Ανακατασκευή 2CV By Argyris

visa chrono

Member
Reaction score
21.930
Πόντοι
1.487
Για να επανέλθουμε στο θέμα...
1) Σιγουρα με νούμερα ότι να ναι μπλεκεις
2) Υπάρχει και η νόμιμη οδός του υπουργείου στο τμήμα μηχανολογίας. (υπάρχει και γίνετε με αρκετή υπομονή) και πάντα για νόμιμα..

3)400αρακι δεν είναι με αυτά που βλέπω εκτός και εάν έχουν αλλάξει σασί καρότσα τα πάντα όλα.. Που χάθηκε η αρχική μορφή του αυτοκινήτου..
Δεν είναι όμως..

Ξεκινά
Με το αμάξι και με το σασί.. Εάν είναι off άλλαξε το με ένα καινούργιο με τα νούμερα έτοιμα απ έξω που έχει τώρα..
Καρότσα χτυστη με το χρώμα και την χρονολογία που έχεις τώρα..
Με αρκετή υπομονή και ρεαλιστικά αρκετά χρήματα θα φτιάξεις ένα ωραίο 2cv όπως από την αρχή ανέφερες..

Καλή συνέχεια..

2cv01

Member
Reaction score
3.081
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Aπο οτι βλέπω έχει η καμπινα υποδοχή για γκαζι με παντοφλα !! Το οποιο απο οτι γνωριζω ήταν πριν το 1980 και το είχαν κυριος τα 400
και σπάνια το έβλεπα σε 2cv 602 cm^3

2cv01

Member
Reaction score
3.081
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Εγώ θα πρότινω στον φίλο απο πάνω να παραγγείλει απο εξώ το ταμπελάκι με τους δικους του αριθμους επάνω !! Νομίζω θα του ζητηθεί η άδεια κυκλοφωρίας για πιστοποιηση !! Μετα θα τον βάλεις στο καινουργιο σασάκι και τέλος ! Αν είσαι σίγουρος οτι όλα ειναι κομπλε νομικα με το αμάξι!!
Αυτος ο αριθμος που είναι χτυπημένος ??

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
14.819
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Italy Milan
Τον πηραμε απο τα μουτρα τον ανθρωπο...
Αργύρη εχεις στην κατοχη σου ενα αξιοπρεπεστατο 2cv . Τα 2cv φτιαχνονται κ αναστενωνται σχετικα εύκολα... φτιαξε την καμπινα στο πρασινακι...τσεκαρε το σασι κατασταση κ προχωρα...:classic:

visa chrono

Member
Reaction score
21.930
Πόντοι
1.487
Τον πηραμε απο τα μουτρα τον ανθρωπο...
Αργύρη εχεις στην κατοχη σου ενα αξιοπρεπεστατο 2cv . Τα 2cv φτιαχνονται κ αναστενωνται σχετικα εύκολα... φτιαξε την καμπινα στο πρασινακι...τσεκαρε το σασι κατασταση κ προχωρα...:classic:
Mαζι σου Ιταλακο μαζί σου...

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.623
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
προσωπικα για καλο σκοπο το εγραψα
αργυρη δε σε ξερω φιλικα οτι εγραψα και παντα για διαφυλαξη κακων καταστασεων
συχενισε οπως εγραψε ο κρονος και θα εχεις εν αμαξι αστερι
μιλα με τα παιδια για κοματι κοματι των εργασιων και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα

2cv01

Member
Reaction score
3.081
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Φυσικά και εγω μαζι του ειμαι !! Αλλα να ειναι και κομπλε νομικα για να μην τρέχει ο άνθρωπος :)

Aργυρης Χλετσος

Αργύρης
Member
Reaction score
12
Πόντοι
332
Περιοχή
αργυρουπολη
To αμάξι απο θέμα νομιμότητας ειναι οκ αφου ο αριθμός πλαισίου της αδειας συμβαδίζει με το αριθμό πλαισίου που εχει πανω χτυπημένο στο σασί απο το εργοστάσιο.

Επειδή προφανώς κάποιος απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες εχει αλλάξει την καμπινα , το ερώτημα ειναι βαση ποιον στοιχείων ανακατασκευάζω το 2CV; Να πω την αλήθεια το πρασινάκι δεν με τρελαίνει. Οπότε αν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθουμε πως ήταν θα πρέπει να διαλέξω εγω χρώμα. Αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες απο την ανακτασκευση τόσο του σασί οσο και της καμπίνας. Τελος για παραγγελίες ανταλλακτικών απο το εξωτερικό ποια απο ολα τα site προτείνετε;

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.535
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Από τη στιγμή που το σασί συμβαδίζει με την άδεια τότε απλά θα πρεπει να βρεις τρόπο να ξαναχτυπήσεις τα νούμερα στο νέο σασί αν φυσικά το αλλάξεις. Όσο για το χρώμα της καμπίνας και του αυτοκινήτου γενικότερα βρες ένα χρώμα εποχής (2cv φυσικά) και άλλαξε το.

Εγώ ψώνισα τα πάντα για την δίκη μου ανακατασκευή από των κάτωθι και έμεινα ευχαριστημένος γενικώς:

http://www.renov-2cv-mehari36.com/en/

visa chrono

Member
Reaction score
21.930
Πόντοι
1.487
Με βαση τον αριθμο πλαισιου που εχεις βρες τι μοντελο ειναι το αμαξι σου.
( Εδω μεσα χαζευοντας προσεχτικα θα βρεις λινκ η στο ευρος του ιντερνετ να μαθεις τι χρονια ειναι το αμαξι με βαση το νουμερο που εχεις)

Μετα εαν δεν σου αρεσει το χρωμα δες την χρονια σου και τι χρωματα εβγαζε τοτε.. και αποφασισε ποιο σου αρεσει

Εκει εξω εχει πολλους που πουλανε ανταλακτικα good enough ειναι ο renov kai o frazose .. απο την αλλη οτι φτηνο δεν ειναι και καλο...
Φτιαξε και προσπαθησε να επαναφερεις οτι καλο nos spare εχει το αμαξι σου και ψαξε και για κανα nos spare..

Keep going

Top Bottom