο χώρο μου εκτως από κάποια λίγα επαγγελματικά εργαλεία που έχω τα υπόλοιπα όλα είναι ερασιτεχνικα αλλά ένα πράγμα ξέρω σαν Κώστας... "Όταν δεν θέλεις να κάνεις κάτι βρίσκεις δικαιολογίες αλλά όταν θέλεις να κάνεις κάτι βρίσκεις τρόπους και προφασεις." Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!Την Τρίτη πρώτα ο Θεός θα το βάλω πάνω να δω κατά πόσο ισιαξε το κουβουκλιο πάνω στο καινούργιο Σασί!!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!
Σήμερα έβαψα το σασί ανάμεσα από τα πατώματα, επίσης άνοιξα τους μηχανισμούς από τις ζώνες ασφαλείας για να καθαρίσω και να λαδωσω εσωτερικά τη μπίλια του άγκιστρου από το φυγοκεντρικο μηχανισμό. Επίσης ξήλωσα και έβαψα το άξονακι του λεβιέ ταχυτήτων και βιδωσα τη καινούργια λαβή!!
15277

15278

15279
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Και τα συγχαρητήρια και τα μπράβο έχασαν την αξία τους.
Πραγματική απόλαυση οι φωτογραφίες αλλά και η προσπάθεια σου.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αστους να λενε κωστα
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Και τα συγχαρητήρια και τα μπράβο έχασαν την αξία τους.
Πραγματική απόλαυση οι φωτογραφίες αλλά και η προσπάθεια σου.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ Αποστόλη!!!!! :citroen:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!!
Παίρνουμε μορφή σιγά σιγά!!!
Το μεγαλύτερο μου άγχος έφυγε σήμερα, πόρτες και φτερά έχουνε καλή συναρμογή.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το καινούργιο σασί πέρα από κάτι τρύπες που είναι ελαφρά πιο μικρές ήτανε με τα σπείρωματα για τις ζώνες ασφαλείας αλλά ευτυχώς είχα κολαουζο βήματος 1,25 και το έσωσα!!Οι εντύπωσεις μου από το καινούργιο σασί είναι κυρίως θετικές αν και έχει κάποιες ατέλειες..
  1. Αν και καινούργιο σασί το πάνω καπάκι του θα έπρεπε να ειναι βιδωτο για να μπορείς να επιθεωρείς το εσωτερικό του εύκολα δίχως να χρειαστεί να το κόψεις.
  2. Οι τρύπες για τα κλιψακια που πιάνουν τις γραμμές φρένων-Βενζίνης είναι πιο μικρές.
3)Οι τρύπες που βιδώνει η καμπίνα είναι περισσότερες σε σχέση με τα εργοστάσιακα πατώματα... Ο λόγος άγνωστος για μένα.. Θέλουνε προσοχή για να μην κρατάνε υγρασία.
Αυτη είναι η άποψη μου για το σασακι του Γερμανού.
Αύριο πρώτα ο Θεός συνεχίζω με το εσωτερικό του και με τις πρώτες δοκιμές σε ηλεκτρικά, φρένα κλπ..
Τη Δευτέρα αναμένω και τα καινούργια του λάστιχα ώστε να προχωρήσω σε ευθηγραμμηση, ρύθμισης υψους αναρτησης κλπ διότι με περιμένει ΚΤΕΟ!!!
15345
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλησπέρα σας!!!
Παίρνουμε μορφή σιγά σιγά!!!
Το μεγαλύτερο μου άγχος έφυγε σήμερα, πόρτες και φτερά έχουνε καλή συναρμογή.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το καινούργιο σασί πέρα από κάτι τρύπες που είναι ελαφρά πιο μικρές ήτανε με τα σπείρωματα για τις ζώνες ασφαλείας αλλά ευτυχώς είχα κολαουζο βήματος 1,25 και το έσωσα!!Οι εντύπωσεις μου από το καινούργιο σασί είναι κυρίως θετικές αν και έχει κάποιες ατέλειες..
  1. Αν και καινούργιο σασί το πάνω καπάκι του θα έπρεπε να ειναι βιδωτο για να μπορείς να επιθεωρείς το εσωτερικό του εύκολα δίχως να χρειαστεί να το κόψεις.
  2. Οι τρύπες για τα κλιψακια που πιάνουν τις γραμμές φρένων-Βενζίνης είναι πιο μικρές.
3)Οι τρύπες που βιδώνει η καμπίνα είναι περισσότερες σε σχέση με τα εργοστάσιακα πατώματα... Ο λόγος άγνωστος για μένα.. Θέλουνε προσοχή για να μην κρατάνε υγρασία.
Αυτη είναι η άποψη μου για το σασακι του Γερμανού.
Αύριο πρώτα ο Θεός συνεχίζω με το εσωτερικό του και με τις πρώτες δοκιμές σε ηλεκτρικά, φρένα κλπ..
Τη Δευτέρα αναμένω και τα καινούργια του λάστιχα ώστε να προχωρήσω σε ευθηγραμμηση, ρύθμισης υψους αναρτησης κλπ διότι με περιμένει ΚΤΕΟ!!!
View attachment 15345
Κώστα μπράβο κ πάλι, οι τρύπες στο σασί είναι περισσότερες διότι είναι Passepartout κάνει κ για Dyane mehari και καποια αλλα δικυλινδρα.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Κώστα μπράβο κ πάλι, οι τρύπες στο σασί είναι περισσότερες διότι είναι Passepartout κάνει κ για Dyane mehari και καποια αλλα δικυλινδρα.
Καλημέρα Battista!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ενδιαφέρουσα πληροφορία δεν ήξερα ότι έχουνε το ίδιο ακριβώς σασί!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Κώστα μπράβο κ πάλι, οι τρύπες στο σασί είναι περισσότερες διότι είναι Passepartout κάνει κ για Dyane mehari και καποια αλλα δικυλινδρα.
Τι είπες ρε μέγιστε:dizzy:
Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.
:respect:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα σας και καλό μήνα!!
Τέλος με τις λαμαρίνες σήμερα!!
Μένει η ευθηγραμμηση των τροχων που αποφάσισα να την κάνω αφού βάλω αύριο τα καινούργια λάστιχα και την Παρασκευή πρώτα ο Θεός θα πάω να περάσω Κτεο..
Φυσικα μένουνε κάποιες μικρό εκκρεμότητες αλλά τα χοντρά τελειώσανε!!
Και φυσικά θέλει ένα καλό πλυσιμοοο!!
15385
 
Top Bottom