Ανακατασκευή 2cv

Εγγραφή
14 Σεπτεμβρίου 2017
Μηνύματα
41
Reaction score
150
Πόντοι
367
Age
58
Φαίνεται πραγματικάγιον απίστευτη δουλειά από τις φωτογραφίες
Ελπίζω να το δούμε και από κοντά σύντομα.
Να είσαι καλά και το χαίρεσαι αγαπητέ :)
Θα προσπαθήσω να έρθω σε καμία συνάντηση θα ήθελα πολύ να γνωρίσω ανθρώπους που έχουμε την ίδια αγάπη, απλά θα πρέπει να βολέψω το πρόγραμμα μου.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Θα προσπαθήσω να έρθω σε καμία συνάντηση θα ήθελα πολύ να γνωρίσω ανθρώπους που έχουμε την ίδια αγάπη, απλά θα πρέπει να βολέψω το πρόγραμμα μου.
Έτσι όπως το έθεσες στη φαντασία μου τρέχει να είσαι μεγαλοεπιχειρηματίας με λιγοστό χρόνο...:lol:
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.264
Reaction score
3.021
Πόντοι
777
Age
54
Έτσι όπως το έθεσες στη φαντασία μου τρέχει να είσαι μεγαλοεπιχειρηματίας με λιγοστό χρόνο...:lol:
Ο άνθρωπος εννοεί να βολέψει το πρόγραμμα ανακατασκευής του 2CV του! :happy:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ο άνθρωπος εννοεί να βολέψει το πρόγραμμα ανακατασκευής του 2CV του! :happy:
Το έχει ήδη ανακατασκευασει...
 
Last edited:

panosxania

Member
Εγγραφή
10 Ιουλίου 2017
Μηνύματα
3
Reaction score
1
Πόντοι
220
Age
64
Καλησπέρα σας. Ξεκίνησα ανακατασκευή, μια ερώτηση έχω κινητήρα από visa θέλει μεγάλη μετατροπή για να πάρει μπρος; σύντομα φώτο...View attachment 12859
καλησπερα αν και ετεροχρονισμενα εγω ειμαι αντιθετος απο τον κινητηρα visa ενω ειναι αξιοπιστος ταφωτοκυταρα του παρουσιαζουν προβλημα και ο εγκεφαλος οσο ποιο απλο τοσο καλυτερα γιαυτο λατρευω τα 2cv εχω επτα συνολικα
 
Last edited by a moderator:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ξεκινά παρουσίαση σε νέο θέμα, άκου 7!!!
:X:respect::up:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
καλησπερα αν και ετεροχρονισμενα εγω ειμαι αντιθετος απο τον κινητηρα visa ενω ειναι αξιοπιστος ταφωτοκυταρα του παρουσιαζουν προβλημα και ο εγκεφαλος οσο ποιο απλο τοσο καλυτερα γιαυτο λατρευω τα 2cv εχω επτα συνολικα
Γενικά καλό θα είναι να τα αφήνουμε όπως τα έβγαλε η μαμά τους
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Θα επιμείνω στην άποψη του Αποστόλη γενικώς και ειδικως.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αν το έχεις σε καθημερινή χρήση δεν παίζει κάτι τέτοιο. Και όταν εννοώ καθημερινή χρήση δεν εννοώ 3 χιλιόμετρα την ημέρα εννοώ 25.000 χιλιόμετρα τον χρόνο και αρκετά από αυτά σε αυτοκίνητοδρόμο με ανηφόρες με βάρος κλτπ!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Και το ακριβώς θα κερδίσεις αν πχ είναι τσίρκο μεσα-εξω, σε τέτοια χρήση?:rolleyes:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.421
Reaction score
16.751
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Αν το έχεις σε καθημερινή χρήση δεν παίζει κάτι τέτοιο. Και όταν εννοώ καθημερινή χρήση δεν εννοώ 3 χιλιόμετρα την ημέρα εννοώ 25.000 χιλιόμετρα τον χρόνο και αρκετά από αυτά σε αυτοκίνητοδρόμο με ανηφόρες με βάρος κλτπ!
pantos, iparxoun arketoi pou xrisimopouioun aytokinita 35-40 eton, kathimerina (kai polles fores kai 2cv) xoris kamia metatropi

Apo tin alloi, den eimai dogmatikos, o kathenas xeiretai to aytokinito tou me ton tropo pou tou aresei...
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Εγώ αναφέρομαι σε αλλαγές στον κινητήρα και όχι αισθητικές αυτό είναι ένα κομμάτι που αφορά τον ιδιοκτήτη και μόνο..
Αλλά το να έχεις ένα 2cv π.χ 400 κυβικά σε καθημερινή χρήση απλά δεν παίζει..
Π.χ σε ανηφόρες τις Εγνατίας πάνω από 35 χιλιόμετρα δεν θα μπορουσε να ανέβει..
Και αναφέρομαι σε μετατροπές όπως πιστόνια από Visa, ηλεκτρονικη ανάφλεξη, καρμπυρατέρ visa, power tube κτλπ
Κάτι το οποίο δεν αλλοιώνει τον χαρακτήρα του αλλά παύει να είναι και γνήσιο
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
968
Reaction score
2.828
Πόντοι
587
Age
35
Για την ανηφορα της Εγνατιας ισως εχεις δικιο,παρ οτι δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που εχει στο μυαλο του ο μεσος οδηγος και χρηστης ενος 2cv..
Κατα τα αλλα,νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρα το πως το βλεπει κανεις.Τι παει να πει ''δεν μπορεις να κυκλοφορεις καθημερινα ενα αμαξι 400 κυβικων'';
Μεχρι πριν καποια χρονια,εβλεπα σε καθημερινη χρηση pony φορτωμενα σαν γαιδουρια,και παλι μια χαρα μπορουσαν και τα κυκλοφορουσαν.Δεν νομιζω οτι ενα 2cv με νορμαλ χρηση δεν μπορει να παρακολουθησει την κινηση.Απλα,σαφεστατα,δεν μπορεις να εχεις απο αυτο τις απαιτησεις που θα ειχες απο ενα πιο συγχρονο.
Oi ηλεκτρονικες αναφλεξεις κλπ απο την αλλη,καμμια φορα ειναι μεγαλυτερος πονοκεφαλος απο τις πλατινες,δεν ειναι δα και τοσο τρομερο να ρυθμιζεις ενα διακενο καθε 5-10000 χλμ.
Φυσικα ο καθενας μπορει να επιλεξει να κανει οτι νομιζει,αναλογα με τις απαιτησεις του.Απλα,θελω να πω οτι γνησιοτητα και καθημερινη χρηση δεν ειναι απαραιτητα εννοιες ασυμβατες...και το λεω εγω,που εχω κανει αναλογες μετατροπες στο αμαξι μου...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ο κινητήρας του πονυ αρχικά είναι λίγο δυνατότερος από του 2cv γιατι η φτερωτή υπερτροφοδοτει το καρμπυρατέρ ουσιαστικά και ο κινητήρας του παύει να είναι ατμοσφαιρικός. Οι δρόμοι πλέον δεν είναι όπως τα παλιά τα χρόνια που δν μπορούσες να πας πανω από 60 εννοείται πως αν το κινείς κανόνικα θα βγεις και στην Εγνατία και στην Ιόνια και στον περιφερειακό και παντού. Επίσης με την ηλεκτρονική το μόνο πλεονεκτικα δεν είναι το ότι δεν ρυθμίζεις διάκενο αλλά και το ότι δίνει αβανς ανάλογα τις συνθήκες χωρίς να χρειάζεται να δίνεις μοίρες χειροκίνητα όπως γίνεται με τον πλατινοφορο..
 
Εγγραφή
14 Σεπτεμβρίου 2017
Μηνύματα
41
Reaction score
150
Πόντοι
367
Age
58
Έτσι όπως το έθεσες στη φαντασία μου τρέχει να είσαι μεγαλοεπιχειρηματίας με λιγοστό χρόνο...:lol:
Οχι.... εχω σχολή tkd και λόγο αγώνων συνήθως έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα με γεμάτα σαββατοκύριακα.
 
Top Bottom