Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα!!
Διαβαζω αρκετο καιρο το.φορουμ σας και ομολογω οτι επαθα πλακα!
Πολυ καλα οργανωμενο με παρα πολλες πληροφοριες και παρα πολλοι γνωστες του αντικειμενου!
Εγω ειμαι ο Κωστας και ειμαι Μηχανικος στο εμπορικο Ναυτικο!
Αν και Ιταλακιας στα αυτοκινητα μου ,το φορουμ σας με εκανε να αλλαξοπιστισω!
Συντομα θα γινω και εγω κατοχος ενος 2cv και πραγματικα ανυπομονω να μοιραστω τις εμπειριες μου μαζι σας!
Σας ευχαριστω για την αποδοχη!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλωσήλθες!
Οποια βοήθεια θέλεις, μη διαστάσεις, ρώτα μας! Σίγουρα κάποιος θα υπάρχει για να σε βοηθήσει!
Εχω μία CX 2000 Super του 1977 ένα Datsun 120Y και ένα Subaru FF-1!
Από ιταλικά τι έχεις;
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Καλος τον....καλα ποσταρισματα υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι που ξερουν το ντεσεβο καλυτερα απο τν παλαμη τους οποτε δεν θα εχεις κανενα θεμα...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλωσήλθες!
Οποια βοήθεια θέλεις, μη διαστάσεις, ρώτα μας! Σίγουρα κάποιος θα υπάρχει για να σε βοηθήσει!
Εχω μία CX 2000 Super του 1977 ένα Datsun 120Y και ένα Subaru FF-1!
Από ιταλικά τι έχεις;
Καλημερα και ευχαριστω πολυ!!!
Δεν εχω στην κατοχη μου καποιο παλλιο Ιταλικο αλλα ενα Abarth Grande punto essese..Εψαχνα χρονια για καποιο Fiat 131 για ανακατσκευη αλλα ματαια.. Γενικα ειχα μια κλιση προς τα εκει ( Lancia Beta montecarlo, Alfa Romeo GTV κτλπ)
Τα αυτοκινητα σου ειναι πραγματικα ενα και ενα!!! :-)
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπέρα και καλως ήρθες !! Έχω 2 2cv ενα 2cv 6 1974 και ενα 2cv charleston :)
Ότι χρειαστείς μην δυστάσεις να ρωτήσεις ;) Σου εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα το 2cv που θέλεις :)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα και καλως ήρθες !! Έχω 2 2cv ενα 2cv 6 1974 και ενα 2cv charleston :)
Ότι χρειαστείς μην δυστάσεις να ρωτήσεις ;) Σου εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα το 2cv που θέλεις :)
Σ ευχαριστω παρα πολυ!!!Την Δευτερα μαλλον θα αποκτησω το πρωτο μου 2cv θα σας κρατησω ενημερωμενους!!!!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Πριν το αγοράσεις να κοιτάξεις τα έξης :
1ον : οι φανοστάτες να θηλυκώνουν καλά στο κάπο
2ον : Τα τριγωνάκια κάτω απο το καπό να μην είναι στραβα, και ο αρμος που δημιουργείτε ανάμεσα καμπίνας - φτερού να είναι ομοιόμορφος απο πάνω μέχρι κάτω ( δλδ να μην απομακρύνετε χαμηλά )
3ον : Κοίταξε το σάσι να μην είναι σπασμένο πίσω απο την κρεμαργιέρα ( Πίσω απο τις 4 βιδες )
4ον : Πατώματα στα πόδια οδηγού συνοδηγού
5ον : Η κολόνα του τιμονιού να είναι στο κέντρο της τρύπας που έχει η πεταλιέρα και να μην είναι πάρα πολυ βάρη γενικός το τιμόνι :)
Φιλικά 2cv01 :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλημερα και ευχαριστω πολυ!!!
Δεν εχω στην κατοχη μου καποιο παλλιο Ιταλικο αλλα ενα Abarth Grande punto essese..Εψαχνα χρονια για καποιο Fiat 131 για ανακατσκευη αλλα ματαια.. Γενικα ειχα μια κλιση προς τα εκει ( Lancia Beta montecarlo, Alfa Romeo GTV κτλπ)
Τα αυτοκινητα σου ειναι πραγματικα ενα και ενα!!! :-)
Ωραία τα Abarth... Είχαμε στην οικογένεια ένα A112 Abarth Autobianchi. Παρασκούριασε όμως και το έφαγε η μαρμαγκα...
Για να πω την αλήθεια, το Datsun ειδικά αλλά και η CX δεν είναι σπάνια αυτοκίνητα... CX άλλη μια είχε θείος μου και από εδώ έχουν ο @CX II_Prestige, o @Nikephoros, o @citrobella και ο @GiAnniS. Ηδη τέσσερεις και εγώ πέντε... Το μόνο πραγματικά σπάνιο αυτοκίνητο που έχω είναι το FF-1 στα Γιάννενα όπου μένω, υπάρχει ακόμη ένα που το έχει ο @1000Pistes...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλώς μας ήρθε Κωνσταντίνε :citroen:
Εκτός από ιστορικά Citroen υπάρχουν και μέλη που έχουν και άλλων ειδών ιστορικά. Ο @Μιχάλης Μπούτσης έχει και μια Lancia Beta όπως και άλλα διάφορα..
Ψάχνοντας το φόρουμ θα τα δεις. Μη διαστάσεις να ρωτήσεις ότι χρειαστείς... ;)
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κωστα καλως ηρθες και απο εμενα. Εχεις καλο γουστο στ αυτοκινητα! Δεν ειναι κανα κοινο μυστικο οτι οσοι εκτιμουν την παλια καλη γαλλικη σχολη τρεφουν μεγαλη εκτιμηση και για την ιταλικη, για την πρωτοπορεια, τη διαφορετικοτητα και την αισθητικη. Το ιδιο για για τους λατρεις των ιταλικων της εποχης. Τη μεγαλη μου πλακα την επαθα οταν οδηγουσα περιστασιακα Citroen SM. Γαλλικη φινετσα-ανεση-σχεδιαση με ιταλικη καρδια. Αποτελεσμα εξωπραγματικο...:love:
Κατοχος zx και xantia ειμαι με δευτερη μεγαλη λατρεια την alfa romeo στα ορια να τσακωνομαι οταν ακουω υποτιμητικα σχολια χωρις καν να κατεχω μια :lol: Απο το σπιτι για πολυ λιγο εχει περασει και μια alfasud 1.2 πρωτης σειρας στα χερια του πατερα μου. Οι 33 οικογενειακων φιλων ηταν αυτες που μ εκαναν και alfisti.

Και παλι καλως ηρθες. Ξεψαχνισε τα θεματα και δυσκολα θα σου μεινει απορια αναπαντητη.
 
Last edited:

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ξεψαχνισε τα θεματα και δυσκολα θα σου μεινει απορια αναπαντητη.
Ειδικά για 2CV!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Κωστα καλως ηρθες και απο εμενα. Εχεις καλο γουστο στ αυτοκινητα! Δεν ειναι κανα κοινο μυστικο οτι οσοι εκτιμουν την παλια καλη γαλλικη σχολη τρεφουν μεγαλη εκτιμηση και για την ιταλικη, για την πρωτοπορεια, τη διαφορετικοτητα και την αισθητικη. Το ιδιο για για τους λατρεις των ιταλικων της εποχης. Τη μεγαλη μου πλακα την επαθα οταν οδηγουσα περιστασιακα Citroen SM. Γαλλικη φινετσα-ανεση-σχεδιαση με ιταλικη καρδια. Αποτελεσμα εξωπραγματικο...:love:
Κατοχος zx και xantia ειμαι με δευτερη μεγαλη λατρεια την alfa romeo στα ορια να τσακωνομαι οταν ακουω υποτιμητικα σχολια χωρις καν να κατεχω μια :lol: Απο το σπιτι για πολυ λιγο εχει περασει και μια alfasud 1.2 πρωτης σειρας στα χερια του πατερα μου. Οι 33 οικογενειακων φιλων ηταν αυτες που μ εκαναν και alfisti.

Και παλι καλως ηρθες. Ξεψαχνισε τα θεματα και δυσκολα θα σου μεινει απορια αναπαντητη.
Σ ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!!
Οντως οι πρωτοποριες και των δυο στρατοπεδων( Γαλλια Ιταλια )ειναι απιστευτες.Τα εκτιμω απεριοριστα γιατι με γοητευουνε παρα πολυ τα αυτοκινητα των εποχων τους!!!Εγω δυστηχως δεν εχω οδηγηση καποιο τετοιο αυτοκινητο και πραγματικα ανυπομονω να ευχαριστηθω το 2cv που προκειτε να αγορασω και στο πλαισιο της οδηγησης αλλα και της ανακατσκευης που θα το κανω!
Οσον αφορα τα θεματα του φορουμ πραγματικα εχει παρα πολυ ''πραγμα'' για μελετη!!
Και παλι ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σ ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!!
Οντως οι πρωτοποριες και των δυο στρατοπεδων( Γαλλια Ιταλια )ειναι απιστευτες.Τα εκτιμω απεριοριστα γιατι με γοητευουνε παρα πολυ τα αυτοκινητα των εποχων τους!!!Εγω δυστηχως δεν εχω οδηγηση καποιο τετοιο αυτοκινητο και πραγματικα ανυπομονω να ευχαριστηθω το 2cv που προκειτε να αγορασω και στο πλαισιο της οδηγησης αλλα και της ανακατσκευης που θα το κανω!
Οσον αφορα τα θεματα του φορουμ πραγματικα εχει παρα πολυ ''πραγμα'' για μελετη!!
Και παλι ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!!
Θέλεις να μας πεις ότι βέβαια θέλεις για το 2cv που θα αγοράσεις? Που το βρήκες, τι μοντέλο είναι κλπ?
:)
 
Last edited:

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημερα σας!!Χθες εζησα μια μοναδικη εμπειρια και ητανε η αγορα του πρωτο μου 2Cv!!!Φανερα συγκινημενοι και οι δυο (αγοραστης-πωλητης) τελικα το 2cv φορτωθηκε.στην οδικη βοηθεια και ταξιδεψε στα Γρεβενα οπου μενω!
Οι πρωτες μου μικρες βολτες χθες το βραδυ στην πολη θα μου μεινουνε αξεχαστες μιας και ο χαρακτηρας του αυτοκινητου ειναι μοναδικος!
Απο σημερα ξεκιναω την αναζητηση των αναλοσιμων του λαδακια,βαλβολινες,υγρα φρενων,τακακια,μπουζι κτλπ!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Συγχαρητήρια :) Λαδάκια 20w50 ορυκτέλαιο ( ΠΡΟΣΟΧΗ Σε καμια περιπτωση συνθετικά, ημισυνθετικα λάδια στο 2cv :!::!:) Υγρά φρένων έχει ΛΗΜ σε δισκοφρενα και dot για ταμπουρα ΠΡΟΣΟΧΗ ΞΑΝΑ :!::!: Μπουζι εγώ έχω ngk b6Hs
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ Στις βαλβολίνες αν βάλεις λάθος πάει το σασμαν :!::!::!: Είναι προδιαγραφης ΑPI GL4 :!::!::!: ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ API GL5 Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΑ API ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ
Συνοπτικά : 1ον Λάδια total 20w50 ορυκτέλαιο,
2ον: ΛΗΜ Δισκόφρενα, DOT ταμπούρα, :!::!:
3ον: Μπουζί NGK B6HS
4ον : Βαλβολίνες ΑPI GL4 EP80W - 90 :!::!:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Συγχαρητήρια :) Λαδάκια 20w50 ορυκτέλαιο ( ΠΡΟΣΟΧΗ Σε καμια περιπτωση συνθετικά, ημισυνθετικα λάδια στο 2cv :!::!:) Υγρά φρένων έχει ΛΗΜ σε δισκοφρενα και dot για ταμπουρα ΠΡΟΣΟΧΗ ΞΑΝΑ :!::!: Μπουζι εγώ έχω ngk b6Hs
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ Στις βαλβολίνες αν βάλεις λάθος πάει το σασμαν :!::!::!: Είναι προδιαγραφης ΑPI GL4 :!::!::!: ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ API GL5 Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΑ API ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ
Συνοπτικά : 1ον Λάδια total 20w50 ορυκτέλαιο,
2ον: ΛΗΜ Δισκόφρενα, DOT ταμπούρα, :!::!:
3ον: Μπουζί NGK B6HS
4ον : Βαλβολίνες ΑPI GL4 EP80W - 90 :!::!:
Ελικρινα σ ευχαριστω παρα πολυ για το λεπτομερεστατο σχολιο σου!!!!
Απο οσα διαβασα στο φορουμ και εγω αυτα σημειωσα στη Λιστα αγορων!!!
Θα εκτυπωσω επισης και το Service Manual που βρηκα.στο ιντερνετ για περισσοτερες πληροφοριες!!!!
Και παλι ευχαριστω πολυ!!!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ελικρινα σ ευχαριστω παρα πολυ για το λεπτομερεστατο σχολιο σου!!!!
Απο οσα διαβασα στο φορουμ και εγω αυτα σημειωσα στη Λιστα αγορων!!!
Θα εκτυπωσω επισης και το Service Manual που βρηκα.στο ιντερνετ για περισσοτερες πληροφοριες!!!!
Και παλι ευχαριστω πολυ!!!
Eυχαρίστησή μου να βοηθήσω όπου μπορώ, βάλε και καμιά φωτο να το δούμε :)
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Καλημερα σας!!Χθες εζησα μια μοναδικη εμπειρια και ητανε η αγορα του πρωτο μου 2Cv!!!Φανερα συγκινημενοι και οι δυο (αγοραστης-πωλητης) τελικα το 2cv φορτωθηκε.στην οδικη βοηθεια και ταξιδεψε στα Γρεβενα οπου μενω!
Οι πρωτες μου μικρες βολτες χθες το βραδυ στην πολη θα μου μεινουνε αξεχαστες μιας και ο χαρακτηρας του αυτοκινητου ειναι μοναδικος!
Απο σημερα ξεκιναω την αναζητηση των αναλοσιμων του λαδακια,βαλβολινες,υγρα φρενων,τακακια,μπουζι κτλπ!
Αγαπητέ Κώστα, καλώς ήλθες στην παρέα μας και πολλά συγχαρητήρια για την αγορά σου! Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Αναμένουμε με την πρώτη ευκαιρία, όποτε μπορέσεις, φωτογραφίες.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ελικρινα σ ευχαριστω παρα πολυ για το λεπτομερεστατο σχολιο σου!!!!
Απο οσα διαβασα στο φορουμ και εγω αυτα σημειωσα στη Λιστα αγορων!!!
Θα εκτυπωσω επισης και το Service Manual που βρηκα.στο ιντερνετ για περισσοτερες πληροφοριες!!!!
Και παλι ευχαριστω πολυ!!!
Καλορίζικο Κώστα.. Σαν σήμερα θυμάμαι το καλοκαίρι του 1993 που 2 αγαπημένα πρόσωπα μου έκαναν δώρο το αγαπημένο μου 2cv..
Όταν θα έχεις το χρόνο και την όρεξη διαβάζοντας το φόρουμ θα δεις τι έζησα και που έφτασα μαζί του γυρνώντας την Ελλάδα αλλα και την Ευρώπη..
Καλώς ήρθες στο club :citroen:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλη ανακατασκευη και καλοταξιδο!
 
Top Bottom