Αναζήτηση 2cv-Αγορά-Ανακατασκευή (?)

Costas_v

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
14
Reaction score
10
Πόντοι
222
Age
53
Περιοχή
Ν. Ερυθραία
Βρίσκομαι διστακτικά σε αναζήτηση 2CV
Η θεα DS βγαίνει ακριβή απ όσο βλέπω..
CX και GS/A είναι οι άλλες δυο με υδροπνευματική που θα μου άρεσαν, αλλα θυμαμαι εποχες με τη DS του πατερα μου να ψαχνεται σε συνεργεια για καποιον που πραγματικα γνωρίζει και το ψιλοφοβάμαι.

Σκεφτομαι λοιπόν τα δυνατά σενάρια - φανταζομαι όπως όλοι
- να βρω κάποιο "έτοιμο"
- να πάρω κάποιο και να ξεκινησω γδύσιμο κλπ δραστικά
- να βρω κάποιο σε μέτρια κατασταση και σταδιακά να το βελτιώνω

Κλασσικές γενικές ερωτήσεις μάλλον έτσι;..
Αλλα θα ήθελα να έχω εικόνα για τι κόστος μιλάμε - το βασικότερο.
Είμαι πολύ ανοικτός σε προτάσεις από όσους πέρασαν από παρόμοια βήματα

- τώρα αν υπάρχει και κανένα αυτοκίνητο γνωστού .. ακόμη καλύτερα ;)

ευχαριστώ και αν είναι χιλιοειπωμένα τα όσα ρωτάω να με συμπαθάτε΄, δεκτές και παραπομπές λινκ :)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ξεκιναμε αν παρεις ετοιμο γλυτώνεις κοπο φασαρια αλλα ολο και κατι θα φτιαξεις...και θα το πληρωσεις..
αν παρεις για ανακατασκευή θα το παρεις φτηνα ισως και πολύ φτηνα θα ταλαιπωρηθείς...αλλα θα μαθεις πολλα και θα το φτιαχνεις μονος σου και θα ξερεις τι εχει χαλασει και πως φτιαχνετε....αλλα θελει κοπο χρονο και χρημα...αναλογικα ισως πληρωσεις παραπανω λιγο αλλα θατο φτιαξεις 100% και σιγα σιγα χωρις να εκταμιεύσεις χρηματα προσοχη μην πεσεις σε φολα....
πριν κανεις οτιδήποτε ριξε μια ματια από ανταλακτικα τι παιζει
αν ψαχνεσε για gs υπαρχει μια σε λειτουργικοτητα σε δυαλυτηριο στην Αρτα ΖΗΣΗΣ ΝΑΣΤΟΥΛΗΣ για παρε τηλ/νο μηπως και το παρεις φτηνο και ολοκληρο δεν θελει πολλη δουλεια..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Citroen DS

Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω τι σημαίνει να έχει κάποιος αυτό τον θρύλο της αυτοκίνησης. Πέρασα από την διαδικασία αναζήτησης
όπως και από την μέγιστη χαρά της απόκτησης μιας θεάς οπότε μπορώ να μοιραστώ την εμπειρία μου

Αυτό που σε συμβουλεύω αν σκοπεύεις να πάρεις μια Citroen DS είναι να επενδύσεις σε μια αρκετά καλή βάση μιας και δεν είναι το ευκολότερο αυτοκίνητο να ανακατασκευάσει κάποιος. Αλλά ακόμα και να μπορείς τα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς μπορεί και να ξεπεράσουν τα 10.000€.
Δες το σχετικό θέμα του φίλου μας @HARRIS YPSILANTIS

Με 10,000€ υπάρχουν, στην Ελλάδα τουλάχιστον, πολύ καλά αυτοκίνητα ακόμα. Βέβαια στις μέρες μας και ιδίως στην Ελλάδα 10.000€ είναι για τους περισσότερους μια περιουσία.

Citroen 2cv

Πολύ ευκολότερη υπόθεση και η απόκτησή του αλλά και η ανακατασκευή του. Η ανακατασκευή του δικού μου 2cv που όπως θα δεις στις φωτογραφίες ήταν ολική και κόστισε 2.000€ (το ποσό που πλήρωσα στον φαναρτζή)
Υπήρχαν και κάποια άλλα έξοδα για ανταλλακτικά που κόστισαν άλλα τόσα. Έχω όμως ένα πολύ καλό 2cv. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις ένα μη κακοποιημένο και να αρχίσεις να το φτιάχνεις σιγά σιγά. Σε τι κατάσταση θέλεις να το φτιάξεις? Το θέλεις για καθημερινή χρήση ή για γκαράζ και να το απολαμβάνεις τα Σαββατοκύριακα όπως εγώ?
 

Costas_v

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
14
Reaction score
10
Πόντοι
222
Age
53
Περιοχή
Ν. Ερυθραία
Χμμ λοιπον το σύμπαν δε φαίνεται να συνομωτεί υπέρ μου.. Βλέπε έκτακτες οικονομικές υποχρεώσεις.
Τέλος πάντων δεν το βάζω κάτω και συνεχιζω την έρευνα και βλέπουμε:
Με βλεπω για 2CV με το μικροτερο δυνατό μπάτζετ.
Η χρηση που σκέφτομαι δεν είναι ουτε το τελειο εκθεσιακό στο γκαραζ που βγαίνει μια στο τόσο (εξετασα και την περιπτωση του ιστορικου οχηματος) αλλά όχι και καθημερινό. Υπάρχει αυτοκίνητο.
Κάτι για μενα, αλλά και που θα μοιραζομαστε με τις μικρές για βόλτες και εξορμήσεις - όχι μονο σκ. Και που να φτιαχτεί λίγο λίγο και να "μείνει" μαζί μας.
Αρα να είναι μηχανολογικα ικανοποιητικό και όσον αφορα τα αισθητικά του αποδεκτό η τουλάχιστον να μαζεύεται (σιγά σιγά)
Απο σασί πατώματα κλπ που κατάλαβα πάσχουν αρκετά, υπάρχουν βλέπω ανταλλακτικά και λύσεις απο έξω. Άρα να μην το φοβάμαι τόσο;
Ποια είναι τα βασικά που θα πρέπει να κοιτάζω για να μην πέσω σε "χαμένη περίπτωση"
Τιμή που πιθανόν να κυμαίνεται κάποιο τετοιο 2cv;
(Ο αδελφός μου που με πήρε χαμπάρι νοσταλγησε το Dyane του, αλλά δε με φτιάχνει τόσο για να μαι ειλικρινής)
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Basika file kosta...alo psachnis ke alo se briski...arki na to apodechtis...
Ti thelo na po?
Psachnis ena 2cv ke ksafnika briskis tichea ena ami6 se kali katastasi ke timi...
Etzi tin patao ke ego...
Kalo kouragio ke ipomoni.
 

Costas_v

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
14
Reaction score
10
Πόντοι
222
Age
53
Περιοχή
Ν. Ερυθραία
Basika file kosta...alo psachnis ke alo se briski...arki na to apodechtis...
Ti thelo na po?
Psachnis ena 2cv ke ksafnika briskis tichea ena ami6 se kali katastasi ke timi...
Etzi tin patao ke ego...
Kalo kouragio ke ipomoni.
Να διαφωνήσω αποκλείεται :)
Το έχω δει σε πολλές φάσεις στη ζωή μου αυτό το σενάριο. Παραμένω ευέλικτος! :)
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Χμμ λοιπον το σύμπαν δε φαίνεται να συνομωτεί υπέρ μου.. Βλέπε έκτακτες οικονομικές υποχρεώσεις.
Τέλος πάντων δεν το βάζω κάτω και συνεχιζω την έρευνα και βλέπουμε:
Με βλεπω για 2CV με το μικροτερο δυνατό μπάτζετ.
Η χρηση που σκέφτομαι δεν είναι ουτε το τελειο εκθεσιακό στο γκαραζ που βγαίνει μια στο τόσο (εξετασα και την περιπτωση του ιστορικου οχηματος) αλλά όχι και καθημερινό. Υπάρχει αυτοκίνητο.
Κάτι για μενα, αλλά και που θα μοιραζομαστε με τις μικρές για βόλτες και εξορμήσεις - όχι μονο σκ. Και που να φτιαχτεί λίγο λίγο και να "μείνει" μαζί μας.
Αρα να είναι μηχανολογικα ικανοποιητικό και όσον αφορα τα αισθητικά του αποδεκτό η τουλάχιστον να μαζεύεται (σιγά σιγά)
Απο σασί πατώματα κλπ που κατάλαβα πάσχουν αρκετά, υπάρχουν βλέπω ανταλλακτικά και λύσεις απο έξω. Άρα να μην το φοβάμαι τόσο;
Ποια είναι τα βασικά που θα πρέπει να κοιτάζω για να μην πέσω σε "χαμένη περίπτωση"
Τιμή που πιθανόν να κυμαίνεται κάποιο τετοιο 2cv;
(Ο αδελφός μου που με πήρε χαμπάρι νοσταλγησε το Dyane του, αλλά δε με φτιάχνει τόσο για να μαι ειλικρινής)
Το έχω γράψει πάμπολλες φορές και θα το ξαναγράψω.. Το πιο σημαντικό είναι που σου αρέσει και θέλεις να αποκτήσεις ένα 2cv. Να είσαι σίγουρος πως θα βρεις. Να θύμασαι το 2cv φτιάχνετε εύκολα. Όρεξη να έχεις και κάποια χρήματα.. Όχι πολλά. Θα έχουμε όλοι το νου μας..

Πιστεύω πως με 3.000€ βρίσκεις μια καλή βάση. Θα πρέπει να τσεκάρεις το σασί τα πατώματα και γενικά σκουριές.. Να στέκει καλά γενικώς :)
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Υπαρχει στο car.gr και το βαλει κι εγω εδω αγγελια ,μια cx turbo ii ,υπερπληρης μετατροπη.. το αμαξι ειναι αστερι αππ οσο ξερω και εχω δει και ειιναι καλου μου φιλου.. το αμαξι ειναι ετοιμο..θα δωσεις κατι παραπανω αρχικα αλλα μονο καποια λογικη συντηρηση μετα..πινακιδες ιστορικου,εννοειται.
 
Εγγραφή
7 Μαρτίου 2019
Μηνύματα
1
Reaction score
0
Πόντοι
250
Age
43
Citroen 2cv

Πολύ ευκολότερη υπόθεση και η απόκτησή του αλλά και η ανακατασκευή του. Η ανακατασκευή του δικού μου 2cv που όπως θα δεις στις φωτογραφίες ήταν ολική και κόστισε 2.000€ (το ποσό που πλήρωσα στον φαναρτζή)
Υπήρχαν και κάποια άλλα έξοδα για ανταλλακτικά που κόστισαν άλλα τόσα. Έχω όμως ένα πολύ καλό 2cv. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις ένα μη κακοποιημένο και να αρχίσεις να το φτιάχνεις σιγά σιγά. Σε τι κατάσταση θέλεις να το φτιάξεις? Το θέλεις για καθημερινή χρήση ή για γκαράζ και να το απολαμβάνεις τα Σαββατοκύριακα όπως εγώ?

---

Καλησπέρα,

Έχω ένα 2cv που χρειάζεται αρχικά επισκεύή σε σασί και πάτωμα που είναι σάπια. Ήθελα να σας ρωτήσω με ευκαιρία την παραπάνω σας, παλαιά φυσικά, ανάρτησή αν γνωρίζετε κάποιον μάστορα στη Θεσσαλονίκη ή γύρω περιοχή που να ασχολείται με 2CV;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Χρήστος
 
Top Bottom