Άλλα μη κλασσικά παλιά αυτοκίνητα

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πρόκειται για αυτοκίνητα που έχουν και αυτά το κοινό τους στο χώρο του κλασσικού αυτοκινήτου. Καλά, η τετράγωνη τρύπα δίπλα στο σήμα του 124 δεν ξέρω τι σημαίνει και πως το τρυπήσανε, ή επάνω τρύπα όμως μοιάζει με... σφαίρα! Το πυροβολήσανε??!!!
Είχαν τέσσερις τρύπες γιατί στην Ιταλία εκείνη την εποχή οι πίσω πινακίδες ήταν τετράγωνες, όπως και στην Ιαπωνία. Αν προσέξετε και το Subaru μου έχει τέσσερεις τρύπες για την πίσω πινακίδα, αλλά και το Corolla πιό πάνω έχει τις δύο πάνω και από κάτω γατζάκια για να παραμένει στη θέση της. Το ίδιο σύστημα έχει και το Datsun μου.
Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς


Ξεκινάμε και πάλι με ένα Opel Kadett C που είχα πετύχει αλλά είχα βάλει άθλια φωτογραφία. Είδα άλλο ένα που δεν είχα ξαναδει αλλά ήταν ο ιδιοκτήτης μέσα και δεν ρισκαρα να βγαλω φώτο.



Συνεχίζουμε με VW Type 2 έκδοση λεωφορειάκι.


Και τέλος ένα αγροτικό Toyota που δεν ξέρω το μοντέλο και αν το ξαναπετύχω θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς


Ξεκινάμε και πάλι με ένα Opel Kadett C που είχα πετύχει αλλά είχα βάλει άθλια φωτογραφία. Είδα άλλο ένα που δεν είχα ξαναδει αλλά ήταν ο ιδιοκτήτης μέσα και δεν ρισκαρα να βγαλω φώτο.



Συνεχίζουμε με VW Type 2 έκδοση λεωφορειάκι.


Και τέλος ένα αγροτικό Toyota που δεν ξέρω το μοντέλο και αν το ξαναπετύχω θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες.
Το vw t2 minibus, είναι του κ. Γιώργου Μ. Παλιού φημισμένου μαθηματικού της πόλης.
Ενός υπέροχου Ανθρώπου, πάνω απ'όλα. Το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Πιστέψτε με. Δεν μίλαγε, αλλά έπραττε.
Τον γνωρίζω από μαθητής, και είχε βαρύ χέρι. Μιλάμε για αξέχαστα πολύ βαρύ. :dizzy:
Στη 2η φωτό, το σχέδιο στο πίσω παρμπρίζ, είναι το "σήμα" του φροντιστηρίου που διατηρούσε.:thumbs:
Άχχ, ρε τασούλη. Νά'σαι καλά.:bow:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
3 τα χαρακτιριστικα
πιανκιδα με 2 γραμματα
τηλεφωνο χωρις το 210 -...μπροστα
τεντα καροτσας με την απαραιτητη σιδηροκατασκευη
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
3 τα χαρακτιριστικα
πιανκιδα με 2 γραμματα
τηλεφωνο χωρις το 210 -...μπροστα
τεντα καροτσας με την απαραιτητη σιδηροκατασκευη
Bonus:Η καλλιτεχνικη επιγραφη "Εισοδος'' στη τζαμοπορτα του καταστηματος απο πισω..:D
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σαρμαδακι.. Τι μου θυμισες.. Χρονια στη γειτονια μου ενα μπλε ηλεκτρικ ξαναβαμμενο. Απο τοτε ειχα να το θυμηθω
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Την ειχε ο κουμπαρος των γονιων μου πριν τη c5 mk1. Βαρκα γυαλο αλλα ωραιο σουλουπι, μ αρεσε πολυ. Χτυπησε πιστονι το '09 και πηγε αποσυρση.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ενταξει αυτο πηγαινε και στα ''Αλλα κλασσικα''..
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ενταξει αυτο πηγαινε και στα ''Αλλα κλασσικα''..
Είναι αλήθεια ότι αμφιταλαντευτηκα για μερικά... δευτερόλεπτα, αλλά τελικά είπα όχι! Θα έπρεπε να είμαι ίσως πιο αντικειμενικός, το παραδέχομαι!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φοβηθηκες τη γκρινια του γερονονου..:lol:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Φοβηθηκες τη γκρινια του γερονονου..:lol:
Παρασύρομαι και εγώ, απλώς μας διαβάζει πολύς κόσμος και θα έπρεπε να είμαι πιο δίκαιος, ιδίως εάν πρόκειται για κομμάτι της ιστορίας της Βρετανικής αυτοκινητοβιομηχανίας, καλό ή κακό!
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ακόμα και το πιο "ταπεινό" αυτοκινητάκι, που κάποτε δε του ρίχναμε δεύτερη ματιά, μπορεί να δείχνει ωραίο μετά από χρόνια. Χρειάζεται μόνο να του δώσει κάποιος λίγη αγάπη. Ετσι πρέπει να έγινε με αυτό το Zastava750.

16621
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ακόμα και το πιο "ταπεινό" αυτοκινητάκι, που κάποτε δε του ρίχναμε δεύτερη ματιά, μπορεί να δείχνει ωραίο μετά από χρόνια.
Συμφωνώ απόλυτα. Πριν πολλά χρόνια τα κοροιδεύαμε αγρίως. Τώρα μου φαίνονται πανέμορφα :)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα. Πριν πολλά χρόνια τα κοροιδεύαμε αγρίως. Τώρα μου φαίνονται πανέμορφα :)
Ιδέα για θέμα, εάν συμφωνείτε! (Υ.Γ. Απόστολε δεν ξεχνώ την υπόσχεση για Flaminio Bertoni, μόλις βρω το χρόνο, κάπου το φθινόπωρο μάλλον...)
 
Top Bottom