Ανακατασκευή μηχανής 2CV (Έμβολα χιτώνια)

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Μπράβο ρε Κώστα! Τα ταμπόυρα κράτησέ τα!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καθαρισμός εξωτερικός του κιβωτιου και έλεγχος λειτουργίας στις 2300 Rpm εάdrivesdk
κάποια ταχύτητα η όχι.Παραθετω και ένα βιντεακι cigara...Ο θόρυβος που ακούγεται είναι από το διαφορικό και από τα γραναζια διότι δεν έχει σταγόνα λάδι μέσα :lost:.Το εσωτερικό του πλυθηκε και καθαριστηκε καλά.Το κιβώτιο δουλεύει καλά και τα ρουλεμαν δεν έχουνε ανοχες.Οποτε το μόνο που μένει είναι να βάλω τις βαλβολινες του και να το σφραγησω καλά...

Το λινκ του βίντεο:
https://drive.google.com/file/d/1zwgjvayAd0SHA4ql9FOuN5iiJq-cDX1U/view?usp=drivesdk
gearbox3.JPG
gearbox 2.JPG
gearbox1.jpg
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καθαρισμός εξωτερικός του κιβωτιου και έλεγχος λειτουργίας στις 2300 Rpm εάdrivesdk
κάποια ταχύτητα η όχι.Παραθετω και ένα βιντεακι cigara...Ο θόρυβος που ακούγεται είναι από το διαφορικό και από τα γραναζια διότι δεν έχει σταγόνα λάδι μέσα :lost:.Το εσωτερικό του πλυθηκε και καθαριστηκε καλά.Το κιβώτιο δουλεύει καλά και τα ρουλεμαν δεν έχουνε ανοχες.Οποτε το μόνο που μένει είναι να βάλω τις βαλβολινες του και να το σφραγησω καλά...

Το λινκ του βίντεο:
https://drive.google.com/file/d/1zwgjvayAd0SHA4ql9FOuN5iiJq-cDX1U/view?usp=drivesdk
View attachment 11337 View attachment 11338 View attachment 11339
Αν είναι να το αποθηκεύσεις για μελλοντική χρήση, καλύτερα μη βάλεις βαλβολίνες. Αν το χρειαστείς, βάλε όταν το εγκαταστήσεις.
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
φυσικα και θα βαλει βαλβολινες, μη λετε αλλες ανακριβειες... αμα δε βαλει θα κολλησει το σαζμαν
Αν είναι να το αποθηκεύσεις για μελλοντική χρήση, καλύτερα μη βάλεις βαλβολίνες. Αν το χρειαστείς, βάλε όταν το εγκαταστήσεις.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αν είναι να το αποθηκεύσεις για μελλοντική χρήση, καλύτερα μη βάλεις βαλβολίνες. Αν το χρειαστείς, βάλε όταν το εγκαταστήσεις.
Τάσο θα σε συμβούλευα να μη γράφεις κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις γιατί ίσως κάποιος όπου το διαβάσει και δεν γνωριζει να πάθει κάποια ζημιά σε κάποια άλλη περίπτωση.
Επίσης.....Google is your friend.....
Στο θέμα μας τώρα...φυσικά και θα ΠΡΕΠΕΙ να βάλω λάδια μέσα και μάλιστα το σωστό θα ήτανε να το γεμίσω μέχρι πάνω και όχι στη σωστή στάθμη. Το πρόβλημα με μια μακρόχρονη αποθήκευση είναι η υγρασία την οποία δεν τη θέλουμε.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Keep going Κωστή..:citroen:

Πηγές το τοπικ σου σε άλλο επίπεδο.. :citrolove::toilet::citrolove:
Ο chrono έχει απόλυτο δίκιο και συμφωνώ και επαυξάνω. Ο Κωστής έχει ανεβάσει όχι μόνο το topic του αλλά και το forum τολμώ να πω. Μη μου πείτε ότι κάθε φορά που μπαίνετε στο forum δεν περιμένετε ανάρτηση του Κωστή με νέες φωτογραφίες και νεα στοιχεία από τις δραστηριότητες του... και με βιντεάκια :bow:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Να παρει τη cx περιμενω εκτος των αλλων, να φυγω καρφι για Δαφνι....:lol::yahoo::w00t::tease:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ο chrono έχει απόλυτο δίκιο και συμφωνώ και επαυξάνω. Ο Κωστής έχει ανεβάσει όχι μόνο το topic του αλλά και το forum τολμώ να πω. Μη μου πείτε ότι κάθε φορά που μπαίνετε στο forum δεν περιμένετε ανάρτηση του Κωστή με νέες φωτογραφίες και νεα στοιχεία από τις δραστηριότητες του... και με βιντεάκια :bow:
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :)!!Είναι υπερευχαριστηση μου να τα μοιράζομαι μαζί σας όλα αυτά :up:!!!!
@nonos όσον αφορά τη Cx είμαι στη διαδικασία της αναμονής,μιας και δεν έλαβα ακόμα ξεκάθαρη απάντηση από τον κάτοχο της :dash:!Για όσο καιρό θα είμαι ακόμα Ελλάδα ελπίζω να έχει πάρει την απόφαση τουgrom και να σταματησει να με βασανίζει!! !
:ballons::kind::kind:
 
Last edited:

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :)!!Είναι υπερευχαριστηση μου να τα μοιράζομαι μαζί σας όλα αυτά :up:!!!!
@nonos όσον αφορά τη Cx είμαι στη διαδικασία της αναμονής,μιας και δεν έλαβα ακόμα ξεκάθαρη απάντηση από τον κάτοχο της :dash:!Για όσο καιρό θα είμαι ακόμα Ελλάδα ελπίζω να έχει πάρει την απόφαση τουgrom και να σταματησει να με βασανίζει!! !
:ballons::kind::kind:
Να του εξηγήσεις του μπαρμπα ότι την απάντηση του την περιμένουν άλλα 445 μέλη και ουκ ολιγος αριθμος επισκεπτών :rotfl:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :)!!Είναι υπερευχαριστηση μου να τα μοιράζομαι μαζί σας όλα αυτά :up:!!!!
@nonos όσον αφορά τη Cx είμαι στη διαδικασία της αναμονής,μιας και δεν έλαβα ακόμα ξεκάθαρη απάντηση από τον κάτοχο της :dash:!Για όσο καιρό θα είμαι ακόμα Ελλάδα ελπίζω να έχει πάρει την απόφαση τουgrom και να σταματησει να με βασανίζει!! !
:ballons::kind::kind:
καλα πες του φιλε δεν ενδιαφερομαι και την αλλη μερα θα εχεις τα κλειδια στο χερι σε τιμη χωμα....σε παιζει κωστα και δε το καταλαβαινεις...απλα δεν την εχει ζητησει κανεις και δεν ξερει ποσο πρεπει να την δωσει θελει πολλα ξερει οτι δε θα τα παρει αν την δωσει λιγα μπορει να τον πουν μλκα οποτε ....ψαχνετε
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Να παρει τη cx περιμενω εκτος των αλλων, να φυγω καρφι για Δαφνι....:lol::yahoo::w00t::tease:
Κλείσε δίκλινο, θα ακολουθήσω popcorn
 
Top Bottom