Άλλα κλασσικά!

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Έχω πετύχει ένα τέτοιο αλλά Dacia στην Κηφισιά.
Εχω την εντυπωση οτι τα dacia 1100 δεν ειχαν εισαχθει κανονικα στην Ελλαδα.Βασικα δεν ειμαι καν σιγουρος οτι ειχαν εξαχθει ποτε εκτος Ρουμανιας..hmmm
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Έχω πετύχει ένα τέτοιο αλλά Dacia στην Κηφισιά.
Εχω την εντυπωση οτι τα dacia 1100 δεν ειχαν εισαχθει κανονικα στην Ελλαδα.Βασικα δεν ειμαι καν σιγουρος οτι ειχαν εξαχθει ποτε εκτος Ρουμανιας..hmmm
Αγαπητοι φιλοι οτι ο Χρηστος Εβαλε ειναι ενα renault 10 major που ολη του την ζωη εμεινε renault

Renault που εγινε Dacia was the 8 @ 12

Η αντιπροσωπεια αυτων τον αυτοκινητων ηταν για χρονια στις παρυφες του Υμητου.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σωστα:thumbs:
Η πλάκα είναι ότι εν κινήσει χθες βράδυ πέτυχα και ένα λευκό 12 με πινακίδα ΒΡ- ! Δυστυχώς δεν υπήρχε περιθώριο για φωτογραφία.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σε κατάσταση βιτρίνας αν και το αρχικο σχήμα της Duetto δε το ξεπέρασε καμία.
23200

:love:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Σε κατάσταση βιτρίνας αν και το αρχικο σχήμα της Duetto δε το ξεπέρασε καμία.
View attachment 23200
:love:
Παρόλο που τo "boat tail" της εμένα προσωπικά με ξένιζε λίγο, η duetto είναι η πιο συλλεκτική και ακριβή από όλες! Και η συγκεκριμένη, 4ης σειράς είναι ωραία, προσπαθώντας να ξεφύγει από την "πλαστικούρα" του σπόιλερ πίσω της προηγούμενης, γενιάς. Παρόλα αυτά, εμένα προσωπικά η αγαπημένη μου spider είναι η 3ης γενιάς, αλλά χρονολογίας '83-'86 με το απίστευτο ταμπλώ της 2ης γενιάς! Με το ξεχωριστό ταχύμετρο και στροφόμετρο.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Στο βαθος μιας πυλωτης,ανακαλυψα σημερα αυτο το Capri.

Kρινοντας δε απο το ειδος της πινακιδας,θεωρω πως προκειται για καποια σπανια εκδοση με μικρου κυβισμου κινητηρα,ειδικα για την ελληνικη αγορα..:shifty:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
The last(?)
23300


23301
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σήμερα έκανα μια ωραία βόλτα με το Peugeot για να δω αν, τα ευρήματα του @minas δια μέσω street view, υπάρχουν ακόμη και αφού ήταν θετική η αναζήτηση θεωρώ οτι αρμόζει να μπουν σε αυτό το θέμα. Το πρώτο λόγω της ηλικίας του που πλησιάζει απειλητικά τα 70 και το δεύτερο γιατί δεν το λες και πολύ συνηθισμένο, ειδικά στην Ελλάδα. Έχουμε λοιπόν:

23302

23303

23304

23305

Austin A30 (μπορεί και Α35 επειδή έχει 2 υαλοκαθαριστήρες) αυτό το αυτοκίνητο μπορεί να είναι και 69 ετών καθώς παραγόταν απ' το 1951 ως το 1956.

23306

23307

Κι εδώ το σπάνιο, νομίζω, θέαμα ενός Lincoln Town Car πρώτης γενιάς, ακόμη με τις αμερικανικές πινακίδες του, μοντέλο 1980-1989, σε σχεδόν άριστη κατάσταση. Στα 5,56 μέτρα μήκος νομίζω ότι είναι το μακρύτερο αυτοκίνητο που έχω δει από κοντά μέχρι τώρα. Αν η CX είναι λίγο ζόρικη στο παρκάρισμα σκεφτείτε αυτό...

Επίσης άλλο ένα εύρημα του @minas :
23308

23309

23311

Ένα κλασσικότατο γαλλικό, το Renault 4L, ακόμα με ωραιότατες κίτρινες λάμπες στα φανάρια, ενώ φαίνεται να ασχολείται και κάποιος μαζί του γιατί παλιοτερα ήταν στον κήπο δίπλα ενώ τώρα είναι στην πυλωτή και με κάποιες απ τις σκουριές του καθαρισμένες.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ωραίες φωτογραφίες Τάσο.
Ας προσπαθήσουμε όλοι τα πολύ ρημαδια να μπαίνουν στο Εγκαταλελειμμένες κούκλες.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ωραίες φωτογραφίες Τάσο.
Ας προσπαθήσουμε όλοι τα πολύ ρημαδια να μπαίνουν στο Εγκαταλελειμμένες κούκλες.
Τα έβαλα εδώ για τους λόγους που είπα παραπάνω. Το Α30 ρημάδι μεν, κλασσικό όμως. Και δεν είναι και πολύ ρημάδι... Έχουμε δει και χειρότερα. Μεχρι πριν λιγα χρόνια ήταν προσεγμένο.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Η CX δεν ξεχωρίζει σε πολλά σημεία από ένα σύγχρονο αυτοκίνητο και σε κάποια σημαντικά θέματα ξεπερνάει τα σύγχρονα. Αλλά ακόμα και ένα παλαιότερο και περισσότερο "παραδοσιακό" αυτοκίνητο της παλιάς σχολής να είχα το οποίο δε θεωρείται εύχρηστο για τις καθημερινές μας μετακινήσεις, όπως είναι ένα MGB GT, ένα Spitfire κ.λ.π., πάλι θα το χρησιμοποιούσα όσο πιο συχνά γίνεται. Ακόμα και για να πηγαίνω στη δουλειά μου. Διότι για εμένα αυτός είναι ο σκοπός μου και πολλών άλλων βέβαια, σε μία ζωή αποστειρωμένη από αισθήσεις.

Πριν από 21 χρόνια ήμουν για ένα μήνα στο Γαλλικό Ινστιτούτο Παστέρ. Δε θα ξεχάσω ότι ένας από τους επιστήμονες εκεί ερχόταν καθημερινά με μία Mercedes 190SL σε υπερ-αρίστη κατάσταση! Ο βραβευμένος δημοσιογράφος και παλαιός οδηγός αγώνων Tony Dron χρησιμοπoιούσε καθημερινά στο Λονδίνο ένα Austin Seven του '32! Εδώ στην Πετρούπολη έχω πετύχει αρκετές φορές τον ηθοποιό Κώστα Αρζόγλου να έρχεται στην ανωτέρα σχολή θεατρικών σπουδών που βρίσκεται εδώ με ένα MG Midget 1ης γενιάς!

Και πάνω από όλα, σε πρόσφατο τεύχος το Classic Cars είχε αφιέρωμα σε έναν συλλέκτη που είχε χάσει την όρασή του από γλαύκωμα στα 20 χρόνια του. Και παρόλα αυτά, εξακολουθούσε, στα 60+ πλέον, να συλλέγει αυτοκίνητα! Περιέγραφε πως αναπαλαίωνε μία 924 turbo, είχε 1 αυθεντικό GT40 (!!!) και πολλά άλλα. Και τόνιζε ότι για εκείνον τα αυτοκίνητα ήταν ακριβώς αυτό, αισθήσεις! Αφή, όσφρηση, ακοή... Αυτό μας λείπει, αυτό αναπολούμε ύστερα από μία δύσκολη ημέρα, όπως αναπολούμε και τα παιδικά μας χρόνια με τις Citroen που μεγαλώσαμε! (μαζί με τον ήχο του αερόψυκτου, τη μυρωδιά του κινητήρα... Αυτήν τη μυρωδιά που ολόιδια την αισθάνομαι στη CX!).
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Αν μπορείς ή αν σου επιτρέπεται να τα ταιριάξεις στην καθημερινότητά σου, τότε ναι, είναι χαρά και ευχαρίστηση. Πριν πάρω τη C5 επέμενα να χρησιμοποιώ στη δουλειά και στα ταξίδια αυτό:

23356


Ενώ πριν από την απόκτηση του Rover είχα κάτι πιο συμμαζεμένο:

23357


Τα έχω ακόμα, το Austin είναι σχεδόν σε καθημερινή αλλά ελαφριά πια χρήση, ενώ το Rover είναι πια αυτό που λένε garage queen. Από τη στιγμή που συνειδητοποίησα ότι δεν ήθελα να τα αποχωριστώ, έπρεπε να σταματήσω τα χιλιόμετρα για να μπορέσουν να διατηρηθούν στην κατάσταση που ήθελα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Να μη ρωτήσω δηλαδή πόσα χιλιόμετρα έχει το 2000tc....

Είναι οικογενειακά κειμήλια Δημήτρη?
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Εγω εχω να πω οτι καποιος ο οποιος εχει συνηθισει να κυκλοφορει με ADO16,ειναι αναμενομενο ουσιαστικα καποια στιγμη να γοητευτει απο τα υδρο..:citrolove:
Θυμαμαι πριν καποια χρονια,ειχα πετυχει ενα εξαιρετικο κειμενο(στα ελληνικα κιολας),που ανελυε τον τροπο λειτουργιας αυτης της αναρτησης,και νομιζω αναφεροταν και καπως στις διαφορες που εχει με την υδροπνευματικη.Θα ηταν ευχης εργο να το ξαναβρω,αν και δεν ξερω αν υπαρχει θεματικη ενοτητα καταλληλη να το φιλοξενησει.
 
Top Bottom