Ανακατασκευή 2CV01

Status
Κλειδωμένο θέμα

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Απο οτι ξερω ειναι του πατερα της...
Ε, προφανώς. Αυτή είναι πολύ νέα για να έχει ένα αυτοκίνητο της δεκατίας του 70 και να είναι δικό της.
 

elias

Member
Εγγραφή
13 Μαρτίου 2015
Μηνύματα
41
Reaction score
90
Πόντοι
432
Age
41
Ε, τότε το σωστό είναι... Είναι πολύ καλοδιατυρημένο! Εγώ συνήθως το βλέπω στο γήπεδο. Την ιδιοκτήτρια την ξέρει ο πατέρας μου, είναι γιατρός. Θα της το ζήταγα και αν μου έλεγε μέχρι 3.000€ το αγόραζα, αλλά δεν έχω χώρο. Ήδη το Subaru το έχω σε ανοιχτό γκαράζ...
Κατι παιζει με τους γιατρους και τα 2cv, ξερω 3-4 περιπτωσεις.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Κατι παιζει με τους γιατρους και τα 2cv, ξερω 3-4 περιπτωσεις.
Αγαπητέ, δυστυχώς δεν είναι 2CV, είναι ένα Peugeot που δεν γνωρίζω ούτε το μοντέλο, αλλά είναι καλοδιατηρημένο... Αλλά όντως κάτι παίζει με 2CV και γιατρούς...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το peugeot ειναι το 304 νομίζω.. Οσο για του γιατρους θα συμφωνήσω και έγω !!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
304 παντως ειχε ο πατερας κολλητου επι 26 χρονια απο καινουργιο! Γυναικολογος.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
γενικός οι γιατροί κολλαν με τα ιστορικα, αυτο είναι το συμπέρασμα :lol::lol:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
γενικός οι γιατροί κολλαν με τα ιστορικα, αυτο είναι το συμπέρασμα :lol::lol:
Μπάααα, μην το λες... Ο πατέρας μου είναι παθολόγος και την πρώτη και τελευταία φορά που μπήκε στη CX ξίνισαν τα μούτρα του!:lol: Απορώ... Τι δεν του άρεσε σε αυτό το αυτοκίνητο... Ολόκληρο ταξίδι έκανε... Τι δεν του άρεσε...:confused::confused::confused::what::what::what:hmmmhmmmhmmm...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Εε γουστα ειναι αυτα, εμενα πρωσοπικα ποτε δεν μου αρεσε το αξελ και το Αχ και ας ειναι citroen το ντεσεβο το λατρευα απο 5 χρονων , παντα μου αρεσε και ηθελα μια ds αλλα η τιμη.... Λογο υδροπνευματικης αναρτησης λατρευω την ds και την cx :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εε γουστα ειναι αυτα, εμενα πρωσοπικα ποτε δεν μου αρεσε το αξελ και το Αχ και ας ειναι citroen το ντεσεβο το λατρευα απο 5 χρονων , παντα μου αρεσε και ηθελα μια ds αλλα η τιμη.... Λογο υδροπνευματικης αναρτησης λατρευω την ds και την cx :)
Το αξέλ καλούτσικο είναι αν εξαιρέσουμε την κακή ποιότητα κατασκευής και τον Τσαουσέσκου... To AX μου είναι αδιάφορο... DS και 2CV και εγώ ήθελα πάντα αλλά τα έξοδά τους... ειδικά της DS είναι ανυπόφορα πλέον... Ίσα που αντέχω τη CX από οικονομικής άποψης...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το αξέλ καλούτσικο είναι αν εξαιρέσουμε την κακή ποιότητα κατασκευής και τον Τσαουσέσκου... To AX μου είναι αδιάφορο... DS και 2CV και εγώ ήθελα πάντα αλλά τα έξοδά τους... ειδικά της DS είναι ανυπόφορα πλέον... Ίσα που αντέχω τη CX από οικονομικής άποψης...
Το 2cv βρε τι έξοδα έχει :)
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Το 2cv βρε τι έξοδα έχει :)
το 2cv είναι ακριβό να το αγοράσεις. Στο κόστος συντήρησης δεν είναι πρόβλημα.
Και η CΧ να την συντηρείς είναι χειρότερη από την DS λόγω αυξημένης πολυπλοκότητας.
DIRAVI, ανάρτηση... Αν αλλάξεις τον δίσκο του συμπλέκτη στην CX πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο τον κινητήρα... (και μεταφράζεται σε εργατοώρες για τον μάστορα)
Να αλλάξεις πίσω σφαίρες τρελό βασανο...
Οι πιο πολλές DS έχουν ευτυχώς καρμπιρατέρ, ενώ οι περισσότερες CX παλιάς κοπής (και άρα μπελαλίδικο) ιντζέξτιον.

Η CX είναι πιο φτηνή σίγουρα να την αγοράσεις από την DS σε παρόμοια κατάσταση
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το 2cv βρε τι έξοδα έχει :)
Το 2CV έξοδα δεν έχει, άσε που είναι και το μόνο αυτοκίνητο που μπορώ να κάνω τη συντήρηση μόνος μου. Τα έξοδα είναι για να το αγοράσεις σε καλή κατάσταση. Βέβαια μπορείς να πας σε μία μάντρα, να αγοράσεις ένα και να δώσεις τα ίδια λεφτά για να το φέρεις σε καλή κατάσταση. Πλέον ούτε 2CV φτηνό δε γίνεται...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
το 2cv είναι ακριβό να το αγοράσεις. Στο κόστος συντήρησης δεν είναι πρόβλημα.
Και η CΧ να την συντηρείς είναι χειρότερη από την DS λόγω αυξημένης πολυπλοκότητας.
DIRAVI, ανάρτηση... Αν αλλάξεις τον δίσκο του συμπλέκτη στην CX πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο τον κινητήρα... (και μεταφράζεται σε εργατοώρες για τον μάστορα)
Να αλλάξεις πίσω σφαίρες τρελό βασανο...
Οι πιο πολλές DS έχουν ευτυχώς καρμπιρατέρ, ενώ οι περισσότερες CX παλιάς κοπής (και άρα μπελαλίδικο) ιντζέξτιον.

Η CX είναι πιο φτηνή σίγουρα να την αγοράσεις από την DS σε παρόμοια κατάσταση
Δίκιο έχεις και ειδικά στην αλλαγή του δίσκου μηχανής πρέπει να λύσεις και το ταχύμετρο που σημαίνει ότι πρέπει να πας και στα ηλεκτρικά και όλα αυτά που η CX είναι σαν ηλεκτρικός πίνακας ουρανοξύστη! Το είχαμε κάνει πριν απο καμια δεκαετία στη CX...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το 2CV έξοδα δεν έχει, άσε που είναι και το μόνο αυτοκίνητο που μπορώ να κάνω τη συντήρηση μόνος μου. Τα έξοδα είναι για να το αγοράσεις σε καλή κατάσταση. Βέβαια μπορείς να πας σε μία μάντρα, να αγοράσεις ένα και να δώσεις τα ίδια λεφτά για να το φέρεις σε καλή κατάσταση. Πλέον ούτε 2CV φτηνό δε γίνεται...
Σωστό αυτό που λες ναι... Το κόστος κτήσης ενός 2cv σε καλή κατάσταση έχει ξεφύγει και στην Ελλάδα.. Στο εξωτερικό πλέον από τις αγγελίες που καθημερινά παρακολουθώ ένα καλό κοστολογείται από 8.000€ - 12.000€
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το 2cv το χρονο με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ πινακιδες πληρωνει τα εξης:
55 ευρο τελη κυκλωφοριας
50 ευρο service ετησιος
250 ευρο ασφαλεια :)
Και η cx και ds εχω ακουσει γενικος ειναι παλουκι να τα επισκευασεις :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το 2cv το χρονο με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ πινακιδες πληρωνει τα εξης:
55 ευρο τελη κυκλωφοριας
50 ευρο service ετησιος
250 ευρο ασφαλεια :)
Και η cx και ds εχω ακουσει γενικος ειναι παλουκι να τα επισκευασεις :)
Ασε η CX ειδικά είναι ότι χειρότερο από επισκευές. Θέλει μάστορα με τεράστια εμπειρία... Αν πας σε άσχετο... Θα σταματήσουν ξαφνικα να λειτουργούν ταχύμετρα, στροφόμετρα κ.λπ....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το 2cv το χρονο με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ πινακιδες πληρωνει τα εξης:
55 ευρο τελη κυκλωφοριας
50 ευρο service ετησιος
250 ευρο ασφαλεια :)
Και η cx και ds εχω ακουσει γενικος ειναι παλουκι να τα επισκευασεις :)
Για την ασφάλεια υπάρχει φθηνότερη λύση που μπορεί να σου βγαίνει στα 160€ συνολικά. 80€ συνδρομή στη Λέσχη 2cv και 80€ ετήσια ασφαλιστήριο με το Νέο Ποσειδώνα που είναι ειδική προσφορά μόνο για μέλη.
 
Status
Κλειδωμένο θέμα
Top Bottom