Ανακατασκευή 2CV 6 1973 - Blue

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Οχι βρε δεν παρεξηγηθηκα και ουτε εχω σκοπο να παρεξηγηθώ με κανεναν απο το φορουμ , οπως ειπα και σελιδες πριν καθε αποψη και γνωμη δεκτή!! Απλως ηθελα να ξεκαθαρίσω καποια πραγματα οσο αφορά το χρωμα του αυτοκινήτου μου !! Φυσικά θα ακολουθήσει φωτογραφικό υλικό :) @tryphon και @ami8_gs_ds_bx Ευχαριστώ για την υποστήριξη :)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κατ αρχας χαιρομαι που καποιος ευτυχως καταλαβε το υφος και το χιουμορ μου (ami8_gs_ds_bx).
Κατα δευτερον Χρηστο νομιζω οτι οντως παρεξηγηθηκες διαβαζωντας το προηγουμενο ποστ σου και δε χρειαζεται φιλε! Δε αμφισβητει κανεις την προσπαθεια σου αλλωστε. Τη πλακα του Αποστολη συνεχισα!

Η ολη μου πλακα ηταν στο οτι το μπλε το εχω ψαξει απειρα στις κλασσικες citroen απ οταν εψαχνα γενικα τα μπλε της citroen για να δω ποιο απ ολα ηταν η οικογενειακη GS.
Το αυτοκινητο λοιπον στη 1η σελιδα δε γινεται φανερο ποιο μπλε ηταν γιατι αυτες ειναι παλιες φωτογραφιες απο φιλμ και πιθανοτατα ξεθοριασμενες. Μονο στις τελευταιες που εβαψες.

Εχουμε λοιπον Orient, Platina, de breganon και Grignan bleu απο το '73 τα οποια δεν ειναι το αυτοκινητο. Και το αναφερω απλα και μονο μηπως ηταν κατασκευης του '73 και παραδοθηκε το '74, δε κολλανε αυτα τα μπλε ομως. Το '74 εχουμε Lagune (ac639), Petrel (ac643) και Delta bleu. Προφανως δεν ειναι delta γιατι ολοι το γνωριζουμε απο τις τελευταιες DS και τις πρωτες CX. Οποτε μειναν 2. Απλα το lagune στο οποιο βαφονταν και τα Αmi, Cx Ds, Gs μοιαζει προς το γαλαζιο ουσιαστικα και το petrol ειναι πιο σκουρο (σ αυτη την αποχρωση το εβαψε ο Δημητρης Ραζης αν δε κανω λαθος). Blue lagune δε μοιαζει καλα καλα ουτε το 2cv στη φωτογραφια απο το νετ που πρωτοανεφερες την ονοματολογια του χρωματος στη περασμενη σελιδα.

Αυτα τα γραφω εγκυκλοπαιδικα και ειναι καλη γνωση να υπαρχει γραμμενη.

Τωρα Χρηστο αν ο χρωματοπωλης δε το εβγαλε ακριβως που δε το πιστευω ή δε γραφει στο φακο σωστα οπως λες, εγω δεν αμφισβητω τη προθεση σου να το κανεις γνησιο ,ουτε αυτο που λες για τη φωτογραφικη. Απλα στις υπερφωτισμενες φωτογραφιες μοιαζει ενα αρκετα πιο σκουρο blue lagune και το κοιταξα και απο κινητο και απο laptop. Οντως παντως και προσυπογραφω δυσκολα χρωματα στο φως και το φακο τα συγκεκριμενα μπλε και το αποτελεσμα επηρεαζεται αμεσα απο τις ρυθμισεις μιας φωτογραφικης ιδιως σε εντονα χρωματα. Θα χαρω να πιουμε ενα καφε καθως μια φορα το χρονο ανεβαινω Γιαννενα ,γιατι ως προσκληση ελαβα αυτο που λες οτι δε το εχω δει απο κοντα!:thumbs:
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Κατ αρχας χαιρομαι που καποιος ευτυχως καταλαβε το υφος και το χιουμορ μου (ami8_gs_ds_bx).
Κατα δευτερον Χρηστο νομιζω οτι οντως παρεξηγηθηκες διαβαζωντας το προηγουμενο ποστ σου και δε χρειαζεται φιλε! Δε αμφισβητει κανεις την προσπαθεια σου αλλωστε. Τη πλακα του Αποστολη συνεχισα!

Η ολη μου πλακα ηταν στο οτι το μπλε το εχω ψαξει απειρα στις κλασσικες citroen απ οταν εψαχνα γενικα τα μπλε της citroen για να δω ποιο απ ολα ηταν η οικογενειακη GS.
Το αυτοκινητο λοιπον στη 1η σελιδα δε γινεται φανερο ποιο μπλε ηταν γιατι αυτες ειναι παλιες φωτογραφιες απο φιλμ και πιθανοτατα ξεθοριασμενες. Μονο στις τελευταιες που εβαψες.

Εχουμε λοιπον Orient, Platina, de breganon και Grignan bleu απο το '73 τα οποια δεν ειναι το αυτοκινητο. Και το αναφερω απλα και μονο μηπως ηταν κατασκευης του '73 και παραδοθηκε το '74, δε κολλανε αυτα τα μπλε ομως. Το '74 εχουμε Lagune (ac639), Petrel (ac643) και Delta bleu. Προφανως δεν ειναι delta γιατι ολοι το γνωριζουμε απο τις τελευταιες DS και τις πρωτες CX. Οποτε μειναν 2. Απλα το lagune στο οποιο βαφονταν και τα Αmi, Cx Ds, Gs μοιαζει προς το γαλαζιο ουσιαστικα και το petrol ειναι πιο σκουρο (σ αυτη την αποχρωση το εβαψε ο Δημητρης Ραζης αν δε κανω λαθος). Blue lagune δε μοιαζει καλα καλα ουτε το 2cv στη φωτογραφια απο το νετ που πρωτοανεφερες την ονοματολογια του χρωματος στη περασμενη σελιδα.

Αυτα τα γραφω εγκυκλοπαιδικα και ειναι καλη γνωση να υπαρχει γραμμενη.

Τωρα Χρηστο αν ο χρωματοπωλης δε το εβγαλε ακριβως που δε το πιστευω ή δε γραφει στο φακο σωστα οπως λες, εγω δεν αμφισβητω τη προθεση σου να το κανεις γνησιο ,ουτε αυτο που λες για τη φωτογραφικη. Απλα στις υπερφωτισμενες φωτογραφιες μοιαζει ενα αρκετα πιο σκουρο blue lagune και το κοιταξα και απο κινητο και απο laptop. Οντως παντως και προσυπογραφω δυσκολα χρωματα στο φως και το φακο τα συγκεκριμενα μπλε και το αποτελεσμα επηρεαζεται αμεσα απο τις ρυθμισεις μιας φωτογραφικης ιδιως σε εντονα χρωματα. Θα χαρω να πιουμε ενα καφε καθως μια φορα το χρονο ανεβαινω Γιαννενα ,γιατι ως προσκληση ελαβα αυτο που λες οτι δε το εχω δει απο κοντα!:thumbs:
Συμφωνώ 1000 % νονε !! Αυτο θελω να πω οτι στον φακο φαίνετε αρκετά διαφορετικά !!! Το χρωμα δεν το εβγαλα με τον κωδικο αλλα πηγα ενα κομματι απο το ραφακι το οποιο δεν έιχε βαφτεί κόκκινο και ηταν η βαφη του εγοστασιου :) Φιλε οπότε ερθεις Γιάννενα με χαρα να πάμε να πιούμε καφε και να το δεις και απο κοντα :) Το χρωμα οπως είπα και πιο πισω ειναι το bleu lagune απλως μαλλων ηταν άστοχη η φωτο ;)
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
216
Πόντοι
397
Age
50
2cv01 συνεχιζεις οπως σε παει και τα κανεις ολα οκ!σε παρακολουθουμε !!!!
μια και το εφερε η κουβεντα περι blue,αυτα τα παρακατω ξερει κανεις τι μπλε ειναι?ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ super....
 

Attachments

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
2cv01 συνεχιζεις οπως σε παει και τα κανεις ολα οκ!σε παρακολουθουμε !!!!
μια και το εφερε η κουβεντα περι blue,αυτα τα παρακατω ξερει κανεις τι μπλε ειναι?ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ super....
Όλα πρέπει να είναι Blue Celeste ;)
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
2cv01 συνεχιζεις οπως σε παει και τα κανεις ολα οκ!σε παρακολουθουμε !!!!
μια και το εφερε η κουβεντα περι blue,αυτα τα παρακατω ξερει κανεις τι μπλε ειναι?ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ super....
Ευχαριστώ πολύ :)
Οπώς είπε και ο Αποστόλης είναι blue celeste και το δέυτερο ίσως να ήταν και blue camargue ;)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πραγματικα καμια σχεση τωρα!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ευχαριστώ πολυ για τα ωραια σας λόγια !!
Ο παππας ειναι βαμμένος στο ac136 gris rose οπως πρέπει να ειναι !! Δεν ειναι ο πλαστικος ο οποίος ειναι μαύρος . Ειναι σιδερένιος :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ευχαριστώ πολυ για τα ωραια σας λόγια !!
Ο παππας ειναι βαμμένος στο ac136 gris rose οπως πρέπει να ειναι !! Δεν ειναι ο πλαστικος ο οποίος ειναι μαύρος . Ειναι σιδερένιος :)
Οντως;;; Δεν την ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια! Νόμιζα ότι ήταν πλαστικοί όλοι από ένα σημείο και μετά.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Οντως;;; Δεν την ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια! Νόμιζα ότι ήταν πλαστικοί όλοι από ένα σημείο και μετά.
Οχι ορισμενα 2cv της δεκαετίας του 70 ειχαν σιδερενιο φιλτροκουτι :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Οχι ορισμενα 2cv της δεκαετίας του 70 ειχαν σιδερενιο φιλτροκουτι :)
Ασχετο, τη χαλασμένη μηχανή την κράτησες;;;
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Οχι μόνο την κράτησα αλλα και την επισκεύασα :)
Ωραίος! Είπα και εγώ... Σιγά μην την άφησε έτσι... :bow:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
φώτο απο την φωτογραφικη :)
View attachment 13338
Αν δεν είχε το χαρακτηριστικό προβολέα θα έλεγα ότι μας κανείς πλάκα και έχεις φωτογραφίσει άλλο αυτοκίνητο. Όσες φωτογραφίες έβγαλες με το κινητό ξαναβγαλτες με μηχανή να απολαύσουμε popcorn
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αν δεν είχε το χαρακτηριστικό προβολέα θα έλεγα ότι μας κανείς πλάκα και έχεις φωτογραφίσει άλλο αυτοκίνητο. Όσες φωτογραφίες έβγαλες με το κινητό ξαναβγαλτες με μηχανή να απολαύσουμε popcorn
Χαχαχαχα εγινε ;)
 
Top Bottom