Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

Taskos

Member
Reaction score
1.272
Πόντοι
517
Μέτρησα το συνολικό μήκος του σπειρώματος και αφαίρεσα το διάκενο ώστε να μετράω το υπόλοιπο του σπειρώματος 15mm και όχι τα 2mm. Αυτό το έκανα διότι οι σωλήνες αυτές που παρήγγειλα απο τον Γερμανό είχανε διαφορετικά μήκη σπειρώματος σε σχέση με τα εργοστασιακά και για ευκολία δική μου....
Ωραίος !

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!
Το ΣΚ επέστρεψα στη βάση και ξεκίνησα κάποιες δουλειές εν όψη της παγκόσμιας συναντησησς.. Σκεφτόμουνα ότι το μόνο πράγμα που θα ήθελα έξτρα στο ντεσεβο είναι ένας δείκτης θερμοκρασίας λαδιού... Αφού κοίταξα στα διάφορα ίντερνετικα καταστήματα μου φάνηκαν πολλά τα λευτα για το έτοιμο κιτ οπότε αποφάσισα να βρω ένα από το E bay και να το προσαρμόσω στο 2cv.
Σαν καλύτερη λύση σκέφτηκα ο αισθητήρας να τοποθετηθεί στην ταπα του λαδιού.
Η ταπα όμως έχει ένα μαγνήτη για να συγκρατεί τα γρεζια....
Αφού αφαίρεσα λοιπόν την ταπα ξετρυπησα τον μαγνήτη και τον αφαίρεσα εντελώς. Έκανα μια τρύπα και ένα σπειρωμα και βιδωσα τον αισθητηρα στην ταπα. Αφού σύνδεσα το όργανακι εσωτερικά με ένα διακόπτη και μια ασφάλεια όλα καλά.Αναμενω να δω θερμοκρασίες της τάξης των 110-120 βαθμούς Κελσίου.
Αφού όμως τα έκανα όλα αυτά άρχισα να σκέφτομαι τη σημασία του μαγνήτη στην ταπα και όλα τα κακά συνεπακολουθα... Οπότε παρήγγειλα ένα μαγνήτη νεοδυμιου όπου θα τον τοποθετήσω εξωτερικά του φίλτρου λαδιού για να συγκρατεί τα τυχών γρεζακια..
16279

16280
16281

Taskos

Member
Reaction score
1.272
Πόντοι
517
Τι πάσα έκανες στην τάπα? Διότι ίσως είναι 1/8" NPT ή Μ16 ή Μ12.
Επίσης υπολόγισες πόσο θα προεξέχει με κίνδυνο να σπάσει και να χάσεις λάδια?
Για θερμοκρασίες μάλον θα δεις 110°C το καλοκαίρι και 95°C τον χειμώνα.

Last edited:

visa chrono

Member
Reaction score
22.415
Πόντοι
1.487
Αγαπητε Κωστη ..
Αλλαξε λαδια ... εαν κανεις χλμ πολλα raid εκει πανω παρε μαζι σου και αλλαξε ξανα...
Παρε 2 μπουζι - ενα λουρι ..πλατινες .. ασφαλειες ενα φιλτρο βενζινης .. και καλο δρομο αγαπητε ...
Α...και εαν πετυχεις τον παππου traffic πουθενα ...παρτον απο πισω kai akoloythaton .... kai den θα χασεις ...

Περασε καλα και μην βαζεις τσαμπα σκοτουρες....

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Τι πάσα έκανες στην τάπα? Διότι ίσως είναι 1/8" NPT ή Μ16 ή Μ12.
Επίσης υπολόγισες πόσο θα προεξέχει με κίνδυνο να σπάσει και να χάσεις λάδια?
Για θερμοκρασίες μάλον θα δεις 110°C το καλοκαίρι και 95°C τον χειμώνα.
Το σπειρωμα π έκανα είναι πολύ σωστά όπως ανέφερες 1/8" NPT σπειρωμα σωλήνα... Ο αισθητήρας προεξέχει περίπου 4cm αλλά πιστεύω δεν υπάρχει κίνδυνος θραύσης.. Εαν είναι 110 ¢ είναι καλά... Παραπάνω μην είναι γιατί θα είναι απαγορευτικό για το ορυκτελαιο..

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητε Κωστη ..
Αλλαξε λαδια ... εαν κανεις χλμ πολλα raid εκει πανω παρε μαζι σου και αλλαξε ξανα...
Παρε 2 μπουζι - ενα λουρι ..πλατινες .. ασφαλειες ενα φιλτρο βενζινης .. και καλο δρομο αγαπητε ...
Α...και εαν πετυχεις τον παππου traffic πουθενα ...παρτον απο πισω kai akoloythaton .... kai den θα χασεις ...

Περασε καλα και μην βαζεις τσαμπα σκοτουρες....
Φίλε Visa Chrono!!!!
Αποφάσισα να το τοποθετήσω το οργανακι επειδή δεν ξέρω πως δουλεύει το αεροψυκτο σε πολλά χιλιόμετρα.. .. Ίσως να είναι υπερβολή....
Από ανταλλακτικα θα έχω μαζί μου μπουζί, πλατινες, πυκνωτή, ιμάντα, φτερωτή, πολλαπλασιαστη, αντλία βενζίνης και κάποια άλλα... Χαχαχαχχα
Όσον αφορά τα χιλιόμετρα δεν είναι μόνο η παγκόσμια της Κροατίας αλλά και κάποιες μέρες έξτρα που θα πάμε βόλτα ακτογραμμή Ιταλίας μετά την παγκόσμια....
Τον @traffic μακάρι να τον πετύχω κάπου και εννοείτε πως θα τον ακολουθήσω!!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!!
(Μακάρι να μαζευτούμε όλο το φόρουμ για να γνωριστούμε και από κοντά)

traffic

Member
Reaction score
3.720
Πόντοι
757
Περιοχή
Σαχάρα
Φίλε Visa Chrono!!!!
Αποφάσισα να το τοποθετήσω το οργανακι επειδή δεν ξέρω πως δουλεύει το αεροψυκτο σε πολλά χιλιόμετρα.. .. Ίσως να είναι υπερβολή....
Από ανταλλακτικα θα έχω μαζί μου μπουζί, πλατινες, πυκνωτή, ιμάντα, φτερωτή, πολλαπλασιαστη, αντλία βενζίνης και κάποια άλλα... Χαχαχαχχα
Όσον αφορά τα χιλιόμετρα δεν είναι μόνο η παγκόσμια της Κροατίας αλλά και κάποιες μέρες έξτρα που θα πάμε βόλτα ακτογραμμή Ιταλίας μετά την παγκόσμια....
κυριακη 28/7 στο καμπινκ ντουναβ βελιγραδι ολα τα ελληνακια θα ειναι εκει !!(οσοι πανε οδικος)

traffic

Member
Reaction score
3.720
Πόντοι
757
Περιοχή
Σαχάρα
Φίλε Visa Chrono!!!!
παντος απο θερμοκρασιες μην το φοβασαι πηγαινε με 80-90-100μαξ. οχι τερμα γκαζι και θα σε παει παντου .εγω το μονο που κανω καθε πρωι μετραω τα λαδια και αν χρειαστει βαζω 100-200γρ.και φευγω

visa chrono

Member
Reaction score
22.415
Πόντοι
1.487
Μόλις ο παππούς λάλησε....
Μην το βάλεις Κωστή...
Ταξίδεψε όπως παραπάνω.. Περιγράφει απόλαυσε τοπία διαδρομές και θα σου μείνουν αξέχαστα.. όλα..

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Μπραβο ρε Κωστα και για το ταξιδι που θα κανεις και για ολα. ΜΠΡΑΒΟ! Κι εσυ traffic!
Ευχαριστώ πολύ Νονεεε!!!
Πάμε γερά!!!!

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα σας !!!
Επιστροφή στη βάση λοιπόν και ευκαιρία κάποιων αναγκαίων εργασιών.
Η μόνη εκκρεμότητα που είχα αφήσει στην ανακατασκευή είτανε τα δύο καλύμματα (Engine Cowlings ) για την ψύξη του αριστερού κυλίνδρου.(Είναι στη ουσία οι αεραγωγοί όπου περνάει ο αέρας περιμετρικά του κυλίνδρου).
Στην περίπτωση μου τα δεξιά καλύμματα είναι σιδερένια και αριστερά είναι ενα υλικό σαν καουτσουκ όπου είτανε σε χάλια κατάσταση.
Το υλικό αυτό το χρησιμοποίησε η Citroen απο κάποια χρονιά και έπειτα ώστε να μειώσει τις εκπομπές θορύβου....:lol:
Πρίν την παγκόσμια τα μάζεψα όπως όπως για να μην έχω κάποιο θέμα αλλά ήξερα ότι θα πρέπει να τα αλλάξω. Ψάχνοντας στα ιντερνετικά καταστήματα η τιμή είναι απαγορευτική και υπερεκτιμημένη (350 + ... ευρώ) και δεν ήθελα να δώσω τόσα χρήματα.
Ευτυχώς κατά την παραμονή μου στην Αθήνα κατάφερα να τα αγοράσω σε προνομιακή τιμή ( Ευχαριστώ τον Κύριο .... θερμά απο καρδιάς).
Επίσης ένας φίλος μου μερίμνησε και μου κράτησε κάποια mL χρώμα υψηλής θερμοκρασίας και κεραμικό βερνίκι ώστε να βάψω όλα τα εξαρτήματα που έρχονται σε επαφή με υψηλή θερμοκρασία δίχως να ''σπάζει'' η γυαλάδα του χρώματος..Πράγμα που το ήθελα διότι το σιλικονούχο χρώμα υψηλής θερμοκρασίας που χρησιμοποίησα στην αρχή έσπασε γρήγορα η γυαλάδα μετά από κάποια χλμ..

Ξεκίνησα το λύσιμο λοιπόν πολλαπλής , καλοριφέρ κλπ...

Η κατάσταση :confused:του αριστερού Cowling
18665

Αφαιρόντας πολλαπλή κλπ...
18666

18667

Μασκάρισμα και βάψιμο
18668

18669

και τα πολυπόθητα :love: Cowlings για τον αριστερό κύλινδρο μαζί με το Protective Grill

18670

Την Δευτέρα πρώτα ο θεός θα ρυθμιστούν οι βαλβίδες , αλλαγή μπουζί και αλλαγή αντλίας Βενζίνης διότι την έσπασα :heat::X κατά τη διάρκεια της εξάρμοσης της πολλαπλής..

traffic

Member
Reaction score
3.720
Πόντοι
757
Περιοχή
Σαχάρα
Καλημέρα σας !!!
Επιστροφή στη βάση λοιπόν και ευκαιρία κάποιων αναγκαίων εργασιών.
Η μόνη εκκρεμότητα που είχα αφήσει στην ανακατασκευή είτανε τα δύο καλύμματα (Engine Cowlings ) για την ψύξη του αριστερού κυλίνδρου.(Είναι στη ουσία οι αεραγωγοί όπου περνάει ο αέρας περιμετρικά του κυλίνδρου).
Στην περίπτωση μου τα δεξιά καλύμματα είναι σιδερένια και αριστερά είναι ενα υλικό σαν καουτσουκ όπου είτανε σε χάλια κατάσταση.
Το υλικό αυτό το χρησιμοποίησε η Citroen απο κάποια χρονιά και έπειτα ώστε να μειώσει τις εκπομπές θορύβου....:lol:
Πρίν την παγκόσμια τα μάζεψα όπως όπως για να μην έχω κάποιο θέμα αλλά ήξερα ότι θα πρέπει να τα αλλάξω. Ψάχνοντας στα ιντερνετικά καταστήματα η τιμή είναι απαγορευτική και υπερεκτιμημένη (350 + ... ευρώ) και δεν ήθελα να δώσω τόσα χρήματα.
Ευτυχώς κατά την παραμονή μου στην Αθήνα κατάφερα να τα αγοράσω σε προνομιακή τιμή ( Ευχαριστώ τον Κύριο .... θερμά απο καρδιάς).
Επίσης ένας φίλος μου μερίμνησε και μου κράτησε κάποια mL χρώμα υψηλής θερμοκρασίας και κεραμικό βερνίκι ώστε να βάψω όλα τα εξαρτήματα που έρχονται σε επαφή με υψηλή θερμοκρασία δίχως να ''σπάζει'' η γυαλάδα του χρώματος..Πράγμα που το ήθελα διότι το σιλικονούχο χρώμα υψηλής θερμοκρασίας που χρησιμοποίησα στην αρχή έσπασε γρήγορα η γυαλάδα μετά από κάποια χλμ..

Ξεκίνησα το λύσιμο λοιπόν πολλαπλής , καλοριφέρ κλπ...

Η κατάσταση :confused:του αριστερού Cowling
View attachment 18665

Αφαιρόντας πολλαπλή κλπ...
View attachment 18666

View attachment 18667
Μασκάρισμα και βάψιμο
View attachment 18668
View attachment 18669
και τα πολυπόθητα :love: Cowlings για τον αριστερό κύλινδρο μαζί με το Protective Grill

View attachment 18670

Την Δευτέρα πρώτα ο θεός θα ρυθμιστούν οι βαλβίδες , αλλαγή μπουζί και αλλαγή αντλίας Βενζίνης διότι την έσπασα :heat::X κατά τη διάρκεια της εξάρμοσης της πολλαπλής..
ανοιξες δουλιες παλι?τα καλυμματα καινουργια? καλες γιορτες φιλε!

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
ανοιξες δουλιες παλι?τα καλυμματα καινουργια? καλες γιορτες φιλε!
Ναι φίλε μου άνοιξα δουλειές δεν κρατήθηκα!!!
Μαζευόμαστε δυο τρεις καλοί φίλοι, μπυριτσες, φαγητό και καλαμπουρι!!
Τα καλυματα θα σου πω από κοντά από ποιον τα βρήκα. Είναι μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση!!
Καλές γιορτές με υγεία φίλε μου!!!
Τα λέμε με το νέο έτος!!

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!
Το μενού σήμερα είχε αντικατάσταση αντλίας βενζίνης, αλλαγή μπουζί, ρύθμισμα βαλβίδων και τοποθέτηση των Cowlings και των καλοριφερ...
18675

18678

Τα ψευτοκαπακα των Rocker Arm πριν το βάψιμο
18679

Και μετά...
18680

Ρύθμιση βαλβίδων
18681

18682

Και μοντάρισμα Cowlings και καλοριφερ
18683

18684

Attachments

nonos

Member
Reaction score
13.573
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Α ρε Κωστή..εγγύηση είσαι! Άσχετο αλλά με το βάψιμο χασάν σε γυαλαδα.. δε θα τα έβαφα εγώ.

KostasX

Member
Reaction score
3.534
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Α ρε Κωστή..εγγύηση είσαι! Άσχετο αλλά με το βάψιμο χασάν σε γυαλαδα.. δε θα τα έβαφα εγώ.
Σ ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Νονε!! Το μετανιωσα που τα έβαψα όντως χασαν τη γυαλάδα!!την επόμενη φορά με βλέπω να τα ξεβαφω.. :lost::lol:

Top Bottom